Paraliż Senny

Aleks

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2005
Posty
32
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
z lasu
Kiedyś miewałem dziwne paraliże senne to było coś jakby nagle mnie obudziło w nocy i trzymało i nie mogłem przez chwilę ruszyć się i ciężki oddech miałem jakby coś usiadło na mojej klatce piersiowej w tym stanie nie mogłem też krzyczeć aż nagle ustawało

Myślałem, że coś mnie straszy w nocy i mówiłem o tym mamie albo siostrze (Arinie z tego forum)
Siostra mówiła, że mam jakieś shizy czy coś w tym stylu -_-
Przez takie coś to wyspać się w nocy nie da

Rekord paraliżów sennych jakich miałem to 7.. W ciągu jednej nocy

Zazwyczaj miałem paraliż około 4 nad ranem później bałem się zasnąć, bo jak zasypiałem to miałem kolejne ataki paraliżu

Czasem jak miałem sen i to się zdarzało... to byłem pół przytomny, co sprawiało, że słyszałem dziwne jęki jak z koszmaru a zarazem miałem świadomość, że leżę w łóżku i mam paraliż

Pózniej poczytałem w internecie to i owo i zrozumiałem że mam paraliże senne i jakoś z tym sobie uporałem

RE:
Zjawisko to znane jest medycynie jako paraliż senny. Prawie zawsze towarzyszy mu przyśpieszony rytm serca, trudności w oddychaniu i uczucie strachu. Doznanie to jest tym bardziej przerażające, że osoby mu poddane są świadome swego otoczenia, jednak znajdują się w stanie, który naukowcy określają mianem halucynacji hipnagogicznej. Jest to stan przejściowy między jawą a snem, w którym nasze marzenia senne są tak wyraziste, że wydają się wstrząsająco prawdziwe. Dla wielu osób pierwszą oznaką paraliżu sennego jest dziwny hałas; pomruk, może też wydawać się odgłosem kroków, szumem silnika lub nawet piskliwym śmiechem." Potem następują drgawki ciała, tak więc w relacjach jest mowa o uczuciu trzęsienia, silnych drgań, falowania lub wykręcania. W pokoju mogą pojawiać się dziwne efekty świetlne - błyski, niewielkie gwiazdki lub lśniące kształty. Niejednokrotnie cały pokój zdaje się być wypełniony niesamowitą poświatą, a znajdujące się w nim sprzęty otoczone są aureolą lub roziskrzone. Jednak najbardziej przerażające w paraliżu sennym jest poczucie bliskiej obecności jakiejś istoty. Nawet gdy nikogo nie widać i nie ma żadnego powodu do takich przypuszczeń, po prostu ma się świadomość, że w pokoju jest ktoś jeszcze. W wielu sytuacjach obecność daje się faktycznie zauważyć ( w stanie katapleksji oczy śniącego są często otwarte ), przy czym może ona przybierać rozmaite formy - człowieka, zwierzęcia, demon


Mieliście kiedyś podobne doświadczenia?
 

kataryna

Po burzy ZAWSZE wschodzi Słońce! Nawet po najwięks
Dołączył
6 Grudzień 2005
Posty
6 512
Punkty reakcji
1
Wiek
32
Miasto
lepiej nie wiedzieć :P
Ja pierwszy raz o tym słyszę :mruga: Nigdy czegoś takiego nie miałam. Zdarzył mi się ze 2 razy skurcz łydki, ale to niedobór potasu był :p Niech ktoś inny poradzi! Może to coś poważnego?
 

fehu

Nowicjusz
Dołączył
24 Sierpień 2006
Posty
28
Punkty reakcji
0
Ja miałem kiedys cioś takiego ... raz tylko jedynyn ale do tej pory mam to w pamięci... poważnie myślałem, że coś-ktoś mnie trzyma. Później się dowiedziałem że to właśnie paraliź senny. W dawnych czasach ludzie nawywali to zmorą, bądź zmorą senną. Moja babcia mówiła mi że można to może nie wywołać, ale częściej się zdaża gdy ktoś zję np. dużo niedosmażonych placków ziemiaczanych, albo grzybów. Nigdy się w ten temat nie zagłębiałem więcej, to wszystko co pamietam...


Właśnie się dowiedziałem że moja dziewczyna teź w dzieciństwię coś takiego miała i tylko raz... więc chyba częściej to u dzieci i młodych ludzi występuję niż u dorosłych...
 

VoiceOfSilence

Nowicjusz
Dołączył
25 Sierpień 2006
Posty
220
Punkty reakcji
0
Miasto
...Silent Forest...
Mi się zdarzało gwałtownie obudzić w nocy z wrażeniem jakby mnie ktoś rąbnął w głowe... :D Przepraszam za takie stwierdzenie ;p
dosłownie budze sie, gwałtownie otwieram oczy i nie wiem gdzie jestem a serce mi bije jak szalone...
później dość szybko zasypiam :p
 

motylek99

naćpana marzeniami.
Dołączył
13 Lipiec 2006
Posty
4 203
Punkty reakcji
0
Wiek
31
ja nigdy nie mialam takiego czegos :mruga: wiec nie moge ci poradzic nic na ten temat..
 

kizia_mizia

Nowicjusz
Dołączył
15 Wrzesień 2005
Posty
2 850
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
z zamku..
Moja babcia mieszkająca na wsi mówi że to tak zwana "zmora" przychodzi w nocy i dusi ludzi.Siada na klacie i dusi.W jej wiosce podobno już niejednego zaatakowała.
Taa.. u mnie w rodzinie też tak mówią.
Ten paraliż miałam tylko raz i też się troche bałam, ale zaraz potem usnełam.
 

Wi(L)u$

Nowicjusz
Dołączył
21 Maj 2006
Posty
850
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
z Warszawy :)
Ja na sczescie nie mam zadnego paralizu sennego.. ale za to czasem jak juz przysypiam to sni mi sie ze spadam z jakiejs skaly i wtedy zaczynam sie drzec i spadam z luzka... :mruga: kiedys sie z tego smialam teraz mnie to juz troche denerwuje ale wydaje mi sie ze to juz mija, bo mam to coraz rzadziej :klaszcz:
 

Aleks

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2005
Posty
32
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
z lasu
jest proste wytłumaczenie paraliżów sennych

paraliż senny (katapleksja). Umysł się budzi, ale ciało nadal śni - mięśnie nie reagują na sygnały wysyłane z mózgu, oddychanie jest utrudnione (jest też wrazenie ucisku na klatce piersiowej), Te objawy stworzyły u ludzi wiarę w zmorę, dusiołka
 

Kajet

;x
Dołączył
29 Listopad 2005
Posty
709
Punkty reakcji
0
Miasto
From?
Ja mam tez to! Spie i jak mi sie cos strasznego sni to probuje sie obudzic jak nie umie sie obudzic i jest to cos naprawde strasznego to probuje wolac RYCZEC a tu nic, nie umie nic z siebie wydusic!

jeszcze jedno: Raz spalem i snily mi sie garaze, chcialem sie o jeden oprzec, opieram sie a garaz nagle sie zawala i ja lece na ziemie, pozniej nagle sie budze i lece z wyra na podloge :D
 

Aleks

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2005
Posty
32
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
z lasu
Ja mam tez to! Spie i jak mi sie cos strasznego sni to probuje sie obudzic jak nie umie sie obudzic i jest to cos naprawde strasznego to probuje wolac RYCZEC a tu nic, nie umie nic z siebie wydusic!
To, co opisujesz to jest zwykły koszmar senny
A ja mówię o paraliżu sennym, który jest w rzeczywistości
 

panterka

Nowicjusz
Dołączył
20 Kwiecień 2006
Posty
3
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Nowy Sącz
Ja też mam paraliż senny i to dość często i właściwie teraz sie dowiedziałam co mi właściwie jest..........

A czy zdarzyło wam się snić i mieć jednocześnie świadomość, że śnicie ale i tak nie mogliście się obudzić?
 

Aleks

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2005
Posty
32
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
z lasu
Ja tak miałem nie jeden raz

Miałem dziwne doświadczenia z paraliżami we śnie
Pewnego razu śnił mi się leśniczy, który chciał niedźwiedzia złapać chciałem mu pomóc aż tu nagle dziwna aureola pędzi w moim kierunku leśniczy krzyknął uważaj ja się obejrzałem i po 2 sec jak mnie dopadła to zaczął się paraliż

Najczęściej podczas paraliżu słyszałem jakby mnie zagryzały 2 wielkie psy tego bałem się najbardziej

Po pół rocznych paraliżach potrafiłem przewidzieć paraliż po prostu organizm chyba był na tyle wyczulony, że się budziłem w nocy i wiedziałem, że za chwilkę będę miał paraliż

Kiedy jestem obudzony to nie miewam paraliżów jedynie, kiedy próbuję zasnąć lub śpię
 

zaneta-17

Nowicjusz
Dołączył
24 Luty 2006
Posty
427
Punkty reakcji
0
Miasto
kraków
ja miałam coś takiego, czułam się jakby mnie ktoś zgniatał, poprostu siadał na mnie, to było straszne ...
czułam kogoś, słyszałam coś, krzyczałam, ale nie na głos a na końcu widziałam ta osobe jak siedzi koło mnie. boje się tego, bo to jest okropne uczucie, czujesz to,a le nie mozesz nic zrobić.
 

Arina

...aż w jedną krótką chwilę pojmiesz po co żyjesz!
Dołączył
18 Maj 2005
Posty
3 093
Punkty reakcji
1
Wiek
39
Miasto
z TYCH najlepszych
Aleks może masz włosy za ciężkie, bo jak zasypiasz to je tak na twarz zarzucasz i może Cię przygniatają :p
 

Doki

Nowicjusz
Dołączył
16 Sierpień 2006
Posty
232
Punkty reakcji
0
Nie wiem nie słyszałem o niczym takim. Popieram to moze cos z włosami :p, mozliwe że i na klacie :D. Polecam dobrego fryzjera.
 

Aleks

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2005
Posty
32
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
z lasu
Ehmm nie wszystkie osoby, które mają długie włosy miewają paraliże senne a tak durne wyjaśnienie tego zjawiska mogło wymyślić tylko dziecko w ogóle paraliże senne są naukowo udowodnione i wyjaśnione

Napisałem to już wcześniej
 

wera83

szalona wredotka :D
Dołączył
5 Sierpień 2006
Posty
2 164
Punkty reakcji
1
Wiek
40
Miasto
z piekiełka :D Ja tam rządzę :P
Ja to nawet ostatnio coś takiego przeżyłam. To było okropne. Dość że nie mogłam się ruszyć to do tego w rogu pokoju słyszałam dziwny głos który ciągle mówił i mówił do mnie. Potem zaczął się ten głos zbliżać do mojego łóżka poczułam lodowaty dotyk i zrobiło się strasznie zimno. I się nagle obudziłam :/
 
Do góry