Łękotka kolanowa

Leo23

Nowicjusz
Dołączył
26 Marzec 2010
Posty
2
Punkty reakcji
0
Witam, czy ktoś może mi powiedzieć czy uszkodzenie łękotki to cos powaznego? i czy konieczna jest operacja? czy jest jakies ryzyko? bardzo proszę o odpowiedź ludzi w podobnej sytuacji bądź co mieli operacje. Martwie sie :(
 

shkopek

Nowicjusz
Dołączył
2 Marzec 2010
Posty
293
Punkty reakcji
23
Wiek
30
Leczenie.

Powinieneś jak najszybciej zgłosić się do lekarza celem rozpoczęcia właściwego leczenia. Długotrwałe postępowanie zachowawcze prowadzi do zaników mięśni oraz dalszego uszkadzania stawu kolanowego.

Lekarz.

Po zbadaniu może zlecić wykonanie badań RTG, ultrasonograficznego i rezonansu magnetycznego. Obecnie optymalnym postępowaniem, w celu potwierdzenia uszkodzeń w obrębie stawu kolanowego, jest wykonanie ARTROSKOPII, KTÓRA JEST NAJBARDZIEJ PEWNYM SPOSOBEM POTWIERDZENIA URAZU ŁĄKOTKI.
Operacja ta polega na wprowadzeniu do stawu przez małe nacięcia kamery i narzędzi chirurgicznych. Pozwala to na rozpoznanie, ale również na leczenie (np. usunięcie) uszkodzonych łąkotek.
Zwykle usuwa się część (lepsze wyniki) uszkodzonej łąkotki; u młodych osób można przyszyć część uszkodzoną -w takim przypadku, konieczne jest długotrwałe odciążanie i usprawnianie stawu kolanowego.
Artroskopia minimalizuje blizny, ból i obrzęk stawu po operacji. Kolano powraca do sprawności szybciej w porównaniu z metodą klasyczną, czyli chirurgicznym otwarciem stawu. Długofalowe efekty obu zabiegów są zbliżone.


UWAGA! W przypadku ostrego blokowania stawu kolanowego zabieg należy wykonać natychmiast-ryzyko uszkodzenia powierzchni stawowych.


Po operacji ćwiczenia mięśni uda należy rozpocząć jak najszybciej. Operowany staw można obciążać do progu bólu, jednak zalecane jest chodzenie o kulach przez okres 1-2 tygodni w celu zmniejszenia dolegliwości.

Nie powinieneś podejmować aktywności fizycznej aż do momentu osiągnięcia pełnej ruchomości i siły w stawie kolanowym. To około 4-8 tygodni po zabiegu klasycznym i 2-4 tyg. po artroskopii. Nawet po tym okresie stale ćwicz mięśnie uda.


UWAGA! Osoby po zabiegu usunięcia łąkotek, z powodu zwiększonego obciążenia powierzchni stawowych, są bardziej narażone na zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego. Powinieneś się zastanowić nad modyfikacja swych codziennych zajęć (rodzaj pracy, sport wyczynowy), wpływających niekorzystnie (mikrourazy) na Twoje kolano. Istotna jest także normalizacja masy ciała.


U dzieci jako zmiana wrodzona, pojawiają się łąkotki tarczowate (o niewłaściwej budowie) wymagające usunięcia.
No niestety :(
 

SzpaQQQ

Nowicjusz
Dołączył
12 Marzec 2010
Posty
174
Punkty reakcji
3
Wiek
28
Miasto
Okolice wawy
co ty :cenzura: zadna operacia niejest potrzebna tylko nienadwyręzaj nogi ...
ja to mam i moja mama (wakacie = nauka parkoura ...)
i nic mi niejest tylko niemozna szaleć ;P
 
Do góry