rozprawka - polski

Fardorn

Nowicjusz
Dołączył
19 Czerwiec 2007
Posty
47
Punkty reakcji
0
Miasto
Tychy
Czy łatwo napisać rozprawkę ?​

Czy łatwo napisać rozprawkę? Myślę, że odpowiedź na powyższe pytanie wymaga ode mnie dłuższego zastanowienia się i zgromadzenia argumentów potwierdzających tezę, którą za chwilę postawię.
Na pewno wszyscy się ze mną zgodzą, że pisanie rozprawki jest jedną z trudniejszych umiejętności, z jakimi przyszło nam się spotkać.
Przede wszystkim, aby napisać dobrą rozprawkę, trzeba dobrze orientować się
w poruszanym temacie, gdyż ta forma wypowiedzi nie pozwala piszącemu na „lanie wody”. Narzucony schemat kompozycyjny trzeba po pierwsze znać (co już samo w sobie może stanowić pewną trudność), po drugie ściśle się go trzymać. To zaś stawia przed nami kolejne wymagania związane z koniecznością opanowania umiejętności logicznego myślenia
i uwzględniania w toku wywodu własnych przemyśleń oraz wyciągania wniosków.
W dodatku pisząc należy sprawnie posługiwać się językiem i stale pamiętać o precyzji wypowiedzi, bo rozprawka nie może być przecież „przegadana” i zwyczajnie zbyt długa.
Dlaczego powyższe stwierdzenia miały by uzasadniać moje przekonanie,
że rozprawkę napisać jest trudno? To proste. Przysłowie mówi, że ćwiczenie czyni mistrza,
a tymczasem, co my na co dzień piszemy? W najlepszym wypadku sms’y do kolegów. I nie stawiamy w nich żadnych tez. Logiki wypowiedzi żąda od nas szkoła, ale już poza nią nikt. Współczesny świat nastawiony jest na wygodę. Media, a zwłaszcza wszechobecne w nich reklamy skłaniają ludzi do tego, by nie czynili użytku z własnego umysłu, a w zamian proponują łatwiejsze, ale niestety ogłupiające metody działania. Nie myślimy zatem, nie doskonalimy języka i efekt końcowy widać, gdy raz na jakiś czas musimy wypowiedzieć się na piśmie - w dodatku w formie rozprawki. Wtedy okazuje się, że my po prostu tego nie umiemy.
Na zakończenie powrócę zatem raz jeszcze do postawionej na początku tezy, aby
z mocą podkreślić, iż udało mi się w toku argumentacji uzasadnić twierdzenie, że pisanie rozprawek jest trudnym zadaniem. Niemniej trudnym nie oznacza niemożliwym do zrealizowania.

Za rozprawkę dostałem ocenę bardzo dobrą.
 

Monia ^^

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2006
Posty
3 426
Punkty reakcji
3
Wiek
31
I właśnie przez takie internetowe rozpowszechnianie własnych prac, coraz mniej osób dobrze pisze i potrafi przelać myśli na papier. Nasi rodzice nie mieli z tym problemów, a my? Hmm...

A co do tekstu:
* Brakuje mi akapitów (nie chodzi o pisanie tylko od nowych linijek. Na egzaminach/olimpiadach traci się punkty za kompozycję)
* Są nauczyciele i nauczyciele - jedni lubią rozprawki i inne formy wypowiedzi napisane schematycznie, inni twórczo. Wszystkim się nie dogodzi, aczkolwiek to zakończenie takie trochę "sztywne", rozładowuje je jedynie ostatnie zdanie.

Widzę, że z polskiego niezły jesteś ;) Ogólnie się nie czepiam. :) Ja bym to trochę inaczej przedstawiła. Bardziej bym się rozpisała. I przedstawiłabym tekst tak, by ZACHĘCAŁ do pisania samodzielnego, a nie jedynie by potwierdził tezę ;)
 

Vozone.

Nowicjusz
Dołączył
1 Styczeń 2009
Posty
866
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
Osw.x]
Dla mnie osobiście rozprawka jest najtrudniejszą długą formą.
Nie wiem sam czemu.
Zawsze z nią mam najwięcej problemów. xD
 

zioomal

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2006
Posty
2 192
Punkty reakcji
10
Wiek
25
Rozprawka? Ostatnio polubiałam pisać, a z nudów napisałam kolegom ostatnio i wyszło mi moim zdaniem lepiej, niż gdybym pisała sobie. Nie wiem jak zostanie oceniona, ale ja zawsze dostaję 4 i 5 za długie prace pisemne, w tym i rozprawki.

Jeśli chodzi o argumenty - nie mam problemów z ich wymyślaniem, są często wyszukane, ponieważ zawsze jestem osobą kreatywną. Nie brakuje mi też przykładów z literatury, gdyż łatwo zapamiętuję przerobione lektury i motywy w nich zawarte.
 

LovelyMadame

Nowicjusz
Dołączył
25 Luty 2008
Posty
15
Punkty reakcji
0
Dla mnie rozprawka jest najprzyjemniejszą, jak i najłatwiejszą formą wypowiedzi.
Wystarczy znać zwroty typu: Następnym argumentem jest...Przejdę do...Moim zdaniem...itd. a cała reszta to własne przemyślenia.
Myślę, że prooste. ; ))
 
Do góry