Czy uważasz słowo "za:cenzura:isty" za wulgaryzm?

Czy wyraz "za:cenzura:isty" jest wulgarny czy nie?

  • TAK

    Votes: 4 40,0%
  • NIE

    Votes: 6 60,0%

  • Total voters
    10

Daros23

Nowicjusz
Dołączył
10 Czerwiec 2008
Posty
1 987
Punkty reakcji
2
Wiek
33
Miasto
WLKP
jak mozna okreslic granice co jest wulgaryzmem, a co nie?
chodzi mi konkretniej o slowo 'za:cenzura:.iście'
slowo to wyraza pozytywna reakcje, tak jak slowko fajnie. dlaczego jest wie czesto ceznurowane. temat byl poruszany w dziale 'Propozycje, sugestie, błędy, pytania', ale nie przyniosl zadnych zmian. wiec teraz pytam sie lingwistow. cenzurowac czy nie? i dlaczego?
 

Raoul D

I'm a passenger, and I ride and I ride
Dołączył
29 Marzec 2008
Posty
1 010
Punkty reakcji
0
W języku niemieckim odpowiednikiem słowa za:cenzura:iście jest toll. Tam jednak to słowo nie zalicza się do wulgaryzmów. Nie wiem czemu akurat w Polsce przyjeło się że jest to wulgaryzm.
 

MethTical

Nowicjusz
Dołączył
5 Sierpień 2008
Posty
178
Punkty reakcji
1
Wiek
40
Wulgaryzm nie musi wyrażać negatywnych emocji. za wulgaryzm uważa się słowa lub zwroty uważane przez użytkowników danego języka za nieprzyzwoite, ordynarne. (a tak było zawsze ze słowem "zaje...")
Źródłosłowem jest czasownik "je**ć", który jest wulgaryzmem.
A dlaczego obecnie słowo "zaje..." przez niektórych jest uważane za nie będące wulgarnym? Myślę, że wynika to z ogólnej przemiany języka debaty publicznej, który stał się bardziej potoczny, kolokwialny, obraźliwy. Na tle innych wulgaryzmów ten może się wydawać "lajtowy". No coż, zwyczaje językowe zmieniają się. Język naturalny jest żywym tworem i coraz młodsze pokolenia mają inny stosunek do pewnych słów (inaczej je odbierają, interpretują) niż pokolenia starsze.
Spójrzmy na to z innej strony (sytuacja odwrotna). Pewnie, wiele osób kojarzy słowo "ku*asy, które pojawia się w "Panu Tadeuszu". Słowo to (nota bene polisemantyczne) tak ewoluowało, że z wiszącej części garderoby stało się "wiszącą" częścią męskiego ciała ;)
Można dojść do konkluzji, że za jakiś czas wiele, obecnie wulgarnych, słów stanie się "zwykłymi" wyrazami.
 

Rotek

(nie)ciekawy
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
3 004
Punkty reakcji
55
Wiek
33
Miasto
Spod Mostu
Za:cenzura:iście mówią już nawet dzieci w przedszkolu. Ogólnie ludzie zaczęli to akceptować.
 

MethTical

Nowicjusz
Dołączył
5 Sierpień 2008
Posty
178
Punkty reakcji
1
Wiek
40
to, że dzieci tak mówią nie świadczy o społecznej akceptacji. Póki co, nie jest to wyraz równoznaczny z przymiotnikiem, np., klawy hehe.
 

Daros23

Nowicjusz
Dołączył
10 Czerwiec 2008
Posty
1 987
Punkty reakcji
2
Wiek
33
Miasto
WLKP
nie znam pochodzenia tego slowa ale co one ma wspolnego z ':cenzura:..ć'? to tak jak 'koleżanka' i 'leżanka'
jak dla mnie jest to synonim slowa 'fajny' moze o troche mocniejszym znaczeniu (bardzo fajny).
skoro jezyk ewoluuje to mozna to slowo odwulgarzyć :p
 

MethTical

Nowicjusz
Dołączył
5 Sierpień 2008
Posty
178
Punkty reakcji
1
Wiek
40
nie twierdze, ze nie zostanie to słowo "odwulgaryzowane", ale to raczej będzie procesem naturalnym. Kiedyś te dwa słowa miały ze sobą związek. jak pisałem, słowa ewoluują i ich znaczenie sie zmienia. Na sile nic nie zrobisz.
 

Daros23

Nowicjusz
Dołączył
10 Czerwiec 2008
Posty
1 987
Punkty reakcji
2
Wiek
33
Miasto
WLKP
moznaby chociaz zrobic krok w przyszlosc i odcenzurowac je na naszym wspanialym forum :D
 

Daros23

Nowicjusz
Dołączył
10 Czerwiec 2008
Posty
1 987
Punkty reakcji
2
Wiek
33
Miasto
WLKP
tak :D bede czul wieksza wolnosc i swobode. poza tym lubie walczyc z bezsensem i ulatwiac zycie ludzia :p chociaz czasem sami tego nie chca :p
 
Dołączył
26 Październik 2006
Posty
3 149
Punkty reakcji
10
Wiek
31
Miasto
Kaer Morhen
tak :D bede czul wieksza wolnosc i swobode. poza tym lubie walczyc z bezsensem i ulatwiac zycie ludzia :p chociaz czasem sami tego nie chca :p
Ludziom.

Nie no, naprawdę za:cenzura:isty jesteś. Prowadzisz dyskusje na temat odwulgaryzmowania wulgaryzmów, a zwykłych słów odmieniać nie potrafisz. Powodzenia.

Jak już ktoś wcześniej napisał, 'zaje.biście' pochodzi od 'je.bać'. Wulgaryzm to wulgaryzm. Chce Ci się kląć - proszę bardzo. Ja jestem na nie. :] Moim zdaniem wcześniej wymienione słówko może mieć przekaż zarówno pozytywny, jak i negatywny.
 

Daros23

Nowicjusz
Dołączył
10 Czerwiec 2008
Posty
1 987
Punkty reakcji
2
Wiek
33
Miasto
WLKP
kazdemu bledy sie zdarzaja :p Ty nigdy ortografa nie zrobilas?
i podaj mi przyklad gdy wyraz ten moze byc uzyty w sposob wulgarny? bo jakos nie moge takowego znalesc.
a poza tym czy wazne jest od jakiego slowa pochodzi wyraz? wazniejsze jest jego znaczenie obecnie, wiec nawet jesli kiedys byl wulgaryzmem to wydaje mi sie ze teraz jego znaczenie jest pozytywne. jesli powiemy ze ktos lub cos jest zaje...iste to znaczy ze podoba nam sie, doceniamy to.
 

Kajan90

Żuaw Prawdy
Dołączył
25 Maj 2007
Posty
1 138
Punkty reakcji
5
Wiek
33
w takim razie i słowo K.u.r.w.a. powinno zostać zniesione z listy wulgaryzmów ma ono teraz wiele znaczeń. Używa je się w zastępstwie słów takich jak prostytutka , eh, no nie czy tym podobnych. stało się ono zwykłym przerywnikiem w zdaniu. Ale nie wiem czy chciałbym aby uczeń do nauczyciela mówił "no k.u.r.w.a zapomniałem odrobić pracy domowej"...
podobnie jest ze słowem zaje....bciście bo nie wyobrażam sobie wypracowanie w którym znalazło się zdanie "Przyroda w "Panu Tadeuszu" odgrywała za...:cenzura:istą rolę."
 
Dołączył
26 Październik 2006
Posty
3 149
Punkty reakcji
10
Wiek
31
Miasto
Kaer Morhen
kazdemu bledy sie zdarzaja :p Ty nigdy ortografa nie zrobilas?
Nie. :D

i podaj mi przyklad gdy wyraz ten moze byc uzyty w sposob wulgarny? bo jakos nie moge takowego znalesc.
'No zaje-ku.rwa-biście.' :D

wydaje mi sie ze teraz jego znaczenie jest pozytywne. jesli powiemy ze ktos lub cos jest zaje...iste to znaczy ze podoba nam sie, doceniamy to.
Zależy od osoby i sytuacji. Np. kiedy ja mówię '- No, zaje.biste.', to inaczej mówiąc coś jest denne. xD Chyba, że mówię '- O jakie za:cenzura:isteeeee!' to już co innego. :D
 

Stuq

Mr. Complicated
Dołączył
10 Lipiec 2007
Posty
1 491
Punkty reakcji
3
CYTAT(Daros23 @ 19.08.2008, 14:01)
kazdemu bledy sie zdarzaja Ty nigdy ortografa nie zrobilas?

Nie.

CYTAT(Daros23 @ 19.08.2008, 14:01)
i podaj mi przyklad gdy wyraz ten moze byc uzyty w sposob wulgarny? bo jakos nie moge takowego znalesc.

'No zaje-ku.rwa-biście.'

CYTAT(Daros23 @ 19.08.2008, 14:01)
wydaje mi sie ze teraz jego znaczenie jest pozytywne. jesli powiemy ze ktos lub cos jest zaje...iste to znaczy ze podoba nam sie, doceniamy to.

Zależy od osoby i sytuacji. Np. kiedy ja mówię '- No, zaje.biste.', to inaczej mówiąc coś jest denne. xD Chyba, że mówię '- O jakie za:cenzura:isteeeee!' to już co innego.

Aż kipi "inteligencją" Aga od twojej wypowiedzi...
"zaje-ku.rwa-biście" - takie słowo nie istnieje. Tworząc tego typu neologizmy możesz jakiekolwiek przekleństwo wsadzić w normalny wyraz...

To słowo jest synonimem słów "fajnie", "ekstra", "wpsaniale" itd. Tego typu słowa wypowiadane często są w formie ironi np:
Jestem chory, ktoś się mnie pyta "jak się dziś czujesz?", odpowiadam "wspaniale...". Dlatego też nic tu nie zalezy od osoby i sytuacji, a od tego czy wypiowiadamy je ironizując czy nie.

Warto dodać, że słowo "za:cenzura:.iście" w wielu stacjach telewizyjnych traktowane jest jako zwykły wyraz, a nie wulgaryzm i gdy padnie ono na antenie nie ma "pikania" ;)
 

jenndor

I need some fine wine and you, you need to be nice
Dołączył
29 Lipiec 2006
Posty
1 099
Punkty reakcji
1
Wiek
40
Miasto
z kosmosu... :)
Już ktoś o tym pisał, że wulgaryzm to słowo ordynarne, bez społecznej akceptacji użycia w pozytywnym znaczeniu. Tyle, że pozytywne znaczenie oznacza tu bardziej sposób użycia - w języku potocznym czy oficjalnym nikt o minimalnym stopniu kultury osobistej nie będzie używał tego słowa, ponieważ kultura języka mu na to nie pozwoli. Jego własna kultura języka.
Na co dzień możesz przeklinać ile chcesz, każdy może.
Ale nie przypominam sobie sytuacji, bym kiedykolwiek w pracy, na uczelni czy bardziej oficjalnym spotkaniu, słyszała epitety w stylu: "za:cenzura:iście". Może i brzmi łagodniej od ":cenzura:ać" czy ":cenzura:a", ale mimo wszystko jest to słowo ordynarne i w pewnych sytuacjach nie przystoi.

Ja wiem, Daros, że Ty chciałbyś totalnej językowej rewolucji. I z dala trzymasz sie od wszelkich konstruktywnych argumentów językoznawczych, na pierwszy plan wysuwając ukute w swojej główce teorie. Dla mnie np. nie da się jednak tak dyskutować - bo twoja wyobraźnia zawsze wymyśli nowy powód, nowy argument, twoje "widzimisię". Ja bazuję na teorii i praktyce - Ty na sobie.
A jak tak lubisz przekleństwa, to zachęcam do przewertowania "Słownika polskich przekleństw i wulgaryzmów" Grochowskiego. Choć napisał ją utytułowany językoznawca, i bez tej wiedzy pojmiesz wszystko. A może sie czegoś nauczysz, kto wie :D
 

Daros23

Nowicjusz
Dołączył
10 Czerwiec 2008
Posty
1 987
Punkty reakcji
2
Wiek
33
Miasto
WLKP
A jak tak lubisz przekleństwa, to zachęcam do przewertowania "Słownika polskich przekleństw i wulgaryzmów" Grochowskiego. Choć napisał ją utytułowany językoznawca, i bez tej wiedzy pojmiesz wszystko. A może sie czegoś nauczysz, kto wie
nie mowie ze lubie wulgaryzmy :p po prostu tego slowa nie uwazam za wulgaryzm
Ja wiem, Daros, że Ty chciałbyś totalnej językowej rewolucji.
nie uzyl bym slowa totalnej. chodzi mi o pewne szczegoly, ktore uwazam za niepotrzebne
I z dala trzymasz sie od wszelkich konstruktywnych argumentów językoznawczych, na pierwszy plan wysuwając ukute w swojej główce teorie.
zbyt czesto te konstruktywne argumenty odwoluja sie do historii, co jest wg mnie bez sensu. to ze cos bylo nie oznacza ze dalej musi trwac
bo twoja wyobraźnia zawsze wymyśli nowy powód, nowy argument, twoje "widzimisię"
jakie 'widzimisie'. chyba napisalem ze ten wyraz nie ma negatywnego znaczenia. a ze jest zbudowany na podstawnie slowa 'je.ać' tez nic nie znaczy, gdyz na pewno nie ma nic wspolnego ze znaczeniem tego slowa.
 
Dołączył
26 Październik 2006
Posty
3 149
Punkty reakcji
10
Wiek
31
Miasto
Kaer Morhen
"zaje-ku.rwa-biście" - takie słowo nie istnieje. Tworząc tego typu neologizmy możesz jakiekolwiek przekleństwo wsadzić w normalny wyraz...
A 'Vinci' oglądałeś? :p

Ja tylko chciałam powiedzieć, że odwulgaryzmowanie wulgaryzmów mija się z ich celem. I no. Chcecie, to ich używajcie, a 'za:cenzura:iście' dalej dla mnie jest ordynarne, czy jak tam kto chce to określać. Dobranoc. :D
 
Do góry