Hayao Miyazaki

fumka

Nowicjusz
Dołączył
20 Kwiecień 2008
Posty
820
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
wafka
Drodzy!

Sądzę, że taki temat powinien się tu pojawić ;)

Zbliżający się przegląd filmów anime natchnął mnie do tego, by przybliżyć postać jednego ze sławniejszych rysowników i reżyserów filmów anime - Hayao Miyazaki.

Za FilmWebem:
Jeden z pierwszych twórców filmów animowanych w Japonii, nazywany "japońskim Disney'em" [choć sam twierdzi, że nienawidzi tego określenia].Tworzy filmy ambitne i dla szerokiego grona odbiorców. Jego dzieła zdobywają liczne nagrody, biją w Japonii wszelkie rekordy oglądalności pogrążając nawet takie hity jak "Titanic".
Dla ciekawych dokładnej biografii Pana Miyazaki zachęcam do zajrzenia tutaj.

Jest jednym z niewielu producentów, którzy nie do końca lubią pracę z komputerem - nie pozwala by więcej niż 10% filmu było generowane komputerowo. Zyskał sobie sławę i poważanie tak wielkie, że aktualnie zasiada w komisji przyznającej Oscary - jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej i sam jest zdobywcą Oscara (za Spirited Away :eek:k: ).

Oto lista jego produkcji:

2010
Yukashita no kobito-tachi
Kari-gurashi no Arietty
2008
Ponyo [Gake no ue no Ponyo]
2006
Hoshi wo katta hi
Yadosagashi
Mizugumo monmon
2004
Ruchomy zamek Hauru [Hauru no ugoku shiro] - za ten film otrzymał nominację do nagrody Oscar oraz 1 inną nominację
2002
Mei to Koneko basu
Koro no dai-sanpo
2001
Spirited Away: W Krainie Bogów [Sen to Chihiro no kamikakushi] - za ten film otrzymał Oscara oraz Złotego Niedźwiedzia i 3 nominacje
Kujira tori
1997
Księżniczka Mononoke [Mononoke-hime]
1995
Szept Serca [Mimi wo Sumaseba]
On Your Mark
1992
Szkarłatny pilot [Kurenai no buta]
1989
Podniebna poczta Kiki [Majo no Takkyuubin]
1988
Mój sąsiad Totoro [Tonari no Totoro]
1986
Laputa – podniebny zamek [Tenkû no shiro Rapyuta]
1984
Nausicaä z Doliny Wiatru [Kaze no tani no Naushika]
1979
Lupin III: Castle of Cagliostro [Rupan sansei: Kariosutoro no shiro]
1973
Panda kopanda amefuri saakasu no maki
1972
Panda Kopanda


Lubicie? Nie lubicie? Znacie? Nie znacie? Wypowiedzcie się :D
 

Attachments

  • hayaomiyazaki2.jpg
    hayaomiyazaki2.jpg
    185,1 KB · Wyświetleń: 22

Vardamir

Sinner
Dołączył
30 Sierpień 2007
Posty
10 335
Punkty reakcji
26
Wiek
35
Miasto
Necrovalley
Lupin, Nausicaa, Laputa, Kiki, Pilot, Szept Serca, Mononoke (jedno z tych anime od których zaczynałem świadomą przygodę z mangą i anime, oglądałem już tyyyle razy), To widziałem, pora za resztę się wziąć^^ To nazywanie go Disneyem nie pasuje, jego twórvzość ma więcej polotu a i bardziej na Disney wzorował się "Bóg Mangi" Osamu Tezuka.
 

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
Kurcze z tych wszystkich tytułów kojarzę tylko trzy - Spirited Away, Hauru i Mononoke. W sumie to mi się podobały, więc pewnie obejrzę też resztę ;)
 

Hipcio87

Nowicjusz
Dołączył
14 Grudzień 2008
Posty
410
Punkty reakcji
0
W sumie to mi się podobały, więc pewnie obejrzę też resztę ;)

Zatem niebawem możesz mieć okazję do zapoznania się z szerszym repertuarem Hayao Miyazaki'ego.. ;) Bo widziałam zapowiedzi maratonu filmowego Anime właśnie tego reżysera! :)
 

fumka

Nowicjusz
Dołączył
20 Kwiecień 2008
Posty
820
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
wafka
Lupin, Nausicaa, Laputa, Kiki, Pilot, Szept Serca, Mononoke (jedno z tych anime od których zaczynałem świadomą przygodę z mangą i anime, oglądałem już tyyyle razy), To widziałem, pora za resztę się wziąć^^ To nazywanie go Disneyem nie pasuje, jego twórvzość ma więcej polotu a i bardziej na Disney wzorował się "Bóg Mangi" Osamu Tezuka.
Zgadzam się, ma więcej polotu... I niesamowity dar do przekazywania uczuć postaci :) Przynajmniej według mnie...

Kurcze z tych wszystkich tytułów kojarzę tylko trzy - Spirited Away, Hauru i Mononoke. W sumie to mi się podobały, więc pewnie obejrzę też resztę ;)
Warto, warto :) Jakbyś był zainteresowany to warto zajrzeć do tego wątku, bo pod koniec września jest przegląd i będą 4 filmy jego autorstwa na dużym ekranie :D Ja już nie mogę się doczekać :D

Zatem niebawem możesz mieć okazję do zapoznania się z szerszym repertuarem Hayao Miyazaki'ego.. ;) Bo widziałam zapowiedzi maratonu filmowego Anime właśnie tego reżysera! :)
No nie do końca tylko jego :) To jest cała impreza poświęcona Anime i będą też obrazy innych twórców :) Więcej info w wątku podanym wyżej :) A do tego sporo atrakcji dodatkowych ma być, więc nawet jak się za bardzo anime nie lubi, ale np. sushi tak, to też warto :D Ot, weekend z jednym z aspektów japońskiej kultury ;)
 

Luphis

Nowicjusz
Dołączył
6 Styczeń 2009
Posty
1 372
Punkty reakcji
5
Wiek
35
Miasto
Warszawa
W przypadku twórczości tego pana tez zaczynałem od Mononoke. Bardzo ładne filmy robi i co jakiś czas powtarzam je sobie. Szkoda tylko, że tak rzadko w telewizji pokazują, bo zawsze miło jest zobaczyć jakieś porządne anime na kablówce (pamiętam jak się zdziwiłem, jak na TVP kultura trafiłem na Cowboy Bebop ;) )
 

Hipcio87

Nowicjusz
Dołączył
14 Grudzień 2008
Posty
410
Punkty reakcji
0
Ja o Panu Hayao Miyazaki dowiedziałam się po raz pierwszy jak usłyszałam o tym, że siedzi w komisji do wręczania Oscarów. A tak przez całe swoje dzziecinstwo mialam tylko podstawowe 4 kanały m i możliwości z zapoznawaniem się z anime dość mocno ograniczone...
 

fumka

Nowicjusz
Dołączył
20 Kwiecień 2008
Posty
820
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
wafka
Ja pierwsze co widziałam to Mój sąsiad Totoro :) Potem Spirited Away i jak już wpadłam to właściwie chyba tylko kilku mi do pełnej listy brakuje :) A o jego zasiadaniu w komisji dowiedziałam się w sumie niedawno... Wspaniały hołd dla niego, sądzę...
Skoro nie miałaś okazji oglądać jego filmów to niedziela na przeglądzie powinna być dla Ciebie obowiązkowa :D
 

Luphis

Nowicjusz
Dołączył
6 Styczeń 2009
Posty
1 372
Punkty reakcji
5
Wiek
35
Miasto
Warszawa
Jak najbardziej warto :) Śliczne baśnie tworzy (tak bym to nazwał). A na dużym ekranie to będzie pewnie takie WOW. A już tak mało zostało do pokazu :)
 

fumka

Nowicjusz
Dołączył
20 Kwiecień 2008
Posty
820
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
wafka
Ta niedziela była BOSKA!!! :klaszcz: Nie sądziłam, że Totoro na wielkim ekranie będzie jeszcze lepszy niż normalnie ale był :D A Wam jak się podobało? :)
 

Luphis

Nowicjusz
Dołączył
6 Styczeń 2009
Posty
1 372
Punkty reakcji
5
Wiek
35
Miasto
Warszawa
O tak, Totoro wymiata :] Cały weekend był super,Oby więcej było takich imprez...4 kinówki pod rząd mogą zmęczyć, ale przy takiej atmosferze to nie był problem :eek:k:
 

qwertiqa

Nowicjusz
Dołączył
14 Październik 2010
Posty
3
Punkty reakcji
0
Hayao Miyazaki... No po prostu kocham!!! A zaczęło się od Księżniczki Mononoke. Miałam parę lat, a to leciało bodajże na jedynce. Poryczałam się i od tego czasu wszystko co pan Miyazaki stworzy zwyczajnie ubóstwiam. Natomiast jakiś taki najbardziej osobisty stosunek mam do Szeptu Serca. Niby nie przez Niego reżyserowane, ale ze Studia Ghibli, więc na jedno wychodzi. :D
 
Do góry