Prosta reakcja gliceryny

Avarentis

Nowicjusz
Dołączył
22 Wrzesień 2011
Posty
37
Punkty reakcji
0
Witam serdecznie,
pomagam Koleżance w nauce do sprawdzianu z chemii. W Jej notatkach pojawiła się reakcja


6 C3H5-(OH)3 + 3 Ca --> 3 (C3H5-O3)2Ca + 3/2 H2

Moim zdaniem ta reszta z glicerolu, po odjęciu wodorów powinna być III wartościowa, więc produkt główny powinien wyglądać tak:

(C3H5-O3)2 Ca3

Niestety cała Jej klasa ma zapisaną powyższą reakcję jako poprawną i mi nie wierzy...
Mógłby ktoś mnie poprzeć, że mam rację?
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
tak powinna być 3 za Ca, bo mamy 3 grupy OH jak odejmiemy wodór to mamy 3 razy wolny elektron, czyli każda jest -1
 

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
No niby tak, ale wapń jest dwuwartościowy, jak w glicerynie są 3 grupy hydroksylowe to żeby do niej dołączyć Ca odłączone zostaną tylko 2 wodory i jedna grupa OH zostanie nietknięta. Czy Ca się tam łączy podwójnym wiązaniem z tlenem? Ale to w ogóle będzie alkoholan czy jakiś kompleks? Co wam na tych lekcjach powiedzieli? I jakby za Ca po prawej było 3 to by się nie bilansowało z lewą stroną...

W ogóle to właśnie zauważyłem, że jak się mówi o alkoholach w LO to się daje tylko reakcję z Me(I), ewentualnie Me(II) do etanodiolu, butanodiolu, oktanodiolu itd - żeby parzyście było... I w efekcie nie mam pojęcia jak wygląda Ca z glicerolem, jak ktoś to może rozrysować to bym prosił.

Jeszcze jedna sprawa, to jest gimnazjum czy liceum? Niech koleżanka poprosi, żeby nauczycielka pokazała tą reakcję na wzorach strukturalnych, bo za cholerę mi się to nie składa.
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
kompleks to nie bedzie, a przynajmniej ja ta opcje wykluczam.

jak na moje to bedzie to tak struktrualnie , bo w samym symbolach ciezko ogarnac sytuacje

przechwytywanieyg.png
+ 6H[sup]+ [/sup]oczywiscie.
 

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
Spoko, póki ktoś tej wersji nie obali przyjmuję ją za prawdziwą ;) Ale dalej kilka spraw mi nie daje spokoju, więc konsultuję się też na forum.biolog.pl (posłużyłem się tam Twoim obrazkiem z reakcją, mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko).
 

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
No więc generalnie prawie dobrze, ale...

Niezupełnie. Chodzi o to, że to jest reakcja z wolnym metalem Ca a nie jego solą (Ca2+). Nie może powstać 6H+ bo to nie jest reakcja wypierania słabszego kwasu z jego soli. Wydziela się gazowy wodór H2. Twój strukturalny jest w miarę ok, tyle że nie uwzględnia jonowej budowy alkoholanu. Gliceryna będzie anionem a przeciwjonem będzie Ca2+. Gdyby wziąć po jednym molu substratów to reakcji ulegną 2 grupy OH gliceryny, najłatwiej reakcja zajdzie w pozycji 1,2, ze względu na bliskość tych grup i łatwość oddziaływania z dwudodatnim jonem Ca oraz brak naprężeń w łańcuchu. Kowalencyjne alkoholany gliceryny z metalami dwuwartościowymi także tworzą się w pozycji 1,2.


Takie coś powstaje, jak jest po jednym molu substratu http://www.forum.biolog.pl/resources/image/7432.

Całość do przeczytania tutaj http://www.forum.bio...24.html#p502324.
 
Do góry