Jabber

HeX

Nowicjusz
Dołączył
21 Czerwiec 2005
Posty
951
Punkty reakcji
1
Wprowadzenie do Jabbera

Dzięki dynamicznemu rozwojowi i ogromnej popularności Internetu świat staje się coraz mniejszy. Odległość przestała być problemem, możemy dotrzeć do dowolnego miejsca na świecie w błyskawicznym czasie. Rozmowa z kolegą z najdalszego zakątka świata jest tak samo prosta jak rozmowa ze znajomym z osiedla. Wystarczy dostęp do Sieci i komunikator internetowy. Niestety w różnych krajach popularne są różne komunikatory, w niektórych państwach (np. w Polsce) korzysta się z kilku różnych programów (GG, Tlen, AQQ, OnetOK, Odigo). Ta sytuacja powoduje, że Internet przestaje łączyć ludzi, a zaczyna ich różnić, czy wręcz ograniczać bo np. korzystanie z Gadu-Gadu jest dozwolone tylko w systemie Microsoft Windows (nie licząc apletu javy działającego w przeglądarce www), przy użyciu oryginalnego klienta. Jabber jest odpowiedzią na tę sytuację, wspólnym projektem opracowania prostego i bezpiecznego „języka” (protokołu) dla wszystkich komunikatorów internetowych.
Cytat pochodzi z serwisu JabberPL

Tak więc ja uważam że Jabber to naprawda dobra rzecz i lepsza przede wszystkim. Po pierwsze dzięki transportom możemy gadać z użytkownikami wielu komunikatorów:Gadu-Gadu, Tlen, AIM, ICQ, MSN Messenger, Yahoo a teraz powstał też nowy komunikator też w sieci Jabber. Jest to Google Talk.
W sieci Jabber jest plusem też to że jest kilka komunikatorów do wyboru.
Oto spis:
Na Windows:
Kod:
Exodus, Gajim, JAJC, Konnekt, Pandion, Psi, Tkabber, wpkontakt.
Na początek polecam: Pandion, wpkontakt, JAJC lub Psi(z którego ja korzystam).
Na Linuksa:
Kod:
Gabber, Gajim, kf, Psi, tkabber.
Tu jednak niemoge polecić żadnego ponieważ niekorzystam z linuksa i niewiem jak tam sie zachowują jednak mam nadzieje że tak samo spełniają swoją role jak na windowsie. Tu może sie wypowie Uncle_Sam.
Na MacOS:
Kod:
Tkabber, Psi.
Tu też niemogę sie wypowiedzieć. Nikogo także nieznam aby korzystał z tego systemu. Jednak można spytać się w różnych redakcjach gazet. Oni używają MacOS do tworzenia wyglądu swoich czasopism ale czy używają Jabbera?? Tego niewiem.
Są też komunikatory Java:
Kod:
Jeti, KomKom.
Tu także niemam nic do powiedzenia.
Po dokładne informacje zapraszam na tą strone. http://www.jabberpl.org/Klienty/Porownanie

Hmmm...to może teraz o samych "numerach" uzytkowników.
Po pierwsze niema czegoś takiego jak numer tak jak to jest w gg. Tu są adresy w sieci Jabbera (JID czyli Jabber identyfikatory). Wyglądają one tak: nazwa_użytkownia@nazwa_serwera.pl
Przykład:Klawisz007(at)chrome.pl
at- oznacza małpe(@) używa się aby utrudnić życie spamerom ;)

Także jak widzicie serwer jest różny czyli można założyć tam gdzie sie chce.
Serwerów jest dosyć dużo więc z wyborem niebędzie problemu.
Jak narazie to serwer jabber.autocom.pl jest najlepszy. A pozatym zapraszam też na tą stronke z porównianiami serwerów. http://www.jabberpl.org/Serwery/Porownanie


Pewnie niewiele sie dowiedzieliście z tego co ja napisałem. Nie umiem ładnie pisać ani tak żeby ktoś zrozumiał (jedynie ja rozumie to co pisze). Więc zapraszam was na serwis JabberPL <<KLIKNIJ i poczytajcie sobie a napewno sie wiecej dowiecie. Dobra niezaśmiecam ;)
 

Uncle_Sam

Zbanowany
Dołączył
14 Czerwiec 2005
Posty
554
Punkty reakcji
0
Wiek
113
Na Linuksa:

CODE
Gabber, Gajim, kf, Psi, tkabber.
Tu jednak niemoge polecić żadnego ponieważ niekorzystam z linuksa i niewiem jak tam sie zachowują jednak mam nadzieje że tak samo spełniają swoją role jak na windowsie. Tu może sie wypowie Uncle_Sam.

Ja na Linuksie używam PSI i jego funkcjonalność niczym nie różni się od wersji windowsowej, jest identyczny. Polecam.

Jabber to nie tylko zwykły komunikator, to również wiele usług i dodatków dających zupełnie nowe możliwości.
Wsród usług dodatkowych można znaleźć:

- Bramki do innych sieci, umożliwiające wzajemną komunikację
- Usługi informacyjne, informujące o pogodzie, nowych wydarzeniach na świecie, programie TV itp.
- Czaty, pokoje konferencyjne umożliwiające wielosobowe rozmowy
- Mapy lokalizujące użytkowników Jabbera
 

rootoslaw

Nowicjusz
Dołączył
18 Sierpień 2005
Posty
158
Punkty reakcji
0
Wiek
44
Miasto
Maassluis West. Chwilwo Lewin Brzeski.
Jabber nie jest komunikatorem, jest raczej protokolem xmpp ;)

Nie bede sie rozpisywal na temat plusow i minusow jabbera. Jedynie co moge polecic to tak jak poprzednicy serwis Jabber PL oraz polskie forum jabbera na ktorym jest wiele informacji na temat uslug, pomoc, faq, i jeszcze wiele innych ciekawych rzeczy.

BTW. Ja uzywam do komunikacji Psi-pedrito na slacku :)
BTW2. Bardzo dobry pomysl z jidem w sigu :)
 

lolasz

BIGPostownik - Prywatny ochroniarz Niki !!!
Dołączył
29 Maj 2005
Posty
821
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Świony
rootoslaw napisał:
Jabber nie jest komunikatorem, jest raczej protokolem xmpp ;)


odp czym jest jabber !?
Czym jest Jabber?
Krótka (i niepełna) odpowiedź:
Jabber jest technologią używaną głównie do przesyłania natychmiastowych wiadomości (Instant Messaging), czyli w praktyce można porównać go do znanych komunikatorów internetowych, takich jak Gadu-Gadu, Tlen.pl, ICQ czy MSN.

Niestety krótkie odpowiedzi wymagają uogólnień. Pełne natomiast są zdecydowanie bardziej skomplikowane i dzięki temu ciekawsze.
 

Uncle_Sam

Zbanowany
Dołączył
14 Czerwiec 2005
Posty
554
Punkty reakcji
0
Wiek
113
To ja przytocze jeszcze jedną definicję Jabbera, żeby było wszystko jasne ;)
Jabber to otwarty, oparty na XML protokół komunikacji w czasie rzeczywistym oraz powiadamiania o obecności. Podstawowym zastosowaniem tej technologii są systemy Natychmiastowej Komunikacji (IM), czyli między innymi komunikatory internetowe. Słowem Jabber określa się również sieć, w której działają komunikatory wykorzystujące ten protokół. Jabber posiada jednak kilka cech wyróżniających go spośród sieci takich jak Gadu-Gadu, Tlen.pl, ICQ czy MSN Messenger.

otwartość - protokół Jabbera jest darmowy i publicznie dostępny. Istnieje wiele implemetacji klientów, serwerów i bibliotek programistycznych będących oprogramowaniem otwartym,

decentralizacja - w Internecie dostępnych jest wiele serwerów Jabbera, każdy może taki serwer uruchomić na użytek własny lub publiczny. Serwery tworzą wspólnie jedną wielką sieć IM (z wyjątkiem zamkniętych sieci korporacyjnych).

bezpieczeństwo - każdy serwer Jabbera może być oddzielony od publicznej sieci Jabbera, wiele implementacji serwera używa SSL do komunikacji klient-serwer, część klientów wspiera PGP/GPG do kodowania transmisji, mocne zabezpieczenia oparte o SASL są w fazie projektowania.

transporty - zainstalowane na serwerze pozwalają korzystać z różnorakich usług (jak np. komunikacja z innymi sieciami IM, wysyłanie i odbiór poczty). Od wtyczek do komunikatorów odróżnia je to, iż znajdują się na serwerze Jabbera, co umożliwia korzystanie z nich bez względu na to przy pomocy jakiego klienta użytkownik się łączy.
 

HeX

Nowicjusz
Dołączył
21 Czerwiec 2005
Posty
951
Punkty reakcji
1
A ja mam nadzieje że jak najwięcej osób przejdzie na Jabbera. Wkońcu to najlepsza (według mnie) protokól komunikacji. Używam też PSI i jestem zadowolony. Więc jak??
 

rootoslaw

Nowicjusz
Dołączył
18 Sierpień 2005
Posty
158
Punkty reakcji
0
Wiek
44
Miasto
Maassluis West. Chwilwo Lewin Brzeski.
Ok, wiemy w takim razie czym mniej wiecej jest jabber. Ale odnosze wrazenie ze czesc z Was nie czyta do konca informacji zawartych na stronie jabberpl.org. Dlatego tez ja tez pozwole sobie przytoczyc jeden fragment :p

Kod:
Czym Jabber nie jest?

Jeżeli dowiedziałeś się już czym jest Jabber warto dowiedzieć się czym Jabber z pewnością nie jest. Mamy nadzieję, że dzięki tym kilku akapitom unikniemy ewentualnych nieporozumień.
Jabber nie jest następnym komunikatorem
XMPP/Jabber jest przede wszystkim protokołem, który możemy wykorzystać do wielu zastosowań i z pewnością nie jest klonem, który nic nie wnosi do świata IM i tylko powiela istniejące rozwiązania. Serce Jabbera (XMPP) zostało, jak wiele innych protokołów internetowych, standaryzowane przez IETF. Można powiedzieć, że XMPP/Jabber jest próbą uporządkowania świata IM i ustanowienia jednego standardu, który wyeliminuje odwieczny problem niekompatybilności. Wyobrażasz sobie sytuację, kiedy użytkownik Microsoft Outlook nie może wymieniać poczty z użytkownikiem Mozilla Mail lub niemożliwość wysłania listu z Hotmail do znajomego, który posiada konto na serwerze Interia.pl? Tak wygląda dzisiaj świat komunikatorów.

Jabber nie jest multikomunikatorem

Nie było intencją twórców Jabbera stworzenie nowego komunikatora, który posiadałby obsługę wielu istniejących już sieci (jak ICQ, Gadu-Gadu, czy MSN). Jakkolwiek zostały zaimplementowane mechanizmy pozwalające na komunikację z innymi sieciami (tzw. transporty tłumaczące po stronie serwera różne protokoły na Jabbera), nie wykorzystują one pełnych możliwości oferowanych przez oryginalne oprogramowanie służące do korzystania z danej sieci (tzw. natywne klienty). Jeżeli poszukujesz multikomunikatora polecamy np. Gaim, GnuGadu, Konnekta czy Mirandę, które realizują połączenia do wielu sieci na poziomie oprogramowania użytkownika i starają się być jak najbardziej zgodne z natywnym klientem danej sieci, by nie tracić żadnej funkcjonalności.
 

nns

.a murderer.
Dołączył
12 Czerwiec 2005
Posty
6 939
Punkty reakcji
1
Wiek
35
Instalowałam sobie Psi, ale byly jakies problemy.. :(
 

HeX

Nowicjusz
Dołączył
21 Czerwiec 2005
Posty
951
Punkty reakcji
1
Problemy?? Napisz do mnie na gg a ci pomoge...jeżeli chcesz oczywiście...:p
 

nns

.a murderer.
Dołączył
12 Czerwiec 2005
Posty
6 939
Punkty reakcji
1
Wiek
35
Oki oki, ale to jak wróce bo lece do fryzjera :)
Z góry thx :*
 

HeX

Nowicjusz
Dołączył
21 Czerwiec 2005
Posty
951
Punkty reakcji
1
Ok niema sprawy...dla mnie to obojętnie kiedy zawsze chętny do pomocy hehe ;) :*
 

_Puma_

Nowicjusz
Dołączył
13 Październik 2005
Posty
36
Punkty reakcji
0
Jabber jest przereklamowany, mam komunikator 'konnekt' i m.in. jest sieć jabber, nawet korzystałem lecz był okres gdy serwery padały jak muchy i teraz nie używam tej sieci.
 

_Puma_

Nowicjusz
Dołączył
13 Październik 2005
Posty
36
Punkty reakcji
0
Używasz wyjątkowego serwera, ja miałem kilka i każdy padał po jakimś czasie, i to nie przez kłopoty u mnie lecz u innych też tak było z tymi serwerami.

Widzę że masz na chrome, ten padał wyjątko często, teraz podobno jest stabilny.
 

rootoslaw

Nowicjusz
Dołączył
18 Sierpień 2005
Posty
158
Punkty reakcji
0
Wiek
44
Miasto
Maassluis West. Chwilwo Lewin Brzeski.
Hmm, mowisz o jabberze jako jabberze czy moze masz raczej na mysli transporty gg, tlena, itp ??
Ja mam konta na chrome i na jabberpl.org i dziala wysmienicie.
Jedyne pady jakie pamietam to czas kiedy dokonywano aktualizacji softu. I kazdy z nas wtedy zdawal sobie sprawe ze moze byc przerwa i moga wystapic problemy bo zazwyczaj bylo info na forum jabbera.

Czy jabber jest przereklamowany ?? Nie wiem czy jest czy tez nie jest. Moze poprostu nie kazdy jeszcze dorosl zeby uzywac wlasnie jabbera. Jest wiele opcji ktore trzeba wykonac z konsoli, plikow ktore trzeba sobie pozmieniac, potrafic zaaplikowac patcha do komunikatora, itp...
I przede wszystkim trzeba wiedziec gdzie szukac informacji na temat problemow z jabberem :)

Z drugiej strony moze to dobrze ze czasami sa problemy, i ze nie wszytko jest w nim tak proste jak w gg czy tlenie. Dzieki temu prawie brak na jabberze tzw. jellonkow :)
 

_Puma_

Nowicjusz
Dołączył
13 Październik 2005
Posty
36
Punkty reakcji
0
Nie używałem transportów gg czy tlen, chrome był najgorszy, były i inne polskie, najlepszy był ... czeski ale on też padł, może za twoich czasów chrome już przeszedł kryzys.

ps. jabberpl.org też miałem, ten był w miare dobry.
 
Do góry