Słowniczek podstawowych skrótów gospodarczych.

Status
Zamknięty.
N

Nieprzenikniona

Guest
Słowniczek podstawowych skrótów



BIG

Biura Informacji Gospodarczej, przyjmują, przechowują i udostępniają informacje gospodarcze dotyczące przedsiębiorców i konsumentów. Zasady i tryb udostępniania przez przedsiębiorców informacji gospodarczych do BIG-ów, dotyczących wiarygodności płatniczej innych przedsiębiorców i konsumentów, w szczególności danych o zwłoce w wykonywaniu zobowiązań pieniężnych, osobom trzecim określa Ustawa z dnia 14 lutego 2003r. o udostępnianiu informacji gospodarczych.


EFS

Europejski Fundusz Społeczny (European Social Fund - ESF) - jeden z Funduszy strukturalnych, który służy osiągnięciu spójności gospodarczej i społecznej oraz wysokiego poziomu zatrudnienia w Unii Europejskiej poprzez finansowanie działań w ramach pięciu obszarów wsparcia:
1. aktywna polityka rynku pracy,
2. przeciwdziałanie zjawisku wykluczenia społecznego,
3. kształcenie ustawiczne,
4. adaptacyjność i rozwój przedsiębiorczości,
5. wyrównywanie szans kobiet na rynku pracy.


Euro Info Centre - (EIC)

Projekt, który powstał w Komisji Wspólnot Europejskich w 1986 roku jako jeden z kluczowych elementów polityki wspierania małych i średnich przedsiębiorstw. Celem projektu było stworzenie narzędzia do komunikacji pomiędzy Komisją Europejską a małymi i średnimi firmami oraz udzielenie pomocy przedsiębiorcom pragnącym dostosować się do szybko zmieniającej się rzeczywistości ekonomicznej.


KOSzEFS

Krajowy Ośrodek Szkoleniowy Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem działań KOSzEFS było dostarczanie wiedzy o EFS w Polsce.


KSU Krajowy System Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw zrzesza pozarządowe organizacje i instytucje działające nie dla zysku. Misją KSU jest partnerskie wspieranie rozwoju MSP. KSU świadczy usługi doradcze (w tym: proinnowacyjne), szkoleniowe, informacyjne i finansowe dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz dla osób podejmujących działalność gospodarczą.


PHARE Program pomocy w przebudowie gospodarczej państw Europy Środkowej i Wschodniej. Jest to fundusz przedakcesyjny, w ramach którego w przypadku małych i średnich przedsiębiorców finansowane są zarówno projekty inwestycyjne, jak i doradcze.


PO IG
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013. Jego celem jest rozwój polskiej gospodarki w oparciu o innowacyjne przedsiębiorstwa. W ramach PO IG wspierane będą projekty, które są innowacyjne co najmniej w skali kraju lub na poziomie międzynarodowym. Natomiast projekty, które są innowacyjne w skali regionu, wspierane będą w ramach 16 Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO).


Punkt Konsultacyjny (PK)
miejsce, w którym przedsiębiorca może uzyskać bezpłatnie podstawowe informacje na temat prowadzenia działalności gospodarczej oraz dostępnej pomocy publicznej. Sieć ponad 180 Punktów Konsultacyjnych w całej Polsce stworzyła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.


RIF
Regionalna Instytucja Finansująca - instytucja, która pośredniczy pomiędzy beneficjentem a Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. We wszelkich sprawach związanych z realizacją umowy o dofinansowanie oraz projektu Przedsiębiorca kontaktuje się z RIF.


ROSzEFS
Regionalne Ośrodki Szkoleniowe Europejskiego Funduszu Społecznego. Stanowią infrastrukturę administracyjną wspierającą projektodawców do aplikowania o środki Europejskiego Funduszu Społecznego. Ośrodki ROSzEFS realizują swe cele poprzez doradztwo, szkolenia oraz usługi z zakresu informacji i promocji EFS.


SIMIK
System Informatyczny Monitoringu i Kontroli Finansowej Funduszy Strukturalnych i Funduszu Spójności, którego zadaniem jest wspomaganie procesu absorpcji funduszy z Unii Europejskiej.


SPO WKP
Sektorowy Program Operacyjny - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Celem SPO WKP jest Poprawa pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw działających na terenie Polski w warunkach Jednolitego Rynku Europejskiego.


SPO RZL
Sektorowy Program Operacyjny - Rozwój Zasobów Ludzkich. Celem SPO RZL jest budowa otwartego, opartego na wiedzy społeczeństwa poprzez zapewnienie warunków do rozwoju zasobów ludzkich w drodze kształcenia, szkolenia i pracy.


WIG20
indeks giełdowy 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Bazową datą dla indeksu jest 16 kwietnia 1994, zaś wartością bazową 1000 punktów. Jest to indeks typu cenowego (przy jego obliczaniu bierze się jedynie ceny zawartych w nim transakcji). W ramach WIG20 nie może być notowanych więcej niż 5 spółek z jednego sektora; nie są w nim notowane fundusze inwestycyjne.


mWIG40
ndeks giełdowy średnich spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, który zastąpił po sesji w dniu 16 marca 2007 indeks MIDWIG.

W jego skład wchodzi stała liczba 40 spółek. Spółki do indeksu mWIG40 wybierane są na postawie tego samego rankingu, co do WIG20 i sWIG80 jako 40 kolejnych po 20 zakwalifikowanych do WIG20.


źródło: www.wikipedia.pl oraz http://www.parp.gov.pl/index/index/239 .


Ps: I żeby mi ktoś nie pisał "WIK" zamiast "WIG"!
 
Status
Zamknięty.
Do góry