Samodzielna nauka języka obcego.

Alex241

Fantasy.
Dołączył
10 Lipiec 2009
Posty
585
Punkty reakcji
16
Miasto
Piła
Cześc wszystkim! Mam takie jedno pytanie: czy da się samemu nauczyc języka duńskiego od podstaw? Posiadam książkę Troll 1 język duński poziom podstawowy i książkę z wydawnictwa EDGARD. Nie chodzę do szkoły językowej i na korepetycje. Chciałabym sama podjąc naukę. To moje pytanie: Czy da się nauczyc języka duńskiego od podstaw? Proszę o pomoc i z góry dziękuję. :)
 

pan_gacus

Nowicjusz
Dołączył
10 Lipiec 2009
Posty
8
Punkty reakcji
0
A niby czemu, miałoby się "nie dać"? Tym bardziej, że posiadasz internet- i tym samym możliwość sprostowania swoich wątpliwości u źródeł, czyli samych Duńczyków.
 

Alex241

Fantasy.
Dołączył
10 Lipiec 2009
Posty
585
Punkty reakcji
16
Miasto
Piła
Wiesz, mam motywację, ale czy w pewnym momencie nie jest potrzebna pomoc nauczyciela? Moja babcia i wujek mówią mi, że sama nie dam rady a chciałabym się w pełni nauczyc tego języka jednak bez pomocy nauczyciela. Ma ktoś może jakieś materiały, ja mam już wcześniej pisałam ale czy ma ktoś jeszcze inne? Pozdrawiam.
 

Rycerz

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2008
Posty
264
Punkty reakcji
4
Miasto
Z Bogdańca jestem
Pewni, że się da.
EDGARD to świetne wydawnictwo, strzał w 10-tke. Innym dobrym wydawnictwem jest ASSIMIL. Musisz poszperać czy maja coś do języka duńskiego.
A jaki posiadasz stopień języka angielskiego. Bo o ile mi się wydaje duńczycy są dwujęzyczni. Mogła byś to wykorzystać.
A jeśli można zapytać, to skąd wybór na język duński?
 

Alex241

Fantasy.
Dołączył
10 Lipiec 2009
Posty
585
Punkty reakcji
16
Miasto
Piła
Wybrałam język duński, bo moja ciocia i kuzynka w Danii i chciałabym się porozumieć z kuzynką, która nie mówi po polsku a po duńsku. A jeśli chodzi o stopień angielskiego to dopiero zaczynam się uczyć - podstawowy. ;) Ale bardziej mi pasuje duński hehe ;)
 

Rycerz

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2008
Posty
264
Punkty reakcji
4
Miasto
Z Bogdańca jestem
Dziwna motywacja. Ale to tuż Twoja sprawa.
Wg mnie musisz zrobić tak: uczyć się po 1h-1,5h dziennie słownictwa. Olać gramatykę. Nauczyć się ok 3000 słówek. A kiedy to będzie możliwe, próbować się dogadywać z ciotką czy kuzynką na skeype. Dzięki im powinno Ci pójść dużo szybciej. Wg mnie rok i umiesz biegle.
I pamiętaj najważniejsze są powtórki. Nie ucz się nowych słówek, gdy wcześniejsze nie masz opanowanych na glanc.

A tu dodatkowa pomoc. find out
 

Alex241

Fantasy.
Dołączył
10 Lipiec 2009
Posty
585
Punkty reakcji
16
Miasto
Piła
Wiem, że mam dziwną motywację, już od wielu osób to usłyszałam. :) Niedługo się będę uczyć z książki EDGARD tylko muszą mi ją jeszcze dostarczyć ze sklepu. :) I czekam na Wasze opinie o samodzielnej nauce języka. Pozdróffka. ;)
 

Alex241

Fantasy.
Dołączył
10 Lipiec 2009
Posty
585
Punkty reakcji
16
Miasto
Piła
Jeśli mówicie, że się da nauczyć to może napiszcie mi ile czasu poświęcić na naukę z książką. Ile razy w tygodniu? Rycerz już napisał, też myślałam żeby tak się uczyć. A jakie jest wasze zdanie na temat samodzielnej nauki? :)
 

pan_gacus

Nowicjusz
Dołączył
10 Lipiec 2009
Posty
8
Punkty reakcji
0
1)Przede wszystkim musisz opanować pewną ilość, najczęściej używanych słów w danym języku. Zazwyczaj jest ich koło 500. Gdy to ci się uda, resztę słownictwa będziesz przyswajać na drodze naturalnej.

2)Podstawa gramatyki, budowy zdań, czasy itp itd. Ale nie wkuwaj ich na siłę, tylko poczytaj o tym, przypatrz się im.

3) OGLĄDAJ FILMY W DUŃSKIM JĘZYKU- to jedna z najlepszych metod nauki... lepsza od tych wszystkich szkół językowych, reklamujących się jako superskuteczne. Na początek wybierz coś prostego o łatwej budowie zdań- chociażby bajkę dla dzieci.
Powinno to wyglądać tak: Z 3-5 oglądasz dany materiał z POLSKIMI NAPISAMI, aż mniej-więcej zapamiętasz dialogi (tylko to musi dobre tłumaczenie, a nie jakieś :cenzura: robione przez studentów na kacu). Następnie uruchamiasz ten sam film, już bez napisów i oglądasz do oporu.
W ten sposób możesz prosto, szybko i przyjemnie przyswoić wszystkie słówka zawarte w danym filmie (a jest ich sporo). Ponadto oswajasz się tym językiem i podświadomie twój mózg zaczyna uczyć się zasad gramatycznych.

4) Posiadając jakieś podstawy, wyszukujesz w internecie Duńczyka skłonnego z tobą konwersować w jego języku. Nie powinnaś mieć z tym problemów.
 

Alex241

Fantasy.
Dołączył
10 Lipiec 2009
Posty
585
Punkty reakcji
16
Miasto
Piła
Dzięki za radę. Napewno skorzystam. Najbardziej spodobał mi się punkt 1 i 2.
I mam jeszcze jedno pytanie: Ile trwa nauka języka?
Gdy byłam u babci, wujek powiedział mi, że nie dam rady, ale ja i tak wierzę, że mi się uda. :)
Proszę o odpowiedzi i rady dotyczące samodzielnej nauki języka.
Pozdróffka!
 

MethTical

Nowicjusz
Dołączył
5 Sierpień 2008
Posty
178
Punkty reakcji
1
Wiek
40
Wszystkiego można nauczyć sie samemu. Przede wszystkim: wiara w siebie i swoje zdolności, motywacja, regularność i sumienność. Na pewno ci się uda. Powodzenia!
 

Alex241

Fantasy.
Dołączył
10 Lipiec 2009
Posty
585
Punkty reakcji
16
Miasto
Piła
Wszystkiego można nauczyć sie samemu. Przede wszystkim: wiara w siebie i swoje zdolności, motywacja, regularność i sumienność. Na pewno ci się uda. Powodzenia!

Dzięki, właśnie się nie mogę doczekac kiedy się zacznę uczyc. Tylko jeszcze teraz nie mogę, bo pacownicy sklepu, w którym zamówiłam książkę, muszą mnie powiadomic, że już przyszła.

Tylko mam jeszcze jedno pytanie: Kiedy zaczac z gramatyka?
Pozdróffka!
 

MethTical

Nowicjusz
Dołączył
5 Sierpień 2008
Posty
178
Punkty reakcji
1
Wiek
40
Sam jestem nauczycielem języka i uważam, że gramatykę trzeba zacząć od początku. Z resztą, jeżeli będziesz korzystać z podręcznika, to nie unikniesz gramatyki. Takie gadanie "olej gramatykę" miałoby sens gdybyś mieszkała w Danii i miała non-stop kontakt z językiem, ale nawet wtedy polecam naukę gramatyki, jeżeli chce się nauczyć języka szybciej.
 

Alex241

Fantasy.
Dołączył
10 Lipiec 2009
Posty
585
Punkty reakcji
16
Miasto
Piła
Dziękuję bardzo za radę, mnie szczególnie zdziwiło stwierdzenie, że mam olac gramatykę. Mam specjalną książkę do gramatyki i do zwrotów podstawowych. Myślę, że będzie mi łatwiej jeśli jednak gramatykę będę przyswajac razem z uczeniem się nowych słówek. :)
 

MethTical

Nowicjusz
Dołączył
5 Sierpień 2008
Posty
178
Punkty reakcji
1
Wiek
40
i to jest jedyne słuszne rozwiązanie! nie zapominaj o takich umiejętnościach jak pisanie, czytanie i rozumienie ze słuchu. trzeba też opanować te umiejętności, aby mówić o znajomości języka.
 

Alex241

Fantasy.
Dołączył
10 Lipiec 2009
Posty
585
Punkty reakcji
16
Miasto
Piła
Mam tą książkę: Troll 1 Język duński - poziom podstawowy, są tam opisane zasady gramatyki i cwiczenia. W tych cwiczeniach sa zdania po dunsku, ktore nie sa przetlumaczone. Trzeba je uzupelnic. Czy nie będzie mi trudno, jeśli są tam zdania, których znaczenia nie rozumiem. Jesli będę się uczyc gramatyki i słówek na raz? :)

W książce wydawnictwa EDGARD są zwroty podsawowe. Pozostałych słówek mam się uczyc ze słownika? Proszę o rady.
Jestem optymistką i wierzę, że mi się uda, ponieważ wierzę we własne siły.

Czekam na odpowiedzi.
 

MethTical

Nowicjusz
Dołączył
5 Sierpień 2008
Posty
178
Punkty reakcji
1
Wiek
40
nie znam rynku wydawniczego podręczników do duńskiego, ale najlepiej wybrać jeden kurs, przerobić go i wskoczyć na wyższy poziom. Nauka dodatkowych słówek nigdy nie zaszkodzi.
 

Rycerz

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2008
Posty
264
Punkty reakcji
4
Miasto
Z Bogdańca jestem
Sam jestem nauczycielem języka i uważam, że gramatykę trzeba zacząć od początku. Z resztą, jeżeli będziesz korzystać z podręcznika, to nie unikniesz gramatyki. Takie gadanie "olej gramatykę" miałoby sens gdybyś mieszkała w Danii i miała non-stop kontakt z językiem, ale nawet wtedy polecam naukę gramatyki, jeżeli chce się nauczyć języka szybciej.

Bez obrazy, ale źle uważasz. Mam 18 lat. Języka w szkole uczyłem się 6 lat. I co? No właśnie nic. Umiałem kilka regułek gramatycznych i nic więcej. Nawet ich wykorzystać nie potrafiłem, bo nie rozumiałem kontekstu zdania. Od ponad roku uczę się samych słówek, kompletnie nic nie robię w szkole i efekt jest taki, że mam lepsze oceny.
Sprawdziłem obie metody. Uczenia się gramatyki ze słówkami oraz samego słownictwa. I dużo lepiej wychodzę na tym drugim wariancie. Kiedy opanuję ok 5 tys. słówek zabiorę się za gramatykę.
Tak poza tym jesteś nauczycielem w zwykłej szkole?
Mam tą książkę: Troll 1 Język duński - poziom podstawowy, są tam opisane zasady gramatyki i cwiczenia. W tych cwiczeniach sa zdania po dunsku, ktore nie sa przetlumaczone.

No widzisz. Nawet jakby były przetłumaczone, to i tak by Ci dużo nie dało, bo na pewno było by to "wolne" tłumaczenie, a nie dosłowne.

Czy nie będzie mi trudno, jeśli są tam zdania, których znaczenia nie rozumiem. Jesli będę się uczyc gramatyki i słówek na raz?

Może się powtarzam, ale nie nauczysz się gramatyki nie rozumiejąc sensu zdania.

Pozostałych słówek mam się uczyc ze słownika?

To też jest metoda, ale jej nie polecam. Jest zbyt czasochłonna. Możesz wypisywać ważne słówka na fiszkach i się ich uczyć. Wtedy tylko byś musiała poświęcić znacznie więcej czasu. Choć są tacy, co twierdzą, że "ręka pamięta". Ale lepiej chyba kupić jakieś gotowe fiszki, albo program komputerowy do nauki słówek. Niech Ci ciotka załatwi np. duńsko-angielski.


ps. to Twoje prawdziwe zdjęcie w avarcie? :sexy:
 

Alex241

Fantasy.
Dołączył
10 Lipiec 2009
Posty
585
Punkty reakcji
16
Miasto
Piła
Aha, to już wiem jak się mam sama uczyc.
Dzięki wszystkim za rady.

p.s. ja nie jestem na tym zdjęciu w avatarze. :) Szczerze? Chciałabym byc na tym zdjęciu. :p
 

MethTical

Nowicjusz
Dołączył
5 Sierpień 2008
Posty
178
Punkty reakcji
1
Wiek
40
Rycerzu, w zwykłej, czyli jak mniemam państwowej, szkole uczyłem, ale już nie uczę, bo właśnie program jest taki, że skutki są takie jak u ciebie. Tylko powiedz mi, co ci po samych słówkach? jak nie znasz gramatyki, to ich nie wykorzystasz, nie ułożysz żadnego zdania.
My tu możemy się spierać, ale każdy powinien wypracować swoją metodę, bo każdy ma inne predyspozycje. Ja uczyłem wielu ludzi (od 7 latków po 70 latków) i na podstawie mojego doświadczenia wyciągam wniosek, że nie można lekceważyć gramatyki i nie można jej zaniedbać na samym starcie.
 
Do góry