Noty odsetkowe w rachunkach za gaz - co to jest?

malarek

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2015
Posty
116
Punkty reakcji
9
Wiek
38
Nie wiem czy w poprawnym dziale zamieściłem zapytanie. Było najbliżej finansów i podobnych.
Na rachunkach za gaz wiecznie mam wpisy pt. Nota Odsetkowa. Co to jest?
Pół roku temu było 7zł. Kwartał temu 4zł. Wczoraj przyszło nowe i jest 6,50.
Jakie odsetki? Za co?
Gaz mam w ryczałcie obliczony na cały rok. Płacę co trzy miesiące ale dostaję wyliczenie na cały rok zatem gdy dostaję 4 rachunki powiedzmy na 55zł każdy to płacę wszystkie cztery na raz. Zawsze tak robię. Czy to prąd, gaz czy czynsz to staram się sobie opłacić na 6-12m-cy do przodu w razie choroby czy bezrobocia.
Dziwi mnie wpis nota odsetkowa. Za co są te odsetki jeśli nie mam opóźnień?
Próbowałem uzyskać informację w PGE ale wiecie co? Tylko się nie posikajcie ze śmiechu. Na infolinii też nie wiedzą a słuchać muzyczki przez 23 minuty i 45 sekund odechciało mi się więc się nie dowiedziałem.
Może ktoś z Was wie o co chodzi?
 
E

Elen

Guest
Przypuszczam, ze nikt nie wie o co chodzi. To jest dziwny kraj, w ktorym kazdy sam sobie ustanawia prawo i robi co chce. <w ramach prawa>
 

malarek

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2015
Posty
116
Punkty reakcji
9
Wiek
38
No właśnie tak jest. Nota odsetkowa na kwotę około 18zł w chwili gdy rachunek poprzedni z terminami płatności (oddalonymi o 3,6,12m-cy) był zapłacony 10dni wcześniej jak termin płatności pierwszego rachunku! I teraz jestem bardzo mocno zdziwiony bo do wyboru mam:
1. porada prawna 150zł
2. sprawa w sądzie cywilnym 450zł
3. reklamowanie pismami (jeden list polecony chyba 4,50 jak pamiętam)
Powiedzmy że zacznę to reklamować a wiadomo, przez telefon nic nie zrobię więc pismo za pismem. Wyślę powiedzmy 3 listy i odzyskam 18zł??
Kwota śmieszna ale ja patrzę na to z inne strony. 8 milionów gospodarstw x 15zł rocznie to jest 120 milionów złotych.
 
E

Elen

Guest
Hm.... a nie mozna sie tam u nich skontaktowac telefonicznie z dzialem gdzie ksieguja? Tam powinni wyjasnic. Moze tez byc tak, ze oni ta "note" pobieraja z gory, a kiedy ktos placi regularnie, to odliczaja ta kwote od rachunku na koniec cyklu rozliczeniowego. Mowilam, ze to dziwny kraj. ;)
 

malarek

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2015
Posty
116
Punkty reakcji
9
Wiek
38
Tak czytam, czytam te rachunki (ostatnie 4 lata) i nie widzę by coś mi odliczyli a zerknąłem z ciekawości. Czytając widzę jedynie to że zawsze jest dopłata.
Mam nawet dopłatę 65zł (rozliczenie roczne) w roku 2012 w którym od marca do listopada mieszkanie stało puściuteńkie! Byłem za granicą.
Muszę iść do PGE i to wyjaśniać no ale widzisz. Najbliższy punkt mam daleko i nawet ten głupi autobus za 4,40zł w jedną stronę to już strata. Samochodem szkoda paliwa bo wtedy będzie mega strata.
Temat zamontowałem na forum bo z pewnością za kilka lat będzie miał więcej odsłon a im więcej ludzi się doczyta tym częściej w stronę PGE będą padać te same pytania co moje. Może wtedy nota odsetkowa zniknie.
A z drugiej strony rachunek za gaz jest tak niezrozumiały że chyba poproszę tłumacza jakiegoś o przekład.
Dystrybucja stała, dystrybucja zmienna, nota odsetkowa, paliwo gazowe w kWh, paliwo gazowe w metrach sześciennych.

Odczyt poprzedni: 0 m3
Odczyt teraźniejszy: 112 m3
Zużycie razem: 1247 kWh ????????
Wartość akcyzy: ZW
współczynnik akcyzy: 20:1
współczynnik? akcyzy ale do czego?

Rozliczenie sprzedaży prognozowanej:
wartość akcyzy: 0,00zł, wartość netto tej akcyzy 36,14zł + 8,31 VAT
Jeśli jest rozliczenie na netto i brutto to rozumiem że te 0,00 to brutto więc od 0,00 brutto skąd 36,14 netto?
Idę się upić - może wtedy policzę bo będę myślał jak Ci z PGE

Kapuje ktoś to wszystko?
Magia szyfrowana! Enigma się chowa!
 
Do góry