Plastry antykoncepcyjne

Dołączył
14 Luty 2008
Posty
2 390
Punkty reakcji
91
Wiek
37
Plastry antykoncepcyjne - ich działanie polega na dostarczaniu do organizmu kobiety dwóch hormonów estrogenu i progesteronu poprzez skórę.

Działanie plastrów antykoncepcyjnych polega na:
- zablokowaniu owulacji
- zagęszczeniu śluzu szyjkowego
- zmiany budowy endometrium („wyściółkę” macicy)
- spowolnieniu jajeczkowania jeśli już do niego dojdzie

Do zalet stosowania plastrów antykoncepcyjnych zaliczamy:
- wysoki wskaźnik niezawodności
- szybki powrót płodności po odstawieniu plastrów
- wygoda stosowania - plaster przykleja się co 7 dni
- regulacja cykli miesiączkowych
- zmniejszenie obfitości krwawień oraz bólu
- zmniejszenie wystąpienia torbieli jajnika
- zmniejszenie ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej
- poprawa cery (często w leczeniu trądziku)
- hormony wchłaniają się przez skórę dzięki czemu w razie wystąpienia wymiotów czy biegunki

Wady które niesie za sobą stosowanie plastrów antykoncepcyjnych:
- możliwe wystąpienie skutków niepożądanych takich jak bóle głowy, nudności, plamienia, itd.
- plastry nie stanowią ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową
- możliwa mniejsza skuteczność podczas stosowania plastrów z innymi lekami doustnymi
- plaster może się odkleić
- plastry dostarczają do organizmu kobiety więcej hormonów niż np. tabletki

Przeciwwskazaniem do stosowania plastrów jest natomiast:
- ciąża
- choroby serca
- nadciśnienie tętnicze
- choroby zatorowe i zakrzepowe
- choroby układu krążenia
- zaburzenia krzepliwości
- cukrzyca
- choroby neurologiczne
- choroby wątroby
- zabiegi chirurgiczne
- palenie papierosów
- unieruchomienie


Zasady stosowania plastrów antykoncepcyjnych:
- w opakowaniu znajdują się trzy plastry (jeden plaster na jeden tydzień)
- plaster przykleja się na suchą i czystą skórę pierwszego dnia wystąpienia miesiączki
- plaster na skórze pozostaję przez cały tydzień, tak więc jeśli pierwszy plaster został przyklejony w poniedziałek o 18 to w następny poniedziałek również o 18 odklejamy stary plaster i w nowe miejsce naklejamy kolejny itd.
- po odklejeniu 3 plastra robi się 7-dniową przerwę w której powinna wystąpić miesiączka
- po tych 7-dniach, niezależnie od tego czy miesiączka wystąpiła czy nie, czy nawet dalej trwa, naklejamy nowy plaster z opakowania czyli w tym przypadku w poniedziałek o godzinie 18
- plaster przykleja się w miejscu w którym bielizna i odzież nie będzie się "ocierała" o plaster, najlepiej na brzuchy czy na ramieniu
- staramy się nie przyklejać plastra w "stare" miejsce po poprzednim

Jeżeli zapomniałaś zmienić, to w zależności od czasu który minął, powinnaś podjąć odpowiednie działania:
- jeżeli opóźnienie w przyklejeniu plastra występuję po 7-dniowej przerwie na miesiączkę, "zapomniany" plaster należy przykleić jak najszybciej a przez najbliższy tydzień stosować dodatkowe zabezpieczenie
- jeżeli opóźnienie w przyklejeniu plastra występuje przy plastrze nr.2 lub nr.3 ale nie upłynęło jeszcze 48 godzin należy jak najszybciej przykleić "zapomniany" plaster, kolejny plaster przykleić bez zmian w "dzień zmiany plastra" lub zrobić przerwę na miesiączkę jeżeli jest to plaster nr. 3
- jeżeli opóźnienie w przyklejeniu plastra występuje przy plastrze nr.2 lub nr.3 ale upłynęło więcej niż 48 godzin należy jak najszybciej przykleić nowy plaster i ten dzień staje się naszym nowym dniem w którym co tydzień odklejamy stary plaster i naklejamy nowy (liczymy cykl od początku czyli 3 tygodnie + 3 plastry i tydzień na miesiączkę), przez najbliższy tydzień należy stosować dodatkowe zabezpieczenie

Co zrobić gdy plaster się odkleja?
Jeżeli plaster był źle przyklejony, odstawały "rogi", mniej niż 24 godziny należy spróbować "dokleić" go i poprawić ponownie. Jeżeli jednak widzisz, że klej słabo trzyma należy wymienić plaster na nowy.
Jeżeli plaster był źle przyklejony, odstawały "rogi", przesuwał się po ciele więcej niż 24 godziny należy jak najszybciej przykleić plaster nowy. W takiej sytuacji rozpoczynamy cykl od nowa (jeszcze raz przyklejamy po kolei plastry i dopiero potem robimy przerwę na miesiączkę) czyli ten dzień staję się dniem w którym odklejamy stary plaster i naklejamy nowy.
 

aliczka

Nowicjusz
Dołączył
11 Kwiecień 2010
Posty
1
Punkty reakcji
0
Dla mnie plastry są super. Wygodne, mało kłopotliwe, skuteczne jak na razie i cenowo nie takie straszne. Kupuję je dużo taniej w swojej aptece Rodzinnej w Wojkowicach na Zdrowej:)
 

temu#

a dlaczego nie?
Dołączył
24 Grudzień 2008
Posty
632
Punkty reakcji
26
Miasto
Tychy
Ja się przyznam że pierwszy raz słyszę tu o tych plastrach. ^_^
 

miska19

Wyjadacz
Dołączył
26 Grudzień 2009
Posty
6 439
Punkty reakcji
484
Wiek
32
Dużo słyszy się teraz o plastrach? Co o tym sądzicie? Stosował ktoś?

Duzo sie slyszy, nie stosowalam , ale z tego co wiem niepolecane sa dla kobiet z nadwaga duza. Jednak duzo kobiet z tego co wiem twierdzi, ze wola tabletki, bo plaster czasem latwo sie odkleja.
 

miss.sunshine

pusta dziewczynka
Dołączył
2 Luty 2009
Posty
1 250
Punkty reakcji
24
Wiek
33
Nie używałam. Dla mnie trochę głupie. Chodzisz z takim czymś i wszyscy wiedzą że się regularnie bzykasz. Ja wolę się nie obnosić, tableteczki albo krążki i też jest fajnie
 

kocury

Nowicjusz
Dołączył
9 Lipiec 2010
Posty
1 013
Punkty reakcji
11
Wiek
36
Miasto
Tam gdzie kończy się wszystko
Te plastry wyglądają tak samo jak antynikotynowe, więc z tym problemu nie ma. I nie szkodzą tak jak tabletki chociażby na wątrobę. Moja mama łykała tabletki z 20lat i teraz ma straszne problemy:/ Więc tak sobie myślę czy to nie jest dobra metoda. Wiadomo lepsze jest podwiązanie jajników i nad tym też się zastanawiam.
 

miska19

Wyjadacz
Dołączył
26 Grudzień 2009
Posty
6 439
Punkty reakcji
484
Wiek
32
Te plastry wyglądają tak samo jak antynikotynowe, więc z tym problemu nie ma. I nie szkodzą tak jak tabletki chociażby na wątrobę. Moja mama łykała tabletki z 20lat i teraz ma straszne problemy:/ Więc tak sobie myślę czy to nie jest dobra metoda. Wiadomo lepsze jest podwiązanie jajników i nad tym też się zastanawiam.

Moze i tak. Ja w sumie nie mam nadwagi, ale jakbym przytyla pare kg to moglabym miec, ale z tego co wiem nie moga stosowac osoby z duza nadwaga, a mi by do takiej duuuzo brakowalo :)
Moze i sa bezpieczniejsze, chociaz jak sie czyta, ze wieksza dawka hormonow w nich, to ciezko w to uwierzyc powiem szczerze.
 

miss.sunshine

pusta dziewczynka
Dołączył
2 Luty 2009
Posty
1 250
Punkty reakcji
24
Wiek
33
Moze i tak. Ja w sumie nie mam nadwagi, ale jakbym przytyla pare kg to moglabym miec, ale z tego co wiem nie moga stosowac osoby z duza nadwaga, a mi by do takiej duuuzo brakowalo :)
Moze i sa bezpieczniejsze, chociaz jak sie czyta, ze wieksza dawka hormonow w nich, to ciezko w to uwierzyc powiem szczerze.

Chyba dawka hormonów jest mniejsza niż w tabsach, dlatego bezpieczniejsze, ale pewna nie jestem, może ktoś zweryfikuje...


Poza tym w Polsce chyba nie podwiązuje się jajników.(to do kocury)
 

miss.sunshine

pusta dziewczynka
Dołączył
2 Luty 2009
Posty
1 250
Punkty reakcji
24
Wiek
33
Chodziło mi o podwiązanie ich na własne żądanie. Nie robi się tego jeśli nie ma medycznych przesłanek, więc nie możesz tego rozważać, bo jest to po prostu niewykonalne
 

kola25

Nowicjusz
Dołączył
9 Listopad 2010
Posty
37
Punkty reakcji
0
Faktycznie niektóre Panie specjalnie przyklejaja sobie plastry w widocznym miejscu"dla lansu",ale jesli kobieta sie szanuje i nie chce przyciagac uwagi innych poprostu oprzyklei sobie plaster w niewidocznym dla innych miejscu..
 

dushma

Nowicjusz
Dołączył
29 Listopad 2010
Posty
121
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
wlkp
ja chyba zdecyduję się właśnie na to. nie ma sensu niszczyć wątroby
 

Justyśka...

Nowicjusz
Dołączył
23 Luty 2011
Posty
140
Punkty reakcji
2
Stosowałam. Są wygodne. Ale ja osobiście źle się czułam po hormonawszystko mnie bolało, przytyłam parę kg, choć jakaś gruba to nie byłam, zmniejszyła się ochota na sex. Ale tak działają na niektóre osoby hormony. Jeżeli ktoś waha się między tabletkami a plastrami to plastry są zdecydowanie lepsze, wygodniejsze, przyklejasz raz na tydzień i masz święty spokój, nie odklejają się jak je dobrze przykleisz. Jak zapomnisz zmienić to one jeszcze prze jakis czas działają, dokładnie nie pamiętam ile godzin, ale zdobę na pewno, są tak samo skuteczne jak tabletki, czyli wiadomo jakieśtam minimalne ryzyko zawsze jest. A czy lans? Nie sądzę, normalna sprawa, jesteśmy dorośli, zresztą one faktycznie wyglądają jak antynikotynowe.
 
Do góry