czy można umrzeć ze strachu

m_b

Nowicjusz
Dołączył
14 Grudzień 2008
Posty
204
Punkty reakcji
0
Miasto
tajemnica
Można umrzeć ze strachu ? Ostatnio bardzo dręczy mnie to pytanie. Co o tym myślicie ?
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Ze strachu jako bardzo nasilonej emocji - nie słyszałem.
Natomiast można, jeśli weźmiemy pod uwagę reakcję biologiczną, a mianowicie niewydolność serca i zawał.
 

Vardamir

Sinner
Dołączył
30 Sierpień 2007
Posty
10 335
Punkty reakcji
26
Wiek
35
Miasto
Necrovalley
ja słyszałem że jest to możliwe, zdarza się w przypadku gdy ktoś skoczy ze zbyt wysokiego budynku, choć to wg mnie mało możliwe bardziej w przypadku wypadków takich jak ostatnio coś usłyszałem jak wypadnie ktoś z samolotu, uwaria drzwi itp, to 4 minuty spadania, wystarczajaco dlugo by oszaleć bądź umrzeć ze strachu
 

kundzia_14

Nowicjusz
Dołączył
8 Luty 2008
Posty
2 418
Punkty reakcji
3
Wiek
30
Miasto
nibylandia
Wydaje mi się, ze taka sytuacja jest możliwa. A jeszcze w połączeniu z szokiem, to na pewno.
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
ja słyszałem że jest to możliwe, zdarza się w przypadku gdy ktoś skoczy ze zbyt wysokiego budynku,
W takim razie skoki na bungee też mogłyby się kończyć zgonem. Niektórzy skaczą z ogromnych mostów, a odległość jaką przebywają w powietrzu jest porównywalna do wysokości wieżowców.

choć to wg mnie mało możliwe bardziej w przypadku wypadków takich jak ostatnio coś usłyszałem jak wypadnie ktoś z samolotu, uwaria drzwi itp, to 4 minuty spadania, wystarczajaco dlugo by oszaleć bądź umrzeć ze strachu
A jak przy sekcji zmiażdżonego już ciała to udowodnić?

IMO, strach nie może być śmiertelny. Jest ostrzeżeniem dla organizmu - na tyle mocnym, aby pod jego wpływem stracić świadomość. Nie może jednak zabić. Co innego ból, typowo fizyczny bodziec, pod którego natarciem ciało może sobie nie poradzić.
 

K.N

Nowicjusz
Dołączył
1 Październik 2008
Posty
84
Punkty reakcji
0
Czasem nagły strach lub szok moze doprowadzić do zawału serca nawet zdrowego człowieka.
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Właśnie o tym mówiłem. W takim przypadku nie umierasz ze strachu, ale na zawał. To dwie różne rzeczy.
 

Talpy

Frank McGrath
Dołączył
8 Sierpień 2008
Posty
990
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Siedlce
W takim razie skoki na bungee też mogłyby się kończyć zgonem. Niektórzy skaczą z ogromnych mostów, a odległość jaką przebywają w powietrzu jest porównywalna do wysokości wieżowców.

Lekka różnica chyba jest między skokiem na bungee a wypadnięciem z samolotu...
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Ponoć przy spadaniu z większych wysokości na bungee, można odnieść wrażenie, że już po Tobie. Towarzyszą temu tak silne emocje, iż zapomina się o asekuracji, myśli się jedynie o zbliżającym gruncie.
 

Atryda

Nowicjusz
Dołączył
10 Lipiec 2008
Posty
328
Punkty reakcji
1
Lekka różnica chyba jest między skokiem na bungee a wypadnięciem z samolotu...
Są ludzie, którzy w jakiś cudowny sposób przeżyli skok chociaż np. nie otworzył im się spadochron. Oczywiście fakt, że ktoś przeżył nie oznacza, że ktoś inny nie mógłby umrzeć. Jednak ja nie wierzę, że "umiera się w locie" ze strachu.
 

lenirek

Nowicjusz
Dołączył
18 Styczeń 2009
Posty
58
Punkty reakcji
0
Miasto
z lasu...
Ot tak po prostu umrzeć ze strachu nie można:) Myślę, że muszą zaistnieć przy tej emocji jeszcze inne czynniki jak pewne uwarunkowania biologiczne związane z organizmem człowieka np. już tu wymieniana choroba serca. A bez choroby... Nie wiem, nigdy nic ani nikt nie przestraszył mnie tak aby ciśnienie podskoczyłoby na tyle, aby dostać zawału. Poza tym sama emocja, jaką jest strach, przy jej długotrwałym nasileniu może spowodować zmiany somatyczne i w dalszej reakcji łańcuchowej wywoływać choroby itd.
 

m_b

Nowicjusz
Dołączył
14 Grudzień 2008
Posty
204
Punkty reakcji
0
Miasto
tajemnica
Czasem nagły strach lub szok może doprowadzić do zawału serca nawet zdrowego człowieka.

jeśli strach może wywołać np. zawał serca to doprowadza on do śmierci, nie bezpośrednio, ale jednak doprowadza. Czyli można chyba powiedzieć, że można umrzeć ze strachu <_<
 

Jendrula

Haps!
Dołączył
15 Listopad 2008
Posty
1 083
Punkty reakcji
549
Pewnie, że mozna umrzec ze strachu. Niedawno ogladałem taki reportaz. Gość tak się przestraszył ze umarł. Jednak to jest oczywiscie zawał.
 

Dynsdale

Nowicjusz
Dołączył
13 Marzec 2007
Posty
45
Punkty reakcji
0
Najczęściej śmierć "ze strachu" jest łączona z masą biologicznych lub psychicznych czynników, które przytoczyli poprzedni forumowicze. Jednak pamiętam, że kiedyś wyczytałem ciekawostkę o symulacjach lotów kosmicznych i na podstawie owych badań zdiagnozowano, że astronauta, który w przypadku awarii napędu w kombinezonie zacząłby się bezwładnie poruszać odlatując od promu, autentycznie umarłby ze strachu po około 30 minutach bezwładnego lotu w nieznane. Nie martwiłby się zapasem tlenu, jedzniem, piciem, bo nic nie wzbudzałoby tak śmiertelnej grozy jak powolne oddalanie się od jedynego miejsca ratunku.

Za śmierć "ze strachu" można także przyjąć dosyć makabryczny przykład ludzi, którzy budzą się pogrzebani żywcem. Czasami reakcja organizmu jest tak gwałtowna, że człowiek siwieje w przeciągu paru minut i na skutek szoku pogrąża się w katatonii a chwilę później umiera. I w sumie ma szczęście, bo perspektywa leżenia w ciemnej, ciasnej trumnie mogąc jedynie wrzeszczeć i rozpaczliwie próbując wydrapać sobie drogę do wyjścia by w końcu po kilku dobach umrzeć z wycieńczenia wydaje się okropniejsza niż szybka śmierć.
 

Antubis

Nowicjusz
Dołączył
12 Sierpień 2008
Posty
32
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Katowice
Wg mnie nie ma takiego czegoś lecz jest takie cos jak umrzec ze stresu który sie w nas gromadzi ale to proces długotrwały kilkuletni...
 

tryton

Nowicjusz
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
143
Punkty reakcji
0
Myślę, że określenie to "umierać ze strachu" skądś się wzięło. I na pewno nie pojawiło się bezpodstawnie i niedawno. Więc skoro w naszej kulturze istnieje jako powiedzenie, a powiedzenia to mądrość narodu - to widocznie są podstawy aby twierdzić, że coś takiego jeśli nie istnieje, to na pewno istniało.
 

astana

absolwent
Dołączył
23 Styczeń 2009
Posty
1 305
Punkty reakcji
2
Sądzę, że to bardzo możliwe. Może niekoniecznie umrzeć z samego strachu, ale p.ex. na atak serca przez niego spowodowany.
 

florion

Nowicjusz
Dołączył
9 Luty 2009
Posty
66
Punkty reakcji
1
Wiek
34
Miasto
z Pomorza
ze strachu nie można umrzeć nie ma takiej opcji ze stresu to tak a jak coś kogoś jak mu sie wydaje tak nagle przestraszyło to stres tak naprawde wtedy działa, a co że niby ja sie boje jakiegoś powiedzmy gościa i nie wychodze wogle z domu i nawet latami dzień w dzień sie boje wyjść i mam umrzeć? bez szans i nierealne ponieważ nie działa stres
 
Do góry