wolność

Newcomer

Nowicjusz
Dołączył
24 Styczeń 2007
Posty
6
Punkty reakcji
0
Witam

Dlaczego nie jesteśmy wolni? Mimo wolnosci jaką posiadamy wielu ludzi mówi,że wcale nie są wolni. Co nas więzi? Z czym jest związany problem wolności?
 

Carrie

zagubiona w korytarzach czasoprzestrzeni
Dołączył
8 Styczeń 2007
Posty
1 293
Punkty reakcji
1
Wiek
36
Wszystkie pojęcia są względne. Istnieli ludzie, którzy mimo bycia niewolnikami potrafili czuć się wolni... Dla mnie wolność to coś, czego nie można rozpatrywać w aspekcie fizycznym. Nikt nie może kontrolować naszych myśli, odczuć, naszej wiary. W głębi duszy zawsze będziemy wolni, bo wszelkie wybory jakich dokonujemy (nawet pod różnym wpływem) dokonujemy sami. Wolnością nie jest to, że mała Zuzia wbrew woli mamy pojedzie na drugi koniec Polski... Najważniejsze jest poczucie wolności "duchowej".
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
Moim zdaniem wolność jest antonimem wyrazu szybkość. (no aale specjalista nie jestem, moge sie mylic)
 

jacko87

Nowicjusz
Dołączył
18 Styczeń 2007
Posty
71
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
z frontu myśli
moim zdaniem każdy czuje się na tyle "wolny" na ile jest w stanie się przystosować do otaczającego go świata. Ci którzy się potykają i nie radzą sobie z szarymi kolorami tego świata najczęściej zwalają winę właśnie na krępujące ich ograniczenia i brak wolności.

Ktoś mądry kiedyś powiedział, że "aby czuć się wolnym nie należy ciągnąc mocno za smycz" ;)

Żyjemy w społeczeństwie, a to zawsze będzie się wiązać z pewnymi ograniczeniami w sferze moralnej, własnościowej itp. Mimo to uważam, że warto się trochę "uwięzić", ponieważ mamy zdecydowanie więcej do zyskania.
 

Newcomer

Nowicjusz
Dołączył
24 Styczeń 2007
Posty
6
Punkty reakcji
0
O jaka wolność mi chodzi Madzia? Nie wiem, taką zwykłą. Kiedyś gdzieś czytałem że ludzie w więzieniu mogą czuć sie bardziej wolni bo ich pragnienia są powstrzymane. A ci na wolności są więżniami własnych iluzji, ciągle za czymś pędzą...
 

kolczyk_w_nosie

Nowicjusz
Dołączył
18 Styczeń 2007
Posty
52
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
z okolicy wielkopolskiej stolicy
Więkrzość ludzi nie uważa się za wolnych ponieważ sami się uwięzili.
Ale dlaczego tak myślą?
A ponieważ krajem żądzą Kaczynscy... no dobra, na poważnie. Ponieważ nie umieją dostrzec dobrych stron, uważają, że wszystko jest złe, cokolwiek innego zrobią to też będzie złe. Trzeba się zastanowić, co trzeba zrobić. To jest inaczej więź psychiczna, moim zdaniem (jak zwykle). Bo jak to inaczej określić? Czy wy nie czujecie się wolni? Ja mam czasem takie wrażenie, najczęściej jak jestem z przyjaciółmi. Wtedy jestem wolna :]

PS. wiem, że bezdęs, ale co tam ;]
 

M't

Nowicjusz
Dołączył
28 Czerwiec 2006
Posty
876
Punkty reakcji
1
"Naszą wolność ogranicza jedynie wolność drugiego człowieka"

Domagając się wiekszej dozy wolności domagasz się odebrania jej drugiemu człowiekowi.
 

mała*czarna

Nowicjusz
Dołączył
28 Luty 2006
Posty
5 681
Punkty reakcji
6
Jeśli ktoś ogranicza nam wybór lub jego możliwości tym samym ogranicza naszą wolność.
 

M't

Nowicjusz
Dołączył
28 Czerwiec 2006
Posty
876
Punkty reakcji
1
mała*czarna - gratuluje umiejetności czytania poprzednich postów.
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
Nie jestesmy wolni! Nasza wolność ogranicza jedynie głupie, debilne prawo
 

M't

Nowicjusz
Dołączył
28 Czerwiec 2006
Posty
876
Punkty reakcji
1
Nie jest doskonałe ale też nie powstało z niczego.
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
Gdyby nie prawo, to była by anarchia, gdyby była anarchia to nie pisałbym tego posta bo pewnie dawno ktoś by mnie zabił. Więc prawo jest potrzebne by trzymać to porypane społeczeństwo w jako takich ryzach.
 

simonka23

Nowicjusz
Dołączył
3 Sierpień 2006
Posty
365
Punkty reakcji
0
Miasto
Polska
czlowiek nigdy nie bedzie wolny nawet jesli mu sie tak wydaje... wolnosc to pojecie względne...
 

Baalberith

Nowicjusz
Dołączył
25 Styczeń 2007
Posty
142
Punkty reakcji
0
Miasto
Toruń
IMHO, wolność to akceptacja rzeczywistości taką, jaka jest. Wyzbycie się złudnych oczekiwań, bo gdy nie spełniają się - rodzi się cierpienie, a wraz z nim i zniewolenie pewną niemożnością dojścia do szczęścia.
 

*Madzia*

Neurotyczna sadystka
Dołączył
17 Październik 2006
Posty
1 521
Punkty reakcji
25
Mysle,ze nasza wolnosc ogranicza wiara, ale co zrobic ? Ludzie sami skazuja sie na zniewolenie.


P.S . Sorki za te bledy ale pisze na laptopie i nie moge uzywac znaczkow :)
 

karramba

Nowicjusz
Dołączył
19 Listopad 2006
Posty
263
Punkty reakcji
0
Miasto
krainy deszczowcow
IMHO, wolność to akceptacja rzeczywistości taką, jaka jest. Wyzbycie się złudnych oczekiwań, bo gdy nie spełniają się - rodzi się cierpienie, a wraz z nim i zniewolenie pewną niemożnością dojścia do szczęścia.

czesciowo zgadzam sie, ale oczekiwania i cieprienie zawsze beda nam towarzyszyc
nie mozemy zmienic (czesciowo) toku zdarzen, ale mozemy zmienic nastawienie do nich - wolnosc
nie mozemy oduczyc sie oczekiwan, ale mozemy nauczyc sie zyc z konsekwencjami czerpiac z nich co najlepsze - wolnosc
nie mozemy zmienic innych, ale mozemy zaakceptowac samego siebie pomagajac sobie w akceptacji innych - wonlosc
nie musimy tloczyc w sobie emocji - wolnosc
nie musimy czekac, mozemy idz na przod - wolnosc


moja Madziu wiara rowniez :)
 
Do góry