Czy religia może być usprawiedliwieniem?

gurtos91

Pospolity Troll
Dołączył
24 Czerwiec 2008
Posty
1 282
Punkty reakcji
9
Wiek
32
Miasto
kuj-pom
Myślałem jakiś czas temu nad pewną kontrowersyjną kwestią, a mianowicie mamy następujący przypadek.

Dziecko potrzebuje transfuzji krwi, ale ponieważ jego rodzice są światkami Jehowy nie zgadzają się na to. Dziecko umiera.

Znam taki przypadek osobiście. Czy rodzicom powinno się postawić zarzut spowodowania śmierci dziecka? Czy religia może coś takiego usprawiedliwiać?
 

06081a

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2008
Posty
627
Punkty reakcji
0
Miasto
Wyspa Bezludna
Wg. mnie to nic ich nie usprawiedliwia.
Jeżeli byłaby religia nakazująca mordowanie swoich wrogów to tez mordercy byliby usprawiedliwieni??
Wątpię. <_<
 

chaos_n

Deep in the darkest jungle of the Amazon
Dołączył
2 Listopad 2008
Posty
1 599
Punkty reakcji
44
Wiek
37
Religia może usprawiedliwić Jihad, mogła usprawiedliwić wyprawy krzyżowe i inkwizycję, więc dlaczego miałaby nie usprawiedliwić śmierci tego dziecka?
 

Dawid_speed87

Nowicjusz
Dołączył
22 Luty 2008
Posty
210
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Kraków
Według mnie nie powinno być tak że religia usprawiedliwia śmierć dziecka, według mnie wynika to z fantykó danje religii. Bo np z tego co sie dowiedzilem kiedyś to Jihad nie usprawiedliwia terorystów, zapis w Koranie o świetej wojnie jest poprstu nadinterpetacja fantyków Islamu, bo tam chodzi, że oni mogą wypwoedzieć swiętą wojnę w pzrypadku naapdu obcych na kraj islamistyczny czyli chodzi tu niby o kraje kyóre wysyłaja swoje siły pokojowe np do Iraku. Czy tez, ze całal reszta świta oprócz islamu to innwoiercy i powinno ich się tepić, taki podbny zapis również jest w koranie. Albo sotatnio jakoś chodzilo o śmierć syna Johny Travolta też tam chodzilo zdajsie o transfuzje krwi, a Travolta należy do kośłiałą Scjentologistycznego jak Tom Cruz a kościół scjetologistyczny jest uznanwny za sektę. Także wszytkie niby usprawiedliwienia borą sie według mnie z fantazymu w religi. Np w naszej religii jest, że Bóg istnieje i zawsze istniał innym to wystarcza do wairy innym nie.
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Oczywiście, nie może być. Za to nie lubię instytucji religii, jest tłumaczeniem samym w sobie. Zło inaczej inaczej ubrane i nazwane nadal pozostanie złem, wiara go nie wybieli.
 

Maver

Głęboko wierzący ateista
Dołączył
24 Listopad 2006
Posty
1 579
Punkty reakcji
3
Wiek
39
Miasto
Szczecin
Dziecko potrzebuje transfuzji krwi, ale ponieważ jego rodzice są światkami Jehowy nie zgadzają się na to. Dziecko umiera.

Znam taki przypadek osobiście. Czy rodzicom powinno się postawić zarzut spowodowania śmierci dziecka? Czy religia może coś takiego usprawiedliwiać?

Religia może usprawiedliwiać takie postępowanie tylko wtedy, gdy je bardzo gruntownie uzasadni. Jeśli zaś nie ma podstaw aby uznać iż przesłanki na których oparta jest konkluzja głosząca, że transfuzji nie wolno dokonywać, są prawdziwe, a także nie ma żadnych innych przesłanek z których by wynikało, że nie wolno tego robić, to nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia transfuzji.

W tym konkretnym przypadku Świadkowie Jehowy wierzą, że krew jest tożsama duszy i jej przetaczanie jest równoznaczne z przetaczaniem duszy, która została nam dana przez Boga tylko dla nas. Dzielenie się nią z innymi ludźmi jest niedopuszczalne z punktu widzenia Boga. Jednak twierdzenie, że w krwi zawarta jest dusza, bądź, że krew jest duszą, pozostaje hipotezą. Brak jest dowodów na prawdziwość tego poglądu.
 

kleopatra36

Nowicjusz
Dołączył
10 Luty 2009
Posty
123
Punkty reakcji
0
Moim zdaniem religia nie usprawiedliwia śmierci tego dziecka. Każda religia nakazuje poszanowanie życia i myślę, iż jest to ważniejsza zasada niż zakaz mieszania krwi..
 

kulu-kul

Nowicjusz
Dołączył
25 Luty 2009
Posty
28
Punkty reakcji
0
co innego prawo, co innego religia, jeśli wierzy to musi brać na siebie odpowiedzialność swoich czynów
 

Daros23

Nowicjusz
Dołączył
10 Czerwiec 2008
Posty
1 987
Punkty reakcji
2
Wiek
33
Miasto
WLKP
prawo panstwowe powinno byc laickie. powino opierac sie na normach etycznych, ale nie religijny. jesli ktos popelnia czyn karalny to dla panstwa nie powinno miec znaczenia jego wyznanie.
 

Nrage

Nowicjusz
Dołączył
28 Styczeń 2009
Posty
209
Punkty reakcji
2
Wiek
30
Matka wyrzuca dziecko z 10 piętra - Dziecko ginie
Fanatycznie religijna matka nie pozwala na operacje swojego dziecka przez "wiarę" - Dziecko ginie.

Dla mnie nie ma różnicy.
 

Cvahoo

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2008
Posty
448
Punkty reakcji
6
Wiek
41
Miasto
Preston
(..)
Czy rodzicom powinno się postawić zarzut spowodowania śmierci dziecka? Czy religia może coś takiego usprawiedliwiać?

1. Nie, nie powinni być sądzeni przez państwo, bo nie spowodowali śmierci dziecka.

2. Nie, religia nie powinna czegoś takiego usprawiedliwiać. A za złamanie pewnych norm etycznych, moralnych kosztem norm religijnych, mają prawo spotkać się z ostracyzmem otoczenia.* (w zdrowym wg mnie społeczeństwie).

* Dlatego najlepiej mieszkać "wśród swoich" :)
 
Do góry