Ból pleców - odcinek lędźwiowy.

K

Kuqi

Guest
Witam,
niestety tak pracuję, że spędzam dość dużo czasu przy komputerze, ponad 8 godzin dziennie.
Co jakiś czas bolą mnie plecy w odcinku lędźwiowym i wiem, że to od siedzenia. Niestety chodzenie i "rozprostowanie" kości nie pomaga, dlatego poszukuję jakichś dobrych ćwiczeń.
Będę wdzięczny za pomoc.

PS: wiem, że google wie wszystko, tam już szukałem i kilku próbowałem. Chodzi mi o to, żebyście podali to, co wam pomaga :)
 
E

Elen

Guest
Moze wyda Ci sie to dziwne, ale znam pana ktory mial ogromne bole kregoslupa. Powiedzial mi, ze 3 razy w tygodniu "zawiesza sie" rekoma na trzepaku w luznej pozycji. Wisi tak sobie 15 minut. I to naprawde pomaga. Takie proste cwiczenie mozna rowniez wykonac na sali gimnastycznej, lub innym drazku.
 

Isen1822

Ten najgorszy.
Dołączył
3 Maj 2012
Posty
1 115
Punkty reakcji
107
Wiek
30
Miasto
Polska ;)
Elen napisał:
Moze wyda Ci sie to dziwne, ale znam pana ktory mial ogromne bole kregoslupa. Powiedzial mi, ze 3 razy w tygodniu "zawiesza sie" rekoma na trzepaku w luznej pozycji. Wisi tak sobie 15 minut. I to naprawde pomaga. Takie proste cwiczenie mozna rowniez wykonac na sali gimnastycznej, lub innym drazku.

To wcale dziwne nie jest :)
Jest to jedno z ćwiczeń, wykonywanych w czasie różnego rodzaju rehabilitacji :) Może w nieco innej formie, ale podobne. Ja mam tak, że gdy odczuwam ból po całym dniu w tych partiach kręgosłupa (pracuje fizycznie, dużo się schylam, dźwigam itp), to śpię bez poduszki, czyli na jak najbardziej płaskim podłożu. Mam całkiem twarde łóżko i to mi pomaga :)
 

Hailie

Bywalec
Dołączył
17 Wrzesień 2010
Posty
475
Punkty reakcji
118
Tak to jest, gdy przez cały dzień biernie rozciągasz mięśnie kregosłupa, nie mając dobrej stabilizacji. Jesteś młody, więc przed problemami na starość może ochronić Cię uprawianie sportu.
Najpierw polecałabym wypracować sobie m poprzeczny brzucha, bo jest on głównym stabilizatorem odcinka lędźwiowego. Dobre ćw: https://www.youtube.com/watch?v=YP6ScHwmDYE
Potem seria ćwiczeń, na początku po 10x każde:

1. W leżeniu na plecach, kolana ugięte (bardzo ważne w każdym z tych ćw.), przyciąganie naprzemienne kolan do brzucha z przytrzymaniem przyciągniętego kolana przez ręce i z uniesieniem głowy.
2. W leżeniu na plecach, ręce splecione za głową, skrętoskłony (przybliżanie prawego łokcia do lewego kolana i lewego łokcia do prawego kolana).
3. W leżeniu na plecach, ręce wzdłuż tułowia, uniesienie tułowia w przód w wyprostowanymi łokciami, z wydechem,
4. W leżeniu na plecach, kolana ugięte w rozkroku, przechylanie lewego kolana w stronę prawego (to kolano stoi) i powrót, drugie kolano podobnie,
5. W klęku podpartym (ważna prawidłowa pozycja, czyli dłonie w linii prostej z barkami i ugięte kolana równo pod biodrami - 90 stopni), wyciągnięcie prawej, wyprostowanej ręki w przód i lewej nogi w tył, naprzeminnie,
6. Pozycja ta sama, przyciągnięcie prawego kolana w stronę lewej dłoni, naprzemian z drugim kolanem,
7. Koci grzbiet, czyli dalej klęk podparty, głowa w linii kręgosłupa, wypchnięcie mocne kręgosłupa w górę (można sobie położyć książkę dla ułatwienia) i zapadnięcie w dół.
8. Ukłon japoński - j.w. z pozycji klęku podpartego, siad na piętach i mocne wyciąganie rąk w przód (elongacja kręgosłupa), powrót do pozycji wyjściowej.

Są to ćwiecznenia sprawdzone, przeprowadzane podczas rehabilitacji, więc spokojnie możesz wykonywać je w domu. :) Rekomenduję jako fizjoterapeuta.
 

Jendrula

Haps!
Dołączył
15 Listopad 2008
Posty
1 083
Punkty reakcji
549
Wolfy napisał:
1. W leżeniu na plecach, kolana ugięte (bardzo ważne w każdym z tych ćw.), przyciąganie naprzemienne kolan do brzucha z przytrzymaniem przyciągniętego kolana przez ręce i z uniesieniem głowy. 2. W leżeniu na plecach, ręce splecione za głową, skrętoskłony (przybliżanie prawego łokcia do lewego kolana i lewego łokcia do prawego kolana). 3. W leżeniu na plecach, ręce wzdłuż tułowia, uniesienie tułowia w przód w wyprostowanymi łokciami, z wydechem, 4. W leżeniu na plecach, kolana ugięte w rozkroku, przechylanie lewego kolana w stronę prawego (to kolano stoi) i powrót, drugie kolano podobnie, 5. W klęku podpartym (ważna prawidłowa pozycja, czyli dłonie w linii prostej z barkami i ugięte kolana równo pod biodrami - 90 stopni), wyciągnięcie prawej, wyprostowanej ręki w przód i lewej nogi w tył, naprzeminnie, 6. Pozycja ta sama, przyciągnięcie prawego kolana w stronę lewej dłoni, naprzemian z drugim kolanem, 7. Koci grzbiet, czyli dalej klęk podparty, głowa w linii kręgosłupa, wypchnięcie mocne kręgosłupa w górę (można sobie położyć książkę dla ułatwienia) i zapadnięcie w dół. 8. Ukłon japoński - j.w. z pozycji klęku podpartego, siad na piętach i mocne wyciąganie rąk w przód (elongacja kręgosłupa), powrót do pozycji wyjściowej.

Dostałem od lekarza książkę w której jest bardzo podobny do tego zestaw ćwiczeń i polecam. Pomaga, bo mam ten sam problem co autor :D

Robić 2 razy dziennie po 20 minut, dodatkowo przynajmniej raz w tygodniu basen
 
K

Kuqi

Guest
No to dzisiaj zacznę to ćwiczyć. Już sobie pobiegałem i powisiałem na drążku (siłownie na świeżym powietrzu to super pomysł) i faktycznie, takie wiszenie przynosi ulgę.

A ten zestaw zacznę po pracy, mam nadzieję, że pomoże, dziękuję wam bardzo :)
 

Tagila

Nowicjusz
Dołączył
3 Lipiec 2015
Posty
10
Punkty reakcji
0
Takie wiszenie na drążku nazywa się "profesjonalnie" trakcją kręgosłupa;) przynosi ulgę bo poszczególne kręgi odciągają się od siebie i przestają naciskać na przykład na nerwy lub krążki międzykręgowe, a mięśnie rozluźniają się;) ćwiczenie świetnie sprawdzające się u osób mających skoliozę.
 
K

Kuqi

Guest
Mam delikatną lordozę. Czy jak długo stoję bez ruchu, czy siedzę - bolą mnie plecy, dlatego szukałem ćwiczeń.
 
E

Elen

Guest
Isen1822 napisał:
Ja mam tak, że gdy odczuwam ból po całym dniu w tych partiach kręgosłupa (pracuje fizycznie, dużo się schylam, dźwigam itp), to śpię bez poduszki, czyli na jak najbardziej płaskim podłożu. Mam całkiem twarde łóżko i to mi pomaga :)
Isen ja mam podobnie jak Ty, tez spie bez poduszki i na dosc sprezystym materacu, ale czasem kregoslup daje mi popalic bolem. A co do dzwigania, to ogolnie mam zakaz dzwigania ciezkich rzeczy. No ale tak sie calkiem zyc nie da, pamietam za to, ze jak mam cos juz podniesc to nigdy nie schylam sie po to na wprostowanych nogach, tylko mam przykucnac i dopiero wtedy cos podnosic. Czasami na bole kregoslupa pomaga mi lezenie na plecach z nogami zgietymi w kolanach i przyciagniecie ud do klatki piersiowej (nazywam to "kolyska") lubie tez przeciagnac sie jak kot (wyginam grzbiet), to "kocia" pozycja.
Cos jeszcze do poczytania dla Was- http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kregoslup/bol-plecow-dlaczego-bola-plecy_33536.html

A tu sa cwiczenia na kregoslup, odcinek szyjny, piersiowy i ledzwiowy - http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/cwiczenia/kregoslup-cwiczenia-na-miesnie-plecow_34632.html?page=1&
 

samotnawsieci93

Bywalec
Dołączył
10 Grudzień 2008
Posty
2 716
Punkty reakcji
82
Tagila napisał:
Takie wiszenie na drążku nazywa się "profesjonalnie" trakcją kręgosłupa;) przynosi ulgę bo poszczególne kręgi odciągają się od siebie i przestają naciskać na przykład na nerwy lub krążki międzykręgowe, a mięśnie rozluźniają się ;)
Dokładnie. Siła, która jest wywoływana podczas trakcji może powodować centralizację jądra miażdżystego czyli wraca tam gdzie powinno być ;)
Większość z Was podaje bardzo fajne ćwiczenia. Jednak ja bym radziła wybrać się na jedną wizytę u fizjoterapeuty, w której on powie na czym się konkretnie skupić, nada jakiś konkretny tor, bo mimo wszystko różnie to bywa np z równowagą mięśniową, mogą być też jakieś inne problemy, o których nie wiesz itp.

Edit: Warto też zwrócić uwagę na utrzymanie ergonomicznej pozycji przy komputerze, dobrać odpowiednie krzesło do pracy, robić sobie przerwy i 3min spacery, podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów z ziemi nie zginać kręgosłupa a startować z ugiętych nóg, podczas mycia zębów możesz opierać się jedną ręką o umywalkę co też nie będzie katować kręgosłupa.
Jest wiele czynności dnia codziennego, które przyczyniają się do bólu kręgosłupa...
 
Do góry