[Turbo Pascal]Znak "nie równa się"

Status
Zamknięty.

Filips95

Nowicjusz
Dołączył
1 Kwiecień 2009
Posty
17
Punkty reakcji
0
Wiek
28
Miasto
Włoclawek
Witam. W jaki sposób można zapisać w Turbo Pascalu znak "nie równa się", to =/= nie działa. Chciałem go wykorzystać w menu programu. Odpowiednia litera (właściwie znak typu char odczytywany przez funkcję ReadKey) uruchamia odpowiednią procedurę. Jednak wciśnięcie innych klawiszy miałoby skutkować tym:
Kod:
WriteLn('Nieodpowiedni symbol!');
. Zamieszczam tu fragment tego kodu z menu. Tam gdzie są symbole =/= chciałbym zastosować znak "nie równa się"

Kod:
     figura:=readkey;            {odczyt wciśniętego klawisza}
           ClrScr;
           WriteLn(' ');
           Delay(300);
           If figura='0' Then exit;     {zero zamyka program}
           If figura='1' Then procedura1;  {uruchamia wcześniej zadeklarowaną procedurę}
           If figura='2' Then procedura2; {uruchamia wcześniej zadeklarowaną procedurę}
           If figura='3' Then procedura3;  {uruchamia wcześniej zadeklarowaną procedurę}
           If figura='4' Then procedura4;     {uruchamia wcześniej zadeklarowaną procedurę}
           If figura='5' Then procedura5;   {uruchamia wcześniej zadeklarowaną procedurę}
           If figura=/=0 or figura=/=1 or figura=/=2 or figura=/=3 or figura=/=4 or figura=/=5 then WriteLn('Nieodpowiedni symbol!');
 

lukash90

Nowicjusz
Dołączył
9 Sierpień 2010
Posty
23
Punkty reakcji
0
Wiek
33
hmmm dawno nie bawiłem się turboPascalem ale w innych językach używa się wykrzyknika przed znakiem równości. != Spróbuj, powinno zadziałać
 

Filips95

Nowicjusz
Dołączył
1 Kwiecień 2009
Posty
17
Punkty reakcji
0
Wiek
28
Miasto
Włoclawek
wklejam fragment kodu jaki wpisałem
Kod:
If figura !='0' or figura !='2' or figura !='3' or figura !='4' or figura !='5' then WriteLn('niepoprawny znak!');
jednak mam błąd "Syntax error: expected expression"
wkleiłem kod, bo może coś innego zje.. źle zrobiłem
 

Gressil

®
Administrator
Dołączył
17 Kwiecień 2009
Posty
6 075
Punkty reakcji
561
Problem rozwiązany zamykam.
Jeżeli ktoś będzie miał jakieś uwagi proszę o PW.
 
Status
Zamknięty.
Do góry