Japońskie filmy ;)

Vardamir

Sinner
Dołączył
30 Sierpień 2007
Posty
10 335
Punkty reakcji
26
Wiek
35
Miasto
Necrovalley
aaaaj... jakkiekolwiek, co prawda jestem spłukany (teoretycznie) ale i cierpliwy :) ale dzięki^^
 

coco-sorella

Nowicjusz
Dołączył
9 Listopad 2008
Posty
51
Punkty reakcji
0
Chyba w listopadowym wydaniu gazety "Film" znajduje się film Akiry Kurosawy "7 samurajów" . Warto kupić moim zdaniem :p A jeśli chodzi o inny japońskie filmy to do głowy przychodzi mi tylko "Hero" (Bohater), "Dom latających sztyletów" , "przyczajony tygrys, ukryty smok" i anime "Spirited away" oraz "Ruchomy zamek Hauru" .
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
Pozwolę sobie odkopać ten temat.

Od czasu gdy ostatni raz tu pisałem liczba filmów japońskich które obejrzałem zwiększyła się pewnie 5 krotnie.

Jeśli kino Japońskie to oczywiście - Kurosawa.

Po obejrzeniu jego, że tak powiem, sztandarowych filmów nie byłem wcale zachwycony. Ostatecznie przekonały mnie o jego wielkości jego mniej znane filmy.
Jego filmy można podzielić na kilka kategorii:

Typowo samurajskie: "7 samurajów", "Straż przyboczna", "Sanjuro" - kino takie trochę westernowe (z wyższej półki jednak), choć wszelkie próby przeniesienia pomysłów z tych filmów na dziki zachód skończyły się moim zdaniem kompletną porażką. Ten rodzaj jego filmów nie przekonał mnie specjalnie.

Szekspirowskie dramaty przeniesione w Japońskie realia: "Ran", "Tron we krwi", "Sobowtór". Szczególną uwagę należy zwrócić na "Ran". Ekranizacja zdecydowanie przewyższa pierwowzór (Król Lear). Tylko jeden jego film bardziej mi się podobał.

Filmy noir, kryminały: "Zbłąkany pies", "Niebo i piekło" - mistrzostwo w tym gatunku. W dodatku każdy z nim mówi nam parę mądrych rzeczy.

Heroiczni lekarze: "Rudobrody" i "Pijany anioł". Szczególnie wyróżnić trzeba ten pierwszy. Poruszający.

Poza tym:
"Rashomon" - rzecz o relatywności świata i o tym, co jest w nim nierelatywnego.
"Dersu Uzala" - przygodowy o męskiej przyjaźni i nie tylko.
"Piętno śmierci" - rewelacyjny dramat. IMO jego najlepszy film. Momentami niezwykle przytłaczająco o sensie życia.


Kolejny wart uwagi reżyser:
Masaki Kobayashi:

Obowiązkowe dla każdego powinny być do obejrzenia jego dwa dramaty samurajskie: "Harakiri" i "Bunt". Moim zdaniem lepsze niż u Kurosawy (szczególnie ten pierwszy)
Warto jeszcze zobaczyć: "Kwaidan - opowieści niesamowite" - ludowe opowieści o duchach, w imponującej oprawie.


Tsukamoto
Niezwykle oryginalny reżyser o wyrazistym stylu.
Wszystkie jego filmy są niezłe i wyjątkowe.
Mi najbardziej do gustu przypadł: "Tokyo-ken". Film o ludzkiej autodestrukcji, z boksem w tle, wszystko okraszone jego niezwykłym stylem. No ale o ile wiem, każdy kto oglądał jego filmy ma całkowicie innych ulubieńców.

Do tego szczególnie polecam filmy takie jak:
"Ognie polne" - Ichikawa - najlepszy dramat wojenny jaki widziałem (i ścisła czołówka filmów).
"Ballada o Narayamie" - Imamura - imponująca rzecz o malutkiej górskiej wiosce odciętej praktycznie od świata i zasadach które w związku z czym musiały tam się wykształcić (nadprogramowe dzieci lądują w rzece, starzy ludzi wyprowadzani są na szczyt góry, a kradzież jedzenia oznacza okrutną śmierć)
"Kobieta z Wydm" - Tashigahar - wolność i zniewolenie w społeczności. Jeśli jesteś bywalcem działu Społeczeństwo i polityka - musisz obejrzeć. W przeciwnym wypadku - powinieneś.
"Kobieta diabeł" - Shindô i "Opowieści księżycowe" - Mizoguchi - dwie świetne, proste historie z morałem. Wcale nie banalne.
 

bobi86

Nowicjusz
Dołączył
19 Październik 2009
Posty
117
Punkty reakcji
0
Zbyt wielu japońskich filmów nie widziałem, ale pamiętam, że ogromne wrażenie zrobiły na mnie "Lalki" Takeishi Kitano (tak się pisze?), które były kilka lat temu laureatem Nowych horyzontów.
 

WoJ+Ek

Nowicjusz
Dołączył
28 Czerwiec 2009
Posty
261
Punkty reakcji
6
Wiek
30
"eye" taki horror . co prawda oglądałem urywki w internecie ale wydaje mi sie ze fajny film
 

Reila_

Nowicjusz
Dołączył
18 Czerwiec 2009
Posty
614
Punkty reakcji
2
Wiek
33
Miasto
JG
Chyba muszę sporo nadrobić, bo jak na razie wychodzi mi na to, że oglądam filmy produkcji amerykańskiej =]

Ale z tak owych kojarzących się choć trochę z Japonią i Chinami podobały mi się:
"Nowa policyjna opowieść"
"Wyznania gejszy"
"Dom latających sztyletów"
"Przyczajony tygrys, ukryty smok"
 

radioaktywna

Bywalec
Dołączył
13 Sierpień 2009
Posty
1 123
Punkty reakcji
37
Miasto
opolskie
No to jak dla mnie na 1-szym miejscu 'Wyznania Gejszy'.
Wiele horrorów jest właśnie japońskiej produkcji.
- Ring (Ring 2).
- Klątwa (Klątwa 2).
- Dark Water.
- Laboratorium diabła
- Hynosia (nie widziałam osobiście jednak słyszałam wiele dobrych opinii).
- Tommy.
- Tetsuo.
 

gijorg

Nowicjusz
Dołączył
12 Lipiec 2009
Posty
83
Punkty reakcji
1
Wiek
29
Miasto
Gdańsk
Japonia: "Norwegian Wood", "Kokuhaku" (polecam!!!), "Tony Takitani", "Pożegnania", "Tron we krwi"
Chiny: "Razem i osobno"
 

Theak

Nowicjusz
Dołączył
15 Sierpień 2007
Posty
270
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Miasto
z bajki :P
Polecam The Ring i ogólnie wszystkie japońskie horrory. Japończycy są w tym najlepsi
 

maciek91

Nowicjusz
Dołączył
3 Wrzesień 2012
Posty
35
Punkty reakcji
0
Japończycy chyba robia najdziwniejsze horrory i filmy- naprawdę nie raz nie wiem skąd oni biora pomysły na to wszytsko. Kiedyś widziałem urywerk filmu o kobiecie krabie-lol kobieta krab :D skąd na takie coś pomysł ;P ?
 

jessica_drew

Nowicjusz
Dołączył
24 Marzec 2016
Posty
7
Punkty reakcji
0
Odświeżam temat, który nieco obumarł, a szkoda, bo kinematografia Japonii to jedna z najwybitniejszych na świecie. Chciałabym, żeby w tym miejscu pojawiały się propozycje interesujących i tych mniej oczywistych filmów japońskich, które polecacie do obejrzenia. Na mnie ostatnio spore wrażenie wywarło "Pojawienie się niewidzialnego człowieka" z 1949 roku (Tak, istnieje japońskie kino przed Kurosawą!!!). Interesującą analizę tego filmu można przeczytać na fanpagu "Pan Optykon". Tak więc jeżeli ktoś jest ciekawy, jak wygląda japoński remake amerykańskiego filmu science-fiction, to koniecznie musi zobaczyć. PS Wbrew pozorom efekty specjalne są nawet udane. :)
 
Do góry