Jak założyć firmę?

N

Nieprzenikniona

Guest
Jak założyć firmę?


Wstęp:


Zakładanie działalności gospodarczej wbrew powszechnym opiniom nie jest trudne, a urzędnicy w ZUS-ie czy Urzędzie Skarbowym starają się pomóc początkującym przedsiębiorcom. W większych miastach istnieją punkty obsługi przedsiębiorcy, gdzie w jednym miejscu, posiadając odpowiednie dokumenty można założyć działalność gospodarczą w ciągu jednego dnia.

Uruchamiając firmę warto skoncentrować się na podstawie działalności firmy, a nie na sprawach księgowych i podatkowych. Dlatego wszelkie sprawy księgowe dobrze jest zlecić biuru rachunkowemu, które poprowadzi sprawy księgowe i przeprowadzi przedsiębiorcę też przez proces zakładania firmy.

Jak wyglądają poszczególne kroki zakładania firmy:

* Urząd Gminy - wpis do ewidencji działalności gospodarczej.
* Główny Urząd Statystyczny – uzyskanie Regonu.
* Urząd Skarbowy.
* Pieczątka firmowa.
* Konto bankowe.
* Zakład Ubezpieczeń Społecznych.



Urząd Gminy - wpis do ewidencji działalności gospodarczej:


Pierwszym miejscem, gdzie należy się udać zakładając działalność gospodarczą to urząd gminy. W urzędzie gminy wypełnia się formularz zgłoszeniowy działalności gospodarczej, do którego niezbędne będą następujące informacje:

* imię i nazwisko
* PESEL
* adres zameldowania
* nazwa firmy
* adres pod którym będzie wykonywana działalność gospodarcza
* rodzaj działalności zgodny z Polską Klasyfikacją Działalności – PKD
* planowaną datę rozpoczęcia działalności



Adres zameldowania:


* adres zameldowania - wykonując działalność w miejscu swojego zamieszkania należy podać swój adres domowy.
* wynajmowany lokal - pracując w wynajmowanym lokalu, na formularzu należy wskazać adres tego biura.



Data rozpoczęcia działalności:


Rejestrując firmę w urzędzie gminy należy podać planowaną datę rozpoczęcia działalności. Należy wziąć jednak pod uwagę fakt, że rozpocząć działalność gospodarczą można dopiero po uzyskaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej oraz numeru Regon. Z tego powodu warto wpisać rozpoczęcie działalności z terminem o 2 lub 4 tygodnie późniejszym od daty złożenia wniosku o rejestrację firmy.

PKD:


Rodzaje działalności gospodarczej są sklasyfikowane pod względem przedmiotu działalności w systemie Polskiej Klasyfikacji Działalności. Na tym systemie należy opierać się wypełniając formularz. Aktualny wykaz rodzajów działalności można znaleźć na stronie http://www.stat.gov.pl/Klasyfikacje/www/com.gus.Search/

Wpisując rodzaj działalności warto wpisać szerszy zakres prowadzonej działalności, gdyż to nic nie kosztuje, a w przyszłości poszerzając swój rodzaj usług nie będzie trzeba ponosić kosztów aktualizacji przedmiotu działalności.

Koszty:


Opłata rejestracyjna działalności gospodarczej wynosi od kilkudziesięciu do 100 zł w zależności od gminy.

Główny Urząd Statystyczny – uzyskanie Regonu

Zakładając firmę należy uzyskać statystyczny numer identyfikacyjny Regon. Od momentu uzyskania zaświadczenia o zarejestrowaniu firmy przedsiębiorca ma na pozyskanie numeru Regon 14 dni.

Urząd Skarbowy


W ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej należy zgłosić ten fakt w urzędzie skarbowym. Należy przedstawić dokumenty założycielskie firmy, czyli wpis do rejestru, Regon, NIP, umowę prowadzenia rachunku bankowego i jeśli prowadzi się działalność pod adresem różnym od zamieszkania – umowę najmu lokalu.

Numer Identyfikacji Podatkowej – NIP-1:


W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej numerem identyfikacji podatkowej firmy jest prywatny NIP jej właściciela. Zgłaszając osobę fizyczną do prowadzenia działalności gospodarczej należy przedstawić dodatkowe informacje:

* numer Regon
* rodzaj działalności
* data rozpoczęcia działalności
* dane rachunku bankowego
* wybrana forma opodatkowania
* adres pod którym przechowywana jest dokumentacja podatkowa



Forma opodatkowania:


W urzędzie skarbowym należy złożyć zawiadomienia o wyborze formy opodatkowania w zakresie podatku dochodowego. Należy to uczynić na dzień przed rozpoczęciem działalności. Do wyboru są następujące formy opodatkowania:

* karta podatkowa
* ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
* podatkowa księga przychodów i rozchodów



Podatek VAT:


Rozpoczynając działalność gospodarczą należy też zdecydować się o byciu płatnikiem VAT lub nie. Dopóki wysokość sprzedaży nie przekroczy 50 000 zł jest się zwolnionym z płacenia podatku VAT.

Korzyści bycia podatnikiem VAT:


* Jeśli przedsiębiorca zakłada, że otwierając firmę planuje większe inwestycje jak zakup mebli biurowych, komputerów, oraz inne ciągłe inwestycje w ciągu okresu prowadzenia firmy to takie zakupu będą tańsze o 22% VAT.
* Gdy sprzedaje się towary za granice, ponieważ eksport i wewnątrzwspólnotowa dostawa są obłożone stawką 0%. Podatnik otrzyma zwrot całego podatku naliczonego przez jego dostawców w fakturach zakupu.

Zwolnienie z bycia płatnikiem VAT:

* Jeśli towary lub usługi oferowane kontrahentom będę tańsze dla klient w stosunku do firm konkurencyjnych.
* Jeśli korzysta się z materiałów zwolnionych z podatku VAT.
* Gdy dostawcy i odbiorcy firmy są zwolnieni z podatku VAT.



Pieczątka


Pieczątka firmowa nie jest wymaga przez prawo polskie. Jest jednak pomocna w wielu miejscach. Szczególnie przy zakładaniu konta w banku. Pieczątka powinna zawierać nazwę firmy, adres oraz NIP. Niektórzy przedsiębiorcy dodają również na pieczątce numer Regon.



Pieczątkę firmową warto zlecić firmą oferującym swoje usługi na Allegro.pl, gdyż ceny wykonania tej usługi są konkurencyjne.

Konto bankowe:

Osoba fizyczna zakładająca działalność gospodarczą musi posiadać konto bankowe. Za pomocą rachunku bankowego muszą być realizowane transakcje powyżej 15 000 euro.

Wybór banku zależy od decyzji każdego przedsiębiorcy. Warto zwracać uwagę nie tylko na koszty obsługi miesięcznej rachunku, ale również na koszty przelewów oraz wypłat gotówkowych z bankomatu.

Większość banków oferuję również obsługę konta za pośrednictwem Internetu dzięki czemu nie trzeba stać w kolejkach, aby dokonać przelewu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych:


Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek opłacać składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, wypadkowe, zdrowotne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Socjalnych. Można także opłacać składkę na ubezpieczenie chorobowe.

Zgłoszenie w ZUS-ie należy dokonać w ciągu 7 dni od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Należy w tym celu wypełnić druki:

* ZUS ZFA – zgłoszenie płatnika składek,
* ZUS ZUA – zgłoszenie osoby ubezpieczonej.



ZFA:


* dane osobowe
* adres
* pesel
* Regon
* numer rachunku bankowego



ZUA:


* wybrać rodzaj ubezpieczenia
* tytuł ubezpieczenia w zapisie kodowym
* oddział Narodowego Funduszu Zdrowia do którego należy przedsiębiorca



Podsumowanie:


Zakładanie firmy nie jest trudne. Proces rejestrowania firmy można przejść w szybki sposób, przygotowując się odpowiednio wcześniej do niego. Przed zakładaniem firmy warto znaleźć biuro rachunkowe, które pomoże w przeprowadzeniu zakładania firmy. Następnie należy wykonać kolejne kroki:



* Wpis do ewidencji działalności gospodarczej – Urząd Gminy.
* Uzyskanie Regonu – Główny Urząd Statystyczny.
* Urząd Skarbowy.
* Pieczątka firmowa.
* Konto bankowe.
* Zakład Ubezpieczeń Społecznych.




źródło:
Kod:
http://www.infakt.pl/zakladanie-firmy-inaczej
 

Sasha2104

Nowicjusz
Dołączył
7 Maj 2009
Posty
285
Punkty reakcji
11
Należy tu jeszcze dodać pewne informacje...

Rozpoczynajac dzialalność gospodarczą musisz pamiętać o tym że nazwa firmy musi być zgodna z obowiązującymi standardami prawnymi... Nich wszystcy którzy zakladają spółkę cywilną, jawną, komaddytową, partnerską, komndytowo-akcyjną zapomną o nazwie "SUPEROX" itp. w nazwie spólki winna być dane osoby która prowadzi to przedsiębiorstw... Oczywiście forma organizacyjno-prawna spólki ma duże znaczenie i konsekwencje prawne... Dlatego zanim zdecydujecie się na określoną formę działalności godpodarczej najpierw powinniście się zapoznać z ewentualnymi konsekwencjami prawnymi...

Wyjadkiem są spóli Z.O.O. i S.A. ktore w przeciwieństwie do powyższych są spólkami kapitałowymi... (dominujaca rolę w spółce ma kapitał a nie ich właściciel), spólki te w odróżnieniu od pozostałych mają osobowość prawną, co oznacza że one uzyskują na mocy prawa zdolność do czynności prawnych...

Naprostuje tutaj wypowiedz Nieprzeniknionej, gdyż istnieje jeszcze jeden sposób rozliczania się z fiskusem, tzw. pełna księgowość, spólki akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnościom są zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości, a więc tzw. ksiag podatkowych... mówię o tym gdyż ostatnia nowelizacja prawa gospodarczego zmniejszyła poziom minimalnej wielkości skoncentrowanego kapitału poczatkowego niezbednego do założenia spółki z.o.o. z 50000 zł do zaledwie 5000 zł.Ale ostrzegam zanim zdecydujecie się na założenie spólki z.o.o. o niskim kapitale własnym to zastanócie się nad konsekwencjami... nie wszystkie podmioty gospodarcze chca współpracować z takimi firmami...
 

kometon

Nowicjusz
Dołączył
9 Grudzień 2009
Posty
203
Punkty reakcji
1
No i o ubezpieczeniu warto pamiętać, o czym wielu zapomina, a za stosunkowo rozsądne pieniądze można spokjniej firmę prowadzić.
 

maina

Nowicjusz
Dołączył
5 Luty 2010
Posty
15
Punkty reakcji
0
teraz obowiązuje tzw 1 okienko, także prawie wszystko załatwiamy w urzędzie gminy! wypełniamy tam druk EDG-1
 

kometon

Nowicjusz
Dołączył
9 Grudzień 2009
Posty
203
Punkty reakcji
1
Należy dodać jeszcze konkretną polisę ubezpieczeniową, najlepiej z jakimś assistancem, o czym wielu początkujących przedsiębiorców zapomina.
 

kometon

Nowicjusz
Dołączył
9 Grudzień 2009
Posty
203
Punkty reakcji
1
Jeśli chodzi o ubezpiecznie dla małych firm to ofertę pakietową z assistancem oferuje w tej chwili chyba tylko pzu.
 

krakusik

Nowicjusz
Dołączył
25 Marzec 2010
Posty
4
Punkty reakcji
0
Nie ma już opłaty za wpis do ewidencji. Wszystko załatwia się w jednym urzędzie w ciągu 1 godz, nie licząc czasu na kolejki w nim.
 

Hipcio87

Nowicjusz
Dołączył
14 Grudzień 2008
Posty
410
Punkty reakcji
0
obecnie można znaleźć ofertę dla Pań które chciałyby otworzyć lub poszerzyć swoją działalność gospodarczą ( która ma mniej niż 3 lata ). Konferencja która odbędzie się 09 kwietnia 2010 w SGH w Warszawie oraz konkurs organizowany przez Darboven Idee Grant wspiera takowe kobiety i zaprasza do udziału w konkursie, gdzie nagroda wynosi 100 tys.zł
więcej informacji dla Pań zainteresowanych:
http://www.civitas.edu.pl/aktualnosc_pl&cmn_id=1889?ph_aktualnosci_start=show
 
D

Dorka123

Guest
informacje bardzo "na czasie" dla mnie, do końca roku mam zamiar się uporać z własną działalnością i takie 100000 zł baaaardzooo by mi pomogło, wybiera się ktoś na konferencję?
 

Hipcio87

Nowicjusz
Dołączył
14 Grudzień 2008
Posty
410
Punkty reakcji
0
dla mnie również to jakby zesłanie szansy z góry, po dyplomie jest duza motywwacja aby się uniezaleznic i zaczac od samego poczatku z czyms własnym, ale po studiach cóz mozna bez srodkow finansowych, za to jak mówią z otwartym umysłem :D
Wiec tak jak dla Ciebie Dorotko tak i dla mnie mowiąto "dobry czas", zastanawiam się tylko na ile innowacyjny jest mój umysł ;)
a ta konferencja już pojutrze....żyłam w przeswiadczeniu ze to jakos pozniej <szok> kurcze szkoda że nie weekendowo..:/
 

arto

Nowicjusz
Dołączył
9 Kwiecień 2010
Posty
59
Punkty reakcji
1
Znajomy chce założyć firmę. Dzięki za ten opis, może mu się przydać.
 

h3lix

Bad Mutha Fucka
Dołączył
2 Listopad 2006
Posty
3 458
Punkty reakcji
13
Wiek
36
Miasto
www.forumovision.com
do artykułu dodałbym kilka informacji o inkubatorach przedsiębiorczości - idealna sprawa dla młodych przedsiębiorców (miesięczny koszt utrzymania firmy to jedyne 200zł) i o kosztach ZUS-u, które sprawiają, że wiele młodych ludzi nie jest stać na założenie małej działalności, bo zwyczajnie większość dochodu i tak musiałaby oddać na składki...
 

h3lix

Bad Mutha Fucka
Dołączył
2 Listopad 2006
Posty
3 458
Punkty reakcji
13
Wiek
36
Miasto
www.forumovision.com
do artykułu dodałbym kilka informacji o inkubatorach przedsiębiorczości - idealna sprawa dla młodych przedsiębiorców (miesięczny koszt utrzymania firmy to jedyne 200zł) i o kosztach ZUS-u, które sprawiają, że wiele młodych ludzi nie jest stać na założenie małej działalności, bo zwyczajnie większość dochodu i tak musiałaby oddać na składki...
 
K

kika99

Guest
Witam forumowiczów!
Nie wiem jak wy ale dla mnie ręczne wystawienie faktury to jakiś koszmar - przeliczanie to moja gorsza strona- ale znalazłam sposób i na to Lefthand e-Faktura. 
Firma daje nawet 60 dni darmowego testowania programu.  
Jeśli ktoś z was ma jakieś inne pozytywne doświadczenia z tego typu programami chętnie poczytam i przetestuję przed zakupieniem programu. 
 

Hipcio87

Nowicjusz
Dołączył
14 Grudzień 2008
Posty
410
Punkty reakcji
0
inkubatory przedsiębiorczosci to rzeczywiscie fajna sprawa - tak powiadaja moje kolezanki, które zkaladaja firmę i otwarcie planują jakoś na maj. Wywiedziały sie co trzeba i okaząło się to być bardzo opłacalne. Zatem ja sobie planuję i myślę o własnej dzialalnosci i udziale w konkurscie Darboven i skorzystaniu z owych inkubatorów :)
a mial okazję ktoś się wybrać na konferencję otwierającą konkurs dla kobiet ?
 
D

Dorka123

Guest
nie byłam niestety, odległość mnie pokonała, ale wysłałam miejscową delegację :p koleżanka studiuje w Warszawie i wybrała sie do SGH, konferencja bardzo jej się podobała, wzięła sobie zgłoszenie i kombinuje, ja sobie ścięgnę ze strony i też coś wymyślę... a w ogóle to widziałam, że filmik i zdjęcia wrzucili do galerii
 

Hipcio87

Nowicjusz
Dołączył
14 Grudzień 2008
Posty
410
Punkty reakcji
0
bo wsluchujac sie w filmik zwrocilam uwage ze jedna z Pań, chyba laureatka wlasnie wspomniala o tym iz informacje zaslyszala przez radio.
Do mnie przez radio zadne takowe informacje nie dotarły. Nie wiem czy internet to nie za mało..., ale widocznie wiedzieli co robią :)
 

Anhella

Nowicjusz
Dołączył
27 Styczeń 2010
Posty
30
Punkty reakcji
0
O.K. a jeżeli chcemy zatrudnić pracowników? Jakie formalności musimy załatwić chcąc stworzyć 5 nowych miejsc pracy?

Bo z samym znalezieniem odpowiednich kandydatów chyba nie będzie dużego problemu, podobno jest spore bezrobocie, ponadto są portale zajmujące się zawodowo pośrednictwem pracy. Ja mam zamiar zgłosić się do Jobs.pl, w przypadku małego zainteresowania moją ofertą, drugie ogłoszenie opublikują gratis, to dla mnie ważny argument :) i mogą mi tez pomóc w samym procesie rekrutacji, co zaoszczędzi sporo cennego czasu.
 
D

Dorka123

Guest
bo wsluchujac sie w filmik zwrocilam uwage ze jedna z Pań, chyba laureatka wlasnie wspomniala o tym iz informacje zaslyszala przez radio.
Do mnie przez radio zadne takowe informacje nie dotarły. Nie wiem czy internet to nie za mało..., ale widocznie wiedzieli co robią :)
niestety nic słyszałam, ale myślę, ze na stronie organizatora jest wszystko, więc nie powinno być problemu z brakiem informacji ;)
 
Do góry