Sterylizacja kotki

czekoladka3

Nowicjusz
Dołączył
14 Kwiecień 2008
Posty
499
Punkty reakcji
0
Wiek
30
Miasto
Tarnobrzeg i okolice:)
witam :)
mam 2-letnią kotkę. niedawno się okociła. nie chcielibyśmy żeby w przyszłym roku równiez miała kocięta. słyszałam że sa takie specjale zastrzyki (cos jak antykoncepcja). no i chciałabym sie zapytac jaki jest mniej więcej koszt takiego zastrzyka, jak on działa i kiedy nalezy go dać.
 

Concini

Nowicjusz
Dołączył
2 Lipiec 2008
Posty
206
Punkty reakcji
2
Zamiast wydawać co jakiś czas pieniądze na zastrzyki, lepiej wysterylizować kotkę operacyjnie. Kwestia ok. 200 zł, efekt na całe życie zwierzęcia.
Zastrzyki hormonalne wiążą się z dużym ryzykiem (kilkakrotnie zwiększają prawdopodobieństwo powstania nowotworu, ropomacicza itd).
 

b.rutka

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2007
Posty
43
Punkty reakcji
0
Łatwo powiedzieć, zapłać 200 zł i z głowy. Sterylizacja nie zawsze jest bezpiecznym zabiegiem. Zawsze trzeba liczyć sie z możliwością powikłań. Przeczytajcie tylko tę historyjkę:
http://forum.boksery.pl/-vt5823.htm#96469
Nie wyobrażam sobie żeby zabiegowi poddać zdrowego zwierzaka, a kilka dni później patrzeć jak się wykańcza, bo albo wet zawinił, albo zwykły pech... Wygląda jednak na to, ze wspomniany tam Endovet lepiej sobie odpuścić
 

miss.sunshine

pusta dziewczynka
Dołączył
2 Luty 2009
Posty
1 250
Punkty reakcji
24
Wiek
33
Są też tabletki antykoncepcyjne podawane chyba raz w tyg, kosztują ok 11 zł, bardzo skuteczne.
 

Concini

Nowicjusz
Dołączył
2 Lipiec 2008
Posty
206
Punkty reakcji
2
Cóż, moim zdaniem sterylka jest bezpieczniejsza od podawania hormonów. Wykonywana przez dobrego weta nie zagraża zwierzęciu; jaki jest procent nieudanych zabiegów w stosunku do całości, hm...?

Moja kotka jest wysterylizowana - obecnie ma 14 lat, zabieg przeszła jakieś 12 lat temu, jako zdrowe, niewychodzące zwierzę. Po prostu: żeby uniknąć cieczek, ciąży urojonej czy chorób, które grożą kotkom niewysterylizowanym.

Oczywiście, że każdy zabieg niesie ryzyko powikłań, ale należy popadać w przesadę...
 

nelanelkowska

Nowicjusz
Dołączył
6 Maj 2009
Posty
145
Punkty reakcji
1
Wiek
34
mój pudelek dostawał jakieś tabletki i urodził... niestety nie mam dobrych wieści o maluchu. Nie ma to jak sterylka...
 

oGrYzEkKk

Nowicjusz
Dołączył
7 Czerwiec 2009
Posty
244
Punkty reakcji
0
Miasto
Polska
Wiesz, miałam taką samą sytuację.
Poszłam z kotką do weterynarza, że chcę zrobić zastrzyk przeciw koceniu się.
A on mi mówi, że zastrzyków już nie ma i są operacje :mruga:
Taka operacja kosztuje 100zł.
Więc wróciłam do domu z kotką i nie dałam jej rozpruwać brzucha.
Ale oczywiście kotki małe były :D
 

fresa

Nowicjusz
Dołączył
22 Czerwiec 2009
Posty
25
Punkty reakcji
1
Ja kiedyś wysterylizowałam kotke. Dzięki temu nie było żadnego problemu z młodymi a ona juz nigdy nie miauczała, że chce iść na podryw:) Nawet nie wiedziałam, że są tabletki dla kotów. Ja myślę, że sterylizacja to najlepsze wyjście. Raz się zapłaci, ale za to nie ma problemu.
 

b.rutka

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2007
Posty
43
Punkty reakcji
0
W gruncie rzeczy i ja dostrzegam zalety sterylizacji, jednak to, co napisałam było impulsywną reakcją na źle przeprowadzony zabieg. W dalszym ciągu nie mieści mi się w głowie, żeby rutynową niemal czynnością uśmiercić zwierzaka, a przecież w podanym przeze mnie linku to właśnie miało miejsce. Inna sprawa, że faktycznie podobne rzeczy zdarzają się rzadko i pewnie dotyczą brak kompetencji weta, co potwierdzałyby i inne komentarze w internecie na temat lecznicy Endovet, np. http://www.forumopsach.pl/tutaj-vp993.html#993
 

Martunia0704

Nowicjusz
Dołączył
26 Lipiec 2007
Posty
277
Punkty reakcji
3
A to prawda jest że jeśli sie kota ma podrzuconego sterylizacja jest o połowę tańsza?
 

NaQa

Nowicjusz
Dołączył
12 Styczeń 2008
Posty
84
Punkty reakcji
1
Wiek
27
Miasto
Białystok
ja mam psa wykastrowanego kota wykastrowanego i krolika ,suczki moje 2 są wysterylizowane i żyją i wszystko jest dobrze :) a sąsiadka podawała leki dla swojej te hormonalne to pies bo nie calym roku ma raka piersi
 

bright.witch

Nowicjusz
Dołączył
22 Lipiec 2008
Posty
405
Punkty reakcji
1
Wiek
37
Miasto
Poznań
Tak, ale takie sterylizacje przeprowadza lekarz ze schroniska. Ja nie mam zaufania i poszłam do znanej i sprawdzonej kliniki, ale tak wykonuje się zabiegi za darmo jesli dotyczą zdaje się kotów podwórkowych, wiejskich i tak dalej.
 

dawid2000x1

Nowicjusz
Dołączył
1 Marzec 2009
Posty
234
Punkty reakcji
1
potrafi wejśc na stół i słodko patrząc ci w oczy zrzucać wszystko po kolei. wejścna akwarium i wyławiać wszystko co się rusza. trzaskać szklanki. zasłaniać monitor, kiedy chce zwrócić uwagę. podbiega klepie łapką w nogę i ucieka. wyskakuje z 1 piętra. uwielbia spać na wszystkim co jest moim ubraniem. potrafi kraść mięso z zamrażarki(wydaje się to niemożliwe ale on popycha mocno głową uchwyt i sie otwiara, muszę zawsze przykładac krzesło, żeby nie otwierał), potrafi biegać po domu jak opentany w tą i z powrotem....
 

escarpolette

Nowicjusz
Dołączył
29 Lipiec 2009
Posty
3
Punkty reakcji
2
Ja jestem wolontariuszką w schronisku dla bezdomnych zwierząt i wiem, że sterylizacja/kastracja są czymś niezbędnym. W ciągu tego roku do schroniska w którym działam trafiło ponad 200 kotów (przewaga maluchów). Wszystko spowodowane jest zachowaniem właścicieli kotów, którzy nie chcą "okaleczać swojego zwierzęcia" i nie pozwalają na zabieg, a potem wypuszczają je na zewnątrz, aby sobie "poużywały". Skoro ludzie są na tyle bezmyślni, aby wypuszczać swoje koty bez wcześniejszej sterylizacji/kastracji, to powinni potem zająć się wszystkimi maluchami, które nie maja się gdzie podziać (schroniska są już powoli przepełnione, a i tam są narażone na różnego rodzaju wirusy).

Argumenty za:
- Zapobieganie rozmnażaniu zwierząt
- Względy zdrowotne - sterylizacja/kastracja zapobiega problemom zdrowotnym
- Zwierzę jest mniej narażone na niebezpieczeństwa

Do autora postu: najlepiej będzie jeśli udasz się do kliniki weterynaryjnej, która ma dobre opinie, możesz porozmawiać z weterynarzem i on Ci wszystko wytłumaczy. A propos podawanie kotce środków hormonalnych aby zapobiec rozmnażaniu może spowodować choroby m.in. ropomacicze.
 

czekoladka3

Nowicjusz
Dołączył
14 Kwiecień 2008
Posty
499
Punkty reakcji
0
Wiek
30
Miasto
Tarnobrzeg i okolice:)
dziekuje wszystkim za odpowiedzi :)
razem z rodzicami zdecydowaliśmy że może kiedyś wysterylizujemy naszą kotkę.
ale w tym roku damy jej tylko ten zastrzyk, ponieważ na razie nie mamy pieniędzy na taki zabieg.
 

Kirad10

Nowicjusz
Dołączył
6 Czerwiec 2014
Posty
2
Punkty reakcji
0
Może ktoś wie jaki jest koszt takiej usługi.
Jakieś doświadczenia z tym związane (podobno po tym strasznie kot tyje czy to prawda?).
 

Iluvfantasy

Moderator
Członek Załogi
Moderator
Super Moderator
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
3 067
Punkty reakcji
245
Ok. 120 zł, zależy od przychodni weterynaryjnej.
Kot może potem chcieć więcej jeść, więc trzeba po prostu wprowadzić mu dietę. Moja starsza kotka trochę tylko przybrała, ale też po sterylizacji rzadko chce wychodzić na dwór, ma mniej ruchu, młodsza kotka nie utyła wcale.
 

bright.witch

Nowicjusz
Dołączył
22 Lipiec 2008
Posty
405
Punkty reakcji
1
Wiek
37
Miasto
Poznań
Moje kociaki nie przytyły szczególnie, młodszy jest chudy jak przecinek :) Komplikacje są bardzo rzadkie, tzreba tylko wybrać sprawdzone miejsce do zabiegu :)
 

widel80

Nowicjusz
Dołączył
13 Lipiec 2014
Posty
3
Punkty reakcji
1
Moja znajoma wykastrowała młodego samca to później sam już nie wiedział czy jest dziewczyną czy chłopcem:p taka ciapa z niego się stała..
 
Do góry