Ile kosztuje organizacja wesela?

Madzia310588

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2010
Posty
512
Punkty reakcji
3
Wiek
35
Perfekcyjne wesele jest marzeniem każdej panny młodej, jednak wiąże się z wieloma wydatkami. Oto krótki przewodnik, który przybliży wam możliwe koszty takiego przedsięwzięcia.

Stroje

Dla panien młodych najważniejszy zakup to suknia ślubna - musimy liczyć się z wydatkiem od 300 do 5000 zł. Do idealnej sukni potrzebne są także wyśnione dodatki. Buty (300 - 1000 zł), rękawiczki (ok. 150 zł) i welon (ok. 150 zł) to podstawa! Konieczny jest również odpowiedni makijaż i fryzura - to dodatkowe 200 zł. Dopełnieniem stroju jest odpowiednia wiązanka ślubna, kosztująca od 100 do 300 zł.

Ubranie dla pana młodego to w sumie wydatek ok. 2000 zł, w tym: garnitur ok. 1200 zł, koszula ok. 200 zł, buty do 500 zł i mucha ok. 100 zł.

Oczywiście, by ograniczyć koszty, młoda para może wypożyczyć stroje za ok. 1000 zł za suknię i garnitur.

Formalności

Formalności związane z organizacją ślubu nie powinny przekroczyć 1000 zł. Ok. 100 zł wynoszą opłaty w Urzędzie Stanu Cywilnego. W kościele datek „co łaska” za odprawienie ślubu wynosi ok. 300 – 500 zł, wszystko zależy od parafii oraz zasobności naszej kieszeni.

Konieczne dla młodej pary obrączki to koszt co najmniej 300 zł. Ślubne zaproszenia - ok. 5 zł za sztukę.

Ceremonia ślubna

Gdy wszystkie formalności mamy już za sobą, nadchodzi czas na ślub. Przystrojenie kościoła kosztuje ok. 100 - 300 zł. By uroczystość miała piękną muzyczną oprawę, musimy zapłacić organiście ok. 100 zł. Jeżeli chcemy usłyszeć coś specjalnego podczas naszej drogi do ołtarza, cena może wzrosnąć o dodatkowe 100 zł.

Panna młoda powinna dotrzeć do kościoła w stylowy sposób, wynajęcie eleganckiej limuzyny lub samochodu retro kosztuje ok. 2000zł.

Gdy wszystko dopięte jest na ostatni guzik, trzeba zadbać o uwiecznienie ślubu na zdjęciach i filmie. Fotograf oraz kamerzysta to wydatek w granicach 3000 zł.

Wesele

Koszty wesela stanowią ok. 50% całego ślubnego budżetu, warto zadbać, by było odpowiednio zorganizowane. Wynajęcie sali może kosztować od 1200 do 12 000 zł, wszystko zależy od tego, czy wolimy wynająć salę na wesele, czy może dworek, w którym od razu można zakwaterować przyjezdnych gości. Trzeba zadbać o wystrój sali - ok. 500 zł, catering - od 80 do 200 zł za osobę oraz o muzykę. Przy wyborze muzyki należy się zastanowić, czy wolimy DJ’a (ok. 1000 zł), czy zespół grający na żywo (od 1000 do 4000 zł).

Tort weselny to wydatek rzędu 500 zł. Ważne, by jego rozmiar był dopasowany do liczby gości. Przy zakupie alkoholu z reguły zakłada się 0,5 l wódki na osobę, czyli od 15 do 60 zł za butelkę. Oprócz wódki warto zadbać także o wino, piwo i szampana.

Według badań, przeciętne koszty organizacji wesela to 12 –15 tysięcy złotych, jednak wszystko zależy od liczby gości oraz rozmiarów i wystawności planowanego ślubu.
 
Z

zypek84

Guest
A jednak nie wszystkie Twoje tematy to reklama ;-) Zwracam honor!
Tylko, że podane przez Ciebie dane zupełnie miją się z prawdą. 12 tyś na organizację wesela? Przy 40 gościach i jednym dniu jak najbardziej realne.
 

Madzia310588

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2010
Posty
512
Punkty reakcji
3
Wiek
35
nie robię reklamy specjalnie przecież nic nie mam z tego że napisze jakiś telefon kogoś...po prostu chodzi mi o to że ludzie mogą się po dowiadywać kto coś takiego organizuje ile to kosztuje mogą się zorientować jak chcą...wiesz ta cena 12 tyś jest jako wesele z mała ilością wódki gości i na wszystkim oszczędzaniu wież mimo wszystko to jest realne tylko kto by chciał mieć taki skromny ślub za 12 tyś co...dałam duzo tematów i tylko w 2 podałam numery telefonów i to nie jest reklama bo nie mam zyszków z tego tylko chciałam żeby ludzie wiedzieli ale na pewno nie zadzwonią to ewy minge i nie poproszą jej zeby zaprojektowała im suknie bo wiesz ile to by kosztowało a jej właśnie podałam numer...
 

Dominika D.

........
Dołączył
21 Listopad 2005
Posty
13 032
Punkty reakcji
4
Wiek
38
Miasto
Śląsk
oj te ceny sie zupełnie mijają z rzeczywistymi kosztami, przynajmniej moimi :]
 

Madzia310588

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2010
Posty
512
Punkty reakcji
3
Wiek
35
wiesz każdy płaci za wesele inaczej to są tylko obliczenia naukowców że najtańsze wesele może kosztować 12 tysięcy...moje na pewno będzie kosztowało o wiele wiele więcej...
 
Z

zypek84

Guest
Naukowcy? Nie trzeba być naukowcem by sprawdzić ceny rynkowe.
Przykładowo ubrać za 1000 złotych kobietę i faceta do ślubu jest nierealne, nawet jeśli wszystko kupuje się używane
//proszę nie wstawiać ŻADNYCH linków
 
R

rusalka_lesna

Guest
No właśnie wydaje mi się, że w tym momencie to graniczy z cudem żeby coś takiego w tej cenie zorganizować. Oczywiście wszystko zależy od standardu. Jeżeli impreza będzie organizowana w czymś na wzór domu ludowego, to i owszem. Trzeba liczyć się z tym, że najwięcej kasy pójdzie na lokum, jedzenie i alkohol oraz orkiestrę. Poza tym sukienkę ciężko teraz kupić w granicach tysiąca złotych, z garniturem jest podobnie. A do tego jeszcze mnóstwo niepotrzebnych bibelotów, które na weselu muszą być. Nie ma lekko.
 

Madzia310588

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2010
Posty
512
Punkty reakcji
3
Wiek
35
tak wiem w naszych czasach teraz wesela są bardzo drogie kiedyś było inaczej nie było np:kamerzysty czy fotografa pełno dodatków sukien teraz są inne wesela za drogie wiesz jak koś chce zrobić wesele po ludowemu tak jak moja teściowa chciała nam zrobić to by nas bardzo mało wyszło wesele właśnie jakieś 12 może mniej tysięcy ale nie chcieliśmy mieć takiego wesela mnie się marzy prawdziwe wesele...
 
Z

zypek84

Guest
Nawet na wsi nie da się zorganizować tak tanio wesela, bo na wsiach ludzie bawią się cały tydzień - wykorzystuje się kilka razie więcej alkoholu oraz kilka razy więcej jedzenia!
 

katja22

...
Dołączył
29 Październik 2008
Posty
2 434
Punkty reakcji
68
Miasto
far far away... Jurassic Park
Jeszcze zależy na jakich wsiach... W moich stronach takich wesel (tygodniowych) nigdy nie było, a obecnie już mało kto się decyduje na wesele dwudniowe (bardzo rzadkie wyjątki), bo ludzi na to nie stać.
 

Madzia310588

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2010
Posty
512
Punkty reakcji
3
Wiek
35
właśnie ludzi nie stać na wesela...nie pamiętam kiedy ktoś ostatnio robił wesele z poprawinami chyba nikt ich już nie robi bo mało pieniędzy jest...teraz jak ludzie chcą się pobrać muszą pojechać za granicę i tam zarobić na wesele i jeszcze brakuje do niego
 

Monia21

Nowicjusz
Dołączył
14 Luty 2010
Posty
18
Punkty reakcji
0
wow jaki cennik ja akurat robie wesele z poprawinami na 100 osob i liczymy na to niecałe 30tyś sukienka z dodatkami i butami mi wyjdzie 2tys i to wcale nie uzywana po prostu wypozyczam ale jestem pierwsza, kamerzysta i fotograf to jedna osoba z albumem i filmem 1600 z poprawinami, zespół 2700 garnitur buty itd to jakies max 1200 sprawy urzedowe i ksiadz to max 1000 wodki sie liczy wiecej niz 0.5l na glowe plus wodka jeszcze na portaabend... no ceny jakie podalas to gdybym najpierw to przeczytala a potem planowala slub to bym napewno zrezygnowala... ale juz od 7 miesiecy wszystko powoli szukam i zalatwiam i naprawde mozna zrobic super wesele z bogato zastwionym stolem na 100 osob za niecale 30tys (wstepnie liczymy 26tys) pozdro
 

Madzia310588

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2010
Posty
512
Punkty reakcji
3
Wiek
35
ja nawet wole nie robić cennika bo jak kiedyś zaczełam to wyszło mi ponad 40 tysięcy...mój ukochany mówi że zaczniemy się martwić jak będziemy planować ślub a że na razie tego nie robimy przynajmniej nie oficjalnie jeszcze nie wyznaczyliśmy daty ślubu to wtedy będziemy myśleć nad wszystkim ale ja już myślę cały czas ile to nas wyjdzie wszystko na czym zaoszczędzić wiem na wszystkim się da ale wtedy nie ma pięknego wesela aż tak wystarczy że już listę gości skracam co chwila i to tylko rodzinę ode mnie będzie tylko 15 osób może więcej ale na pewno nie 20 a od ukochanego też coś tyle
 

xtreme

Nowicjusz
Dołączył
14 Kwiecień 2010
Posty
109
Punkty reakcji
0
W sumie ciężko jest powiedzieć ile tak średnio kosztuje organizacja wesela, bo to głównie zależy od ilości zaproszonych gości, miejsca, gdzie chcemy wesele zorganizować itp. Z reguły mówi się, że tak mniej więcej około 50 tysięcy. Myślę, że jednak ta kwota może być niższa, jak podejdzie się do organizacji wesela z głową. Moim zdaniem warto wspomagać się wszystkimi dostępnymi na rynku możliwościami, które mogą ułatwić organizację takiej imprezy, jak i zmniejszyć koszty. Jak dla mnie bardzo dobrym pomysłem jest wynajęcie firmy konsultingowej, zajmującej się organizacją wesel - myślę, że takie firmy mają wielką przyszłość, bo Państwo Młodzi coraz częściej zaczynają narzekać na brak czasu, pieniędzy. Taka firma może znaleźć naprawdę opłacalne oferty, zorganizować wesele marzeń, a w sumie okaże się to całkiem niedrogą sprawą. Jest w Polsce niewiele takich profesjonalnych firm, ale niektóre, dajmy na to np. Gustowne Wesele, które działa na Pomorzu mają bardzo duże doświadczenie i umożliwiają swoim klientom organizację naprawdę wyjątkowej imprezy. Zresztą wystarczy zerknąć na ich stronę, jaką ciekawą i obszerną mają ofertę. Tak że moim zdaniem można sporo zaoszczędzić, jeżeli skorzysta się z usług takich właśnie konsultantów.
 

Madzia310588

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2010
Posty
512
Punkty reakcji
3
Wiek
35
goście kosztują najwięcej i wódka bez nich wesele było by bardzo tanie ale wyoprarzacie sobie wesele bez wodki i gości chyba nie
 

katja22

...
Dołączył
29 Październik 2008
Posty
2 434
Punkty reakcji
68
Miasto
far far away... Jurassic Park
No bez gości to nie bardzo... w sumie nie ma już wtedy po co wesela robić :) Bez wódki się da, moja kuzynka takie miała, ale gościom to raczej nie przypadło do gustu, więc nie będę wypróbowywać na swoim ;)
 

henryk f

Nowicjusz
Dołączył
14 Czerwiec 2012
Posty
3
Punkty reakcji
0
goście kosztują najwięcej i wódka bez nich wesele było by bardzo tanie ale wyoprarzacie sobie wesele bez wodki i gości chyba nie

i jeszcze zespol ale to chyba najwazniejsze czynniki aby wesele bylo udane ;D bez wodki? nie wyobrazam sobie tego :) sala tez musi byc przytulna ze tak powiem, bez przesadnosci
 
D

Dosiek77

Guest
wiesz każdy płaci za wesele inaczej to są tylko obliczenia naukowców że najtańsze wesele może kosztować 12 tysięcy...moje na pewno będzie kosztowało o wiele wiele więcej...
to chyba nie kontaktowali się Ci naukowcy ze mną bo mnie cała ta impreza kosztowała 6 tysięcy ;)
 

NightFury

Nowicjusz
Dołączył
23 Lipiec 2012
Posty
6
Punkty reakcji
0
Wiek
43
Miasto
Mieszkanka UK, obywatelka swiata
Zalezy co kto robi i jak kto lubi :)
Ja za kilka godzin zaplacilam 25 tys, z samym toastem bez morza wodki. Nie oszczedzalam na sukni i obraczkach bo te z zalozenia maja byc na cale zycie. W sumie to i tak to nam tanio wyszlo bo wolelismy sie skupic na podrozy poslubnej i ograniczalismy koszty jak moglismy. Podroz poslubna za to wyszla nam wspaniale :D
Za 12 tysiecy to bym chyba musiala samym urzedem stanu sie wymigac i na piechte isc do domu :) Za same obraczki dalam 3 tys
 

JaGuru

Nowicjusz
Dołączył
4 Lipiec 2012
Posty
60
Punkty reakcji
0
Ile kosztuje ślub, pewnie tyle na ile możemy sobie pozwolić.
Można przyjąć stawkę minimalną 100 zł od osoby, a można taką średnią powiedzmy 200-250 zł.
Do tego inne dodatki - jak samochód, alkohol itd.
Te rachunki wystarczy pomnożyć przez ilość gości i ... wychodzi całkiem niezła sumka.

a bo jeszcze dochodzi oprawa muzyczna, jakiś zespół albo DJ. No sporo tego jest.

//proszę nie wstawiać ŻADNYCH linków
 
Do góry