Czy kawa jest zdrowa / szkodliwa ?

zosienka89

Nowicjusz
Dołączył
7 Luty 2011
Posty
20
Punkty reakcji
0
No właśnie, kawa... Zdrowa czy szkodliwa?
Ja się czuję od niej uzależniona, ale po sobie żadnych objawów jej nadużywania nie widzę. Podono odwadnia i wypłukuje magnez z organizmy, ale czy to czasem nie jakiś mit?
Czekam na wypowiedzi!
 

Amand@

Nowicjusz
Dołączył
31 Lipiec 2008
Posty
411
Punkty reakcji
3
Wiek
32
To, że kawa jest szkodliwa nie podlega żadnych wątpliwości ;) W małych ilości nie ma wpływu na nasz organizm ale ma duże znaczenie właśnie w wypłukiwaniu magnezu (jego niedobór powoduje większą poddatność na stres) oraz pozbawia nas wody... Zamiast kawy lepiej wypić szklankę świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy, która naprawdę doda nam energii :)
 

samotnawsieci93

Bywalec
Dołączył
10 Grudzień 2008
Posty
2 716
Punkty reakcji
82
Kawa jest szkodliwa w zbyt dużych ilościach(więcej jak 4filiżanki). Pita w umiarkowanych dawkach nie wywołuje chorób itd (przynajmniej nie zostało to nadal udowodnione naukowo).

-Faktycznie jest moczopędna przez co poleca się wypicie szklankę czystej wody po filiżance kawy;
-Kawa wypłukuje wapń z organizmu, jednak efekt ten jest na tyle niewielki, że nawet spożywanie jej w dużych ilościach nie zwiększa szansy zachorowania na osteoporozę;
-Wypłukuje magnez jednak popijając kawę można zjeść 2kostki gorzkiej czekolady, która jest dobrym źródłem tego składnika i jest smaczna, a to tylko 50kcal

Ja się czuję od niej uzależniona, ale po sobie żadnych objawów jej nadużywania nie widzę.
Kawa może zwiększać tętno, szczególnie gdy jest rzadko pita. Częste przyjmowanie kofeiny sprawia, że efekt ten oraz inne zanikają.

Podsumowując, bez paniki. Wszystko jest dla ludzi lecz w nieprzesadnych ilościach.
 

Gressil

®
Administrator
Dołączył
17 Kwiecień 2009
Posty
6 075
Punkty reakcji
561
Zamiast kawy lepiej wypić szklankę świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy, która naprawdę doda nam energii :)

Osobiście uważam, że kofeina jest lepsza jeżeli chodzi o zastrzyk energii. Niezdrowa ? Na coś trzeba umrzeć.
 

Amand@

Nowicjusz
Dołączył
31 Lipiec 2008
Posty
411
Punkty reakcji
3
Wiek
32
To zależy od organizmu ale mnie kawa zaczęła już usypiać :) Dlatego wg mnie sok z pomarańczy (wyciśniętej samemu! ) jest o wiele bardziej skuteczny ;)
 

proxy92

Nowicjusz
Dołączył
30 Październik 2008
Posty
790
Punkty reakcji
24
Wiek
32
Jest wiele teorii odnośnie kawy. Działa szkodliwie, ale w małym stopniu na nasz organizm.
 

zosienka89

Nowicjusz
Dołączył
7 Luty 2011
Posty
20
Punkty reakcji
0
Hehe, czuje się zatem w pełni spokojna i... idę sobie zrobić kawkę ;)
 

Sophiaa

Nowicjusz
Dołączył
23 Grudzień 2010
Posty
22
Punkty reakcji
0
Kawa to taki przyjemny nałóg;) Zresztą nie jest powiedziane, że nałóg musi być szkodliwy;) Niektórzy są uzależnieni od sportu, czy książek. A jeśli chodzi o wspomnianą kawę... Jak ktoś pije więcej, jak ja kiedyś (po 5/6 dziennie), to zacznie czuć "po wątrobie" szkodliwość kawy...
 

Justyśka...

Nowicjusz
Dołączył
23 Luty 2011
Posty
140
Punkty reakcji
2
Pewnie, że ok. Herbata jest taką samą używką jak kawa, jeżeli już o tym mówimy, więc dlaczego nawet dzieciom podaje się czarną herbatę? Można łykać Mg i po problemie, pić Ca lub po prostu nabiałem uzupełnić, toż nie żyjecie samą kawą. Odawadnia, wystarczy pić więcej wody i luz. Odrobina przyjemności nam się należy, porównanie kawy do soku pomarańczy, dobre, pisały to chyba osoby, co kawę piją okazjonalnie.
 

miska19

Wyjadacz
Dołączył
26 Grudzień 2009
Posty
6 439
Punkty reakcji
484
Wiek
32
No jasne, ze herbata to tak samo uzywka, ale z umiarem nie sa to zle rzeczy, ja osobiscie preferuje herbate, kawy nie cierpie, nie smakuje mi kompletnie. :p
 

Cyr4x

Nowicjusz
Dołączył
31 Lipiec 2010
Posty
638
Punkty reakcji
20
To nie tyle uzależnia sama kawa, co znajdująca się w niej kofeina. To jest bardzo silna używka i łatwo w to wejść, a wyjść bardzo trudno. Pod jaką postacią byśmy jej nie przyjmowali - kawa, napoje energetyzujące, inne napoje, tabletki, to zaspokoji nasz głód. Niektórzy to już bez kofeiny nie są w stanie normalnie funkcjonować.
 
Dołączył
11 Lipiec 2007
Posty
2 041
Punkty reakcji
78
Miasto
tam gdzie wszyscy inni są zbędni
Kawa może być szkodliwa ale tylko dla pewnych osób np. z nadciśnieniem.
Jeśli będzie kawa spożywana w przesadnych dawkach to też będzie szkodliwa.
Ja codziennie piję kawę i czuje się dobrze.
Niemało ludzi dożyło sędziwych lat a piją kawę codziennie.

Niekoniecznie musi być to uzależnienie, to po prostu sposób na podwyższenie ciśnienia.
Czasami w niektórych sytuacjach to wypiję piwo zamiast kawy a efekt jest nawet lepszy.
Działanie podobne a bardziej język rozwiązuje
 

badylllek1993

Nowicjusz
Dołączył
26 Luty 2011
Posty
86
Punkty reakcji
2
Osobiście na mnie kawa nie działa. Chyba ze wypije taka 'siekierę' naprawdę fest. Po normalnej mogę zaraz iść spać co jest dziwne...
 

Przemasboss

Nowicjusz
Dołączył
16 Grudzień 2010
Posty
181
Punkty reakcji
2
Osobiście kawy nie piję, za to piję dużo pepsi nie colę bo colę piją robole a pepsi piją lepsi.Pepsi-kofeinka
 

Gressil

®
Administrator
Dołączył
17 Kwiecień 2009
Posty
6 075
Punkty reakcji
561
Jeżeli ktoś spożywa spore ilości kawy - czy to z powodu stylu życia , pracy czy też po prostu bardzo ją lubi to warto czasami sięgnąć po magnez. Kawa wypłukuje magnez z organizmu. Pijąc - 2-3 kawy dziennie nie jest to potrzebne. W przypadku większych ilości warto jednak pomyśleć o uzupełnieniu magnezu.

Osobiście na mnie kawa nie działa. Chyba ze wypije taka 'siekierę' naprawdę fest. Po normalnej mogę zaraz iść spać co jest dziwne...

Nie to nie jest dziwne. Poczytaj o kofeinie. Nie na wszystkich działa ona pobudzająco. Dość często zdarzają się przypadku w których kawa zamiast pobudzać organizm - usypia. Jest to zależne od organizmu.
 

klikana

Nowicjusz
Dołączył
19 Czerwiec 2011
Posty
22
Punkty reakcji
0
Miasto
internet
Ja uwielbiam kawę świeżo parzoną z przyprawami bez cukru....pycha :eek:k2: Wiadomo wszystko w nadmiarze szkodzi, kawa też, ale 2 kubeczki dziennie są ok. :tongue:
 
Do góry