Pies. kąpać czy nie?

Destruction5

Nowicjusz
Dołączył
16 Grudzień 2009
Posty
81
Punkty reakcji
1
Doszły mnie słuchy ze psa nie można kąpać? Prawda czy nie?
 

Kapciuszek

niepoprawna optymistka.
VIP
Dołączył
15 Grudzień 2006
Posty
5 363
Punkty reakcji
78
Miasto
kraina baśni
zależy jakiego.

szczeniaka nie powinno się często kąpać. tak samo psa, który mieszka na podwórku.
moje mieszkają w domu i zimą w ogóle je nie kąpie (chyba, że się ubrudzą :p ), a jak już jest ciepło to tak średnio pewnie co 2 miesiące
 

katja22

...
Dołączył
29 Październik 2008
Posty
2 434
Punkty reakcji
68
Miasto
far far away... Jurassic Park
Pytanie brzmiało: "(...) psa nie można kąpać? Prawda czy nie?" a nie jak często :]

Prawdą jest, że psa nie kąpie się często (mój też kąpany jest kiedy jest ciepło i kiedy zajdzie taka potrzeba :p - jest to pies podwórkowy)
i nie powinno używać się do tego specyfików przeznaczonych dla ludzi :]
 

Kapciuszek

niepoprawna optymistka.
VIP
Dołączył
15 Grudzień 2006
Posty
5 363
Punkty reakcji
78
Miasto
kraina baśni
wiem, potrafię czytać ;)

tak naprawdę to psa nie powinno się w ogóle myć jakimikolwiek szamponami, nawet tymi specjalnie dla nich przeznaczonymi. Kąpiąc psa zmywasz mu jego naturalną ochronę z sierści, która zabezpiecza przed zabrudzeniami.

spotkałam człowieka, który swojego golden retrivera w ogóle nie mył szamponem. Gdy pies się trochę zabrudził spłukiwał go zwykłą wodą (i to tylko wtedy, gdy pies nie mógł sam się "wyczyścić"). Miał dzięki temu piękną, zadbaną, błyszczącą sierść.
 

a1500

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2010
Posty
8
Punkty reakcji
1
Witam! Oczywiście zgadzam się co do tego, że owszem psa można kąpać a nawet trzeba. Rzeczywiście nie należy tego robić zbyt często i nie wolno stosować do pielęgnacji sierści i skóry zwierzęcia kosmetyków przeznaczonych dla ludzi. Jeżeli posiada się psa w domu, wiadomo, że musimy go kąpać częściej niż takiego, który przez cały czas znajduje się poza naszym domem (na podwórku). Poprzez zachowanie odpowiedniego stanu higieny zwierzęcia, możemy zapobiec wielu chorobom, na które mogłoby zapaść nasze zwierzę jak również i my sami.
pozdrawiam a1500
 

Destruction5

Nowicjusz
Dołączył
16 Grudzień 2009
Posty
81
Punkty reakcji
1
Czyli tak. Mój pies jest psem podwórkowym i nie jest szczeniakiem. Nie kąpać go zbyt często i specjalnymi szamponami dla zwierząt?
 

a1500

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2010
Posty
8
Punkty reakcji
1
Witam ponownie ! Skoro napisałeś, że twoje zwierzę jest tzw. psem "podwórkowym" i nie jest już szczeniakiem to rzeczywiście nie musisz kąpać go zbyt często. Pamiętaj natomiast o tym aby od czasu do czasu sprawdzać stan jego skóry i sierści (obecność pasożytów, skórne zmiany chorobowe). Ponadto nie powinieneś kąpać go zbyt zimną wodą na zewnątrz. (Widziałem takie praktyki, które najczęściej skutkowały przeziębieniem się zwierzęcia). Co do stosowania szamponów dla psów, myślę, że po dobraniu odpowiedniego dla twojego zwierzęcia, możesz bez przeszkód stosować go na skórze swojego ulubieńca. Szampony dla zwierząt, tak jak i te przeznaczone dla ludzi, dopuszczone są do użytku tylko i wyłącznie po odpowiednich testach i badaniach dermatologicznych.
Pozdrawiam a1500
 

byklu

Nowicjusz
Dołączył
27 Maj 2010
Posty
63
Punkty reakcji
0
Wiek
27
Szczeniaczka można kąpać, ale bardzo ostrożnie szcegolnie uwazajac na uszy bo sa wrazliwe. A tak ogolnie psy się kapie ok 2 razy na rok przynajmniej kazdy kogo znam tak mniejwiecej kapie chyba ze sie gdzies wytarza.
 

niezlafruzia

Nowicjusz
Dołączył
7 Czerwiec 2010
Posty
76
Punkty reakcji
0
Może nie od razu, żeby nie kąpać, ale na pewno trzeba tak jak juz ktoś zauważył uważać na uszy, a poza tym nie robić tego często, bo jednak ta naturalna ochrona psa, mogłaby się osłabić i psiak zacząłby chorować. Od czasu do czasu nie zaszkodzi, ale tak jak mówię, nie za często.
 

luomo

Nowicjusz
Dołączył
20 Maj 2010
Posty
336
Punkty reakcji
1
ja też myślę, że psa trzeba kąpać. Może nie za często, ale jednak trzeba. Tylko oczywiście trzeba mieć odpowiedni szampon i zachować ostrożność, ale dobrze jest psiaka wykapać.
Inaczej jest w przydatku kotów, bo one same dbają o swoją higienę, ale w przypadku psów należy im w tym dopomóc.
 
Dołączył
26 Styczeń 2010
Posty
9
Punkty reakcji
0
Wiek
63
Miasto
Biale Blota
Psa sie kapie, ale zadko. Uzywa sie drogich szamponow dla zwierzat.
Drogi dobry szampon wystarczy na dlugo. Tanie szampony sa z regoly mniej wydajne.
Psa sie czesze, ale rowniez nie zaczesto. Psy zbyt czyste czesciej choruja na choroby skorne.
Psa trzeba zabespieczac od pchel i kleszczy 1 raz na 3 miesiace.
 

radioaktywna

Bywalec
Dołączył
13 Sierpień 2009
Posty
1 123
Punkty reakcji
37
Miasto
opolskie
Psów nie należy kąpać często, ale jednak wypadałoby to robić. Najlepiej używając do tego specjalnych specyfików.
 

prawastopa

Nowicjusz
Dołączył
21 Lipiec 2010
Posty
48
Punkty reakcji
0
Pomyliło si chyba koledze z kotem:) Psa jak najbardziej powinno się kąpać- uważamy tylko na uszy, do ich pielęgnacji służą specjalne preparaty. Wybór odpowiedniego szamponu nie jest taki prosty, niektóre mogą uczulać zwierzęta- warto być ostrożnym późniejsze leczenie takiej skóry jest dość kosztowne. Ja mam zaufanie do kosmetyków z linii All Systems( można je dostać w przystępnej cenie na krakvet.pl) , są naprawdę dobre
 

raga79

Nowicjusz
Dołączył
9 Sierpień 2010
Posty
144
Punkty reakcji
2
Oczywiście, że można kąpać psa, a nawet należy. Nie wyobrażam sobie nie zadbanie o czyste futerko mojego pupila. Poza tym kiedy ciągle bawią się z nim dzieci mojej siostry muszę dbać o to żeby był czysty i przyjemny w dotyku ;) Preparatów na rynku jest dużo, ja zawsze kupuje kokosowy hypoalergiczny włosów kudłatych i odzywki nabłyszczającej.
 

backspace

Nowicjusz
Dołączył
8 Kwiecień 2010
Posty
683
Punkty reakcji
1
Jasne, że można a czasami nawet trzeba :D Kotki same zadbają o swoją higienę z psami jest trudniej. Ja swojego kąpię tak 3 - 4 razy w roku. Chyba że jest potrzeba to częściej. Czasem go puszczam, żeby sobie pobiegał i zdarzy mu się gdzieś umorusać :D Wtedy bez kąpieli się nie obejdzie. tylko tak jak ktoś wyżej napisał trzeba uważać na uszy i oczy. I kupić odpowiedni szampon. Dla szczeniaków inny dla dorosłych inny, dla piesków z długą sierścią inny itd. Duży wybór szamponów mają na e-karma.pl możesz zajrzeć i poszukać odpowiedniego dla swojego psiaka.
 
M

Marjeretka

Guest
Każdy pies wymaga kąpieli - ale jeśli podwórkowy "ulubieniec" rzadko bywa w domu (a co się dzieje z nim zimą?), to najlepiej wykąpać go jak jest już bardzo ciepło (sierść zawsze można dosuszyć suszarką do włosów, ale nie każdy piesek toleruje hałas). Ogólnie warto przyzwyczajać psa do kąpieli od szczeniaka. Poza tym - większość psów uwielbia wodę. Są nawet specjalne bieżnie wodne dla psów, które tak średnio mogą poruszać się o własnych siłach. Np. w Warszawie jest Psychodnia, która oferuje zabiegi na takiej bieżni.
 

Werka600

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2011
Posty
157
Punkty reakcji
2
backspace - te szampony są jak najbardziej ok i również mogę się przychylić do opinii, że psa można kąpać od czasu do czasu. Nic mu się nie stanie a czasami gdy jest bardzo "energiczny" może się mocno pobrudzić ;) Więc są sytuacje kiedy raczej nieuniknione jest wykąpanie psa ;)
 
Do góry