Skocz do zawartości

Witaj!

Zarejestruj się, aby dołączyć do jednej z największych polskich społeczności!

Zdjęcie
- - - - -

Fakty i mity na temat antykoncepcji


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

Janusz

Janusz
 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPip
 • 2899 postów
 • PłećMężczyzna

#1 Althaea

Althaea

  ~.~

 • Użytkownik
 • PipPipPipPip
 • 2390 postów

Napisano 05 maj 2011 - 20:45

Stosunek przerywany chroni przed ciążą
Mit. Stosunek przerywany nie może być traktowany jako metoda antykoncepcji. Chociaż partner wycofuje penis z pochwy partnerki przed wytryskiem, mimo to w wydzielinie, która pojawia się na chwilę przed wytryskiem, znajdują się plemniki. Ilość plemników jest wystarczająca, aby mogło dojść do zapłodnienia.

Stosunek przerywany może doprowadzić do problemów z potencją
Fakt. Długotrwałe praktykowanie stosunków przerywanych może obniżać komfort współżycia – zarówno jeśli chodzi o mężczyzn, jak i kobiety. Konieczność wycofania penisa z pochwy w odpowiednim momencie u niektórych mężczyzn może spowodować nawet impotencję, zaś u kobiet wywołać dyskomfort związany z obawą o skuteczność takiej „metody” zapobiegania ciąży, co doprowadzić może do niechęci do współżycia, oziębłości seksualnej i powodować problemy z osiągnięciem orgazmu.

Jeśli doszło do stosunku bez zabezpieczenia, nie można już zapobiec ciąży
Mit. Do 72 godzin po stosunku można zapobiec niechcianej ciąży poprzez zastosowanie tzw. antykoncepcji awaryjnej, czyli przyjęcie pigułki zawierającej duże stężenie hormonu progestagenu. Antykoncepcja po stosunku polecana jest parom, które nie zabezpieczyły się lub którym w trakcie współżycia pękła albo zsunęła się prezerwatywa. Hormon powoduje zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, co utrudnia poruszanie się plemników oraz zmiany w błonie śluzowej macicy uniemożliwiające zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej. Im szybciej pigułka zostanie przyjęta, tym większa skuteczność w zapobieganiu ciąży.

Antykoncepcja awaryjna może być stosowana wielokrotnie
Mit. Antykoncepcja awaryjna powinna być stosowana tylko w uzasadnionych wypadkach i nie powinna być traktowana jako standardowy środek antykoncepcyjny. Stężenie hormonów w pigułce „po” jest tak duże, że nie powinno się przyjmować jej częściej niż 1 raz w ciągu cyklu miesięcznego.

Antykoncepcja hormonalna to tylko tabletki antykoncepcyjne
Mit. Jako antykoncepcję hormonalną określa się nie tylko tabletki antykoncepcyjne, ale wszystkie inne środki uwalniające hormony, w tym plastry antykoncepcyjne, wkładki wewnątrzmaciczne, krążki dopochwowe i zastrzyki antykoncepcyjne.

Wszystkie środki antykoncepcyjne są tak samo skuteczne
Mit. Środki antykoncepcyjne mają różną skuteczność, określaną według tzw. wskaźnika Pearla. Należy go odczytywać jako liczbę zapłodnień na 100 kobiet stosujących daną metodę w ciągu roku. Im niższy wskaźnik, tym skuteczniejsza jest metoda antykoncepcyjna. Pod uwagę brane są następujące środki antykoncepcyjne: prezerwatywy, pigułki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe, wkładka wewnątrzmaciczna, środki plemnikobójcze oraz zastrzyki. Wskaźnik Pearla określa również antykoncepcyjną skuteczność stosunku przerywanego, antykoncepcji naturalnej oraz współżycia bez zabezpieczenia.

Antykoncepcja hormonalna jest najskuteczniejszą formą zapobiegania niechcianej ciąży
Fakt. Antykoncepcja hormonalna (pigułki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe, plastry antykoncepcyjne, wkładki wewnątrzmaciczne uwalniające progestagen) jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Warunkiem skuteczności jest jednak ścisłe stosowanie się do zaleceń związanych ze stosowaniem powyższych środków. Dotyczy to zwłaszcza tabletek antykoncepcyjnych – już pominięcie jednej dawki może doprowadzić do owulacji, a w konsekwencji do zapłodnienia.

Środki antykoncepcyjne zapobiegają niechcianej ciąży ze 100-procentową pewnością

Mit. Żaden środek antykoncepcyjny nie zapobiega zapłodnieniu ze 100- procentową skutecznością. Skuteczność środków antykoncepcyjnych jest określana przez tzw. wskaźnik Pearla. Największą skuteczność zapewniają hormonalne środki antykoncepcyjne, najmniejszą – metody naturalne. Należy jednak również pamiętać o tym, że na skuteczność wszystkich środków antykoncepcyjnych największy wpływa ma zachowanie zasad prawidłowego stosowania. Dotyczy to m.in. regularnego przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych, prawidłowego stosowania prezerwatywy czy skrupulatnego obserwowania ciała w przypadku stosowania metody objawowo-termicznej.

Antykoncepcja hormonalna nie może być stosowana przez wszystkie kobiety
Fakt. Nie wszystkie kobiety mogą korzystać z antykoncepcji hormonalnej. Przeciwwskazaniem do stosowania pigułek antykoncepcyjnych są m.in. niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych, podejrzenie guzów w obrębie narządów rodnych, choroby wątroby, zaburzenia krzepnięcia krwi (w tym przebycie zakrzepicy) oraz nadciśnienie tętnicze. Przed przepisaniem tabletek antykoncepcyjnych lekarz powinien wykonać badanie ginekologiczne, które wykluczy ciążę, cytologię oraz badanie piersi.

Niektóre leki obniżają skuteczność pigułki antykoncepcyjnej
Fakt. Niektóre leki mogą obniżać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Dlatego należy informować ginekologa o przyjmowanych równocześnie lekach (nawet tych wydawanych w aptece bez recepty), jak również innych lekarzy o przyjmowaniu pigułek antykoncepcyjnych. W razie jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej zadzwonić do ginekologa, który wskaże jakie dodatkowe metody antykoncepcji i jak długo powinny być stosowane. Do leków, które mogą hamować działanie pigułek antykoncepcyjnych należą niektóre antybiotyki (ampicylina, tetracyklina i ryfampicyna), leki stosowane w leczeniu padaczki, infekcji wirusem HIV, gryzeofulwina (lek stosowany w leczeniu infekcji grzybiczych) oraz preparaty zawierające ziele dziurawca.

W czasie 7-dniowej przerwy w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych nie trzeba stosować dodatkowych metod antykoncepcyjnych
Fakt. Brak przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych w czasie 7-dniowej przerwy nie oznacza konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, w czasie 21 dni poprzedzających krwawienie z odstawienia przyjmować pigułki antykoncepcyjne regularnie, a kolejne opakowanie rozpocząć w tym samym dniu tygodnia – tak, aby przerwa nie trwała dłużej niż 7 dni.

Pominięcie jednej pigułki antykoncepcyjnej może doprowadzić do zapłodnienia
Fakt. Pominięcie jednej pigułki antykoncepcyjnej (na skutek zapomnienia przyjęcia tabletki lub w wyniku wymiotów i biegunki) może doprowadzić do owulacji, a w konsekwencji do zapłodnienia. W wypadku pominięcia pigułki antykoncepcyjnej należy przez kolejne 7 dni stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne (np. prezerwatywę) i jednocześnie nadal przyjmować – w ustalonym wcześniej schemacie – tabletki antykoncepcyjne.

Pigułki antykoncepcyjne nie mogą być stosowane w okresie karmienia piersią
Mit. Po połogu kobiety mogą stosować jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne nawet w czasie karmienia piersią. Laktacja nie jest dobrym środkiem antykoncepcyjnym – do owulacji dochodzi bowiem przed pojawieniem się pierwszej miesiączki po porodzie. Kobiety po połogu mogą stosować także antykoncepcyjne wkładki wewnątrzmaciczne, zastrzyki antykoncepcyjne oraz prezerwatywy.

Brak krwawienia w czasie 7-dniowej przerwy podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych oznacza ciążę
Mit. Jeśli w trakcie 21-dniowego cyklu żadna tabletka nie została pominięta, nie przyjmowano innych leków mogących zahamować działanie antykoncepcji hormonalnej oraz nie doszło do wymiotów lub biegunki mogących zmniejszyć wchłanianie zawartych w pigułce hormonów, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest niewielkie. Należy wtedy kontynuować przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Jeśli jednak do krwawienia nie dojdzie przez 2 kolejne cykle, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza, który wykluczy ciążę.


Pigułki antykoncepcyjne mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy
Fakt. Pigułki antykoncepcyjne mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Choroba zakrzepowo-zatorowa polega na tworzeniu się zakrzepów w żyłach i tętnicach, które mogą zamykać naczynia krwionośne. Nagłe oderwanie zakrzepu może prowadzić do groźnych dla życia powikłań, takich jak udar czy zawał. Z tego względu pigułki antykoncepcyjne nie powinny być przepisywanie kobietom, u których występowały lub występują zaburzenia krążenia krwi.

Pigułki antykoncepcyjne zmniejszają dolegliwości związane z PMS
Fakt. Tabletki antykoncepcyjne – oprócz działania w postaci zapobiegania niechcianej ciąży – mają również inne zalety. Należy do nich m.in. zmniejszenie dolegliwości związanych z PMS, ale również zmniejszenie intensywności krwawienia czy poprawa stanu cery.

Karmienie piersią jest wystarczającym środkiem antykoncepcyjnym

Mit. Laktacja nie powinna być traktowana jako środek antykoncepcyjny, ponieważ do pierwszej owulacji dochodzi przed wystąpieniem pierwszej miesiączki po porodzie. Młodym mamom, także tym karmiącym piersią, zaleca się stosowanie jednoskładnikowej pigułki antykoncepcyjnej, zastrzyków antykoncepcyjnych o przedłużonym (np. 3-miesięcznym) działaniu oraz wkładek wewnątrzmacicznych oraz prezerwatyw.

Kobiety, które nie rodziły, nie powinny stosować antykoncepcyjnej wkładki wewnątrzmacicznej
Fakt. Kobiety, które jeszcze nie rodziły, nie powinny stosować wkładki wewnątrzmacicznej ze względu na ryzyko zakażeń w obrębie miednicy mniejszej – co może wpłynąć niekorzystnie na płodność. Nie dotyczy to jednak wkładek hormonalnych nowego typu, uwalniających progestagen. Zabieg założenia wkładki, który może być przeprowadzony wyłącznie przez lekarza, niesie ze sobą również ryzyko uszkodzenia ściany macicy.

W trakcie pierwszego stosunku nie można zajść w ciążę
Mit. Możliwość zapłodnienia nie wiąże się w żaden sposób z faktem utraty dziewictwa – w ciążę można zajść nawet w trakcie pierwszego stosunku seksualnego. Dotyczy to również dziewczynek, które jeszcze nie miesiączkują, ponieważ pierwsza owulacja może mieć miejsce przed pojawieniem się pierwszej miesiączki.

Prezerwatywa chroni nie tylko przed niechcianą ciążą, ale także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową

Fakt. Stosowanie prezerwatyw – oprócz funkcji antykoncepcyjnej – chroni również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego warto stosować jednocześnie prezerwatywę i pigułki antykoncepcyjne współżyjąc z wieloma partnerami lub często zmieniając partnerów.

Zły sposób przechowywania wpływa na skuteczność prezerwatyw

Fakt. Prezerwatywy powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach. Wysoka temperatura, kontakt ze światłem słonecznym i wilgocią niszczą prezerwatywę i skutecznie obniżają jej skuteczność. Prezerwatywy powinny być przechowywane w chłodnych, suchych miejscach i nie być narażone na działanie promieni słonecznych.

Prezerwatywa powinna być nakładana przed stosunkiem
Fakt. Prezerwatywa powinna być nakładana przed bezpośrednim kontaktem penisa z narządami płciowymi partnerki. W płynie ejakulacyjnym, który wydziela się przed wytryskiem, znajdują się plemniki – dlatego wycofanie członka z pochwy przed wytryskiem po to, by w ostatnim momencie założyć prezerwatywę, nie chroni przed zapłodnieniem.

Stosowanie niektórych lubrykantów może uszkodzić prezerwatywę
Fakt. Lubrykanty na bazie olejów mogą uszkodzić wykonane z lateksu prezerwatywy. Dlatego w trakcie stosowania prezerwatyw jako substancji nawilżających nie wolno używać oliwki dla dzieci czy wazeliny. Całkowicie niegroźne dla prezerwatyw są środki nawilżające na bazie wody i gliceryny.

Prezerwatywy istnieją również w wersji dla kobiet
Fakt. Prezerwatywy dla kobiet wyglądają inaczej niż prezerwatywy dla mężczyzn – są większe i z obu stron zakończone pierścieniami. Zewnętrzny pierścień znajduje się u wejścia do pochwy, wewnętrzny – pokrywa szyjkę macicy. Oprócz właściwości antykoncepcyjnych, prezerwatywy dla kobiet – podobnie jak te dla mężczyzn – chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Są wykonane z gumy poliuretanowej – poleca się je zatem osobom uczulonym na lateks.Źródło: http://www.zdrowy-seks.pl/dzialy/antykoncepcja/fakty-i-mity/

 • 0

#2 makona1

makona1

  Nowicjusz

 • Piaskownica
 • Pip
 • 4 postów

Napisano 17 czerwiec 2011 - 08:54

Faktem jest to, że wygląd mojego chłopaka jest NAJLEPSZĄ i 100procentową antykoncepcją! Ale jestem z nim bardzo szczęśliwa, bo kupuję mi wszystko co zechcę!;);):) Tylko on nieszczęsny musi all day lecieć na ręcznym.
 • 0

#3 Bańka!!!!

Bańka!!!!

  Bywalec

 • Użytkownik
 • PipPip
 • 368 postów

Napisano 02 lipiec 2011 - 08:45

Jak czytam powyższe komentarze, to zastanawiam się gdzie jest moderator????

Ty z kolei offtopujesz zamiast użyć opcji "Raportuj"

Użytkownik Althaea edytował ten post 02 lipiec 2011 - 19:24

 • 0

#4 skribo

skribo

  Nowicjusz

 • Piaskownica
 • Pip
 • 11 postów

Napisano 20 grudzień 2011 - 14:27

Ja bym jeszcze dodała jeden.
NPR to kalendarzyk małżeński. Wiele osób myli te 2 pojęcia. Kalendarzyk owszem jest bardzo zawodny, ale techniki npru już nie. Sama stosuję metodę objawowo-termiczną i jestem bardzo zadowolona. Używam do tego monitora płodności (cyclotest) więc czuję się jeszcze pewniej co do skuteczności.
 • 0

#5 S.A.

S.A.

  Nowicjusz

 • Piaskownica
 • Pip
 • 9 postów

Napisano 29 grudzień 2011 - 18:53

Sporą dawkę wiadomości można również uzyskać na stronie wpadka . pl. Jest tam wiele pomocnych artykułów.
 • 0

#6 Huehuecoyotl

Huehuecoyotl

  Wymiatacz

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPip
 • 2732 postów

Napisano 11 styczeń 2012 - 13:13

Konieczność wycofania penisa z pochwy w odpowiednim momencie u niektórych mężczyzn może spowodować nawet impotencję

A to dlaczego niby ?

Jednakże badania kliniczne, a życie codzienne to zupełnie co innego – okazuje się, że pomijanie przynajmniej jednej tabletki w cyklu jest powszechne

Jezeli kobiety maja problem zapamietac aby brac tabletki to co dopiero:

Większość osób stosujących metody naturalne wybiera jednak metodę termiczną, bądź objawowo-termiczną Rötzera – obydwie te metody wymagają przede wszystkim codziennych pomiar podstawowej temperatury ciała, samoobserwacji oraz tworzenia tzw. kart cyklu, czyli wykresów zawierających wyniki obserwacji i dane dotyczące pomiarów temperatury. Każda z tych metod wymaga sporej wiedzy, dyscypliny, stabilnego cyklu miesięcznego, dość regularnego trybu życia, a przede wszystkim – doświadczenia

:)
 • 0

Janusz

Janusz
 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPip
 • 2899 postów
 • PłećMężczyzna

#7 Fruu

Fruu

  Nowicjusz

 • Piaskownica
 • Pip
 • 15 postów

Napisano 15 sierpień 2012 - 16:05

Największą skuteczność zapewniają hormonalne środki antykoncepcyjne, najmniejszą – metody naturalne


Mit. Skuteczność metod "naturalnych" (przykłady):
model Creightona - PI 0,5
metoda Roetzera - PI <0,1 - 0,9

Najpopularniejsze metody "naturalne" w Polsce to: angielska, Roetzera, CrMS.

Każda z tych metod wymaga sporej wiedzy

Wystarczy nauczyć się metody.

stabilnego cyklu miesięcznego, dość regularnego trybu życia, a przede wszystkim – doświadczenia

Mit. Żeby rozpoznawać płodność nie trzeba mieć regularnego cyklu. Metody są dostosowane do różnych sytuacji. Doświadczenie nie jest konieczne, chociaż oczywiście zawsze wiele ułatwia.
 • 0

#8 nieśmiertelna

nieśmiertelna

  Master

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPip
 • 2568 postów

Napisano 22 sierpień 2012 - 19:35

Mit. Żeby rozpoznawać płodność nie trzeba mieć regularnego cyklu. Metody są dostosowane do różnych sytuacji. Doświadczenie nie jest konieczne, chociaż oczywiście zawsze wiele ułatwia.


jak masz nieregularny cykl który raz trwa przykładowo 28 raz 36 a raz 20 dni no to powiedz mi w jaki sposób masz miec pewność że wszystko będzie ok? po za tym przy nieregulanych cyklach nie polecane sa metody naturalne chyba nie bez przyczyny prawda?
 • 0

#9 Fruu

Fruu

  Nowicjusz

 • Piaskownica
 • Pip
 • 15 postów

Napisano 05 wrzesień 2012 - 07:45

jak masz nieregularny cykl który raz trwa przykładowo 28 raz 36 a raz 20 dni no to powiedz mi w jaki sposób masz miec pewność że wszystko będzie ok? po za tym przy nieregulanych cyklach nie polecane sa metody naturalne chyba nie bez przyczyny prawda?


Przede wszystkim rozrzut pomiędzy 28 a 36 to żadna nieregularność, tylko zupełna norma. Gdy mówię o nieregularności, mam na myśli - raz 28, raz 70 dni. Tak też się zdarza.

Ale odpowiadając na Twoje pytanie - tak, można mieć 100% pewności, że "jest wszystko ok" czyli że płodność została wskazana poprawnie. Kobieta w ciągu cyklu jest płodna raz i ta płodność (trwająca w sumie do 8 dni) daje konkretne, wyraziste objawy - śluz. Te objawy wydają się mało rozpoznawalne, ale w sytuacji, w której dowiesz się, co odróżniać od czego, stają się niezwykle wyraźnie i jasne. Dodatkowo wszystko konfrontujemy z pomiarami temperatury, w zasadzie pomocniczo.
Te objawy występują raz w całym cyklu, nawet takim, który trwa 70 dni. Można je rozpoznać bez względu na długość cyklu. Metody "naturalne" nie opierają się na wyliczeniach, tylko na rozpoznawaniu, obserwowaniu. Są dostosowane do każdej sytuacji życiowej i zdrowotnej.

Metody naturalne nie są polecane? Zastanów się, przez kogo. Przez autorów artykułów w kolorowej prasie, zachwalających antykoncepcję (zwykle sponsorowanych)? No pewnie, bo to nie jest biznes, który komuś by się opłacał. Ale zamiast dawać się nabrać na teksty z kolorowych pism, warto zainteresować się tematem od strony naukowej i dopiero wtedy wyrabiać sobie opinię.

Użytkownik Fruu edytował ten post 05 wrzesień 2012 - 07:47

 • 0

#10 vmax

vmax

  Nowicjusz

 • Użytkownik
 • Pip
 • 55 postów

Napisano 05 wrzesień 2012 - 11:11

Metody antykoncepcji są bardzo różne...i jest ich cała masa...Dlatego też warto dopasować ją indywidualnie do siebie samego..:) Najbezpieczniej skontaktować się z lekarzem i wspomóc się jego poradą:) A wcześniej warto też samemu poczytać, bo w internecie jest tego cała masa... http://supersluby.pl...jsza-a2374.html i iść już z gotowym zestawem pytań:) Tym bardziej, ze sami możemy nastawić się na coś innego a później okaże się, że to jednak kompletnie nie dla nas;)
 • 0

#11 Hanadai

Hanadai

  Stały bywalec

 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 801 postów

Napisano 23 wrzesień 2012 - 16:55

Metody naturalne nie są polecane? Zastanów się, przez kogo. Przez autorów artykułów w kolorowej prasie, zachwalających antykoncepcję (zwykle sponsorowanych)? No pewnie, bo to nie jest biznes, który komuś by się opłacał. Ale zamiast dawać się nabrać na teksty z kolorowych pism, warto zainteresować się tematem od strony naukowej i dopiero wtedy wyrabiać sobie opinię.
"Od strony naukowej" moja mama zaszła w ciążę, stosując metodę termiczną.
 • 0

Janusz

Janusz
 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPip
 • 2899 postów
 • PłećMężczyzna

#12 Wilk_LancaSter

Wilk_LancaSter

  wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zależy

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPip
 • 3319 postów

Napisano 29 wrzesień 2012 - 09:22

To prawda, że tzw metody naturalne (np Ogino-Kaussa) nie dają gwarancji.
Jednak w dużym stopniu ograniczają wielodzietność. Te metody są dość skuteczne przy regularnym stosowaniu i ustalonym trybie współżycia.
Ale duża przerwa, wielkie podniecenie itp stany emocjonalne likwidują 9o % skuteczności.

Może wkładki domaciczne?
 • 0

#13 Hanadai

Hanadai

  Stały bywalec

 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 801 postów

Napisano 01 październik 2012 - 15:11

Przede wszystkim rozrzut pomiędzy 28 a 36 to żadna nieregularność, tylko zupełna norma.
Zastanów się, o czym Ty w ogole piszesz...
 • 0

#14 weronisiaaa13

weronisiaaa13

  Nowicjusz

 • Piaskownica
 • Pip
 • 11 postów

Napisano 29 październik 2012 - 16:43

Przede wszystkim rozrzut pomiędzy 28 a 36 to żadna nieregularność, tylko zupełna norma. Gdy mówię o nieregularności, mam na myśli - raz 28, raz 70 dni. Tak też się zdarza.

Ale odpowiadając na Twoje pytanie - tak, można mieć 100% pewności, że "jest wszystko ok" czyli że płodność została wskazana poprawnie. Kobieta w ciągu cyklu jest płodna raz i ta płodność (trwająca w sumie do 8 dni) daje konkretne, wyraziste objawy - śluz. Te objawy wydają się mało rozpoznawalne, ale w sytuacji, w której dowiesz się, co odróżniać od czego, stają się niezwykle wyraźnie i jasne. Dodatkowo wszystko konfrontujemy z pomiarami temperatury, w zasadzie pomocniczo.
Te objawy występują raz w całym cyklu, nawet takim, który trwa 70 dni. Można je rozpoznać bez względu na długość cyklu. Metody "naturalne" nie opierają się na wyliczeniach, tylko na rozpoznawaniu, obserwowaniu. Są dostosowane do każdej sytuacji życiowej i zdrowotnej.

Metody naturalne nie są polecane? Zastanów się, przez kogo. Przez autorów artykułów w kolorowej prasie, zachwalających antykoncepcję (zwykle sponsorowanych)? No pewnie, bo to nie jest biznes, który komuś by się opłacał. Ale zamiast dawać się nabrać na teksty z kolorowych pism, warto zainteresować się tematem od strony naukowej i dopiero wtedy wyrabiać sobie opinię.

Użytkownik Fruu edytował ten post 05 wrzesień 2012 - 07:47

 • 0

#15 majq

majq

  Nowicjusz

 • Użytkownik
 • Pip
 • 47 postów

Napisano 29 listopad 2012 - 14:47

Dobór zależy od kobiety, bo nawet jeśli Twoim zdaniem masz 100% pewność to zawsze możesz się pomylić, stres, czynniki zewnętrzne, choroby. Vmax jak dla mnie lepiej zapytać ginekologa niż szukać w internecie, a raczej może skonfrontować wiedzę z internetu z wiedzą lekarza. Ważne żeby wziąć pod uwagę konskewencje antykoncepcji hormonalnej i naturalnej zestawić i ocenić dla samej siebie;)
 • 0

#16 Karolek22

Karolek22

  Nowicjusz

 • Użytkownik
 • Pip
 • 38 postów

Napisano 05 grudzień 2012 - 14:22

Moja kobieta stosuje od roku krążki, które wkłada się do pochwy. Nie musi pamiętać o tabletkach, tylko żeby w odpowiednim czasie wyjąć ten specyfik. I muszę przyznać, że skuteczność jest elegancka, bo żadnych problemów do tej pory nie było :)
 • 0

#17 WiesiuPL

WiesiuPL

  Bywalec

 • Użytkownik
 • PipPip
 • 201 postów

Napisano 05 czerwiec 2013 - 20:10

Mam pytanie kiedyś słyszałem że kobiety mają dni w które nie mogą zajść w ciąże czy to prawda ? nie trzeba stosować żadnych środków wtedy?


 • 0

#18 lukrecjaa

lukrecjaa

  Bywalec

 • Użytkownik
 • PipPip
 • 189 postów

Napisano 30 sierpień 2013 - 10:20

no tak, sa to wtedy dni niepłodne, tzreba prowadzic jak kalendarzyk, ale trzeba umiejetnie to wyliczac, zeby sie nie pomylic. 


 • 0

#19 kwiatpustyni

kwiatpustyni

  Nowicjusz

 • Piaskownica
 • Pip
 • 5 postów

Napisano 25 luty 2014 - 22:06

apropo skutków ubocznych, to nie tylko zakrzepica, choć wiele osób tak jak ja zdaje sobie sprawę że jest ich tak dużo nie jest w stanie zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej dlatego żeby zmniejszyć wpływ tych skutków biorę harmonellę osłonowo, chroni ona przed wieloma z nich jak np chroni wątrobę czy układ krążenia, ale daje także wiele innych korzyści, warto wiedzieć że polecają ją specjaliści a nie jak inne oslony reklamy tv a to coś znaczy


 • 0

Janusz

Janusz
 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPip
 • 2899 postów
 • PłećMężczyzna

#20 Patyszka

Patyszka

  Bywalec

 • Użytkownik
 • PipPip
 • 149 postów

Napisano 18 grudzień 2015 - 14:34

oj o wątrobe przt antykoncepcji hormonalnej zwłaszcaa przy tabletkach trzeba dbać bardzo - chociaż w przypadku wkładki hormonalnej, gdzie hormony tez są ale działaja bardziej miejscowo niż w krwiobiegu, to o wątrobe tak sie martwic nie trzeba. Ja mam taka wkladke i jestem zadowolona.


 • 0
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0