Rozliczanie samochodu w firmie

pakard

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2010
Posty
1
Punkty reakcji
0
Witam wszystkich, Jestem handlowcem jednak mój pracodawca kazał zalożyc mi firmę, do codziennej pracy wykorzystuję własny samochód. Może ktoś mi podpowie jak najlepiej to zrobić? czy wprowadzić go do firmy a jeżeli tak to jak, czy jezeli go nie wprowadzę mam obowiązek robienia kilometrówki. jak ją się robi? Czy są jakieś programy godne polecenia do ściągnięcia z internetu?
 

Agaz44

Nowicjusz
Dołączył
11 Czerwiec 2010
Posty
21
Punkty reakcji
0
Witam wszystkich, Jestem handlowcem jednak mój pracodawca kazał zalożyc mi firmę, do codziennej pracy wykorzystuję własny samochód. Może ktoś mi podpowie jak najlepiej to zrobić? czy wprowadzić go do firmy a jeżeli tak to jak, czy jezeli go nie wprowadzę mam obowiązek robienia kilometrówki. jak ją się robi? Czy są jakieś programy godne polecenia do ściągnięcia z internetu?

Ja niestety mam podobny problem z tym, ze sama zalozylam firme, nie stac mnie jeszcze na samochod firmowy, wiec korzystam z prywatnego. czy moge go wliczyc w koszty firmowe?
 
K

kinga_sc

Guest
Ja niestety mam podobny problem z tym, ze sama zalozylam firme, nie stac mnie jeszcze na samochod firmowy, wiec korzystam z prywatnego. czy moge go wliczyc w koszty firmowe?
Możesz, ale musi być zarejestrowany na firmę. I jeżeli nie jest to auto dostawcze, a zwykła osobówka to musi być bodajże z kratką. Nie orientuję się jak to jest z małymi autkami, gdyż ja mam same duże auta osobowe typu Master, Boxer itd, oraz ciężarowe. Ale zapewne jest podobnie.
 

Koralina_84

Nowicjusz
Dołączył
14 Czerwiec 2010
Posty
4
Punkty reakcji
0
Z tymi kratkami to samo utrapienie. Właśnie zakładam swoją firmę i też będę musiała korzystać ze swojego samochodu. Jak najprościej prowadzić jego ewidencję? Może macie jakieś sprawdzone metody?
 
K

kinga_sc

Guest
Ja teraz już nie kupuję aut na firmę tylko co dwa lata Ranault nam je wymienia na nowe za drobną dopłatą.
 

tarek

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2010
Posty
64
Punkty reakcji
0
Witam wszystkich,
widzę, że sporo ludzi ma problemy ze swoimi autami:)

Sytuacja wygląda tak:
1) kupujesz auto na firmę, a więc faktura na zakup i wówczas wrzucasz go w koszty (Jeżeli również odliczysz VAT od zakupu, to pamiętaj żeby go kiedyś doliczyć przy sprzedaży). I w takim wypadku nie musimy prowadzić żadnej tzw. kilometrówki samochodu czy innych, dziwnych rzeczy. Po prostu bierzemy na stacji fakturę za paliwo i wrzucamy ją w koszty. Tak samo w koszty można wrzucić w tym wypadku wszelkie naprawy samochodu, badanie techniczne, ubezpieczenia OC, AC itd.

2) "Auto prywatne do celów firmowych" - mniej więcej tak to się nazywa (Książeczka,a nie program!) i w takim przypadku nasze auto prywatne wykorzystujemy do celów firmowych. W tej książeczce wpisujemy m.in. Stan licznika na początku dnia, przejechane trasy - ile km, cel trasy, końcowy stan licznika i później to trzeba policzyć. Jeśli dobrze pamiętam to miesięczne koszty benzyny (gazu, ropy) na auto osobowe nie wprowadzone do firmy nie mogą wynosić więcej, niż 500zł. Czyli gdy zbliżamy się do tego progu to już nie bierzemy faktur niestety za paliwo. Książeczkę starajmy się uzupełniać na bieżąco, ponieważ później się okaże, że kupiliśmy paliwa na przejechanie 3 tys. kilometrów, a w książeczce mamy zaksięgowane 700km. Jednak dobra informacja jest taka, że znajoma właścicielka biura rachunkowego powiedziała mi, że jeszcze nigdy się jej nie zdarzyło, aby kontrolerzy Urzędu Skarbowego chcieli widzieć taką książeczkę. Książeczkę tą powinniśmy wozić cały czas w samochodzie. Aha i jeszcze jedno, jeśli rozliczamy się w ten sposób, to biorąc fakturę na paliwo, poprośmy na stacji benzynowej, aby wpisano numer rejestracyjny tegoż pojazdu - na wszelki wypadek. W takim rozliczaniu się z pojazdu, nie mamy możliwości odliczania podatku VAT, nawet gdy nasze auto jest z tzw. kratką.

3) I ostatnia sytuacja - można powiedzieć połączenie dwóch poprzednich. Jeżeli mamy prywatne auto to możemy je "dodać" do firmy. Po prostu wprowadzić do firmy. Wówczas auto będzie rozliczne tak, jakby zostało zakupione na firmę. Co nam to jednak daje? Otóż w takim przypadku nie musimy już rozliczać się z każdego przejechanego kilometra. A więc każdą fakturę za paliwo, naprawy, ubezpieczenia itd. wrzucamy w koszty.
UWAGA!
Jeżeli auto, które chcesz wprowadzić do firmy jest na Ciebie (właściciela firmy) i kogoś innego (niezwiązanego z firmą) - i jest tak wpisane w dowodzie rejestracyjnym samochodu lub chociażby w ubezpieczeniu to wówczas przepiszmy auto tylko na osoby, które pracują w firmie. Należy tak zrobić, ponieważ w przeciwnym razie moglibyśmy w koszty firmy wrzucać tylko połowę kosztów samochodu (w końcu autem jeździ też ktoś, kto nie jest pracownikiem firmy).

AUTO Z KRATKĄ
Dlaczego firmy kupują samochody z tzw. kratką?
Otóż jest pewien przepis, który mówi o tym, że aby można było odliczyć podatek VAT (zarówno od zakupu auta, jak i benzyny), to długość auta na przewożenie towarów powinna być dłuższa od pozostałej części. Czyli krótko mówiąc auto takie musi być z tą "paką" do przewożenia towarów z tyłu, a nie z siedzeniami. Wówczas VAT można odliczyć.

Mam nadzieję, że już coś rozjaśniłem ;)
Jeżeli ma ktoś jakiekolwiek problemy związane z własną działalnością to zapraszam TUTAJ
 
M

MaxSped

Guest
Witam, proszę o bardziej konkretne informacje dot. w/w pkt. nr. 2, Czy auto musi być zarejestrowane na osobę która jest zatrudniona w danej firmie? i jak wygląda sytuacja wrzucenia w koszty skoro vatu nie można odliczyć?
 

wfirma.pl

Nowicjusz
Dołączył
22 Marzec 2010
Posty
3
Punkty reakcji
0
Witam wszystkich, Jestem handlowcem jednak mój pracodawca kazał zalożyc mi firmę, do codziennej pracy wykorzystuję własny samochód. Może ktoś mi podpowie jak najlepiej to zrobić? czy wprowadzić go do firmy a jeżeli tak to jak, czy jezeli go nie wprowadzę mam obowiązek robienia kilometrówki. jak ją się robi? Czy są jakieś programy godne polecenia do ściągnięcia z internetu?

Masz dwie możliwości
1) Prowadzić ewidencję przebiegu pojazdów ze wszystkimi uciążliwościami
2) Wrzucić samochód do środków trwałych
Druga opcja pozwala oprucz amortyzacji księgować wszytskie koszty związane z użytkowanie samochodu bezpośrednio do KPIR. W internecie jest wiele programów do prowadzenia obu ewidencji, osobiście mogę polecić Ci nasz serwis wfirma.pl
 
J

Johny_Cash

Guest
tutaj są tanie ebooki na ten temat i inne tematy podatkowe:
http://tanie-ebooki.bazaksiazek.pl/samochod_w_firmie___2010
 
Do góry