Jak wygląda badanie gastroskopii?

Niesforna

Nowicjusz
Dołączył
24 Styczeń 2011
Posty
12
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Witam, za kilka dni wzbieram sie na na gastroskopie,strasznie sie boje poniewaz pierwszy raz ide na to badnie. Moglby mi ktos opisac cale badanie, ile przed badaniem nie wolno jesc?slzszalam rozne wersje 6h,24h?wiec juz nie wiem. a i jeszcze jedno pytanie,czy moge zadac znieczulenia??
Za wszelkie odpowiedzi bede bardzo wdzieczna
Pozdrawiam
 

kikson

Nowicjusz
Dołączył
24 Październik 2008
Posty
265
Punkty reakcji
10
kolonoskopia jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym, ale wydaje mi sie, że gastro jest bez znieczulenia. Ale to podobno nie boli, po prostu jest nieprzyjemne.
Poszukaj sobie w necie info, np tu
http://www.poradnikmedyczny.pl/mod/archiwum/499_gastroskopia_endoskopowe_badanie.html
http://www.eskulap.bydgoszcz.pl/gastroskopia.htm

Z tego co kiedyś czytałam, to leży się w określonej pozycji, lekarz wprowadza endoskop przez taki ustnik, wcześniej znieczulając gardło jakimś sprayem, żeby nie było odruchu wymiotnego, a pozniej to już tylko leżysz i czekasz aż Ci to wyjmą :p uszy do góry, tyle ludzi to miało i żyją dalej. Powodzenia.
 

myaka

kropla rosy która znika wraz ze wschodem słońca
Dołączył
26 Październik 2010
Posty
601
Punkty reakcji
34
Miasto
Bliżej nieba..
Lekarz znieczula tylną część gardła specjalnym sprayem, jest możliwość wprowadzenia endoskopu przez usta lub przez nos. Przez nos- mniejszy odruch wymiotny.W tych placówkach, gdzie ja asystowałam przy gastro, pacjent otrzymywał dożylnie leki uspokajające, oraz p/wymiotne.I przez większość badania przysypiał. Głowa do góry. To badanie nie boli aczkolwiek jest nieprzyjemne, to wiadome.
 

ghym

Nowicjusz
Dołączył
25 Lipiec 2008
Posty
574
Punkty reakcji
6
Miasto
stamtąd.
Byłem na tym badaniu, i... nie jest tak strasznie ;) Zależy w jakim wieku jesteś, wiem że do jakiegoś wieku można zrobić to badanie pod narkozą, a jeśli się nie załapiesz to znieczulenie miejscowe na przełyk dają :p

Nie jest bolesne, jedynie co, to trochę po badaniu czuje się przełyk podrażniony, to normalne. Całe badanie trwa może z 10 minut, albo i nawet nie tyle... Najważniejsze to żeby oddychać wtedy przez nos, bo inaczej nie idzie i spokojnie lezeć i się nie ruszać... ;)







I wiem że już byłaś na tym badaniu, ale komuś może przydadzą się te informacje :p
 

graszew

Nowicjusz
Dołączył
11 Styczeń 2012
Posty
71
Punkty reakcji
2
Nie wiem jak inni mieli ale po gastroskopi moje kochanie miało zakwasy wszystkiego w okolicach brzucha i klatki piersiowej:) na pewno da się to znieść chodź jest nieprzyjemne...
 

Aliali

Nowicjusz
Dołączył
10 Kwiecień 2012
Posty
28
Punkty reakcji
0
Mnie to tez czeka , strasznie sie denerwuje....aaaaaaaaaaaaaa
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Nie jeść jak najdłużej - co najmniej 16 godzin.
Badanie polega na powolnym wpuszczaniu bądź połykaniu sondy. Aż do umieszczenia jej w żołądku lub w dwunastnicy (prześwietlą, by sprawdzić)
Potem przez tę sondę, albo wcześniej (przez łykanie) mogą podać takie białe, gęstawe.

Ogólnie celem gastroskopii jest zbadanie odczynu (nasycenia sokiem - kwasem) przewodu pokarmowego albo przyuważenia części przewodu od strony wewnętrznej.

Inne badanie - grubawa rura wpychana do żołądka przez przełyk. Znieczulenie przed zabiegiem nie usuwa późniejszych odczuć. Mijają po przespanej nocy.
Trzym się!
 
Do góry