"Lilie" Mickiewicz POMOCY!

Dawid1991

Nowicjusz
Dołączył
3 Grudzień 2009
Posty
1
Punkty reakcji
0
Witam!!
Jestem w drugiej klasie Technikum. I proszę Was o pomoc. Mianowicie musze napisać wypracowanie na temat "lilii" Mickiewicza. Polecenie brzmi tak:

"Na podstawie ballady "lilie" zaprezentuj problem moralno- etyczny. Określ jak w tekście funkcjonuje motyw zbrodni i kary. Praca na minimum 250 słów."
A ja kompletnie tego nie rozumiem. Pomóżcie proszę!!! Z góry dziękuję za pomoc ;)
 

LovelyMadame

Nowicjusz
Dołączył
25 Luty 2008
Posty
15
Punkty reakcji
0
Sama tego nie czytałam, ale kiedyś musiałam to opracować i mam kilka informacji. Może się przydadzą ;> Po za tym poszperaj w Googlach. ;)

A tak to było:

Interpretacja:
1. Ballada "Lilie" jest opowieścią z morałem.
2. Fabuła utworu przedstawia historię niewiernej żony. Jej małżonek wyruszył na wojenną wyprawę, ona jednak nie czekała na niego wiernie. Kiedy zbliża się moment powrotu, Pani, czyli owa małżonka drży z obawy przed gniewem męża.
3. Boją się kary z jego strony zabija go, a jego ciało potajemnie grzebie w lesie, dla niepoznaki siejąc lilie na jego grobie. Wkrótce jednak do jej domu przybywają bracia zmarłego męża i nie wiedząc, ze ich brat już wrócił i spoczywa w grobie, sadza, ze jego powrót nieco się opóźni, postanawiają więc na niego zaczekać.
4. Pani jest przerażona, boi się, ze jej zbrodnia zostanie odkryta, z prośbą o poradę zwraca się do pustelnika, jednak jego słowa rozumie opacznie, sądzi, ze zdołał uniknąć kary, uspokojona wraca do domu, gdzie przebywają bracia jej męża.
5. Jednak pan domu nie wraca, oczekiwanie przedłuża się coraz bardziej, w końcu bracia tracą nadzieję na jego powrót, uznają go za zmarłego i zalecają się do jego żony. Pani decyduje, ze wybierze tego, który przyniesie jej najpiękniejszy wieniec z kwiatów.
6. Zalotnicy udają się do lasu i nieświadomi niczego zrywają lilie z grobu swojego brata. Bracia z pięknymi wieńcami zbierają się w kościele, tam czeka na nich oblubienica, która wybiera najpiękniejszy wianek.
7. Wtedy do akcji wkracza duch zmarłego męża i mści się za zbrodnie na nim dokonaną. Cała świątynia wraz z niewierną żoną zapada się pod ziemię.


Nawiązania ludowe:
Odwołuje się ona do ludowej moralności, według której każda wina musi zostać ukarana.


Analiza:
Utwór jest złożony z czterogłoskowych strof. Sprawia wrażenie przełożonego na język literacki ludowego podania, zawierającego przestrogę. W wierszu występują epitety(„zbrodnia niesłychana”, „męża zabójczyni”, „ciemno, wietrzno, ponuro”, „zsiniałe usta”)-podkreślenie nastroju grozy, tajemniczości, odbiorca ma wrażenie, że zaraz stanie się coś strasznego, makabrycznego; , przenośnie(„droga cnoty śliska”,”wieczysta noc”)-trudno żyć w zgodzie z surowymi zasadami; porównania(„pani ma kształt upiora”, „zbladła, jak chusta”)-podkreślenie, jakie zmiany zachodzą w psychice zbrodniarki, zmiany, które widać w jej wyglądzie i zachowaniu.
 
Do góry