Twierdzenie Talesa

Margita

Nowicjusz
Dołączył
14 Maj 2006
Posty
2
Punkty reakcji
0
Hej. Mam pewniem problem, pnieważ matematyczka zadała nam troche bezsensowne zadanie domowe o treści: Nie zawsze świeci słońce i nie zawsze do mierzonego obiektu jest dostep. Zastanów się, w jaki sposób nalezy wówczas dokonać pomiaru stosując twierdzenie Talesa. Wykonaj taki pomiar dla wybranego obiektu, opisz go, zrób rysunek i zapisz obliczenia. No a ja nie mam zielonego pojęcia jak to zrobić. Bardzo prosze o pomoc :(
 

Attachments

  • girl.jpg
    girl.jpg
    4,1 KB · Wyświetleń: 15

Gonzo

Nowicjusz
Dołączył
6 Maj 2005
Posty
58
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Miasto
Radom
rys1.gif

wyobraź sobie że stoisz w punkcje A, chcesz wiedzieć jaka jest odległość do punktu C, jednak masz jakąś przeszkode, niech znajduje się ona w środku odcinka BC np bagno :D. Zakładając że masz doskonałą miarke w oku (jeśli nie to rysujesz na ziemi :p ) odmieżasz na ziemi dwa identyczne odcinki niech to będą odcinki AD i DE, teraz nakreślasz mniej więcej odcinek CE chodzi tu o kierynek i starasz się by odcinek BD był do niego równoległy, teraz możesz pomieżyć odcinki AB, AD, BD, AE i CE korzystając z twierdzenia Talesa możesz w łatwy sposób obliczyć ile ma długość odcinka BC którego w prosty sposób nie można zmierzyć, zatem z twierdzenia mamy:
lABl/lACl = lADl/lAE/l = lBDl/lCEl
nie wiem na jakim jesteś poziomie ale wydaje mi się że taka historyjka wystarczy :D
 
Do góry