jakie ogrzewanie domu dla mnie najlepsze?

majorcom

Nowicjusz
Dołączył
1 Maj 2010
Posty
234
Punkty reakcji
3
Wiek
34
Miasto
podlasie
witam, mieszkam na wsi dom mam pól drewniany druga strona od podwórka murowana, metrów do ogrzania ponad 120mkw i nie jest czymś specjalnie ocieplony typu styropian, wełna, folia, itp. więc ciepło szybko ucieka, kiedyś planuje częściowo ocieplać od zewnątrz może kiedyś w środku, zastanawiam się nad instalacją pieca centralnego tylko parter, też dla mnie polecacie centralny? bo mam kilka dużych pomieszczeń do ogrzania na parterze, znaczy wszystkie pomieszczenia ;) jakie jest najbardziej opłacalny, moje paliwo to może być trociny i drewno.
 

Reth_

Nowicjusz
Dołączył
30 Październik 2010
Posty
42
Punkty reakcji
2
Wiek
36
Miasto
Śląsk
Ciężko doradzić komuś w takiej kwestii nie widząc nawet domu. U mnie centralne było zakładane jakieś 11 lat temu więc na pewno sporo się zmieniło. Przy wyborze pieca trzeba wziąć pod uwagę jego lokalizację i czy będziesz tez chciał grzać wodę bieżącą. Nie wszędzie zamontujesz dany piec, a już te modele z dozownikami to muszą mieć sporo miejsca plus miejsce na zbiornik wody.
 

naturat

Nowicjusz
Dołączył
23 Maj 2011
Posty
6
Punkty reakcji
1
jeżeli będziesz grzał drewnem to piec na paliwa stałe, co do mocy pieca to musisz sobie to obliczyć
 

CargO

Nowicjusz
Dołączył
10 Grudzień 2005
Posty
272
Punkty reakcji
1
Piec centralny na drewno to wydaje mi się najlepsze wyjście, ewentualnie można zamontować piec na miał. Mam w domu piec zasypowy. W zimie raz dziennie zasypie go do pełna i mam cały czas ciepło. Do ogrzania mam 150mkw i za zimę spalę około 3-4 tony miału, ale jak piec zostanie rozpalony w jesieni to chodzi praktycznie cały czas aż do wiosny.
 

Przemasboss

Nowicjusz
Dołączył
16 Grudzień 2010
Posty
181
Punkty reakcji
2
Może jakiś kocioł centralnego ogrzewania Zębca? Na stronie firmy jest specjalny konfigurator jakikocioł który pomaga dobrać kocioł do własnych wymagań.
 

naturat

Nowicjusz
Dołączył
23 Maj 2011
Posty
6
Punkty reakcji
1
Takie konfiguratory są już na stronach każdej szanującej się firmy z branży.
 
M

marek2212

Guest
Ja radzę najpierw ocieplić dom bardziej, jak ciepło ucieka to pozostaje tylko centralny, ale dużo na tym będziesz tracił.
 
Z

zypek84

Guest
Pomyśl nad ogrzewaniem podłogowym - http://www.e-inclusive.pl/Ogrzewanie-pod%C5%82ogowe.html Coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie ;-)
 

gbshaw

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2011
Posty
19
Punkty reakcji
0
Zdecydowanie polecić mogę sprawdzone przeze mnie piece na ekogroszek, które są super wydajne i do tego obecnie ekogroszek na opał jest w atrakcyjnych cenach promocoyjnych
 

AleksanderBaj

Nowicjusz
Dołączył
18 Sierpień 2011
Posty
4
Punkty reakcji
0
Zdecydowanie polecić mogę sprawdzone przeze mnie piece na ekogroszek, które są super wydajne i do tego obecnie ekogroszek na opał jest w atrakcyjnych cenach promocoyjnych
to wcale nie jest reklama...;p
zgadzam sie ze jak jest dopiero co budowany dom, to ogrzewanie podlogowe jest rozsadnym rozwiazaniem, ja niesttey mieszkam w bloku wiec ogrzewanie podlogowe odpada, docieplam sie grzejnikami z grzalkami :)
ale podlogowe jak dla mnie na plus
 

skajsdelimit

Nowicjusz
Dołączył
30 Październik 2011
Posty
13
Punkty reakcji
2
Nie wiem czy temat i problem aktualny,
Gabaryty Twojego domu nie wymagają zastosowania pomp. Tzn ciepła na 1piętro i partem moze byc dostarczane grawitacyjnie. Czysta fizyka ciepło do góry zimno na dół. Wymaga to wprawy przy układaniu rur z odpowiednim spadkiem. Zainstaluj układ z oddzielnym dojściem czynnika ciepłego do kaloryfera i powrotem czynnika chłodnego. Czyli dwu rurowo. Najwygodnie ustawic grzejniki szeregowo. Czyli pierwszy najcieplejszy ostatni najzimniejszy. Zalezy jaki masz rozkład pomieszczeń. (ale odradzam)
Dowiedz sie jakie składy z paliwami opałowymi sa w Twojej okolicy, jakie są róznice w cenach pieców i LICZ! LICZ! czysta matematyka. Teraz wszystko na stronach producentów jest podane na tacy.

A co do ucieczki ciepła. W dużym skrócie działa to tak:

Styropian izoluje do zewnątrz, czyli blokuje zimno wchodzące do środka.
Mur blokuje ucieczkę ciepłego powietrza z domu.
 

markettta

Nowicjusz
Dołączył
10 Marzec 2011
Posty
167
Punkty reakcji
0
Styropian izoluje do zewnątrz, czyli blokuje zimno wchodzące do środka.
Mur blokuje ucieczkę ciepłego powietrza z domu.
spotkałam się swego czasu z opinią, że styropian właśnie przez to powoduje wilgoć, bo ściany nie oddychają, przyznaję, że my z mężem dom dociepliliśmy dlatego wełną mineralną
 

Adam Sztabach

Nowicjusz
Dołączył
9 Sierpień 2011
Posty
5
Punkty reakcji
0
Panie mariozaMen czy zastanawiał się Pan nad ociepleniem najpierw wewnątrz domu? Pisze Pan o instalacji pieca, jednak nawet jak zostanie on założony ciepło będzie uciekać przez dach, okna, drzwi co wiąże się z kolejnymi wydatkami. Już sama izolacja cieplna dachu z wykorzystaniem systemu dwuwarstwowego pozwoli Panu na zaoszczędzenie nawet do 30 % energii.
Chętnie odpowiem na inne pytania

Pozdrawiam
Adam Sztabach
eRzecznik firmy Knauf Insulation
 

MieRah

Nowicjusz
Dołączył
9 Kwiecień 2011
Posty
114
Punkty reakcji
1
Może jakiś kocioł centralnego ogrzewania Zębca?
Można, można. Raczej dobre opinie słyszałem ;)

Natomiast pytanie, czy to ma być piec tylko i wyłącznie do CO, czy też piec i do CO i do CWU (czyli podgrzewanie wody)... Bo tu już się zmieniają potrzeby. Popytać w okolicy u dystrybutorów, znajomych... Generalnie, pierwsza zasada to rozeznanie w rynku i dopasowanie wyrobu do swoich potrzeb - a teraz łatwo z tym nie jest. :)
 

stosik11

Zbanowany
Dołączył
5 Lipiec 2010
Posty
53
Punkty reakcji
0
Myślę, że wartym rozważenia jest system zintegrowanego ogrzewania Makrotermu, oparty na działaniu odnawialnych źródeł energiim jest idealny dla domków jednorodzinnych
 

NoChumpLoveSucker

Nowicjusz
Dołączył
4 Czerwiec 2012
Posty
12
Punkty reakcji
0
A ogrzewanie pelletami nie sprawdziłoby się? Nie wiem jaką dokładnie specyfikę ma Twój dom i jakby taki system się tam sprawował, ale po prostu proponuję tu kolejną opcję, która być może Cię zastanowi i zaciekawi, a przynajmniej tym bardziej utrudni wybór. :D
 
M

Mitsuoka

Guest
Pellet fajna sprawa - oczywiście jak każde paliwo nie w każdych warunkach da się zastosować, ale to ekologiczny i stosunkowo tani sposób ogrzania domu. Nie dziwię się, że jest coraz częściej stosowany.
 

marek77

Nowicjusz
Dołączył
26 Październik 2012
Posty
2
Punkty reakcji
0
zdecydowanie ogrzewanie pelletem np. OLIMP czy LAVA. opłaca się o wiele bardziej niż piec i nadaje się do dużych powierzchni.
 
Do góry