ekologiczne domy

D

Dorka123

Guest
Temat bardzo popularny na zachodzie, a u nas? znacie jakieś ekologiczne rozwiązania do zastosowania podczas budowy domu? Może jakieś chcielibyście mieć?
 

maksik777mm

Nowicjusz
Dołączył
21 Styczeń 2010
Posty
12
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Poznań/Nowy Tomyśl
Myśle że dobrym pomysłem było by założenie paneli słonecznych, koszt takiego przedwzięziecia to ok 25tys.zł.a daje możliwośc wygenerowania 1kw prądu, czyli np.możemy to podłąńczyc na ciepła wode i wspomożenie centralnego lub na prad w gniazdkach, starczy w zupełności jednoczesna prace duzego tv, lodówki, zamrazarki i domowego oświetlenia.
 

Bańka

Nowicjusz
Dołączył
13 Marzec 2007
Posty
368
Punkty reakcji
0
Jest to rozwiazanie ekologiczne ale nie ekonomiczne... na zwrot z takiej inwestycji trzeba czekac dlugimi latami.

A co powiecie o pompie ciepła? To również wydatek, ale zwarac się zdecydowanie szybciej.

Z ekonomicznych rozwiązań polecam ocieplenie domu wełną mineralną (nie styropianem) i właściwą izolację budynku- drzwi okna. To zapobiegnie utracie ciepła i zaoszczedzimy wtedy na ogrzewaniu. Taki tok myślenia jest zarówno ekologiczny jak i ekonomiczny.
 

backspace

Nowicjusz
Dołączył
8 Kwiecień 2010
Posty
683
Punkty reakcji
1
A co powiecie na domy budowane ze słomy? Na zachodzie coraz bardziej popularne rozwiązanie, ale i u nas w Polsce jest już kilka takich domów. Podobno całkiem niedrogo wychodzi budowa, a do tego często stosuje się inne przyjazne środowisku rozwiązania :)
 

Bańka

Nowicjusz
Dołączył
13 Marzec 2007
Posty
368
Punkty reakcji
0
Trzeba mieć sporą wiedzę, by zbudować taki dom dobrze i nie wyrzucić pieniędzy w błoto...

By dom był ekologiczny wystarczy nastawić się na ekologiczny styl życia: segregacja śmieci, oszczędzanie prądu, oszczędzanie i ograniczanie strat ciepła (tutaj również spadek opłat za ogrzewanie i media- ekonomia!)

Należy zadbać o właściwą izolację budynku- ocieplenie ścian, dobre okna i drzwi a także izolacja dachu i ew. podłogi. Np. wełna mineralna. Tutaj znów polecam sprawdzanie, czy w jej składzie nie ma szkodliwego formaldehydu, który niekorzystnie wpływa na jakość powietrza wewnątrz budynku.
 

Turak

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2010
Posty
207
Punkty reakcji
2
Wydaje mi się, że w naszych warunkach już bardziej realne jest budowanie domów glinianych. Zresztą już całkiem sporo takich budynków można w Polsce odnaleźć. Zgadzam się jednak z opinią, że lepiej zadbać o domową ekologiczność w bardziej przystępny sposób. Czasem wystarczą małe kroczki, które są zdecydowanie lepsze niż wielkie ale nie niosące za sobą nic na dłuższą metę. Zacząć powinniśmy od prostych przyzwyczajeń domowych, takich jak segregacja śmieci. Następnym krokiem wcale nie musi być budowa ekstremalnie nowoczesnego domu. Wystarczy w czasie remontu zadbać o wykorzystanie materiałów przyjaznych środowisku. Nie rzucajmy się na głęboką wodę jeśli nie jesteśmy do tego przekonani. Najlepiej małymi kroczkami przekonywać się, że ekologiczność jest opłacalna:)
 

backspace

Nowicjusz
Dołączył
8 Kwiecień 2010
Posty
683
Punkty reakcji
1
Ja jeszcze ostatnio na likepage'u esmebel na facebooku czytałem o domach pasywnych - budowane z myślą o ekologii i oszczędnościach. Ale faktycznie każdy dom może być w pewien sposób ekologiczny jeśli się o to postaramy i będziemy segregować śmieci i oszczędzać wodę, prąd :)
 
D

Dorka123

Guest
dom pasywny, tak, to jest to, czego bym chciała :) rozmawiałam na ten temat ze znajomym architektem i co prawda droższy jest taki dom w budowie, ale ile potem oszczędności w trakcie użytkowania :)
 

Turak

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2010
Posty
207
Punkty reakcji
2
Domy pasywne to świetna sprawa. Praktycznie to wyższy poziom domu energooszczędnego. Dom energooszczędny ma na celu minimalizowanie zużycia energii a dom pasywny to osiągnięcie praktycznie minimalnego zapotrzebowania energii na ogrzewanie. Oznacza to, że nie tylko płacimy o wiele niższe rachunki ale równocześnie nasz dom jest bardziej przyjazny środowisku oraz nie wpływa negatywnie na zdrowie domowników:)
 

juliannos

Nowicjusz
Dołączył
16 Lipiec 2010
Posty
22
Punkty reakcji
0
wracając, do początkowego tematu dla mnie bardzo ciekawym rozwiązaniem jest (sam się nad nim zastanawiam) ogrzewanie zintegrowane, stronka z dosyć zrozumiałym opisem http://www.makroterm.pl/produkty/zintegrowane-ogrzewanie. łączy dwa systemy i nie jest makabrycznie drogie
 

plasticnic

Nowicjusz
Dołączył
4 Luty 2011
Posty
129
Punkty reakcji
0
Domy ekologiczne i szerzej - w ogóle tego typu budownictwo to rzeczywiście gorący temat - zwłaszcza ostatnimi czasy. jak dla mnie - świetne rozwiązanie i coraz więcej ludzi sie na takowe decyduje. Zwłaszcza, że "wzornictwo" w tym zakresie jest na bardzo wysokim poziomie. Polscy projektanci też świetnie radzą sobie w tej materii. poza tym, domy ekologiczne to domy przyszłości więc i tak pewnie w ciągu kolejnych lat jeszcze bardziej rozwinie się ta dziedzina i coraz więcej osób będzie decydowało się na takie rozwiązania.
 

Erun

Nowicjusz
Dołączył
22 Czerwiec 2011
Posty
10
Punkty reakcji
0
Witam, ostatnio parę widziałem projekt domów ze słomy, które są w pełni ekologiczne i wykorzystują wyłącznie te najtańsze materiały budowlane. Nie muszę dodawać, że efekt jest świetny :)
 

vmax

Nowicjusz
Dołączył
30 Sierpień 2011
Posty
55
Punkty reakcji
1
Jest to rozwiazanie ekologiczne ale nie ekonomiczne... na zwrot z takiej inwestycji trzeba czekac dlugimi latami.

Z tego co kiedyś słyszałem, to ponoć przy instalacji paneli słonecznych można starać się o dotację z Unii. Nie wiem jendnak na ile to prawda.
 

gibcio

Nowicjusz
Dołączył
27 Październik 2011
Posty
7
Punkty reakcji
0
Z tego co kiedyś słyszałem, to ponoć przy instalacji paneli słonecznych można starać się o dotację z Unii. Nie wiem jendnak na ile to prawda.


Witam,

vmax są rzeczywiście takie dotacje, kierowane do wszystkich osób fizycznych, program jest realizowany przez NFOŚiGW we współpracy z bankami. Jego warunki są zmienne w zależności od tego czy kolektory nie będą wykorzystywane np. w działalności gospodarczej i umożliwia spłatę części kredytu na kolektor. Przeczytaj więcej o dotacjach tutaj: http://www.makroterm...,kolektory.html
 

skajsdelimit

Nowicjusz
Dołączył
30 Październik 2011
Posty
13
Punkty reakcji
2
mieszają się Wam podobne kwestie ekologiczne i pasywne budownictwo.
Budownictwo ekologiczne, to takie gdzie stosuje się produkty ekologiczne (glinę, pokrycie strzechę, dużo drewna) oraz produkty które podczas toku produkcji nie degradują srodowiska.
Dom pasywy, to zaprojektowany mądrze, tani w utrzymaniu. Przewaznie chodzi w nim o oszczędność w ogrzewaniu. Sciany i izolacje z materiałów od dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Istotne jest równiez rozplanowanie pomieszczeni wewnątrze obiektu.
 

rafii009

Nowicjusz
Dołączył
26 Listopad 2008
Posty
152
Punkty reakcji
1
ja słyszałem jedynie o "ekologicznej wełnie mineralnej" Knaufa, żaden inny materiał chwilowo do głowy mi nie przychodzi
 

MieRah

Nowicjusz
Dołączył
9 Kwiecień 2011
Posty
114
Punkty reakcji
1
Na pewno coś w tym jest. Styropian co do zasady nie jest ekologiczny, ale pomaga zmniejszyć koszty ogrzewania (a więc zapotrzebowanie na paliwo i emisję gazów). Co prawda nie wiem, czy mam ekologiczny dom, bo raczej jest on "konwencjonalny", ale dobrze ocieplony i izolowany, przez co praktycznie nie używam kotła - Zębca na ekogroszek. No, tyle, ile mi potrzeba do bieżącego użytkowania ciepłej wody.

Odnośnie paneli słonecznych - niezbyt mnie one przekonują, nie mają imponujących osiągów. Jako pomocnicze - oczywiście, ale jako podstawowe źródło energii - raczej bym nie odważył się.
 
Do góry