Jak założyć firme?

B

Bad_Boy

Guest
Witam chciałbym założyc firmę,która zajmowała by sie ogólnie budownictwem z specjalizacja w instalacjach elektrycznych do 1 kV. Chodzę jeszcze do szkoły średniej(technikum)w maju będe mieć 18 lat , ale mój tata zaniedługo pójdzie na emeryture...wiec z pracownikiem by nie było narazie problemu....zawsze mógłbym po szkole coś robić.....
A teraz o co mi chodzi o jakies dofinansowania z Unii Europejskiej,konkretnie jak to wyglada, i jak to wygladą z podatkami? I wogóle od czego zacząc? Gdzie co zgłaszać itp.
Za pomoc z góry dziękuje
 

kicreb

Nowicjusz
Dołączył
30 Maj 2008
Posty
8
Punkty reakcji
0
Poszukaj na forum, podobne tematy już były....
 

Meszek

Nowicjusz
Dołączył
29 Maj 2008
Posty
364
Punkty reakcji
2
Wiek
39
Miasto
Katowice
Trochę formalności jest, ale spoko ... wyjaśnię:

1. Urząd Miasta/Gminy - musisz zarejestrować swoją działalność (interesuje Cię Ewidencja Działalności Gospodarczej). Prowadzenie firmy bez takiego wpisu jest wykroczeniem, za które grozi kara pozbawienia wolności lub grzywna. Koszt, to jakieś 100zł
2 Urząd statystyczny - Tam przydzielą Ci zacny numerek zwany popularnie REGONem. Numer ten dostają wszystkie firmy wpisane do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarczych. W tym przypadku nie płacisz nic.
3. Urząd skarbowy - w skarbówce będziesz musiał złożyć formularz aktualizujący NIP (lub zakładający takowy, jeśli go wcześniej nie miałeś)
4. ZUS - W tej legendarnej już instytucji zapłacimy z uśmiechem na twarzy składki emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Jeśli masz pracowników, to i za nich musisz zapłacić

Teoretycznie potrzebne by było też konto bankowe(firmowe), gdyż to za jego pośrednictwem będziesz opłacał powyższe składki. Nie jest to jednak niezbędne, choć raczej i tak wszyscy je mają. ;)

A teraz mała ciekawostka: Urząd miasta/gminy może za nas wykonać formalności w urzędzie statystycznym i skarbowym. W tym celu rzeba wraz z wnioskiem o wpis do ewidencji złożyć drugi wniosek o nadanie REGON i NIP. Urząd ma 3 dni na przesłąnie ich do odpowiednich instytucji. Taka mała oszczędność czasu. ;)


Na dotacjach unijnych się nie znam, wiec nie odpowiem.
 

biznesmarty

Nowicjusz
Dołączył
8 Styczeń 2008
Posty
112
Punkty reakcji
0
Trochę formalności jest, ale spoko ... wyjaśnię:

Teoretycznie potrzebne by było też konto bankowe(firmowe), gdyż to za jego pośrednictwem będziesz opłacał powyższe składki. Nie jest to jednak niezbędne, choć raczej i tak wszyscy je mają. ;)

:eek:k:

nie teoretycznie ale na pewno

:eek:k:

Rachunek bankowy

Art. 22 Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.

1. Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością
gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w
każdym przypadku gdy:
1) stroną transakcji, z ktrej wynika płatność jest inny przedsiębiorca oraz
2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej
płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote
według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski
ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano
transakcji.
2. Przedsiębiorca będący członkiem spółdzielczej kasy oszczędnościowo-
kredytowej może realizować obowiązek określony w ust. 1 za pośrednictwem
rachunku w tej spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.
3. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wykonywania i
pośrednictwa w realizowaniu przekazów pieniężnych w obrocie zagranicznym
stosuje odpowiednio przepisy art. 63g i art. 111 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia
29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665, z późn.
zm.)[1].



Zgodnie z art. 22 Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

* stroną transakcji, z której wynika płatność jest inny przedsiębiorca oraz
* jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 EUR przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Przedsiębiorca będący członkiem spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej może realizować ten obowiązek za pośrednictwem rachunku w tej spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

UWAGA! Do założenia rachunku bankowego zobowiązują również przepisy Ordynacji podatkowej oraz Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.



PODATKI
Przepis art. 61 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926) mówi, iż zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu.

Polecenie przelewu stosuje się również do wpłat kwot podatków pobranych przez płatników, jeżeli płatnicy spełniają ww. warunki.



Przepisu tego nie stosuje się:

* do zapłaty podatków nie związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą
* gdy zapłata podatku, zgodnie z przepisami prawa podatkowego, jest dokonywana papierami wartościowymi, znakami akcyzy, znakami opłaty skarbowej lub urzędowymi blankietami wekslowymi
* do pobierania podatków przez płatników lub inkasentów.

ZUS
Zgodnie z art. 47 ust. 4b Ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887) płatnik składek zobowiązany jest opłacać należności z tytułu składek na:

* ubezpieczenia społeczne
* ubezpieczenie zdrowotne
* Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
w formie bezgotówkowej w drodze obciążenia rachunku bankowego płatnika składek.

Gotówką płacić mogą jedynie płatnicy - osoby fizyczne, jeżeli nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.


:eek:k:RACHUNEK BANKOWY
Do założenia rachunku bankowego niezbędne będą następujące dokumenty:

* dowód osobisty
* zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej
* zaświadczenie o REGON firmy
* zaświadczenie o NIP

Dokonywanie operacji finansowych za pomocą banku oprócz tego, że dla określonego rodzaju podmiotów i transakcji jest obligatoryjne, stanowi również duże udogodnienie. Pozwala kontrolować przepływ naszych należności, ochrania obrót gospodarczy – nie trzymamy dużej gotówki w firmie, jest także szybką, sprawną, różnorodną (przelew, czek, karta kredytowa) i poważną formą operowania finansami.

Rachunek bankowy możesz założyć na tej stronie
 

quist

Nowicjusz
Dołączył
28 Lipiec 2008
Posty
3
Punkty reakcji
0
Zgodnie z naszym prawem firmę masz obowiązek zgłosić dopiero gdy wystawiasz pierwszą fakturę. Na dzień dzisiejszy możesz się reklamować mieć stronę www, itd. Warto z tego skorzystać bo można zaoszczędzić chociażby zus za 1 miesiąc.
 

dies_irae

Nowicjusz
Dołączył
31 Lipiec 2008
Posty
24
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
FarAway:)
a ja Ci opowiem troszke o dofinansowaniu:)

ogolnikowo wskaze na urzad pracy, przekazuja pewne srodki pieniezne na uruchomienie przez bezrobotnego wlasnej dzialanosci, przede wszystkim musisz byc zarejestrowany jako bezrobotny- dalej zaczynaja sie pewne rozbieznosci bo co urzad to inne wymagania , np w bytomiu zeby ubiegac sie o takowe dofinansowanie musisz byc zarejestrowany w UP przez 3 miesiace - przynajmniej tak bylo kilka miesiecy temu , a w woj, zach-pomorskim mozesz to zrobic z marszu, ale mniejsza o to ewentualne sczegoly pozniej:)

jest to dotacja bezzwrotna , obecnie przyznaja do 14000 , ale jak to w zyciu - nie ma nic za darmo wiec musisz spelnic pewne wymagania min. po rozpatrzeniu Twojego wniosku ( a na marg dodam ,ze czas jest bardzo zroznicowany , ja czekalam 3 miesiace , ale byly osoby czekajace ponad 6 miesiecy) wiec po rozpatrzeniu wniosku , zaakceptowaniu Twojego pomyslu na biznes kieruja Cie na obowiazkowy kurs, pozniej stos papierkow do zalatwienia , poreczyciele , wszelkie mozliwe zgody - wspolmalzonka , Twojego , poreczyciela itd , konsultacja z radca prawnym i podpisanie umowy.

Warunki:
musisz utrzymac dzialalnosc przez 12 miesiecy
przez ww okres nie mozesz podjac pracy
musisz rozliczac sie sumiennej z :
a) pieniazkow , ktore w Ciebie zainwestowali
b) biezacej dzialalnosci
i ogolnie przestrzegac przepisow prawa bo Urzad Pracy ma prawo do kontroli Twojej dzialalnosci , czasem robia tez nalot na siedzibe firmy :)

ogolnie sprawa dosyc prosta i przyjemna tylko trzeba troche cierpliwosci do papierkowej roboty:)
 

Gambit

Nowicjusz
Dołączył
3 Wrzesień 2008
Posty
18
Punkty reakcji
0
Miasto
Kraków
Dobrze jest wynająć jakieś biuro do prowadzenia księgowości - żeby np. nie wrzucić faktury za samochód w koszty (jak moi znajomi :) ).
 

wodzilla

Nowicjusz
Dołączył
11 Sierpień 2008
Posty
29
Punkty reakcji
0
to nie jest takie trudne jak się wydaje, w tydzień tak naprawdę możesz mieć wszystkie formalności załątwioen i zaczynać działać. powodzenia życzę!
 

alan2

Nowicjusz
Dołączył
26 Sierpień 2008
Posty
20
Punkty reakcji
0
JEdna praktyczna rada. Lepiej miec przy sobie zawsze komplet dokumentow, bo przy braku ktoregokolwiek dokumentu, odesla cie z kwitkiem. Najlepiej tez od razu porobic ksero na wszelki wypadek, bo to pozwoli zaoszczedzic sporo czasu w przypadku zagubienia dokuemntow.
 

inspektor

Nowicjusz
Dołączył
23 Październik 2008
Posty
14
Punkty reakcji
0
ja mge doradzic jeszcze jedna rzecz - EDG mozesz wypelnic w sieci (przynajmniej w wawie) i telefonicznie dadza ci znac, czy wszystko jest ok, wpadasz tylko po wydrukowane i podpisane dokumenty, po REGON mozesz sie umowic telefonicznie (omijasz wtedy kolejki)

no i musisz wyrobic sobie pieczatke (chyba nikt o tym nie wspominal)
 

MateuszM

Nowicjusz
Dołączył
8 Grudzień 2008
Posty
2
Punkty reakcji
0
Zastanawiam się nad założeniem własnego warsztatu samochodowego (doświadczenie mam) i trochę starałem się zorientować, dowiedziałem się mniej więcej tego samego co mówiła dies_irae ale zastanawia mnie co to znaczy że MUSZĘ prowadzić przez 12miesięcy? Jeśli nikt nie przyjdzie do mnie do warsztatu przez pół roku to musze wykazywać na papierach że mam firmę? A jak nie będzie żadnego dochodu to nie jest problem?
Pozdrawiam
 

Heniek??

Nowicjusz
Dołączył
20 Grudzień 2008
Posty
4
Punkty reakcji
0
dobra prosze Państwa ;] jak zapewnic swojej firmie ciągłoś pracy w branrzy remotowo budowlanej?
 

zlotywiek21

Nowicjusz
Dołączył
8 Kwiecień 2009
Posty
29
Punkty reakcji
0
Przedewszystkim Twoja nazwa firmy musi sie kojarzyc z fachowa obsługa, dla zapewnienia ciagłosci zlecen proponuje wykonac jakis fajny napis na blandeke na samochodzie i mniejsza po to aby wywiesic na remontowanym budynku. Bardzo wazna jest reklama w prasie ,a o reklamie w radio to juz nie mowie. Równiez istotna jest strona internetowa,teraz warto wydac kilka set złotych na jakas porzadna strone. Mozna sie reklamowac na jakis serwisach,forach itp. Wazne jest to aby ludzie wiedzieli ze Twoja firma jest. na poczatek warto troche wydac na reklame.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
E-biznes
http://zlotemysli.pl/dragon2009,1/
Jak stworzyc skuteczna strone www
http://zlotemysli.pl/dragon2009,1/
 

grows

Nowicjusz
Dołączył
26 Kwiecień 2009
Posty
23
Punkty reakcji
0
Wydaje mi się że najpierw zdaj technikum i ten kurs na 1 KV :) , Widzę że jesteśmy w tym samym wieku i jesteśmy w tej samej klasie i o podobnym profilu. Nie za szybko na takie coś ? Może Pójdziesz na studia itd ? Chyba że już jesteś przekonany o tym :) Od siebie dodam : Życzę powodzenia.
 
Do góry