zdjecia z koncertu - jakie ustawienia?

julka1989

Nowicjusz
Dołączył
23 Sierpień 2010
Posty
16
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Legnica
Witam.
Mam pytanko dotyczące zdjęć koncertowych. Jakie ustawienia i tryb zastosować, żeby wyszły dobre zdjęcia z koncertu w zamkniętym pomieszczeniu? Jak wiadomo oświetlenie bywa różne, więc jakie parametry dobrać żeby nie wyszło rozmazane foto? Z lampą raczej ciekawych efektów nie uzyskam..
 

Kapciuszek

niepoprawna optymistka.
VIP
Dołączył
15 Grudzień 2006
Posty
5 363
Punkty reakcji
78
Miasto
kraina baśni
ja robiłam z iso 800 albo 1600, najniższa wartość przysłony i czas 1/80 1/100 zależy od ruchu na scenie. Zdjęcia wyszły przyzwoite ;)
 

Ignis Saiwala

Nowicjusz
Dołączył
12 Lipiec 2010
Posty
69
Punkty reakcji
1
Ustawienia ustawieniami, ale nie zapomnij o dobrym obiektywie, bo nie będzie, jak zmienić w trakcie. :p
No i nie wszędzie da się wejść z dużym aparatem.
 

kreoss

Miłościwie Wam Panujący
Dołączył
9 Sierpień 2008
Posty
535
Punkty reakcji
4
Miasto
Gliwice
no i czemu z większym aparatem trudniej ?? Aparat jest dla fotografa integralną częścią ręki :D
 

proxy92

Nowicjusz
Dołączył
30 Październik 2008
Posty
790
Punkty reakcji
24
Wiek
32
Zmieńcie sobie obiektyw przy 10 osobach w odległości 3cm;]
 

kreoss

Miłościwie Wam Panujący
Dołączył
9 Sierpień 2008
Posty
535
Punkty reakcji
4
Miasto
Gliwice
no to trzeba sobie załatwić wejściówkę pod scenę. Jeśli pstrykasz tak o z tłumu, no to ktoś tutaj się chyba nie przygotował do koncertu.
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
32
Miasto
Śląsk
Proxy92, świetnym pomysłem jest branie lustrzanki na koncert i fotografowanie w tłumie. Jeżeli lustrzanka wytrzyma i nie upadnie ani razu na ziemie albo nie zostanie zgnieciona to gratulacje ;)
 

julka1989

Nowicjusz
Dołączył
23 Sierpień 2010
Posty
16
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Legnica
pytam o to oczywiście pomijając fakt, że na niektóre imprezy nie można wnosić aparatów :)
co do obiektywu.. myślę, że kitem da się coś jednak wycisnąć?
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
32
Miasto
Śląsk
Wszystko zależy od sali i świateł. Jak będzie ich sporo to może coś wyciągniesz na wyższych czułościach. Ale obiektywy kitowe na ogół nie są też mistrzami w celności AFu i z tym możesz mieć problem w ciemnej sali.
 
D

dan38

Guest
Fotografuję na koncertach, nigdy ale to nigdy nie używam lampy błyskowej. ISO 800 lub raczej nawet 1600, przysłona np 2,8. Efekty można zobaczyć np tutaj
http://zasina.art.pl/gallery/Reportaze-koncerty/Koncert-Jarek-mietana-Super-Group-i-Z-Star

http://zasina.art.pl/gallery/Reportaze-koncerty/Koncert-String-Connection

a inne zdjęcia na http://zasina.art.pl/
 

Pompek-87

Nowicjusz
Dołączył
16 Czerwiec 2009
Posty
67
Punkty reakcji
0
fajne efekty wychodzą jak ustawisz sobie lampe błyskową na tylną kurtyne przysłony i dasz czas np 1/15 , 1/30 do 1/60 zdjecia wychodzą ostre dzieki błyskowi na koncu naswietlania a do tego mamy naturalne kolory i przy dłuższych czasach fajne poswiaty i rozmazania wychodza ;p polecam po eksperymentowac.
 

kreoss

Miłościwie Wam Panujący
Dołączył
9 Sierpień 2008
Posty
535
Punkty reakcji
4
Miasto
Gliwice
Na 90% koncertach nie możesz błyskać Flashem w scenę, ale bardzo zacnie w ten sposób wychodzą zdjęcia z pogo czy bawiących się ludzi :D
 
D

dan38

Guest
gdybym był muzykiem, to bym nie chciał, by ktoś fotografował mnie z lampą na koncercie. Przed paroma laty na koncercie mojego ulubionego zespołu SBB jakiś chyba fotoreporter stał na scenie blisko muzyków i cały czas pstrykał z lampą. Oczywiście lampa na wprost...Ja bym chyba przerwał koncert.
Z kolei na koncercie tego samego zespołu w poznańskim Blue Note jacyś ludzie fotografowali z lampami. Widziałem zdjęcia jednego z nich, wyszły mało ciekawie. Poprawnie...wszystko wyraźnie, dobrze naświetlone, ale nastroju koncertu nie pokazał.
 

NikVid

Nowicjusz
Dołączył
3 Grudzień 2011
Posty
13
Punkty reakcji
0
Najważniejsze jest to aby użyć jasnych obiektywów jeżeli nie używamy lampy błyskowej.Myślę że zdjęcia robić przy 1/80,1/100 lub wyżej aby zdjęcia nie były poruszone, chyba że taki jest zamiar. uważał bym też z podbijaniem iso aby nie było zbyt wiele szumów.Zależy też jakim aparatem robimy zdjęcie ponieważ niektóre lepiej a niektóre gorzej radzą sobie z szumem.
 

echo.sz

Nowicjusz
Dołączył
20 Styczeń 2012
Posty
175
Punkty reakcji
0
jak już gdzieś pisałem, jestem zdecydowanym przeciwnikiem używania lampy błyskowej na koncertach. Moim zdaniem ona nie pomaga.
Tutaj mam zrobione kilka dni temu podczas koncertu SBB w Blue Note w Poznaniu
http://zasina.art.pl/gallery/NOWE-ZDJECIA
Brak lampy wymusza szumy, lampa je wyeliminuje, ale co z nastrojem?
 

echo.sz

Nowicjusz
Dołączył
20 Styczeń 2012
Posty
175
Punkty reakcji
0
...widzę, że temat wyjątkowo często czytany...
dwa tygodnie temu byłem w Zakopanem na koncercie zespołu String Connection...było kilku fotoreporterów i żaden z nich nie używał lampy błyskowej. Fotografia cyfrowa daje możliwości, jakich nie było w analogach. Gdy fotografowałem na filmach, na koncerty musiałem kupować jakiś bardzo czuły, np 1600 iso, a zdjęć mogłem zrobić tylko 36. Teraz na koncercie wystarczy na aparacie przestawić czułość. No i jeszcze warto mieć "jasny" obiektyw...czyli ze stałym światłem 2,8.
 

echo.sz

Nowicjusz
Dołączył
20 Styczeń 2012
Posty
175
Punkty reakcji
0
3,5? Możesz mieć też ciemniejsze szkło...iso w górę i będzie dobrze. Oczywiście, jeśli masz (jak ja) jakiś tańszy aparat, bez szumów się nie obejdzie.
Nieliczene zdjęcia koncertowe robię obiektywem o świetle chyba 5,6
Między innymi ten koncert nim częściowo robiłem
http://zasina.art.pl/gallery/Reportaze-koncerty/Koncert-Jarek-mietana-Super-Group-i-Z-Star
 
Do góry