obiektyw rybie oko

smart_me

Nowicjusz
Dołączył
4 Styczeń 2010
Posty
313
Punkty reakcji
1
Niesamowicie podobają mi się fotki robione rybim okiem, więc zastanawiam się czy aby sobie przypadkiem takiego obiektywu nie kupić. Akurat udało mi się odłożyć trochę grosza, stąd taki pomysł w ogóle.
Zastanawiam się nad nowością rynkową czyli samyangiem: http://www.foto-tip.pl/sklep/samyang_8_mm_f_3_5_aspherical_if_mc_fish_eye_do_aparatow_canon-p-1357.html
Co możecie o nim powiedzieć?
Znacie te markę? Macie ich obiektywy?
Są o wiele tańsze niż te canonowskie, a podobno efekty podobne.

Jest tak?

A zdjęcia chcę robić takie:

leonids2002_casado.jpg
 

Kapciuszek

niepoprawna optymistka.
VIP
Dołączył
15 Grudzień 2006
Posty
5 363
Punkty reakcji
78
Miasto
kraina baśni
też myślałam nad obiektywami tej firmy, ale ostatecznie zrezygnowałam. Problemem jak dla mnie jest brak autofocusa, niestety. Po za tym obiektyw nie "kontaktuje sie" z aparatem, przez co nie ma tej czerwonej lapmeczki i "pik" gdy uda nam się odpowiednio wyostrzyć. Trzeba mieć sporo wprawy, by się nim bawić ;)
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
32
Miasto
Śląsk
Co do autofocusa to bez niego spokojnie się można obejść. Szczególnie przy tym obiektywie. Sam używam starego, poczciwego Heliosa i ostrość ustawia mi się bardzo dobrze. Chociaż tutaj to już każdemu co innego pasuje. Polecam przełączyć obiektyw na MF i focić przy najkrótszej ogniskowej jaką się ma. Wtedy można jakoś ocenić, czy bez AF można się obejść.
A odnośnie samego obiektywu to oceny są dobre z tego co się orientuje. Polecam też przeczytać sobie ten test - http://www.optyczne.pl/161.1-Test_obiektywu-Samyang_8_mm_f_3.5_Aspherical_IF_MC_Fish-eye_Wst%C4%99p.html. Powinno się przydać.
 

smart_me

Nowicjusz
Dołączył
4 Styczeń 2010
Posty
313
Punkty reakcji
1
Brak autofokusa to rzeczywiście mały problem, ale dla fotograficznych wymiataczy nie jest to minus nie do przeskoczenia.
Ja szczerze powiedziawszy i tak AFu rzadko używam, więc jego brak nie dyskwalifikuje Samyanga.
Macie jeszcze jakieś przemyslenia odnośnie tego obiektywu?
A robiliscie kiedykolwiek rybim okiem zdjęcia?

Martwi mnie, że po prostu taka estetyka zdjęć po prostu po jakimś czasie mi się znudzi.
 
M

Mushkin

Guest
Martwi mnie, że po prostu taka estetyka zdjęć po prostu po jakimś czasie mi się znudzi.

Nie martw się, jestem pewien, że ci się znudzi, dlatego jeśli nie robisz zdjęć jako profesjonalista - nie inwestuj w tego typu obiektyw kupę kasy - Samyang - nawet bez AF to w tym wypadku będzie dobry wybór ;)
 

smart_me

Nowicjusz
Dołączył
4 Styczeń 2010
Posty
313
Punkty reakcji
1
Nie robie zdjeć komercyjnych, żeby rybie oko było mi niezbędne, ale nie ukrywam, że do moich portretów by się przydało. Urozmaiciłoby to je na pewno.
Poza tym Samyang nie jest piekielnie drogi. 8stówek w foto-tip.pl to faktycznie nie dużo. Na obiektyw o takich mozliwościach, ale firmy canon trzeba byłoby wydac sumę rzędu ponad 2 klocki.
Nie wiem, nie wiem... będę sie ostro zastanawiała nad tym szkłem jeszcze.
 

Val

Nowicjusz
Dołączył
12 Styczeń 2010
Posty
405
Punkty reakcji
1
Oj przecież nie musisz robić zdjęć komercyjnych żeby mieć rybie oko. Jak dla mnie każdy miłośnik fotografii, który chce cokolwiek urozmaicić w swoich zdjęciach i zastanawia się nad kupnem rybiego oka, powinien to zrobić. W foto-tip.pl ten obiektyw samyanga kosztuje naprawdę niewiele więc moim zdaniem warto. Tym obiektywem nie miałam okazji robić zdjęć, ale fociłam trochę samyangiem 85mm. Szkło bardzo porządne i naprawdę brak AFa nie przeszkadza aż tak bardzo, to jest kwestia przyzwyczajenia i dogrania się z obiektywem :)
 

smart_me

Nowicjusz
Dołączył
4 Styczeń 2010
Posty
313
Punkty reakcji
1
No tak samyang za 800zł to mniej niz 2 klocki za canona, ale tak czy owak mam poważne watpliwości. skoro ma mi sie znudzić po kilku seriach zdjęć, to czy jest sens ładować sporą część swojej wypłaty w taki obiektyw?
podobny efekt mozna uzyskać w PhotoShopie przecież i to prawie za darmo....

Val piszesz, że fociłaś 85mm... jak wrażenia? :sexy:
 

Val

Nowicjusz
Dołączył
12 Styczeń 2010
Posty
405
Punkty reakcji
1
W photoshopie można uzyskać taki sam efekt, ale uwierz mi, że satysfakcja z tak zrobionego zdjęcia jest znacznie większa niż przeróbka w programie graficznym. Może na początku spróbuj popytac wśród znajomych czy nie mają takiego obiektywu żeby Ci pożyczyć i sama zobaczysz czy Ci się spodoba czy nie. Myślę, że fajnie mieć takie szkło w swojej torbie z aparatem, ale jeśli masz go nie używać to bez sensu.
A samyang 85mm spoko. Wrażenia bardzo pozytywne, obiektyw solidnie wykonany, pierścień od przysłony chodzi lekko wygodnie się nim operuje. W duecie z moim aparatem ustawianie ostrości nie sprawia mi problemu nawet przy F1.4 więc naprawdę pozytywnie. Leć do foto-tipa i kupuj ten obiektyw jeśli interesują Cie portrety i stałki
 

pis en lof

Nowicjusz
Dołączył
20 Luty 2010
Posty
244
Punkty reakcji
0
Hmm, rybie oko? Ciekawie, aczkolwiek na twoim miejscu kupiłabym coś zmiennoogniskowego np. jakiegoś canona z zakresem do co najmniej 105mm. Nie wiem jakie do końca są twoje preferencję, ale rybie oko to taki wynalazek na chwilę.
Wiem, bo miałam okazję czymś takim fotogrfaować. Jeden dzień z takim obiektywem, kilkadziesiąt fot i tęskni się za normalnym spojrzeniem na świat a nie zaburzonym ;)
 

Val

Nowicjusz
Dołączył
12 Styczeń 2010
Posty
405
Punkty reakcji
1
Ja tam bym wolała jednak to rybie oko :) Zmiennoogniskowy obiektyw podejrzewam, że ma a rybie oko to fajny bajer. Mnie się podobają foty zrobione fish-eye'iem i mogłabym sama mieć takiego, szczególnie fajnie wyglądają takie portreciki. Jak się ma troszkę kasy na zbyciu to bym brała.
 
N

Nina M.

Guest
A z modeli Panasonic, mam na myśli ten: http://www.panasonic.pl/html/pl_PL/Produkty/H-F008/overview/5590591/index.html

Trochę kosztuje, ale akurat fisheye ma to do siebie, że jest drogim obiektywem. Mnie samej w sumie jakoś mega efekt rybiego oka się nie podoba, ale warto na pewno w zestawie mieć taki obiektyw.
 

rybka-plum

Nowicjusz
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
204
Punkty reakcji
1
nierzadko autofocus utrudnia sprawę... obiektyw nie zawsze złapie ostrość tam gdzie chcesz, a jak manualnie sobie ustawiasz to nie ma siły - musi być tak jak sobie wymyśliłaś. choć wiadomo, przy szybkich fotach to może być kłopotliwe, ale coś za coś...
 
Do góry