Szkoła policealna a studia

Zimny

Nowicjusz
Dołączył
6 Luty 2010
Posty
3
Punkty reakcji
0
Witam,
Jestem studentem 1 roku i dzisiaj mnie wzięło na przemyślenia. Czy to chcę robić w życiu? Raczej wybrałem ten kierunek bo akurat się tam dostałem. Ogólnie studia wybrałem by zdobyć wykształcenie i tytuł, by potem łatwiej o pracę było. No i w pewnym stopniu też po to by rodzina była ze mnie dumna. Ale zastanawiam się czy by nie czasem zrezygnować z tych studiów i pójść do szkoły policealnej na coś co bardziej bym lubił w życiu robić. Tak więc nasuwają mi się pytania. Jak bardzo się różni poziom nauki na studiach od szkoły policealnej? Czy w Polsce na serio jest tak że trudniej by mi było o pracę po szkole policealnej niż po studiach? Czy opłaca się zakończyć naukę tylko po szkole policealnej?
 

katja22

...
Dołączył
29 Październik 2008
Posty
2 434
Punkty reakcji
68
Miasto
far far away... Jurassic Park
Szkoła policealna to tytuł technika, czyli efekt jest ten sam, co po wyborze technikum na poziomie szkoły średniej. Studia to jednak lepsza alternatywa, ale przy wyborze powinieneś wziąć pod uwagę przede wszystkim to, w czym sam siebie widzisz, co byś chciał robić w przyszłości...
 

pis en lof

Nowicjusz
Dołączył
20 Luty 2010
Posty
244
Punkty reakcji
0
Jeśli jesteś ambitnym inteligentnym człowiekiem to odpuść sobie szkołę policealną. Tam poziom jest nieszczególny, a ludzie, którzy tam chodzą sa tam, bo myślą, że z takim swistkiem każdą pracę dostaną.
Nie ma sensu porównywać tych dwóch poziomów nauczania. Owszem, po szkole policealnej masz technika albo coś, ale po co ci to? Wymagajacy pracodawcy zwaracają uwagę nie na tytuł zawodowy, a ukończoną uczelnie i poziom licencjacki/inżynierski, bądź magisterski.
Zanim zupełnie rezygnować ze studiów pomyśl dokładniej nad kierunkiem.
 

lasiczka_poznan

Nowicjusz
Dołączył
14 Luty 2009
Posty
404
Punkty reakcji
0
Wypraszam sobie. Ja się uczę w szkole policealnej (dokładnie grafiki w AP Edukacji) i nie miałam problemu ze znalezieniem pracy. Pracuję w agencji reklamowej jako graficzka, nadal się ucząc. Najpierw był staż i zostawili mnie na stałe. Nie będę podawać nazwy firmy, ale to porządna agencja, nie jakieś byle co. Jak ktoś jest zdolny i dobrze pracuje to nie ważne jaki ma "świstek". Znam takich co mają pokończone studia, a są takimi leserami, że i z dyplomem wyrzucą już po kilku dniach.
 

Balbinka_89

Nowicjusz
Dołączył
27 Czerwiec 2009
Posty
62
Punkty reakcji
0
Chodziłam do szkoły policealnej, a teraz studiuję, więc mam porównanie. Różnica w poziomach jest dość duża, trudno ukryć, ale myślę, że tak jak wiele zależy od uczelni, tak też różne są szkoły policealne - lepsze i gorsze. Jeśli masz taką możliwość, rozejrzyj się za państwowymi. Jest ich stosunkowo niewiele, ale wciąż można takie znaleźć. Podobno są dużo lepsze, a ich dyplomy bardziej cenione.
Ale - co ważne - nie rezygnuj ze studiów! Licencjat/magister a dyplom ukończenia szkoły policealnej to jednak duża różnica! Możesz to jednak pogodzić idąc do szkoły policealnej zaocznie lub dopiero po studiach. Wiem co mówię, nie rezygnuj, bo będziesz mocno żałować...
 

Julka89

Bywalec
Dołączył
14 Luty 2010
Posty
2 342
Punkty reakcji
79
Miasto
mój kawałek podłogi
Ja się zastanawiam czy można ciągnąc 2 kierunki. Dziennie studiuję ekonomie i ogólnie to mam dużo czasu wolnego i zastanawiam się czy nie znaleźć sobie dodatkowo jakiejś szkoły policealnej. Co wy na to?
 

alisss

Nowicjusz
Dołączył
17 Maj 2010
Posty
1
Punkty reakcji
0
Myślę że warto, tym bardziej że taka szkoła policealna trwa dwa lata i po niej masz już zawód i na pewno łatwiej będzie ze znalezieniem pracy. Ja zaczynam od września naukę w Szkole Policealnej GoWork.pl na kierunku technik rachunkowości. Wybrałam tą szkołę ze względu na to iż chodziłam do gowork na kurs kadry i płace i byłam bardzo zadowolona. Przede wszystkim profesjonalna kadra!!! Mam nadzieje ze nie zawioda moich oczekiwań w stosunku do szkoły :)
 

katja22

...
Dołączył
29 Październik 2008
Posty
2 434
Punkty reakcji
68
Miasto
far far away... Jurassic Park
@Julka89 myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie :)

A włączając się do dyskusji...
Pewnie, że to zależy. Jeśli decydujesz się na liceum i z różnych względów nie masz zamiaru iść na studia to jak najbardziej, bo w szkole policealnej zdobędziesz jakiś zawód, którego po liceum nie masz. Choć lepiej wg mnie w tym momencie od razu wybrać technikum. Efekt ten sam, ale jednak rok szybciej (po technikum masz zawód - tytuł technika - i oczywiście nie zamyka drogi, żeby kształcić się dalej). Tak samo, jeśli chcesz mieć zawód inny niż ten, w którego kierunku się kształcisz, zależy Ci na czasie i wystarczy Ci tytuł technika. Jeśli wybór jest pomiędzy studium a studiami to lepszym wyborem są studia, bo to jednak wykształcenie wyższe.
 

malina570

Nowicjusz
Dołączył
20 Maj 2010
Posty
2
Punkty reakcji
0
Witam

Ja się wybieram od września również do szkoły policealnej.
Już mniej więcej się zdecydowałam i na kierunek i na uczelnie.
Na pewno finanse i rachunkowość, a szkoła to złożę papiery do GoWork

Są już jakiś czas na rynku, organizują kursy zawodowe więc nie jest to żadna firm krzak, która się zawinie z kasą.
Widziałam już formularz i w razie czego jakby po pierwszym semestrze mój grupa z kierunku się zmniejszy to mogę się przenieść lub przeczekać semstr.
Wydaje mi się, że jest to w porządku i jasno opisane. Zawsze trzeba brać taką ewentualność pod uwagę, że grupa się może wykruszyć. Nio życie ja się tam nie zrażam.
Jak ktoś też się wybiera to dawać znaka, zawsze raźniej))
 

imre

Nowicjusz
Dołączył
24 Maj 2010
Posty
13
Punkty reakcji
0
Hmm, czytając pierwszy post muszę się zgodzić... cżłowiek idzie na studia, bo rodzina mu poleciła taki kierunek... studiujesz coś 5 lat, a później... wychodzi, że robisz zupełnie coś innego, co sprawia Ci niesamowita przyjemność. Warto 10 razy się zastanowić, zanim zaczniemy coś studiować.
 

tutu

Nowicjusz
Dołączył
25 Maj 2010
Posty
6
Punkty reakcji
0
Ja się zastanawiam czy można ciągnąc 2 kierunki. Dziennie studiuję ekonomie i ogólnie to mam dużo czasu wolnego i zastanawiam się czy nie znaleźć sobie dodatkowo jakiejś szkoły policealnej. Co wy na to?

Ze mną studiują osoby, które ciągną dwa dzienne kierunki, więc połączenie studiów ze szkołą policealną nie powinno być problemem :)
 

Ronnie Coleman

Nowicjusz
Dołączył
25 Styczeń 2006
Posty
972
Punkty reakcji
2
Wiek
34
Miasto
Katowice
studia to strata czasu kupa teorii i praktycznie nic pozatym. Ja skonczyłem policealną państwową i jestem z tego zadowolony. Nie to co studenci... potem grzeją ławy przed pośredniakami...
 
J

jarilitmanen

Guest
Ronnie Coleman napisał:
studia to strata czasu kupa teorii i praktycznie nic pozatym. Ja skonczyłem policealną państwową i jestem z tego zadowolony. Nie to co studenci... potem grzeją ławy przed pośredniakami...
Generalnie jest tak że jak jesteś w czymś dobry to czy skończysz studia czy szkołę policealną czy tylko podstawówkę i tam znajdziesz pracę np mój kumpel nie skończył żadne szkoły ale uwielbiał grafikę komputerową i dzisiaj trzepie 7 tys na rękę.
 

Laurearel

Nowicjusz
Dołączył
23 Marzec 2010
Posty
472
Punkty reakcji
22
jarilitmanen napisał:
Generalnie jest tak że jak jesteś w czymś dobry to czy skończysz studia czy szkołę policealną czy tylko podstawówkę i tam znajdziesz pracę np mój kumpel nie skończył żadne szkoły ale uwielbiał grafikę komputerową i dzisiaj trzepie 7 tys na rękę.
Dokładnie tak. Robić w życiu co się lubi, a przy okazji znaleźć kogoś kto jeszcze nam za to będzie płacił ^^
 

Cox_

Nowicjusz
Dołączył
11 Czerwiec 2010
Posty
31
Punkty reakcji
0
jarilitmanen napisał:
Generalnie jest tak że jak jesteś w czymś dobry to czy skończysz studia czy szkołę policealną czy tylko podstawówkę i tam znajdziesz pracę np mój kumpel nie skończył żadne szkoły ale uwielbiał grafikę komputerową i dzisiaj trzepie 7 tys na rękę.
Taa, tylko to jest dobre jak jesteś freelancerem, albo jakimś informatykiem, ale np. takim audytorem w korporacji bez papierka już nie zostaniesz.
Moim zdaniem jak ktoś jest ambitny i zdolny to może spokojnie rozwijać swoje pasje i zrobić papierek, który zawsze będzie asekuracją. Nigdy nie wiesz na jakim etapie kariery Ci ten papierek wypomną i kiedy będziesz żałować, że olałeś sprawę za młodości.
 

marcini

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2011
Posty
36
Punkty reakcji
0
Witam
Też raczej nie dostane się na wymarzone studia i wybiorę jakąś szkołę policealną. Wszyscy wychwalają szkołę:
//ciach
myślę że tam skieruje swoje pierwsze kroki. A wy jakie macie alternatywy ???
 

marcini

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2011
Posty
36
Punkty reakcji
0
Witam

Niestety nie zdałem matury z matmy i zastanawiam się nad pójściem do jakieś szkoły policealnej. Po przejrzeniu for znalazłem sporo pozytywnych opinii o szkole gowork.pl
Jaka jest wasza opinia na temat tej szkoły. Może ktoś chodził tam lub zna kogoś i wie czy warto zawracać sobie głowę z tą uczelnią.
 

olchia

Nowicjusz
Dołączył
16 Lipiec 2011
Posty
6
Punkty reakcji
0
Często niestety w czasach biurokracji papierek ma znaczenie.
Najważniejsze jest jednak abyś wybrał coś przyszłościowego. Nie ukrywam, że dziś przodują kierunki inżynierskie, w dalszym ciągu informatyka jest na topie, oraz dla informatyków znajdą się miejsca pracy, ale warto też pomyśleć np. o ochronie środowiska czy budownictwie czy automatyce i robotyce.
http://www.wskiz.edu/index.php?option=com_content&task=view&id=2988&Itemid=1 wrzucam artykuł, który jest oparty na szacunkach Ministerstwa Nauk i Szkolnictwa Wyższego.
Powodzenia życze i pozdrawiam. :)
 

MariuszCzuk

Nowicjusz
Dołączył
28 Lipiec 2011
Posty
9
Punkty reakcji
0
Hmmm, skończyłem studia i z perspektywy czasu muszę stwierdzić, że stawiam na doświadczenie i w między czasie pracę w zawodzie, którego się uczę.

Samo studiowanie jest do bani. Dlaczego?
1. na studiach jest dużo przedmiotów niepotrzebnych np. po co mi filozofia na informatyce
2. studiowanie dzienne to luksus dla ludzi którzy mają dużo kasy, bo kto cię utrzyma
3. tracisz czas na zabawie, a później jak idziesz na rozmowę to pracodawca pyta: "a jakie ma pan doświadczenie?"
itd....

Szkoły policealne:
1. w sumie płacisz ale wiesz że za przedmioty powiązane z kierunkiem
2. zajęcia są co dwa tygodnie, więc dużo czasu nie tracisz
3. nawet ktoś kto ma problemy z nauka jest w stanie zaliczyć semestry :D


Reasumując :D nie uwierzycie ale na starość zapisałem się do policealnej szkoły.
W nowej firmie nakazano mi zrobić elektryka lub elektronika! Dosłownie kazano :/

No i chodzę jak ten łoś na zajęcia tylko dla papierku. A i przy okazji legitymację mi dali:D to do kina mam taniej.

W razie gdyby ktoś miał taki problem jak ja to zapiszcie się do AP EDUKACJA w Krakowie.

szybka nauka i konkretna, później papierek i wyższa pensja;)
 

asiek87

Nowicjusz
Dołączył
18 Sierpień 2011
Posty
1
Punkty reakcji
0
Ja polecam Cosinus. Miałam do czynienia z tym w Łodzi. Sporo mają kierunków do wyboru. Dwa lata za free, technik i zawód w kieszeni.
 
Do góry