Filmowanie - pierwsze kroki

drimo96

Nowicjusz
Dołączył
20 Grudzień 2010
Posty
37
Punkty reakcji
0
Witam.
Mam na imię Michał, 15 lat. Chciałbym poprosić was o jakieś porady co do filmowania. W przyszłości chciałbym zostać operatorem kamery, tak więc już teraz zaczynam się uczyć. Od 9 roku życia bawię się w fotografa. Robię zdjęcia przyrody, od czasu do czasu sesje z przyjaciółkami. Fotografia pomogła mi trochę poznać kadry, rozwinąć kreatywność i pomysłowość.
1. Zastanawiam się nad kupnem jakiejś prostej kamery na początki, aby ogarnąć wszystko i się nauczyć. Jestem totalnie zielony co do kamer. Przydałaby się też taka nie droga... kieszonkowe 15 latka nie jest wielkie, ale z drugiej strony chciałbym jakąś kamerę, która powiedzmy teraz jest dobra, a za miesiąc okazuje się bardzo słaba w porównaniu z innymi na rynku. Wcześniej miałem do czynienia kręcenia przez chwilę wielką kamerą wideo przedstawienia. Częściej korzystałem z bardzo starej kamery cyfrowej. Totalnie nie nadaje się już do użytku.
2. Ogólne filmowanie. Jak zaczynać... co początkowo filmować, jak się uczyć? itp. Totalne porady na początek.
3. Postprodukcja. Czyli jak ulepszyć film. Dźwięki, efekty wizualne itp. Wcześniej używałem Adobe After Effects, ale nagle przestał mi działać. Nie chcę mi się zainstalować wersja trial na nowym komputerze. Jedyne co się zmieniło to oprogramowanie z XP na Win7. Ale nie sądzę, żeby przez to nagle przestał działać program.

Jeśli macie jeszcze jakieś porady bardzo proszę o ujawnienie mi ich =)
 

fagin

Nowicjusz
Dołączył
9 Grudzień 2009
Posty
184
Punkty reakcji
9
1. Ja pierwsze nagrywki kręciłem telefonem, potem handycamem, a obecnie cisnę na dslr'kę. W obecnych czasach całkiem dobrego handycama można chyba kupić od 400 zł, myślę że to było by dobre rozwiązanie dla Ciebie. Przy kupnie powinieneś zwrócić uwagę na ilość megapixeli (im więcej tym lepsza jakość obrazu), nośnik, na jaki nagrywa (twardy dysk, karty pamięci, kasety). Z tych nowszych w tym przedziale cenowym poszczególne modele nie powinny się zbytnio różnić.

2. Trudno odpowiedzieć na takie pytanie ;] W internecie powinieneś znaleźć dużo porad dla początkujących filmowców. Powinieneś nauczyć się montażu i języka filmowego. Dobrym ćwiczeniem jest oglądanie ulubionych filmów i zwracanie uwagi na rzeczy, na które zwykle nie zwraca się uwagi (kamera, montaż, sposób w jaki coś zostało zrealizowane itp). Polecam też książkę Daniela Arijon "gramatyka języka filmowego". Jednak najlepszym sposobem na naukę to po prostu kręcić.

3. Co do After Effects'a to dam Ci jedną radę. Nie zaczynaj od nauki efektów. W internecie pełno filmików dzieciaków którzy zainspirowani przez ludzi typu freddiew albo corridor digital (do znalezienia na yt, robią świetne efekty) kręcą filmiki o bieganiu i strzelaniu do siebie, które nagrane i zmontowane są tak że nie wiadomo o co chodzi, właśnie dlatego że nie znają podstaw filmowania czegokolwiek. Efekty specjalne to ciągle tylko efekty, nic nie stoi na przeszkodzie żeby uczyć się je robić, ale jeśli nie będziesz miał kreatywnego pomysłu żeby je wykorzystać, oraz źle to zrealizujesz na stopniu nagrania i montażu, to na nikim nie zrobią wrażenia.

Jakbyś miał jeszcze jakieś pytania, to pytaj ;]
 

drimo96

Nowicjusz
Dołączył
20 Grudzień 2010
Posty
37
Punkty reakcji
0
Polecasz na dzisiaj jakąś dobrą kamerę na początek... tak do 1000zł? Może to być kamera cyfrowa. Albo może jakąś droższą lustrzankę, która ma wbudowaną kamerę? Myślę również nad kupnem Canon 550d - nie drogi i posiada w sobie kamerę HD. Ale lustrzanka to lustrzanka, a kamera to kamera. Pomyślałem, że warto byłoby mieć jakąś kamerę, którą mógłbym kręcić filmiki na youtube. A następnie widzieć w komentarzach - "WOW, czym filmujesz?" =)
 

fagin

Nowicjusz
Dołączył
9 Grudzień 2009
Posty
184
Punkty reakcji
9
Ja właśnie kręcę Canonem 550d. Z lustrzankami jest taki problem że jeśli chcesz żeby tło ładnie się rozmazało, a pierwszy plan wyostrzył, to przydałby Ci się obiektyw nieco lepszego niż podstawowy 18-55mm, a to nie jest tani sprzęt. A jakość nagrania HD pogarsza mi Adobe Premiere, którym montuję. Jeśli koniecznie chcesz kręcić lustrzankami, to zainteresuj się tymi z rodziny Sony Alpha - od Canonów niewiele się różnią, a mają autofocus działający podczas nagrywania.

Jak mówiłem, dobrą kamerę dostaniesz już od 400 zł. Lustrzanka jest nieco droższa ;p
 

simple_hope

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2011
Posty
38
Punkty reakcji
1
Pomyślałem, że warto byłoby mieć jakąś kamerę, którą mógłbym kręcić filmiki na youtube. A następnie widzieć w komentarzach - "WOW, czym filmujesz?" =)

Jeśli tak podchodzisz do sprawy to szkoda gadać. Zanim zaczniesz być operatorem kamery musisz najpierw nauczyć się podejścia do życia. Wiem, że jesteś jeszcze młody i ważna jest opinia ludzi, ale trochę źle to rozumiesz. Ważne jest, żeby ludzie napisali: WOW, ale fajnie filmujesz. Świetnie się oglądało, a nie: WOW masz :cenzura: sprzęt.
Zanim coś nakręcisz to pamiętaj, że musisz mieć pomysł. W fotografii czasami pomysł przychodzi szybko i łatwo to zrealizować. W filmowaniu trzeba mieć wiele rzeczy przygotowanych. Najlepiej opracować sobie jakiś scenariusz. Zapisuj wszystko na kartce. Ważne są szczegóły.

Sporo młodych ludzi, jak kręci filmy, ich sceny są zbyt długie i pozbawione dynamizmu. Staraj się robić ujęcia z kilku perspektyw - powtarzaj te same dialogi ludzi z kilku ujęć - potem przy sklejaniu filmu masz większe pole manewru i fajny wychodzi z tego efekt.

no i podstawa, o której pewnie wiesz - NIGDY NIE KAMERUJEMY PIONOWO! Mnóstwo dzieciaków robi ten błąd - przyzwyczajenia z komórek. Nie wolno tego robić!
 

zdjecia_lotnicze

Nowicjusz
Dołączył
14 Listopad 2012
Posty
11
Punkty reakcji
0
Jeśli tak podchodzisz do sprawy to szkoda gadać. Zanim zaczniesz być operatorem kamery musisz najpierw nauczyć się podejścia do życia. Wiem, że jesteś jeszcze młody i ważna jest opinia ludzi, ale trochę źle to rozumiesz. Ważne jest, żeby ludzie napisali: WOW, ale fajnie filmujesz. Świetnie się oglądało, a nie: WOW masz :cenzura: sprzęt.
Zanim coś nakręcisz to pamiętaj, że musisz mieć pomysł. W fotografii czasami pomysł przychodzi szybko i łatwo to zrealizować. W filmowaniu trzeba mieć wiele rzeczy przygotowanych. Najlepiej opracować sobie jakiś scenariusz. Zapisuj wszystko na kartce. Ważne są szczegóły.

Sporo młodych ludzi, jak kręci filmy, ich sceny są zbyt długie i pozbawione dynamizmu. Staraj się robić ujęcia z kilku perspektyw - powtarzaj te same dialogi ludzi z kilku ujęć - potem przy sklejaniu filmu masz większe pole manewru i fajny wychodzi z tego efekt.

no i podstawa, o której pewnie wiesz - NIGDY NIE KAMERUJEMY PIONOWO! Mnóstwo dzieciaków robi ten błąd - przyzwyczajenia z komórek. Nie wolno tego robić!
Popieram w 100%, filmowanie to przede wszystkim nauka i odpowiednie podejście (planowane w długiej perspektywie czasowej) do zodbywania kompetencji. Żadna kamera nie zrobi roboty za Ciebie.

Z


HeliCAM Filmowanie z powietrza
Zdjecia lotnicze Heli-Cam
 

video15

Nowicjusz
Dołączył
10 Wrzesień 2013
Posty
5
Punkty reakcji
0
Witam,
Poszukujemy montażysty materiałow video.
Lokalizacja pracy Lublin(woj. lubelskie).
infopraca.pl/praca/montazysta-materialow-video/lublin-20-386/9205212
 
Do góry