Efekt Motyla

sslloonnkkoo

Nowicjusz
Dołączył
7 Grudzień 2006
Posty
5
Punkty reakcji
0
Efekt motyla (ang. butterfly effect) – anegdotyczna ilustracja zjawiska chaosu deterministycznego, tj. wielkiej wrażliwości zachowania układów nieliniowych na małe zmiany warunków początkowych. W tytułowej anegdocie trzepot skrzydeł motyla np. w Ohio może po trzech dniach spowodować w Teksasie burzę piaskową. Przykładami efektów nielinowych są zjawiska meteorologiczne, prognoza pogody, lub zmiany klimatu.*
:]
Czy wpływ wyboru ma tak ogoromne znaczenie na losy wszechświata?
Nawet najmniejszy element jest istotny (osobiście sadze ze tak);
przecież to my budujemy ten świat...

"to gdzie się urodziłam i gdzie oraz jak żyłam nie jest ważne. Ważne jest, co zrobiłam z tym gdzie byłam i to powinno stanowić przedmiot mojego zainteresowania".
Georgina O'Keeffe
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
Nie wierze w to by trzepotanie skrzydeł motyla wywołało burze piaskową, czy też w to że jeśli podskocze to w Tajwanie wybuchnie trzesięnie ziemi w przyszłym tygodniu, dla mnie jest to nieracjonalne, bo tłumaczone przez geografów np. ruchy tektonicznie czy krążenie powietrza.
 

Severusa

Krwiożercza macica
Dołączył
19 Październik 2005
Posty
3 054
Punkty reakcji
2
Miasto
Skądinąd
Co do tego motylka... to moze nie az tak :D chociaz kto wie... A jeśli chodzi o to, ze kazdy ma wpływ na nasze życie i otaczajacy nas świat to z tym się zgodzę. Z resztą niedawno oglądałam film "efekt motyla" :D moze tam było trochę przesadnie pokazane i scenarzyści poszli na łatwiznę, jednak ten główny sens był pokazany.
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
Odnośnie filmu to był niezły ale nie o tym temat.

I rozumiem o co chodzi z tym efektem ale nie wierze w to żeby moje nikłe działania miały wpływ na losy naszej planety, owszem mają wpływ na mój los i los otaczających mnie ludzi czasem, ale nie dzierże takiej władzy (jeszcze) bym decydował o losach świata.
 

Zaeś

Nowicjusz
Dołączył
1 Czerwiec 2006
Posty
47
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Quatar ;)
Oglądałem ten film i sam nie odlazłem w nim jakiegoś sensu ale może inni...
 

sslloonnkkoo

Nowicjusz
Dołączył
7 Grudzień 2006
Posty
5
Punkty reakcji
0
Berials a wez pod uwage taka sytacje gdzie np. ty poznajesz jakaś osobe, pozniej zapoznajesz ta osobe ze swoimi znajomymi nastepnie ci znajomi z kolejnymi znajomymi i kolo sie powieksza, pewnego dnia byc moze nawet zamyka..
Zapoczatkowane zostalo przez ciebie coś co w przyszłości bedzie mialo wiele następstw i konsekwencji, w ten sposob powstanie ten efekt motyla.
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
Równie dobrze ja jako prezydent Polski moge wywołać wojne z Ruskimi co również spowoduje w przyszłości wiele następstw :p.

Ale w sumie nie wiadomo jak szybko i czy wogóle ten krąg znajomych będzie się rozszerzał.
 

sslloonnkkoo

Nowicjusz
Dołączył
7 Grudzień 2006
Posty
5
Punkty reakcji
0
No racja bo może sie zakonczyc :p
Ale codziennie chyba powstaje mnustwo takich kręgów..
Nawet nie wychodzac z domu nie spotkasz na przyklad kolegi ktory bedzie stal pod twoim blokiem ten nie postoi z toba 5 minut dluzej a tym samym nie spozni sie np na spotkanie z dziwczyna itd.
Lub bedac w domu ty otworzysz drzwi kumplowi ktory przyjdzie do ciebie być może w bardzo ważnej sprawie ty pomagajac mu lub nie jestes współautorm kolejnych kregów
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
Coś takiego jest możliwe i dużo bardziej racjonalne niż to że jeśli tupne nogą to w Afganistanie będzie trzęsienie ziemi :D.
 

Severusa

Krwiożercza macica
Dołączył
19 Październik 2005
Posty
3 054
Punkty reakcji
2
Miasto
Skądinąd
xD Mi się wydaje, ze to z motylem to coś w sensie przenośni. Ze nawet takie malutkie rzeczy mogą zrobić coś wielkiego :D
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
A niech to sobie będzie przenośnia, ale jest bezsensowna w założeniu z tym motylem :D.
 

Severusa

Krwiożercza macica
Dołączył
19 Październik 2005
Posty
3 054
Punkty reakcji
2
Miasto
Skądinąd
A wcale nie bezsensowna xD Są bardziej bezsensowne przenośnie :p A sensowna bo motlek jest taki maluuutki i trzepot jego skrzydełek tez, a tornado jest wieelkie i to znaczy, ze malutkie moze spowodować wielkie. :D
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
Owszem, mały Leszek Kaczyński może spowodować wielkie zamieszanie między narodowe bo de facto jest walniętym prezydentem walniętego kraju.
 

Severusa

Krwiożercza macica
Dołączył
19 Październik 2005
Posty
3 054
Punkty reakcji
2
Miasto
Skądinąd
Wiesz... w tym wypadku to chyba stado małych motylków, które zagłosowały na małego leszka będzie tym sprawcą konfliktów :D Bo sam leszek nic by nie zrobił
 

sslloonnkkoo

Nowicjusz
Dołączył
7 Grudzień 2006
Posty
5
Punkty reakcji
0
w koncu wymyslil to jakis badacz a konkretnie jednym z twórców był Edward Loren, który udowodnił że drobna zmiana pogodaowa w konsekwencji doprowadza nawet do zmiany klimatycznej, to wlasnie on jest twórcą tej teori efektu motyla. Zreszta żeby sie przekonać zupełnie do tego trzeba o tym poczytać :p
Niejednokrotnie moze się to wydawac przesadą :D ale to tylko jedna z wielu interesujących tez chaosologii.
Zatem nie ma elementów nieistotynch :)
 

Rozarossa

Nowicjusz
Dołączył
9 Grudzień 2006
Posty
5
Punkty reakcji
0
Gdybym pewnego dnia nie napisala na gg do kolegi ze sql (którego wtedy nie znałam) nie znałabym masy moich przyjaciół! Teraz są wypady na basen czy na łyżwy, do kina, a wszystko przez to ze napisalam na gg ;) wiele razy się zastanawiałam nad 'efektem motyla' to jest naprawde nurtujące. Lecz jesli ktoś sie zacznie nad tym głębiej zastanawiać mysle że sie zaplącze.
Pozdrawiam ;):)
 

Badlik

Psychodegradacja
Dołączył
29 Czerwiec 2006
Posty
569
Punkty reakcji
0
I rozumiem o co chodzi z tym efektem ale nie wierze w to żeby moje nikłe działania miały wpływ na losy naszej planety, owszem mają wpływ na mój los i los otaczających mnie ludzi czasem, ale nie dzierże takiej władzy (jeszcze) bym decydował o losach świata.

Tu się zgodzę. Choć z drugiej strony skoro podejmujesz jakąś decyzję i wpływa ono na najbliższe otoczenie, a to otoczenie wpływa na swoje otoczenie itd. to można stwierdzić, że nasze decyzje choć małe, mają znaczenie dla ogółu i nawet o tym sobie nie zdajemy sprawy. Sam nie wiem co o tym sądzić...
 

spelnione-marzenia

poszybować chociaż raz ponad śmierć ponad czas ...
Dołączył
14 Listopad 2005
Posty
655
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Białystok
Każdy najmniejszy organizm na tym świecie ma jakieś znaczenie wkońcu po to zosał stworzony ...
 
Do góry