Tworzenie i montowanie obrazu .mds.

kuba.k94

Captain
Dołączył
29 Lipiec 2007
Posty
665
Punkty reakcji
4
Wiek
29
Miasto
Inowrocław
Kiedy pobierzemy coś z internetu możemy natknąć się na dwa pliki - .mds i .mdf. Jest to obraz oryginalnej płyty, chociaż niekoniecznie musi to być płyta. Obrazów płyt używa się często jako kopia zapasowa naszej oryginalnej płyty np. z grą lub filmem. Obrazy płyt mogą mieć wiele formatów (.iso - obrazy stworzone zazwyczaj przez Alcohol 120%, .nrg - obrazy stworzone przez Nero, .ccd - obrazy CloneCD itd.). Ja opiszę jak stworzyć i otwierać obraz składający się z dwóch plików .mdf i .mds (nie zamontujemy obrazu jeśli obraz nie będzie posiadał obojętnie którego pliku - zawsze musi być plik .mdf i .mds!). Do stworzenia obrazu potrzebny będzie nam Daemon Tools Lite.

1. Po pobraniu Daemon'a instalujemy go. Prawdpodobnie potrzebny będzie restart komputera po czym instalacja będzie kontynuowana.

2. Po instalacji programu uruchamiamy go, i klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonce Daemon'a w tray'u.



Wybieramy opcję "Disc Imaging...".

3. Tworzenie obrazu.



1) Wybieramy napęd w którym znajduje się płyta, której chcemy stworzyć obraz.
2) Wybieramy miejsce w którym zostanie zapisany obraz.
3) Dodatkowo obraz możemy zabezpieczyć hasłem, to już wybór zależący od potrzeb użytkownika.

Po dostosowaniu parametrów wciskamy "Start" i czekamy na zakończenie operacji.

4. Montowanie obrazu.

W przypadku wypalonego przez nas obrazu Daemon Tools Lite pokaże nam tylko plik .mds, mimo to potrzebne są obydwa pliki. Plik .mds zazwyczaj ma rozmiar paru kilobajtów, plik .mdf ma często rozmiar płyty obrazu.



Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonce Daemon'a w pasku, następne "Napędy wirtualne", "Urzędzenie 0: [G:] Brak odnośnika" (niekoniecznie musi to być napęd "G"). Wybieramy "Zamontuj obraz...".



Wchodzimy w folder gdzie znajduje się obraz, zaznaczamy plik .mds, jak widać plik .mdf nie jest wykrywany przez Daemon'a.
Po odpaleniu pliku .mds, wchodzimy w "Mój komputer".



W moim przypadku wirtualna płyta, którą zamontowaliśmy to dysk (G:). Dalej obrazem obsługujemy się tak jak normalną płytą.



Po zakończeniu pracy z obrazem, należy go odmontować.
 
Do góry