Jak rozkręcić ten dział?

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
Jak w temacie. Mamy tutaj w miarę stałą ekipę która sobie gra. Nie tak dawno dołączyli się Codreanu i Walt, którzy może wezmą też udział w innych sesjach. Nie wiem jak posunęła się sprawa z Sunrayem i jego udziałem w Dawn..., ale może macie jakieś pomysły jak zachęcić chociaż jeszcze kilka osób do stałego odwiedzania tego działu. Fajnie jest gdy jest stała ekipa, ale przydałoby się jakieś urozmaicenie i może większy rozmach.

Mój pomysł - reklamy w sygnaturach. A Wy co byście dorzucili? Wszyscy wiemy że w F-News była ostatnio artykuł o tym i dobrze że coś się tam dzieje w tej sprawie, ale może coś więcej?
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Ciekawy temat, szczególnie że jako mod czuję się zobowiązany do reklamy.

Wiesz, sprawa wygląda tak. RPG to specyficzna rozrywka. Tylko część ludzi ją rozumie i potrafi się wczuć. Lepiej mniej osób rozumiejących co i jak, niż więcej, którzy by nastrój zwyczajnie psuli. Rzecz jasna to nie wyklucza sensu reklamy i rozwijania działu. Chętnie bym zobaczył świeżą krew. Synga to dobry pomysł, ale trzeba dorwać kogoś ze smykałką do grafiki. Zwykły link nie zwróci uwagi, ale chwytliwy, ładny banner już tak. Może sam coś zrobię. Tak czy inaczej coś się będzie działać, ten topic ma mój patronat :D.
 

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
Tzn wiesz mi nie chodzi o "umasowienie" działu, ale właśnie tak jak mówisz. 3 może 4 nowe osoby żeby było trochę świeżej krwi. Jeśli chodzi o grafę to mam kumpla, który się na tym dobrze zna. Poproszę go o przysługę i zaprezentuję efekty za parę dni.
 

Vardamir

Sinner
Dołączył
30 Sierpień 2007
Posty
10 335
Punkty reakcji
26
Wiek
35
Miasto
Necrovalley
Ostatnio przestałem grać w pbf-y inne niż te na forumowisku (miałęm pecha do mistrzów gry, wesoło było, ale aż z nadto, jakby stereotypowo). Jednak jakby dać znać na forach -pbf, może tamcie gracze by się innym rodzajem takiej rozrywki zainteresowali. PBFy jednotematowe są o wiele bardziej klimatyczne, a i ilością zajmowanego czasu nie będą wadzić z innymi PBF-ami zajmującymi całe fora. Taka sygnaturka mogłaby się pojawić w innych pbfach. Nie tyle smykałka do grafiki, co poczucie estetyki, proste logo ale graficzne też mogłoby przyciągnąć, gdyby tylko miało akcent. Na ile moje poczucie estetyki i umiejętność korzystania z grafiki wystarczą, nie wiem, i nie mam jak sprawdzić, sam do świąt urwanie głowy mam.

W sumie, to trzeba by poza forum złapać ludzi na mój gust.
 

Qon

Eksperfekcjonista
VIP
Dołączył
21 Grudzień 2006
Posty
7 886
Punkty reakcji
184
Miasto
Alpha Centauri
Niewiele doradzę, ale życzę powodzenia. Osobiście udzielałem się tu za czasów DaMiego. Jak nam było tu wesoło najlepiej świadczą archiwa dwóch sesji "Spontanicznych" :D :p. Też wtedy mieliśmy podobny do Waszego problem. DaMi tak się przejął, że w końcu zniechęcony odszedł z Forumowiska. Szkoda. Ale fajnie, że kontynuujecie szczytne tradycje.

EDIT: Tak mi przyszło do głowy, że taka własnie "spontaniczna" sesja czyli free role play dla każdego fajnie wpływa na rozkręcenie działu. W niedużym stopniu, ale zawsze. Zaglądały wtedy nawet do nas osoby, które ciężko było posądzić o zainteresowanie fantastyką. No i była świetna zabawa.
 

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
Ja w sumie ostatnimi czasem mocno się zainteresowałem tematyką pbf. Do tego stopnia że planuję już kolejną sesję gdyż Wysłannicy są już zaplanowani i różne wydarzenia zależą już tylko od gracy. Tym razem planuję coś w zupełnie innym klimacie. Taki kryminalno - strategiczny pbfik w klimacie filmów gangsterskich :D Do rzeczy jednak. Pomysł z wyjściem poza forum dobry chociaż wydaje mi się że powinniśmy równolegle lub przede wszystkim prowadzić działania na forumowisku. Przedstawić ten dział jako bardziej ambitną alternatywę dla rozrywek forumowych typu: "Kto napisze ostatni post". Dzisiaj jeszcze zagadam z kumplem, który zna się bardzo na grafice w sprawie sygny reklamowej. W każdym razie potrzebujemy docelowo jakiś 2-3 osób, które by się wkręciły i grały "na stałe".

PS: Qon dlaczego już nie grasz?
PS2: Na forum pojawiły się dwie nowe rekrutacje, ale jakoś odzewu nie było :D Przesyt?
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Na Lastinn.info kiedyś się kręciłem, tam najlepiej będzie rozreklamować. Kiedyś się tam kręciłem i przeważnie byli sensowni gracze.
 

kdVer

Nowicjusz
Dołączył
5 Kwiecień 2008
Posty
1 609
Punkty reakcji
27
Wiek
35
PS2: Na forum pojawiły się dwie nowe rekrutacje, ale jakoś odzewu nie było :D Przesyt?
Ja bym raczej powiedział, że są baaaardzo podobne do Twojej a dwie w podobnym/tym samym klimacie jakoś dziwnie, do tej pory się skakało tu, raz tu. Nie ukrywam, że w innych działach forumowiska tylko czytam - debaty ideologiczno-poglądowe i inne gdzie można się pokłócić prowadzę na żywo na tyle często, że nie widzę potrzeby na forum jeszcze ;) Aczkolwiek dobrze wejść i zobaczyć co tam się zmieniło w - aktualnie - 3 światach gry, które oglądam.
 

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
Ja w Wysłannikach wykorzystałem wiele konwencji s-f więc ona pod pewnym względem będzie zawsze do czegoś z tego zakresu podobna. Zgodzę się że Cybeeye mogła być zbytnio w tym samym klimacie, ale w Deep Black Walt poszedł w zupełnie inną stronę. Poza tym tak szczerze mówiąc to jakieś zbieżności zawsze będą ;)
 

kdVer

Nowicjusz
Dołączył
5 Kwiecień 2008
Posty
1 609
Punkty reakcji
27
Wiek
35
Może.. Ale gdyby np. była sesja w klimacie western czy jak Dzikie pola (szlachecka Rzplita) to by się nikt nie mógł czepić oryginalności : D A żeby nie być bezcelowym wyrażę swe zdanie w temacie głównym - najpewniejszy sposób to właśnie kogoś znajomego namówić, żeby wszedł pograć i tyla.
 

Haren

Nowicjusz
Dołączył
8 Grudzień 2009
Posty
492
Punkty reakcji
3
Wiek
29
Miasto
Kraków
Masówka też nie jest fajna :/ Choć z drugiej strony Ci co nie umieją/nie chcą grać szybko wyjdą^^



A ja jestem nowy i pozostanę :p
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Zatem witamy na pokładzie. A nauczyć się grać nie jest trudno, jak ktoś czuje klimat to kwestia formalności.
 

Karh

Pasjonat Fantasy.
Dołączył
27 Marzec 2007
Posty
2 013
Punkty reakcji
5
Miasto
Faerûn.
Jeszcze za czasów Damiego zobowiązywałem się że w końcu w coś z wami zagram, ale jakoś nigdy nie miałem czasu, mimo szczerych chęci. Teraz również zobowiązałbym się, ale nie wiem czy dawałbym radę stawiać się na sesję. Może jak zobaczę coś ciekawego i mi pasującego, zaciągnę się.

Sesja spontaniczna byłaby dobra, gdyby znalazło się trochę świeżych osób, które chciałyby się nauczyć. Można by objaśniać mniej więcej o co chodzi w całej tej zabawie.

Pozdrawiam.
 

lunarbird

Chaos Master
Dołączył
27 Październik 2010
Posty
1 284
Punkty reakcji
70
Wiek
45
Miasto
MSW
Mnie razi przede wszystkim fanatyzm bijący z ostrzeżenia. Dział o RPG, ale nie o komputerowym RPG. Fanom komputerowych gier RPG z miejsca osta za to, że naruszają waszą świątynię. I wy spodziewacie się upowszechnić ten dział z takim nastawieniem? A nie lepiej było stworzyć subforum o komputerowych RPG po prostu i odsyłać fanów cRPG tam? Po co te sztuczne podziały na jedynie słuszne RPG i herezję cRPG? Rozumiem, że wam to może nie odpowiadać, ale przyjmijcie do wiadomości, że dla większości ludzi RPG zaczyna się jako cRPG. Albo się na tę grupę otworzycie, albo będziecie się dalej kisić we własnym sosie.

Osobiście w klasyczne RPG nie miałem okazji grać. Raz grałem na jakimś forum, ale gra mnie znudziła po kilku miesiącach postowania i olałem to. Mistrz Gry przekręcił postać tak, że kompletnie przestałem się z nią identyfikować. I to właśnie lubię w cRPG. Tam komputer nie jest subiektywny ani uprzedzony. Nie ocenia mojej postaci i nie przywala jej jeśli jej nie polubi. A z MG niestety tak bywa.
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Mnie razi przede wszystkim fanatyzm bijący z ostrzeżenia. Dział o RPG, ale nie o komputerowym RPG. Fanom komputerowych gier RPG z miejsca osta za to, że naruszają waszą świątynię. I wy spodziewacie się upowszechnić ten dział z takim nastawieniem? A nie lepiej było stworzyć subforum o komputerowych RPG po prostu i odsyłać fanów cRPG tam? Po co te sztuczne podziały na jedynie słuszne RPG i herezję cRPG? Rozumiem, że wam to może nie odpowiadać, ale przyjmijcie do wiadomości, że dla większości ludzi RPG zaczyna się jako cRPG. Albo się na tę grupę otworzycie, albo będziecie się dalej kisić we własnym sosie.

Osobiście w klasyczne RPG nie miałem okazji grać. Raz grałem na jakimś forum, ale gra mnie znudziła po kilku miesiącach postowania i olałem to. Mistrz Gry przekręcił postać tak, że kompletnie przestałem się z nią identyfikować. I to właśnie lubię w cRPG. Tam komputer nie jest subiektywny ani uprzedzony. Nie ocenia mojej postaci i nie przywala jej jeśli jej nie polubi. A z MG niestety tak bywa.
Komputerowe erpgegi i oryginalne mają wspólne cechy, jednak sama ich idea jest inna, a w gestii czystego porządku tu piszemy tylko o forumowych sesjach. Nie stoi za tym żadna wymyślna ideologia według mnie. Ponadto notka Moriona jest stara. On nie jest już modem, a ja jestem otwarty na propozycje.

Druga sytuacja to rzecz spotkania odpowiedniego MG, nie charakteru RPG jako takich.
 

Vardamir

Sinner
Dołączył
30 Sierpień 2007
Posty
10 335
Punkty reakcji
26
Wiek
35
Miasto
Necrovalley
Lunar, Osty z czasem można utracić, to raz, dwa, RPG a cRPG to różne rzeczy, a porządek musi być. Kwestia jego egzekwowania to sprawa moda, póki ja byłem, było karanie za każdy taki wystrzał, Caleb może jest milszy, jednak to nie zmienia faktu, że będę go męczył raportami zawsze, jak zobaczę tu coś nie na miejscu. Pisanie o cRPG nie zwiększy popularności działu, jedynie zmieni jego funkcję, a nie na tym nam tu zależy. Poza tym tematy o cRPG są tu w stopniu adekwatnym do tematyki działu, np dyskusje porównujące cRPG do RPG, ale to off topy raczej, jak w tym temacie nasza rozmowa, oraz klasyki cRPG. Szczerze, tu można by gadać o Gothicu, Morrowindzie, Diablo na spokojnie, ale zaraz by się zaczęło Tibia tibia tibia metin itp, dlatego o cRPG rozmawia się w temacie grach po prostu.

Ta druga rzecz, mi nigdy żaden MG nigdzie nie wpływał na postać. Pewnie miałeś niedoświadczonego MG, który w zły sposób prowadził rozgrywkę, zamiast przez otoczenie, to bezpośrednio na postacie wpływał. Myślę, że nie powinieneś mieć o nim złych wspomnień, każdy jest kiedyś w czymś co robi początkującym.
Komp natomiast nie pójdzie Ci na rękę. Jako gracz możesz np w DnD wymyślać potrzebne Ci atuty do postaci, jaką byś chciał. MG jak nie uzna ich za przesadzone i psujące grę może na nie się zgodzić. Komp tylko wtedy, jak się znasz na skryptowaniu a gra ma dodany edytor, chyba, że znasz się :cenzura: i poradzisz sobie z tym bez edytorów.
 
Do góry