Ustrój Polityczny

Paula_3

Nowicjusz
Dołączył
8 Lipiec 2009
Posty
38
Punkty reakcji
0
Mam bardzo duży problem. Uczę się w Technikum Administracji i to jest właśnie mój temat pracy kontrolnej. Scharakteryzować dwa ustroje Polityczne dwóch dowolnie wybranych państw, np. Polska współczesna i Polska królewska.

Nie chcę jednak brać naszego Państwa ponieważ wszyscy na moim semestrze wybierają Polskę. Tylko jest problem. Szukając na google.pl, stronach rządu czy ambasad nie ma wystarczająco dużo informacji. A potrzebuję ich naprawdę wiele. Błagam pomóżcie!! Do bibloteki nie jestem w stanie iśc bo mam gips na nodze.

Pracę mam na 13 listopada.
 

AndyIII

Nowicjusz
Dołączył
11 Listopad 2010
Posty
5
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Jak nie chcesz Polski, to proponuję skonfrontować ustój Wielkiej Brytanii przed rewolucją burżuazyjną, czyli w tym aspekcie opisz monarchię Plantagenetów. Panowali oni od 1154 r. Nie skupiaj się na polityce w wojnie stuletniej, która przyniosła roszady w dynastii ( w 1399) kiedy to władzę przejęli Lancasterowie. Nie skupiaj się też za bardzo na wojnie dwóch róż. Twoim zadaniem jest wyciągnięcie wniosków. Dlatego proponuję Ci porównać system feudalny angielski z systemem feudalnym francuskim. Podpowiem Ci, że zasadniczą różnicą była władza zwierzchnia króla nad rycerstwem. Kapetyngowie we Francji posiadali bezpośrednią władzę jedynie nad ziemiami bezpośrednio do nich należącymi ( domena królewska - Paryż i okolice:).Z kolei w Anglii król posiadał władzę zwierzchnią nad całym rycerstwem. Niby ten średniowieczny feudalizm, a jakże odmienny!
Powyższa część Twojej pracy będzie znacznie mniej obszerna niż kolejna. W drugiej części opisz ruchy społeczne w Anglii przed wybuchem wojny domowej ( pierwsza część pracy powinna zawierać tezy typu - wzrost znaczenia możnowładztwa, zaczątek parlamentu, we Francji wzmacnianie władzy królewskiej). Następnie przejdź do krótkiego opisu wojny ( obalenie Stuartów, dyktatura Cromwella, Restauracja Stuartów) no i możesz się rozpisać, jak to utworzył się parlament i postanie monarchii parlamentarnej - okres 1640 - 1707. We Francji z kolei po wojnach religijnych umocnienie absolutyzmu i panowanie trzech władców - Henryka IV, Ludwika XIII, Ludwika XIV. Opisz, na czym polegał absolutyzm. Ważnymi postaciami tutaj są Kardynał Richelieu oraz Mazarin.
Poszukaj informacji w internecie, a jak Ci wpadnie w ręce Benedykt Zientara i jego Historia Powszechna Średniowiecza ( to do 1 części ) to będzie fajnie.;)
 
Do góry