Jądra ciemności - parodie lektur szkolnych

A

agnieszka3201

Guest
Parodia w szerszym znaczeniu oznacza wszelkie naśladownictwo ośmieszające poważne utwory literackie. Nie każdemu może spodobać się tego rodzaju twórczość. Dużo zależeć będzie od formy w jakiej dany utwór autor przedstawił w komiczny sposób.

Podobnego zajęcia podjął się w swojej książce "Jądra ciemności" Marek Królikowski. Postanowił w niej przedstawić w sposób humorystyczny następujące utwory literackie, które jednocześnie są lekturami obowiązującymi w szkołach. Są to „Lalka” B. Prusa, „Zbrodnia i Kara” Fiodora Dostojewskiego, „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza oraz „Jądro ciemności” Josepha Conrada. Utwory tez zostały opatrzone w nowe komiczne tytuły, a świat został w nich przedstawiony w krzywym zwierciadle. Nowe tytuły lektur szkolnych mają teraz nowe nazwy i tak mamy „Lalę”, „Zbrodnię i starą”, „Pierdy w rurkę” oraz „Jądra ciemności”. Postacie występujące w tych utworach zostały ośmieszone, a autor posłużył się także licznymi wulgaryzmami.

Nie każdego więc ta forma parodii może usatysfakcjonować, ale są gusta i guściki. A do czytelnika należeć będzie ostatnie słowo, jeżeli chodzi o atrakcyjność dzieła. Książka już ukazała się na rynku wydawniczym w formie ebooka i jest już dostępna w sprzedaży w wielu księgarniach internetowych. Ostała wydana przez prężnie rozwijające się od niedawna Wydawnictwo Psychoskok. Dodatkową atrakcją jaką autor zapewnił czytelnikowi jest oprócz parodii lektur jest dodatek w formie jak pisze sam autor „nowy gatunek literatury pt. „Pierdy w rurkę” będącej parodią „Ferdydurke”.
 
Do góry