Testy ciążowe

Dołączył
14 Luty 2008
Posty
2 390
Punkty reakcji
91
Wiek
37
Mamy kilka rodzajów domowych testów ciążowych:
- płytkowe - mocz oddaję się do małego pojemniczka umieszczonego do testu ciążowego, skraplaczem pobiera się kilka kropel a następnie umieszcza w odpowiednim miejscu na płytce testu.
- paskowe - mocz oddaję się do małego pojemniczka umieszczonego do testu ciążowego, w pojemniczku umieszcza się specjalny pasek z antyciałami HCG
- "flamastry" - Test umieszcza się na kilka sekund pod strumieniem moczu


1. Dzisiejsze testy ciążowe można wykonać w domu. Testy te wykrywają w moczu hormon HCG (gonadotropiny kosmówkowej).
2. Hormon ten produkowany jest już od pierwszych dni ciąży i wzrasta wraz z wiekiem ciąży.
3. Aby domowy test ciążowy był wiarygodny należy go robić co najmniej 2 tygodnie po stosunku lub w dniu spodziewanej miesiączki, ewentualnie kilka dni po.
4. Im test będzie wykonany później tym większa jego prawdomówność.
5. Test najlepiej wykonywać rano, z pierwszego moczu, ponieważ stężenie HCG w moczu po nocy będzie największe.
6. Pod uwagę trzeba wziąć to, że test domowy może nie wykazać ciąży bądź pokazać błędny wynik.
7. Domowy test ciążowy należy odczytywać w czasie podanym na opakowaniu (zazwyczaj na wynik testu czeka się do 5-6minut).
8. Nie należy po danym czasie odczytywać wyniku testu. Dlaczego? Bo w teście nadal zachodzą reakcję chemiczne i test ciążowy np. za 2 godziny może pokazywać zupełnie co innego.


Test ciążowy można równie dobrze wykonać w laboratorium:
- test z moczu
- test z krwi

Oba testy działają na podobnej zasadzie jak domowe testy ciążowe jednakże ich czułość jest już znacznie większa.
Według laboratoriów testy te można już wykonać tydzień po zapłodnieniu a ich wynik jest niemal 100%.
Na laboratoryjne testy ciążowe można udać się bez lekarskiego skierowania, jednak w takim wypadku są one odpłatne.
 

.::A$ka::.

Nowicjusz
Dołączył
19 Kwiecień 2006
Posty
50
Punkty reakcji
0
Wiek
33
napisałaś : " Pod uwagę trzeba wziąć to, że test domowy może nie wykazać ciąży bądź pokazać błędny wynik." Mam przez to rozumieć, że istnieje taka możliwość, że test pokazuje wynik pozytywny chociaż nie jestem w ciąży i jeśli to możliwe to czym jest powodowane?
 

pamela a

...
Dołączył
16 Październik 2009
Posty
2 222
Punkty reakcji
85
Test mógł być nieprawidłowo wykonany, albo przeterminowany, w bardzo wczesnej ciąży test może jej nie wykryć, a nawet jak stężenie HCG jest zbyt wysokie, to test też może pokazać wynik fałszywie ujemny... alkohol też może mieć wpływ na wynik
A co do fałszywie pozytywnego wyniku, to w ulotce piszą, że wykrywalne stężenie HCG może się utrzymywać po porodzie lub poronieniu
 

.::A$ka::.

Nowicjusz
Dołączył
19 Kwiecień 2006
Posty
50
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Test mógł być nieprawidłowo wykonany, albo przeterminowany, w bardzo wczesnej ciąży test może jej nie wykryć, a nawet jak stężenie HCG jest zbyt wysokie, to test też może pokazać wynik fałszywie ujemny... alkohol też może mieć wpływ na wynik
A co do fałszywie pozytywnego wyniku, to w ulotce piszą, że wykrywalne stężenie HCG może się utrzymywać po porodzie lub poronieniu

dzięki za odpowiedź:) ulotkę umiem czytać ale spx:p generalnie chodziło mi o inne dziwne przypadki. Alkoholu nie piłam więc wszystko wskazuje na to że jestem w ciąży;/ chociaż mam nadzieję że jednak nie bo druga linia która pokazuje wynik pozytywny była bardzo jasna w zasadzie niewidoczna.
 

pamela a

...
Dołączył
16 Październik 2009
Posty
2 222
Punkty reakcji
85
dzięki za odpowiedź:) ulotkę umiem czytać ale spx:p generalnie chodziło mi o inne dziwne przypadki. Alkoholu nie piłam więc wszystko wskazuje na to że jestem w ciąży;/ chociaż mam nadzieję że jednak nie bo druga linia która pokazuje wynik pozytywny była bardzo jasna w zasadzie niewidoczna.

Powtórz test, po prostu
 
Dołączył
14 Luty 2008
Posty
2 390
Punkty reakcji
91
Wiek
37
napisałaś : " Pod uwagę trzeba wziąć to, że test domowy może nie wykazać ciąży bądź pokazać błędny wynik." Mam przez to rozumieć, że istnieje taka możliwość, że test pokazuje wynik pozytywny chociaż nie jestem w ciąży i jeśli to możliwe to czym jest powodowane?

Pozytywny wynik testu może spowodowany być:
- nadczynnością tarczycy
- chorobami nerek
- okresem okołomenopauzalnego
- usunięciem jajnika
- przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych

Pod uwagę trzeba też wziąć wady techniczne samego testu.
W razie wątpliwości warto zrobić badania z krwi.
 

ania503

Nowicjusz
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
114
Punkty reakcji
0
witam. 

piszę bo borykam się z pytaniem na które nie mogę dostać jednoznacznej odpowiedzi. mianowicie : czy furaginum (prawdopodobnie mialam zapalenie pęcherza) wpływa na wynik testu ciążowego? ? 
 

Ewelinka033

Nowicjusz
Dołączył
16 Wrzesień 2009
Posty
11
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Miasto
Białystok/Warszawa
Mam pytanie odnośnie wiarygodności testów. Wiem, że jest możliwe aby mieć okres/plamienie po zajściu w ciążę. I w związku z tym czy ktoś się może orientuje jak to może wpływać na wynik testu?
 

niepewna_wenus

Nowicjusz
Dołączył
6 Styczeń 2012
Posty
1
Punkty reakcji
0
Czy jest możliwość, że na teście ciążowym najpierw pojawi się jedna kreska, a dopiero później po jakimś czasie druga? Pierwszy raz w życiu robiłam test ciążowy, na ulotce czegoś takiego nie wyczytałam. Robiłam bobo-test płytkowy.
 

katja22

...
Dołączył
29 Październik 2008
Posty
2 434
Punkty reakcji
68
Miasto
far far away... Jurassic Park
Później w Twoim wypadku to znaczy ile? Z tego co mi wiadomo ten test daje wynik po 3-5 minutach, jeśli w tym czasie pokazały się 2 krechy to wynik jest pozytywny. Po upływie czasu dłuższym niż 5 minut nie bierze się już wyniku pod uwagę, bo może być zafałszowany.
 

czarna1990

Nowicjusz
Dołączył
3 Wrzesień 2012
Posty
1
Punkty reakcji
0
Witajcie jestem tu nowa bo szukam kogoś z kim moge pogadać na problem jaki mam :( brałam tabletki pół roku przed ślubem po odstawieniu długo nie miałam okresu i się martwiłam robiłam wiele testów ciązowych i jeden z nich pokazał mi test pozytywny maż mówi,ze może to wynik alkoholu z poprzedniego dnia ale ja w to nie wierze. Test robiłam rano i pokazoło dwie kreski a czytałam, że alkohol nie ma wpływu na wynik testu. Robilam dwa dni pozniej test rano i był negatywny a po połódniu dostałam już okres w 44 dzien od ostatniego okresu. Nie wiem co sie dzieje ja już naprawdę myślałam,że jestem w ciąży ale teraz to już jestem głupia i nie wiem :( czy ten tes mógł mnie oszukać ? przeciez nie biore żadnych leków po za tymi antykoncepcyjnymi , teraz nawet nie wiem czy moge zacząć brać te tabletki bo w końcu mam ten okres ale słyszałam,że kobiety w ciąży też mogą mieć okres. Pomóżcie mi jak możecie :( bardzo prosze o jakąs wiadomość z góry dziękuje
 
Do góry