SERNIK SZAFRANOWY.

anny27

Nowicjusz
Dołączył
29 Styczeń 2013
Posty
385
Punkty reakcji
0
Spód:

150 g miękkiego masła,
70 g drobnego cukru,
150 g mąki pszennej,
75 g mąki ryżowej lub ziemniaczanej

Masa serowa:

szczypta nitek szafranu (około 30 nitek lub do smaku),
350 g słodzonego mleka skondensowanego z puszki (niegotowanego) (dałam ok. 400 g i sernik wcale nie był bardzo słodki),
1 kg twarogu sernikowego Piątnicy w wiaderku (użyłam takiego i wg mnie jest za suchy) lub 1 kg tłustego twarogu zmielonego dwukrotnie wymieszanego ze 100 g masła (roztopionego i ostudzonego lub bardzo miękkiego),
6 jajek, oddzielnie żółtka od białek

Spód: masło ucierać mikserem razem z cukrem przez około 6 - 7 minut. Dodać przesianą mąkę pszenną wraz z mąką ryżową. Miksować przez chwilę lub wygniatać ręką łącząc składniki w kulę. Zawinąć w folię i włożyć do lodówki na około 15 minut. Piekarnik nagrzać do 160 stopni. Na dno szczelnej formy o podanych wyżej wymiarach położyć krążek z papieru do pieczenia. Ciasto włożyć pomiędzy dwa arkusze papieru do pieczenia i rozwałkować na placek. Wyłożyć nim dno i boki formy (mniej więcej do 2/3 wysokości - u mnie tortownica 27cm). Ciasto będzie się rwać, ale można je doklejać palcami. Formę wstawić do nagrzanego piekarnika i piec na złoty kolor przez około 30 minut. Wyjąć z piekarnika, ostudzić. Podnieść temperaturę w piekarniku do 175 stopni.

Masa serowa: szafran umieścić w moździerzu i rozetrzeć (można pozostawić kilka nitek w większych kawałeczkach). Dokładnie wymieszać z 2 łyżkami ciepłego mleka skondensowanego. Twaróg wymieszać mlekiem skondensowanym i rozpuszczonym szafranem. Żółtka ucierać przez około 6 - 7 minut. Cały czas miksując (na zmniejszonych obrotach miksera) dodawać po łyżce masę serową. Białka ubić na pianę i za pomocą łyżki połączyć z masą serową. Masę wyłożyć na upieczony spód i wstawić do piekarnika (dla bezpieczeństwa pod formę podłożyć kawałek papieru do pieczenia). Piec przez 20 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 160 stopni i piec sernik przez 30 minut. Wyłączyć piekarnik i studzić sernik przy zamkniętych drzwiczkach przez 15 minut. Następnie stopniowo otwierać drzwiczki piekarnika, tak aby sernik długo i łagodnie się studził. Sernik postawić na kratce i całkowicie ostudzić, zdjąć obręcz i wstawić bez przykrycia do lodówki. Przed podaniem można posypać cukrem pudrem. Sernik powinien być gotowy po około 2 - 3 godzinach schładzania, ale i tak najlepszy jest na 2 dzień po przygotowaniu.
 

zuzuzelle

Nowicjusz
Dołączył
6 Listopad 2012
Posty
34
Punkty reakcji
0
Rejczel napisał:
czy możecie mi wskazać, w którym supermarkecie można kupić szafran?
Pozdrawiam :)
ooo pychota ten sernik :) Muszę spróbować zrobić i tu się dołączam do pytania: gdzie kupić szafran? Obeszłam osiedlowe sklepiki i wszystkie panie robiły wielkie oczy :D Nie wspominajac o jednej która spytała co to jest szafran :)
 
Do góry