Zabezpieczenie plików hasłem.

Gressil

®
Administrator
Dołączył
17 Kwiecień 2009
Posty
6 075
Punkty reakcji
561
Zdarza się, że na komputerze, z którego korzystamy przechowujemy zdjęcia, dokumenty lub inne dane, do których chcielibyśmy mieć dostęp tylko my. Niestety jest to trudne w wypadku, gdy współdzielimy komputer z innym osobami, np. rodziną. W takim wypadku zamiast ukrywać dane w folderach systemowych lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z programu, który zabezpieczy nasz folder, tak, aby dostęp do naszych danych był niemożliwy bez znajomości hasła oraz bez programu, który pozwoli na odszyfrowanie plików. Oczywiście jest możliwość dokonania tego przy pomocy specjalnie przygotowanego pliku.bat (wpisdo rejestru), jednak w wypadku, gdy często zakładamy lub usuwamy hasła z plików jest to zwyczajnie niewygodne. Poniżej przedstawiam poradnik jak sprawnie poradzić sobie z tym problemem.

Na początek pobieramy malutki programik o nazwie Lock&Unlock . Program nie wymagainstalacji, działa na wszystkich platformach systemu Windows oraz jest w języku polskim. Uruchamiamy program, po czym przechodzimy do sedna sprawy.

Aby wybrać katalog,w który znajdują się pliki do zaszyfrowania klikamy na button oznaczony, jako„…”. Po kliknięciu na niego wyświetli nam się okno, w którym będziemy musieli odnaleźć nasz folder i zatwierdzić klikając „OK.”

Teraz pora na wybranie hasła. Wpisujemy je w pole tekstowe pod napisem „Hasło” oraz w polu obok. Jeżeli chcemy, aby dostęp do podkatalogów również został zablokowany hasłem to zaznaczamy opcję „Podkatalogi”.Kiedy wszystko będzie gotowe klikamy na „zablokuj”. Po chwili nasz folder będzie zabezpieczony hasłem.


lockandunlock1.jpg

Jeżeli chcemy sprawdzić czy folder został poprawnie zabezpieczony wystarczy kliknąć na „sprawdź” a następnie przeczytać informacje, które pojawiły się w dolnym okienku. Pojawi się tam informacja ile plików zostało zablokowanych.

Mamy również możliwość dodanie opcji „Zaszyfruj” do menu kontekstowego. Wystarczy kliknąć nabutton „???” i wybrać opcję „kliknij tutaj, aby zainstalować w menu kontekstowym folderu (prawy klawisz myszy na katalogu)

Jeżeli będziemy chcieli odblokować dostęp do plików postępujemy analogicznie do opisanego przeze mnie sposobu. I na koniec drobna uwaga. Program oparty jest o algorytm BLOWFISH. Jeżeli zgubisz hasło to jego odzyskanie będzie praktycznie niemożliwe.
 

Gressil

®
Administrator
Dołączył
17 Kwiecień 2009
Posty
6 075
Punkty reakcji
561
Opcja zaszyfruj w menu kontekstowym przydaje się jeżeli często zabezpieczasz dane przy pomocy w/w programu. Działa ona tak samo jak zakładanie hasła w standardowy sposób. Jest po prostu szybciej.
 
Do góry