Komputer, oraz instalator systemu Windows nie widzą dysku!

Whateva

Wyjadacz
Dołączył
25 Luty 2008
Posty
4 915
Punkty reakcji
347
Wiek
34
Komputer, oraz instalator systemu Windows nie widzą dysku, chociaż jest! Co robić? PORADNIK

Witam w kolejnym poradniku!

Kilka razy spotkałem się z problemem, że komputer, ani instalator systemu Windows nie widzieli dysku twardego. W chwili, gdy dochodziło do wczytywania systemu Windows, to następował ponowny rozruch komputera. Zwykle to kończyło się wizytą w serwisie i schudnięciem portfela. :)
Nie inaczej było wczoraj wieczorem, jednak rano problem znikł. Napiszę Wam, jak to zrobiłem, byście i Wy nie jeździli po serwisach, tylko za zaoszczędzony grosz kupili piwo i chipsy. ;)

W jednym temacie, gdy ktoś miał podobny problem, to pisałem, żeby w BIOS'ie zmienił ustawienia ATA na: [enabled]. Tak mi kiedyś doradził pan w sklepie, jak odbierałem laptopa. Pan ten mylił się. :p

Dobra, jedziemy!

Przechodzimy do BIOS'u (jeśli nie mamy opcji wejścia w ustawienia RAID) i (w moim przypadku, każdy ma inny BIOS, ale na płytach z chipsetem nVidia): Main -> IDE Configuration -> nVidia RAID Function -> [enabled] (nie jestem w stanie 100% dokładnie opisać gdzie to się znajduje, ponieważ każdy ma inny BIOS, a poza tym screenów robić się nie da)
Ponowny rozruch, wchodzimy w ustawienia RAID. (w moim przypadku moglem wejsc podczas ponownego rozruchu komputera za pomocą klawisza F10), a następnie: zaznaczamy nasz dysk -> enter -> c (? tu nie jestem pewien, bo bałem się teraz to sprawdzić, ale na 55% C = Clear MBR)
Pojawia nam się tabelka, gdzie widzimy swój dysk. Będzie on po lewej stronie w zakładce: free disc, czy jakoś tak. Przenosimy go na prawą stronę.
Zapis zmian, rozruch, instalator Windows i... mamy nasz dysk!

Dzięki! ;)
 
Do góry