Wypadek lotniczy w Płocku

Status
Zamknięty.

proxy92

Nowicjusz
Dołączył
30 Październik 2008
Posty
790
Punkty reakcji
24
Wiek
32
Podczas V pikniku lotniczego w Płocku rozbił się jeden z samolotów biorący udział w pokazie. Maszyna rozbiła się o powierzchnię Wisły podczas wykonywania tzw. beczki. Pilot samolotu, Marek Szufa, po długotrwałej akcji ratunkowej zmarł w płockim szpitalu.

W około 20 minut po wypadku ratownicy dotarli do pilota. Później, przez kilkadziesiąt minut, na brzegu Wisły trwała akcja reanimacyjna. Ostatecznie pilota zabrała karetka na sygnale. W szpitalu oficjalnie potwierdzono, że Szufa żyje i trwa walka o jego życie. Niestety nie zakończył się ona sukcesem. Na konferencji, tuż przed godziną 22, lekarze z płockiego szpitala poinformowali, że Marek Szufa zmarł około godziny 19.20

Po tym jak samolot uderzył o powierzchnię rzeki, do akcji wkroczyły od razu służby ratunkowe, w tym dwóch płetwonurków. Po około pół godziny udało się dotrzeć do pilota.

Samolot pilotował Marek Szufa, jeden z najbardziej doświadczonych pilotów akrobatycznych. Był kapitanem boeinga 767 PLL LOT i wicemistrzem Polski w akrobacji samolotowej. Rozbity samolot to dwupłatowiec christen eagle II.

- Nie wiem co powiedzieć na temat dymu wydobywającego się z samolotu. To standardowy element pokazów lotniczych. Nie widziałem, żeby był to czarny dym. Samolot prawdopodobnie leciał trochę za nisko - mówił w TVN 24 jeden z pilotów biorących udział w Pikniku.

Wrak samolotu, który rozbił się podczas pokazów lotniczych w Płocku, został wyciągnięty z dna Wisły i przetransportowany do portu - poinformował rzecznik płockiej straży pożarnej Jacek Starczewski. Wrak, który znajdował się na głębokości dwóch-trzech metrów, został zabezpieczony do oględzin w ramach wyjaśniania przyczyn wypadku.

W związku z wypadkiem samolotowym organizatorzy V płockiego pikniku lotniczego odwołali pozostałe sobotnie, a także niedzielne pokazy. Marek Szufa wykonywał akrobację na zakończenie pierwszego dnia pikniku. To miał być ostatni pokaz tego dnia.

Co o tym sądzicie? Czy na Air Show też tak będzie;/? Bo będzie liczył się głównie pokaz? Ech ta brawura!
 

BezGlowy

Nowicjusz
Dołączył
19 Czerwiec 2011
Posty
2
Punkty reakcji
0
Oglądałem pokaz w telewizji i widzialem wypadek. Wielka szkoda, moim zdaniem źle obliczona wysokość.
 

marsuc

Nowicjusz
Dołączył
9 Styczeń 2007
Posty
41
Punkty reakcji
0
Wiek
42
Miasto
Śląsk
Dokładnie, źle obliczona wysokość. Gdzieś własnie słyszałem że powodem tego mogło być lustro wody które go zmyliło
sad.gif
. Mam nadzieję że w Radomiu żadnych niespodzianek nie będzie
thumbsup.gif
.
 

winyl

Nowicjusz
Dołączył
16 Listopad 2008
Posty
133
Punkty reakcji
2
Miasto
śląsk
Pewnie woda go zmyliła chodz był podono najlepszy w Polsce ale to nie pierwszy taki wypadek u nas co roku ktos ginie, a wypadek było mozna widziec na zywo akurat był wywiad z pilotem a potem sam pokaz
 

Sudecon

Nowicjusz
Dołączył
26 Maj 2011
Posty
14
Punkty reakcji
0
Niestety, takie wypadki się zdarzają. Moim zdaniem głownym celem takiego pokazu jest zrobienie wrażenia na publiczności tak, aby nie zagrażać własnemu zdrowiu. Trzeba wypośrodkować, co jest dla nas ważniejsze. A publikę zadowoli nawet najłatwiejszy manewr.
 

wojtasu

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2011
Posty
42
Punkty reakcji
0
Miasto
Katowice/TG
Czy na co drugim pokazie lotniczym w polsce musi się coś zawsze wydarzyć ?! Nie rozumiem tego ...
 

homick33

Nowicjusz
Dołączył
9 Sierpień 2011
Posty
4
Punkty reakcji
0
Takie wypadki są nieodłączną częścią życia pilotów-akrobatów. Kilka dni temu odbył się pokaz akrobacji samolotowych na Mazury AirShow Giżycku. Wszystko przebiegło sprawnie i bez żadnych problemów wrażenia niesamowite. Oprócz akrobacji można było zobaczyć wiele ciekawych samolotów. Według mnie najciekawszy był hydroplan Sikorsky S-38. Macie tu link do filmiku na youtube:

http://www.youtube.com/watch?v=r94nDA7Z57o
 
Status
Zamknięty.
Do góry