Osteoporoza

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
Osteoporoza (łac. osteoporosis, dawna nazwa zrzeszotnienie kości) – stan chorobowy charakteryzujący się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. Osteoporoza występuje najczęściej u kobiet po menopauzie (osteoporoza pomenopauzalna). Osteoporoza jest uogólnioną chorobą metaboliczną kości, charakteryzującą się niską masą kostną, upośledzoną mikroarchitekturą tkanki kostnej, a w konsekwencji zwiększoną jej łamliwością i podatnością na złamania.

Stanem zmniejszonej, w odniesieniu do norm dla płci i wieku, ale jeszcze nie osiągającej wartości patologicznych, gęstości kości jest osteopenia.


Przyczyny:
Do przyczyn wystąpienia osteoporozy pierwotnej należą:

Czynniki ryzyka wystąpienia osteoporozy:
Spożycie kawy nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju osteoporozy. Osteoporoza występuje rzadziej u osób z nadwagą. Bardzo ważną rolę odgrywają hormony, które działają ochronnie, a ich niedobór sprzyja rozwojowi choroby:

Nadmiar kortykosterydów może doprowadzić do rozwoju osteoporozy steroidowej.

___________________________________________________________________________________________________



Objawy:
W początkowej fazie, choroba przebiega bezobjawowo.

Do najczęstszych objawów klinicznie jawnej osteoporozy należą:

  • bóle kości długich pod wpływem obciążenia;
  • obniżenie wzrostu (złamania kompresyjne kręgów) i ból kręgosłupa oraz powstanie nadmiernej kifozy piersiowej (garb starczy)
  • złamania kości przy niewielkich urazach (szczególnie niebezpieczne są złamania szyjki kości udowej, ale często łamie się kość ramienna – bliższy odcinek i dalszy k. promieniowej).
_____________________________________________________________________________________________________________

Profilaktyka i leczenie:
Celem leczenia jest zapobieganie złamaniom kości, co osiąga się przez zwiększenie masy kostnej, zapobieganie jej ubytkowi i poprawę wewnętrznej struktury kości.

U osób zagrożonych wystąpieniem osteoporozy należy prowadzić profilaktykę. Polega ona na usunięciu lub minimalizacji czynników prowadzących do osteoporozy, a także uzupełnianie niedoborów żywieniowych wapnia, witaminy D oraz białka. Należy pamiętać o nasilającym osteoporozę wpływie unieruchomienia, dlatego zaleca się szczególnie przed menopauzą uprawianie sportu, aby wzmocnić kości i mięśnie odpowiadające za stabilizację postawy.

Badaniem służącym rozpoznaniu osteoporozy jest badanie densytometryczne kośćca, które określa gęstość mineralną kości (ang. Bone Mineral DensityBMD). Zwykle ocenia się BMD odcinków układu kostnego, które najczęściej ulegają złamaniom w przebiegu osteoporozy – szyjki kości udowej, odcinka lędźwiowego-krzyżowego kręgosłupa oraz dalszego odcinka kości promieniowej (to ostatnie nie zalecane). Dane z badania densytometrycznego prezentowane są jako wskaźniki: T-Score (por. do gęstości kości osób młodych) i Z-Score (por. do osób w tym samym wieku). Zdjęcie RTG pokazuje tylko bardzo zaawansowaną osteoporozę i nie może być podstawą rozpoznania.

Leczenie osteoporozy zwykle rozpoczyna się jeśli T-Score jest równy lub przekracza -2,5 SD lub istnieją inne pozakostne czynniki ryzyka złamań np. skłonność do upadków.

Wykorzystuje się również w diagnostyce badania laboratoryjne poziomów m.in. wapnia, fosforu oraz biopsję kości.

Metody lecznicze dzielimy na pobudzanie osteoblastów (tworzenie tkanki kostnej) i hamowanie osteoklastów (hamowanie ubytku kości). Metody te są zwykle kompleksowe i często wymagają korekty. Przed wybraniem odpowiedniej strategii leczenia należy określić parametry metabolizmu tkanki kostnej i typ ubytku kości (przewaga ubytku kości lub zahamowania osteosyntezy).

Leki stosowane w leczeniu osteoporozy to:

  • Bisfosfoniany:
    • alendronian sodu
    • etydronian disodowy
    • klodronian disodowy
    • kwas ibandronowy
    • kwas zoledronowy
    • pamidronian disodowy
    • ryzedronian sodu
  • Preparaty wapnia zalecana wielkość spożycia wynosi 1 200 mg/dziennie
  • Preparaty witaminy D - Dla osób powyżej 60 lat Międzynarodowa Fundacja Osteoporetyczna (ang. International Osteoporosis Foundation) zaleca poziom 25OHD w surowicy wynoszący 75 nmol/L (30 ng/ml) osiągnięty przez spożywanie 20 - 25 μg/dzień (800 - 1 000 IU/dzień). Do czasu ogłoszenia tych zaleceń w 2010 efektywność wyższych dawek w zapobieganiu upadkom i złamaniom nie została oceniana w badaniach klinicznych. U osób: otyłych, z osteoporozą, o ograniczonej ekspozycji na słońce (obłożenie chorych, kalek), z zaburzeniami wchłaniania oraz u nie-Europejczyków może być koniecznym zwiększenie spożycia do 50 μg/dzień (2 000 IU/dzień). U tych zagrożonych osób Fundacja zaleca pomiar 25OHD w surowicy i powtórzenie pomiaru po 3 miesiącach suplementacji w celu sprawdzenia, czy stężenie witaminy D osiągnęło pożądany poziom. 2,5 μg (100 IU) dodanej witaminy D zwiększy poziom 25OHD w surowicy o około 2,5 nmol/L (1,0 ng/ml)
  • Fluorki, obecnie rzadko stosowane ze względu na możliwość powstania zaburzeń mikroarchitektury kości
  • Kalcytonina
  • Raloksifen
  • Ranelinian strontu
  • Teryparatyd czyli rhPTH (1–34); rozważa się zastosowanie parathormonu (PTH 1–84) lub innych jego fragmentów
___________________________________________________________________________________________________

Fizjoterapia:
  • zapobieganie bólowi: ostrożny masaż, masaż podwodny, fango, elektroterapia, ćwiczenia czynne w odciążeniu
  • budowa siły mięśniowej: ostrożne ćwiczenia oporowe, krótkie napięcia, pozycja stabilna, kręgosłup najlepiej w pozycji poziomej
  • postawa i ruchomość w stawach: ćwiczenia mięśni posturalnych, nauka prawidłowej postawy
______________________________________________________________________________________________
Osteoporoza a dieta:
Optymalnie i właściwie zbilansowana dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych i mineralnych. Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe jest uzależnione od płci, wieku i trybu życia.

Osteoporoza należy do grupy chorób, w których dieta ma duże znaczenie. Podczas konstruowania modelu odżywiania, który ma chronić przed osteoporozą, obowiązują ogólne zasady żywienia racjonalnego. Szczególny nacisk kładzie się jednak na spożywanie pokarmów bogatych w wapń i witaminę D; niekoniecznie jednak nabiału, ale raczej zbogaconego mleka sojowego, kiełków, zielonych warzyw liściastych. Zaleca się ograniczanie tych produktów, które nie służą naszym kościom np. napoje gazowane.

żródło: wiki
__________________________________________________________________

Polecam zainteresowanym:

http://www.osteoporoza.pl/
 

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
Forum to miejsce na zakładanie tematów i miejsce na rzeczowe dyskusje - jeśli nie masz nic do powiedzenia, albo temat Ciebie nie dotyczy , to łaskawie nie rób tutaj bałaganu. Żeby o czymś rozmawiać, należy objaśnić najważniejsze kwestie, dlatego posłużyłam się Wiki i to nie jest nic złego. Osteoporozę ma bardzo bliska mi osoba, dlatego założyłam ten temat. Może dowiem się więcej od osób doświadczonych.
 

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
Proszę nie robić offtopu, sprawę rozpatrzymy w gronie moderatorskim. Przy czym już teraz proszę w przypadku cytowania o umieszczanie tekstu w znacznikach cytatu QUOTE. Bo nie wiem jak w tym przypadku, ale w przyszłości może to służyć do łatwego nabijania punktów, które w tych działach są premiowane.
 

TonyHawk

Nowicjusz
Dołączył
17 Maj 2010
Posty
73
Punkty reakcji
0
Wiek
38
U mnie w rodzinie jest to choroba która dotknęła zarówno mojej matki jak i mojego ojca. Staram sie im jakoś pomagać. Zawsze chodzę z nimi do lekarza i dbam o to żeby lekarstw im nie zabrakło. Ważne na pewno przy tej chorobie jest to żeby odpowiednio działać profilaktycznie. My na przykład stosujemy w domu witaminę D3 w celu jej uzupełniania co w tym przypadku jest dośc ważne jak poinformował nas lekarz.
 

markettta

Nowicjusz
Dołączył
10 Marzec 2011
Posty
167
Punkty reakcji
0
by ustrzec się osteoporozy powinniśmy przede wszystkim przyjmować odpowiednie suplementy niezamawiające stawy/kości, ja odkąd coraz dotkliwiej odczuwam swoje stawy przyjmuję Stavin
 
M

marzena80

Guest
"Bywalec" pamietaj żebyś i ty badał się regularnie, bo możesz być w grupie ryzyka, twoi rodzice chorują więc powinieneś zgłosić sie za wczasu na konsultacje. Dobrze wiesz jaka to trudna choroba, gdy dochodzi do złamań, więc tym bardziej zrób badania! U mnie choruje tata :( Chodzę z nim na wizyty do specjalistycznej poradni leczenia osteoporozy do centrum medycznego Certus w Poznaniu przy ul. Wagrowskiej, więc któregoś razu i ja poszłam do lekarza. U mnie na razie wszystko ok. Teraz namawiam jeszcze brata żeby poszedł, ale stawia opór :) bo on ogólnie nie lubi się badać, uparciuch jest! Może macie jakieś pomysły jak go zmotywować i zaciągnać na badanie? :027:
 

Kalina Tkacz

Nowicjusz
Dołączył
13 Styczeń 2015
Posty
3
Punkty reakcji
0
W przypadku osteoporozy na początku trzeba wykonać badania gęstości kości i tak jak w przypadku wszystkich chorób najlepiej oddać się w ręce specjalistów i tutaj poleciłabym łódzką przychodnię ortopedyczną klinika zdrowej kości. W moim przypadku pomogli ze skręconym kolanem ale wiem, że specjalizują się w leczeniu osteoporozy.
 

marsjanka1975

Nowicjusz
Dołączył
22 Wrzesień 2012
Posty
10
Punkty reakcji
0
W sumie niedobór witaminy D to jest problem bardzo wielu ludzi. Przerażające jest to, że dzieci coraz w młodszym wieku cierpią na krzywicę bądź inne choroby kości. Z tego co wiem przepisują teraz lekarze witaminę D wszystkim karmiącym piersią matkom. Moja siostra podaje małej Vita D . Niby ma być w promieniach słoneczny , tylko , że promieni nie ma.
 

Dendrodena

Nowicjusz
Dołączył
29 Styczeń 2018
Posty
26
Punkty reakcji
0
Ostatnio zaciągnęłam moją mamę na badania gęstości kości. Opierała się, że promieniowanie, że coś tam, ale znalazłam w Krakowie nową pracownię na Piwnej 22 i tam te dawki są minimalne, bo wszystko jest cyfrowe i nowe. Na szczęście okazało się, że mama nie ma osteoporozy, ale była zadowolona z obsługi w tym miejscu. Jakby ktoś potrzebował to tu się można rejestrować praktyka.info.pl, ale z marszu też przyjmą, tylko nie pamiętam w jakich godzinach mają otwarte.
 
Do góry