Graficiarze

La Guaje

Nowicjusz
Dołączył
13 Marzec 2010
Posty
63
Punkty reakcji
0
Miasto
Zawiercie, Śląsk
Postanowiłam założyć temat o subkulturze graficiarzy :D
Uważacie że to artyści czy chuligani?
Jak dla mnie artyści, jeśli robią graffity w miejscach do tego przeznaczonych lub mają na to pozwolenie a ich roboty są ładne... Na prawdę ładne.
A chuligani jeśli robią graffity na kościołach, pociągach etc, w dodatku jakieś byle co, wylgaryzmy lub coś co mogłoby obrażać innych.

Chciałabym poznać wasze zdanie. : )
Zapraszam do dyskusji !
 

tommy66692

Jestem Bogiem
Dołączył
6 Grudzień 2008
Posty
1 953
Punkty reakcji
2
Miasto
Polska
artysci, malują pociągi itp. maja takze wyznaczone do tego miejsca
Ci którzy piszą wulgaryzmy na murach to nie sa graficiarze
 

DanceMacabre

Nowicjusz
Dołączył
15 Marzec 2010
Posty
18
Punkty reakcji
1
Wiek
31
Miasto
Dzierżoniów
Problem polega na tym, że wielu ludzi nie potrafi rozpoznac grafiti. Za grafiti uznaje się napis typu "...z kasy...to h*j", a to jest jedynie wybryk.
Tymczasem grafiti czasami naprawde bywa sztuką. Nie dawno w głównym wydaniu wiadomości TVN pokazano materiał graficiarz z Wielkiej Brytani o pseudonimie Banksy. Nikt nie zna jego twarzy gdyż maluje w nocy, a zaraz po powstaniu dzieła pojawia się ochronna ścianka z pleksi. Jego prace można oglądac nawet na Chińskim murze.
W moim mieście dziła wspaniała grupa uzdolnionych graficiarzy. Ich fenom polega na ogłoszeniach o udostępnienie odplatmie ścianki na ich grafiti.
 

Attachments

  • 203_banksy_203x152.jpg
    203_banksy_203x152.jpg
    10,3 KB · Wyświetleń: 57
  • banksy_bang300_300x400.jpg
    banksy_bang300_300x400.jpg
    54,7 KB · Wyświetleń: 58
  • banksey21-600x400.jpg
    banksey21-600x400.jpg
    38,8 KB · Wyświetleń: 74

USSJ

so fucking bad :]
Dołączył
11 Czerwiec 2009
Posty
3 208
Punkty reakcji
169
Wiek
32
Miasto
pdkrpc
Jest mnóstwo uzdolnionych ludzi, którzy potrafiliby upiększyć szare mury miast. Są jednak mylnie utożsamiani z dzieciakami z puszkami spray'u paprającymi hwdp jp czy inne debilne teksty.

Ogólnie nie zapominajmy, że graffiti to z założenia forma wyrażania sprzeciwu wobec czemuś/komuś

Ludzie się mu sprzeciwiają, właśnie poprzez takie dewastowanie ścian nic nie znaczącymi bazgrołami.
 

Corseh

Nowicjusz
Dołączył
25 Marzec 2010
Posty
4
Punkty reakcji
0
no, niestety w dzisiejszych czasach coraz więcej dzieciakow bazgrze po scianach tylko by pokazac jacy sa "fajni".
bardzo podobaja mi sie akcje malowania na scianach/murach prac o jakiejs tematyce ^^
 

blondyna90

Nowicjusz
Dołączył
29 Marzec 2010
Posty
103
Punkty reakcji
1
Wiek
33
Artyści- pod warunkiem że robią coś więcej niż koślawy bazgroł na ścianie
 

radioaktywna

Bywalec
Dołączył
13 Sierpień 2009
Posty
1 123
Punkty reakcji
37
Miasto
opolskie
Jeśli jest to graffiti, a nie byle jakie idiotyczne napisy na murze, to tak. Jeśli malunki tych ludzi w pewien sposób docierają do innych to czemu nie nazwać graficiarzy artystami ? Szkoda, że tak mało osób to docenia - większość wsadza do jednego worka tych, którzy są w tym profesjonalistami i tych, którzy latają ze sprayami i wypisują na murach wulgaryzmy, uważając, że to ich hobby.
 

juhas

Nowicjusz
Dołączył
2 Kwiecień 2010
Posty
2
Punkty reakcji
0
Jeśli jest to graffiti, a nie byle jakie idiotyczne napisy na murze, to tak. Jeśli malunki tych ludzi w pewien sposób docierają do innych to czemu nie nazwać graficiarzy artystami ? Szkoda, że tak mało osób to docenia - większość wsadza do jednego worka tych, którzy są w tym profesjonalistami i tych, którzy latają ze sprayami i wypisują na murach wulgaryzmy, uważając, że to ich hobby.
Dla mnie jest to artyzm, wpasowują się w krajobraz miasta, na pewno wyglądają lepiej niż gołe mury.
 

radioaktywna

Bywalec
Dołączył
13 Sierpień 2009
Posty
1 123
Punkty reakcji
37
Miasto
opolskie
Dla mnie również. Nie nazwałabym jednak artyzmem wulgaryzmów powypisywanych na murach przez przypadkowych dzieciaków.
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Z tymi bazgrołami, to macie na myśli tagi (czyli klasyczne, banalne floresy na murach). Choć i ładne tagi też się znajdą.

Osobiście przyzwyczaiłem się do tego typu malunków, choć tylko niektóre grafitti w moim mieście są warte oglądania. Przynajmniej te umieszczone na widoku. Jak kto jest z Lublina to polecam zobaczyć grafitti na Tekturze, o ile ich nie zbeszcześcili. Naprawdę ktoś się postarał.
 

Jambez

Absurd i Nonsens
Dołączył
4 Styczeń 2009
Posty
1 265
Punkty reakcji
9
Wiek
33
Miasto
Bielsko Biała.
Ja osobiście uważam to za powszechną artystyczną sztukę uliczną, która wielokrotnie nadała życia pełnego kolorów na obrzeżach miast jednocześnie pozbywając z oczu codzienną betonową szarość. Zasadniczo chodzi mi o dość skomplikowane uliczne działa, które oprócz pustych sloganów potrafią na dłuższy czas przykuć oko widzącego przez dobranie konturów, przekaz wizualny i ogólnie przez całokształt wykonanego dzieła. Natomiast można rzec, że co poniektóre tagi również potrafią wstrzymać dech w piersiach, gdy patrząc na pracę autora można dostrzec ile serca wklada w takie rozsławianie przez siebie obranego przydomka. Wandalizmem natomiast byłbym w stanie nazwać te puste slogany, które można dostrzec niemalże za każdym zakrętem muszące za wszelką cenę muszą wyprowadzić z równowagi konkurencyjną drużynę piłkarską pochodzącą z tego samego miasta. Również można zakwalifikować do wandalizmu hasła rasistowskie noszące potępienie wobec zamieszkujących cudzoziemców nieraz będące nawiązaniem do holocaustu. A właściwie to śmiało można rzec, że oburzenie wzbudza każde hasło, które publicznie szerzy potępienie będące przesiąknięte ogromną nienawiścią wobec poszczególnych osób, grup społecznych, bądź też instytucji państwowych.
 

marta..

(...)
Dołączył
9 Listopad 2009
Posty
843
Punkty reakcji
71
Miasto
Home is where the heart is.
Ogolnie nawet bardzo mi się niektóre grafitowe malunki podobają, ale tylko takie, które cos przedstawiają, najwięcej jest natomiast jakiś dziwnych podopisów. Zwłaszcza denerwujące są takie bazgroły na świeżo odnowionych budynkach. Kojarzy mi się to z zaznaczaniem swojego terenu, jak wiadome zwierzątka. A szkoda, bo mogłoby to być bardziej pozytywnie rozpowszechnione, tyle szarości wszędzie, w miastach szczególnie. Niektórzy mają talent tylko źle go wykorzystują.
 

SzpaQQQ

Nowicjusz
Dołączył
12 Marzec 2010
Posty
174
Punkty reakcji
3
Wiek
28
Miasto
Okolice wawy
według mnie to jest tak kiedys / teraz rysują na płutnie kartkach itp

ale jest 21 wiek teraz idzie na sciany i jak ktos narysuje pobitego policjanta łądnie to arcydzieło (na płutnie )


ale jak na ścianie to odrazu huligan ...

według mnie artyści ;]
 

Qua

Nowicjusz
Dołączył
5 Maj 2008
Posty
126
Punkty reakcji
3
Nie trawię tych całych "ziomalskich tagów" czy jak to się tam zwie. Może to i ładnie wygląda, ale za cholerę nie da się zrozumieć co tam kto napisał i czemu to ma służyć. Już wolę chyba jak ktoś maźnie na odwal się jakieś dobre hasło i chce coś przekazać, niż ładnie namalowany bezsensowny ciąg liter.
 

Mr_rocky

Nowicjusz
Dołączył
6 Kwiecień 2010
Posty
18
Punkty reakcji
0
Jak dla mnie to artyści, w moim mieście jest ich trochę, potrafią namalować naprawdę super malunki. Ale właśnie nie lubię tych co malują hasła typu JP. nie trawie też tych którzy wrzucają tzw. "chromy" z nazwą "swojego składu" szare i nudne napisy...
 

Dobuch66

Nowicjusz
Dołączył
10 Kwiecień 2010
Posty
442
Punkty reakcji
3
Wiek
30
Miasto
Grudziądz
Zależy czy to g****ny napisik czy małe dzieło sztuki. Bo jeśli to drugie, to uwielbiam taki rodzaj artyzmu.
 

nob0dy

Nowicjusz
Dołączył
13 Lipiec 2010
Posty
3
Punkty reakcji
0
witam... mam problem, otóż chcę kupić na urodziny dla mojego chłopaka puszki... niestety nie wiem jakie konkretnie kolory mam dobrać... wrzut ma być w kolorach brąz pomarańcz z elementami żółtego... aha dodam że chodzi o mtn hardcore... prosze pomóżcie... ja nie wiem jakie dobrac kolory żeby to do siebie pasowało i ogólnie ładnie razem wyglądały, a jego nie zapyttam bo to ma byc niespodzianka :p

liczę na waszą pomoc :)
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
http://bombing.pl/ALLEGRO/images/paleta_003/fargekart_bold.jpg
Paleta kolorów Montana HC.

Na moje oko Pastel Orange, Light Yellow i Toasted Brown mogłyby do siebie pasować, ale to z doświadczenia w robieniu plakatów, po murach malowałem jakieś pięć lat temu :D Nie zapomnij o czerni i bieli, też się przyda. Lepiej spytaj na jakimś forum poświęconym graffiti.
 
Do góry