Nowotwór piersi

Dołączył
14 Luty 2008
Posty
2 390
Punkty reakcji
91
Wiek
37
Rak piersi to najpowszechniejszy rodzaj nowotworu występujący u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwóry piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. Należy jednak pamiętać, iż 90 proc. wszystkich zmian w piersi to procesy nienowotworowe, co nie znaczy, że wolno je bagatelizować. Każda zmiana powinna być przebadana i skonsultowana z lekarzem.

Przyczyny

Jak wiadomo narządy są zbudowane z tkanek, a te z kolei z różnego rodzaju komórek. Przyczyną raka jest mutacja DNA, czego skutkiem jest niekontrolowany podział komórki. Zmiany, które wywołują przemianę nowotworową w komórce pojawiają się ze zmienną częstotliwością na przestrzeni długiego okresu. Dlatego też ryzyko wystąpienia nowotworu związane jest z wiekiem. Im kobieta jest starsza tym większe prawdopodobieństwo, że nowotwór rozwinie się w którejś z komórek jej piersi. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu piersi zachodzi u kobiet między 50 a 70 rokiem życia. Przyczyny powstawania większości raków piersi są nadal nieznane.

Czynniki ryzyka

Jak na razie nie istnieje zamknięty katalog czynników mogących zwiększyć ryzyko wystąpienia raka gruczołu piersiowego. Oto niektóre z czynników:

Wiek – z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia nowotworu piersi. Najbardziej narażoną grupę stanowią kobiety między 50 a 70 rokiem życia, jednak problem ten dotyczy wszystkich kobiet po ukończeniu 20 roku życia. Około 18 proc. wszystkich wystąpień raka diagnozowanych jest wśród kobiet powyżej 40 roku życia, zaś aż 77 proc. kobiet, u których wykryto raka piersi ma powyżej 50 lat.

Genetyka – rak piersi uwarunkowany genetycznie najczęściej jest wynikiem mutacji genów BRCA1, BRCA2, p53 i ATM. Ryzyko wystąpienia nowotworu jest tym większe im bliższy jest stopień pokrewieństwa osoby chorej z innymi osobami w rodzinie. Szczególnie niebezpieczna sytuacja zachodzi u matek i córek. Prawdopodobieństwo zachorowania kobiety, której matka cierpiała na raka piersi wynosi około 50 proc.

Otyłość – czynnik ten znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi. Ponadto u takich osób trudniejsze jest też wykrycie nowotworu.

Czynniki endogeniczne i egzogeniczne – większe prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi zachodzi u kobiet, u których pierwsza miesiączka wystąpiła przed 12 rokiem życia i u pań, które przechodziły menopauzę po 55 roku życia.
Do czynników egzogennych zalicza się przede wszystkim stosowanie hormonalnych (zawierających estrogeny) środków antykoncepcyjnych. Również stosowanie hormonoterapii zastępczej może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia raka o około 6 proc., jednak ryzyko to może się zwiększać wraz z wydłużeniem stosowania terapii.

Zła dieta – uważa się, że jednym z czynników mogących mieć wpływ na wystąpienie raka piersi jest wysokotłuszczowa dieta. Badania pokazują, że rak piersi jest mniej powszechny w krajach, w których typowa dieta jest uboga we wszelkiego rodzaju tłuszcze. Jednocześnie nie ma jednoznacznego dowodu na to, że jest to konkretny czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia raka piersi.

Płeć – rak piersi może wystąpić również u mężczyzn, jednak 100-krotnie powszechniejszy jest wśród kobiet.

Rasa – u kobiet białych występowanie raka piersi jest znacznie bardziej powszechne, niż u kobiet Afroamerykańskich. Jednocześnie u tych drugich występuje znacznie większa umieralność z powodu tego nowotworu.

Położenie geograficzne – rak piersi to schorzenie najczęściej występujące w krajach zachodnich, rzadziej w Afryce lub Azji.

Alkohol – im wyższe spożycie alkoholu tym większe ryzyko zachorowania na raka piersi. Jak pokazują badania, alkohol spożywany z umiarem nie stanowi większego ryzyka.

Istnieje jeszcze wiele czynników, które mają mniejszy lub większy wpływ na powstawanie raka piersi, należą do nich między innymi: aborcja i poronienia, nie karmienie piersią, występowanie raka macicy i jajników, rak drugiego sutka i wiele innych.

Symptomy

Jednym z powszechniejszych objawów jest spostrzeżenie przez chorego małego guzka w sutku. Najbardziej podejrzane są guzki występujące pojedynczo, guzki mnogie mają charakter torbielowy lub są przejawem innych procesów degeneracyjnych. Do innych objawów należą także:

- podejrzana zmiana wyglądu lub kształtu piersi
- obrzęk piersi
- guz piersi lub pod pachą
- ciemniejsza wydzielina lub krwawienie z brodawki
- dziwnie wyglądająca, pomarszczona skóra nad guzem
- sterczenie brodawki
- wysypka na brodawce sutkowej albo wokół niej
- zmiany w kształcie sutka (nieregularność lub wklęsłość)
- zaczerwienienie i stwardnienie skóry
- poszerzenie żył skóry piersi

Diagnoza

Samobadanie piersi – badanie palpacyjne wykonywane samodzielnie przez kobietę. Badanie to zawsze powinno obejmować obie piersi (sutki) i węzły chłonne po obu stronach ciała. Szczególną uwagę należy zwrócić na górny boczny kwadrat piersi i na to aby dotykać całą wewnętrzną powierzchnią palców (a nie tylko opuszkami). Każdy guzek lub jakakolwiek zmiana gruczołu piersiowego powinna być skonsultowana z lekarzem.

Mammografia – dzięki promieniom Roentgena lekarz uzyskuje informacje o bryle piersi. Często badanie może być powtórzone jeśli coś wyda się podejrzane lub niejasne. Mammografia jest często stosowana we wczesnym etapie, kiedy zmian w piersi nie można wykryć za pomocą dotyku. Badanie to umożliwia wykrycie guzków o średnicy mniejszej niż 0.5 cm podczas gdy badanie dotykowe umożliwia wykrycie zmian powyżej 2 cm. Kobiety w wieku między 35 a 39 lat powinny wykonać badanie mammograficzne co najmniej raz, panie w wieku od 40 do 49 lat powinny się badać co 2 lata, między 50 a 60 rokiem życia co 1 do 1.5 roku, zaś kobiety po 60 roku życia zgodnie z zaleceniami lekarza, zazwyczaj co 1.5 do 2 lat i tak do 75 roku życia.

Ultrasonograf – polega na użyciu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Dzięki temu lekarz może odróżnić guzka od torbieli, a także zlokalizować jego położenie. Zazwyczaj ten typ badania zalecany jest kobietom młodym, u których tkanka gruczołu piersiowego jest zbyt gęsta oraz kobietom w ciąży w celu uniknięcia napromieniowania (mammografia).

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa – polega na nakłuciu cienką igłą i pobraniu materiału do strzykawki. Jeśli guzek wypełniony jest płynem to po opróżnieniu go, zmiana nie będzie wyczuwalna. Jeśli w strzykawce pojawi się krew to zachodzi prawdopodobieństwo, że jest to rak. W przypadku zmian litych, pobrane próbki badane są pod mikroskopem (badanie cytologiczne).

Biopsja gruboigłowa – polega na nakłuciu guza specjalną igłą i pobraniu niewielkiego fragmentu tkanki do badania. Wycięty fragment badany jest pod mikroskopem.

Biopsja otwarta – polega na nacięciu skóry i usunięciu całego guzka z marginesem otaczających go tkanek. U kobiet powyżej 30 roku życia, u których stwierdzono obecność podejrzanego guzka dąży się do jego usunięcia. Usunięcie guzka odbywa się zwykle w znieczuleniu ogólnym.

Inne badania to: wspomniane już badania mikroskopowe, termografia lub galaktografia.

Leczenie

Podstawową metodą leczenia jest leczenie chirurgiczne. Inne metody takie jak chemioterapia, radioterapia czy hormonoterapia służą jako uzupełnienie metody operacyjnej.

Leczenie chirurgiczne – najprościej mówiąc polega na wycięciu gruczołu piersiowego. Czasami usuwa się sam guzek i skupia się na jak najmniejszych szkodach wywołanych operacją i na zachowaniu jak najlepszego efektu kosmetycznego, wtedy mamy do czynienia z tzw. chirurgią oszczędzającą. Jednak najczęściej wykonywanym zabiegiem jest radykalne wycięcie gruczołu piersiowego wraz z węzłami chłonnymi i mięśniami piersiowymi (lub bez usuwania mięśni), wtedy też mamy do czynienia z chirurgią doszczętną.

Chemioterapia – polega na leczeniu nowotworów za pomocą środków farmakologicznych. Obecnie wykorzystuje się ponad 40 tego typu substancji. Metoda ta jest stosowana do zniszczenia klinicznie niewykrywalnych mikroprzerzutów, które mogą się pojawić już w początkowych fazach istnienia raka. Wczesne zastosowanie może zapobiec lub spowolnić rozwój przerzutów. U wielu osób poddanych leczeniu za pomocą chemioterapii mogą wystąpić różnego rodzaju objawy takie jak: wypadanie włosów, nudności, wymioty itp.

Radioterapia – Jest to druga pod względem skuteczności metoda leczenia. Polega ona na leczeniu przy pomocy promieniowania jonizującego (promienie Roentgena, gamma itp.). Ten typ leczenia może być prowadzony w trzech formach: jako leczenie doszczętne, przed i po operacyjne i paliatywne.

Do innych metod leczenia raka piersi można też zaliczyć hormonoterapię i leczenie wspomagające.

Profilaktyka

Najlepszą formą profilaktyki jest regularne badanie piersi! Jedną z takich metod jest wspomniane wcześniej samobadanie, które może być wykonywane samodzielnie przez kobietę.

Inne czynniki mogące oddalić ryzyko wystąpienia choroby to:
- aktywność fizyczna,
- odpowiednia waga,
- karmienie piersią,
- unikanie alkoholu,
- dieta bogata w warzywa i owoce (należy unikać tłuszczów)





Źródło:
Kod:
http://www.choroby.senior.pl/158,0,Nowotwor-piersi,843.html
 

marta..

(...)
Dołączył
9 Listopad 2009
Posty
843
Punkty reakcji
71
Miasto
Home is where the heart is.
Znając mojego pecha to ja na pewno na to umrę, bo moja mama miała i okres też miałam też sporo przed 12 r.ż, a zdrowa dieta i nienadużywanie alkoholu pewnie nic nie pomoże. Na szczęście do 50 jeszcze mi daleko. :)
 

mka11

Nowicjusz
Dołączył
3 Sierpień 2010
Posty
1
Punkty reakcji
0
Nie wiem, czy jest się z czego cieszyć nowotwór w wieku 20-30-50 czy 70 lat to swoisty Wyrok śmierci. A, im więcej ma się lat,tym ciężej jest się z tym pogodzić.
 

Jenna Vienna

Nowicjusz
Dołączył
13 Sierpień 2010
Posty
11
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Jakiś czas temu zauważyłam guzek na swojej piersi. Nie ma on nic wspólnego z miesiączkowaniem, bo jest zarówno przed, jak i po okresie. Nie boli mnie, ale kiedy leżę, jest on wyraźnie widoczny i przez cały czas wyczuwalny. Do jakiego lekarza powinnam się zgłosić, aby zrobić jakieś badania? Do lekarza pierwszego kontaktu, ginekologa czy onkologa?
 

pamela a

...
Dołączył
16 Październik 2009
Posty
2 222
Punkty reakcji
85
Jenna Vienna idź do ginekologa, on będzie wiedział co robić, nie martw sie na zapas- moja koleżanka też miała taki guzek, który zniknął po tabletkach
Tylko nie zwlekaj z wizyta
 

los16angeles

Nowicjusz
Dołączył
4 Lipiec 2007
Posty
840
Punkty reakcji
2
Miasto
Manhatan
dokladnie moja kolezanka tez miala taki guzek, nie jestem pewna ale chyba miala usg robione. Ale i tak idz najpierw do ginekologa
 

szinajs7

"imprezowic"
Dołączył
25 Styczeń 2009
Posty
940
Punkty reakcji
0
moja mama też miała raka piersi, i niestety usunęli jej jedną.

mam pytanie, co to moze byc 2 tyg. temu ciagle chcialo mi sie sikac, teraz znowu zaczelo sie od 3 dni. dodam, ze okresu nie mam od 7 dni...dodam, ze w ciazy na pewno nie jestem, a od dzisiaj jakos tam w kroczu mnie czasem swedzi co to moze byc?
 

pamela a

...
Dołączył
16 Październik 2009
Posty
2 222
Punkty reakcji
85
Może masz coś z pęcherzem? Wybierz się do lekarza, bo później się będziesz z tym męczyć
 

szinajs7

"imprezowic"
Dołączył
25 Styczeń 2009
Posty
940
Punkty reakcji
0
dzięki za odpowiedź :)
wtedy co 1 raz miałam ten wielomocz to miałam badanie moczu i wyszedł ok.
 

pamela a

...
Dołączył
16 Październik 2009
Posty
2 222
Punkty reakcji
85
Więc sprawdzisz jeszcze raz, a jak nie, to sugerowałabym wizytę u ginekologa może...
 

Jacek78

Nowicjusz
Dołączył
26 Kwiecień 2012
Posty
163
Punkty reakcji
2
Tu dziewczyny macie ciekawy art , przydatne informacje i statyski. Paskudna choroba naszęście każda bliksa mi osoba jest zdrowa. Myślę że nalezy regulamnie udawać się do lekarza, nie ważne czy facet czu kobieta. Raz na jakiś czas lepiej się zbadać.

http://www.medigo.pl/nowotwory-twoje-zdrowie/rak-piersi
 

madziulek1985

Nowicjusz
Dołączył
5 Listopad 2011
Posty
244
Punkty reakcji
0
[SIZE=80%]Dziewczyny jak często profilaktycznie badacie piersi? Ja mam wrażenie, że rak piersi to się powoli robi choroba cywilizacyjna a świadomość co do zapobiegania jest ciągle za mała. Sama jak sobie pomyślę, to niby robię badanie palpacyjne, ale czy na pewno dobrze? A jak jest u Was?[/SIZE]
 

bridgett

Nowicjusz
Dołączył
23 Styczeń 2017
Posty
68
Punkty reakcji
0
Też nie wiem czy ja to dobrze robię aczkolwiek już dwa razy wyczułam prawidłowo, to torbiele, mam do nich skłonność niestety a moja mama jest właśnie po chemii, miała raka piersi, boję się i to powoduje dodatkowe schizy, ciągle mi się wydaje że coś tam mam :|
 
W

wiki9969

Guest
Piersi powinno badać się w kazdym miesiącu 7 dni od rozpoczęcia okresu. Bo im prędzej uda nam się wykryć zmiany, tym mamy większe szanse na wyleczenie. Nie kierujcie się lekarzami, bo lekarz też człowiek i może się pomylić. Nie mam tutaj na myśli, że mamy nie chodzić do lekarzy. Chodźmy, bo to są specjaliści. Jednak znam przypadki w których kobiety przykładowo tydzień po wizycie u lekarza same wymacały zgrubienie o podłożu nowotworowym.
 

madziulek1985

Nowicjusz
Dołączył
5 Listopad 2011
Posty
244
Punkty reakcji
0
To może zainwestuj w braster, to bardzo ułatwia palpacyjne badanie piersi bo robi wszystko za Ciebie, działa na zasadzie termicznej, a zmiana nowotworowa wydziela więcej ciepła niż to co w piersi być powinno. No i wychwytuje dużo mniejsze zmiany niż te, które byśmy wykryli palcami. Na braster.eu często można nawet promocje na niego natrafić.
 

Gajka88

Nowicjusz
Dołączył
21 Marzec 2020
Posty
20
Punkty reakcji
0
Ja mam w domu rękawicę do samobadania się i kontroli, sprawdza się no i daje poczucie bezpieczeństwa co cykl, a nie dopiero po wizycie u ginekologa
 
Do góry