Dlaczego akurat człowiek?

deSnajpa2k5

Nowicjusz
Dołączył
14 Czerwiec 2005
Posty
28
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Skawina
Mianowicie mam takie bezszczelne, wredne i chamskie pytanie:
Dlaczego na Ziemi akurat człowiek jest istotą myślącą?
Dlaczego to właśnie to słabe, społeczne i małe stworzenie jest
lepszym władcą świata niż wielkie słonie, szybkie lamparty czy też
liczne mrówki?
Wyobraźmy sobie, że człowiek NIE ma zdolności myślenia.
Który znany nam ziemski gatunek zwierza (tak: człowiek jest pochodnym
pewnego gatunku małpy/szympansa (sorry za ewentualny błąd))
powinien mieć zdolność myślenia, a co za tym idzie możliwość zapanowania
nad światem, wrzechświatem i denkiem od kosza na śmieci?
Ktoś wie? Sugestie mile widziane
 

sunshine

Nowicjusz
Dołączył
8 Czerwiec 2005
Posty
160
Punkty reakcji
0
Miasto
sun
deSnajpa2k5 napisał:
Dlaczego na Ziemi akurat człowiek jest istotą myślącą?
Dlaczego to właśnie to słabe, społeczne i małe stworzenie jest
lepszym władcą świata niż wielkie słonie, szybkie lamparty czy też
liczne mrówki?
ciekawy temat;)
zastanówmy sie, dlaczego?pierwsze moje skojarzenia wiążą się z Bogiem, otóż wierzymy, że Bóg stworzył człoweka na swoje podobieństwo, jeśli faktycznie wierzymy, żę to Bóg nas stworzył to nasz wygląd oraz zdolnoś myślenia pochodzi stad, że jesteśmy do Niego podobni, i samo to podobieństwo czyni nasz gatunek wybranym, co się z tym wiąrze jako istoty myślące dostaliśmy możliwość zapanowania nad chaosem panującym na świecie, dana nam była możliwość zmieniania, naprawiania świata
jednak , gdy przyjmniemy , że Boga nie ma, to nasza zdolność myślenia jest wyłącznie wynikiem ewolucji, wynikiem zmian gatunkowych zachodzących przez wieki
osobiście wolę pierwszą wersje, jest bardziej optymistyczna, stawia nas w pewnym senisie ponad innymi stworzeniami, czyni kims waznieszym, mimo, ze czasem nie dorównujemy innym zwierzęta, niekiedy bardziej doskonałym aczkolwiek pozbawionych zdolności logicznego myślenia

hmm, pozdrawiam :)

[ Dodano: 24 Czerwiec 05, 23:03 ]
deSnajpa2k5 napisał:
Wyobraźmy sobie, że człowiek NIE ma zdolności myślenia.
wydaje mi się że człowiek pozbawiony przywileju logicznego myślenia, zginąłby bardzo szybko, chyba nie porasdziłby sobie z otaczającym go świtem, stałby sie łatwym łupem dla silniejszych zwierzat, nie potrafiłby sie obronić, poniewaz u ludzi nie wykształcił sie zaden mechanizm obronny, zaden instynkt
 

topolino

Nowicjusz
Dołączył
20 Czerwiec 2005
Posty
34
Punkty reakcji
0
a dlaczego nie miałby to być człowiek?
Dlaczego jakiś słonik miałby potrafić myśleć logicznie a człowiek nie?


sunshine napisał:
wierzymy, że Bóg stworzył człoweka na swoje podobieństwo, jeśli faktycznie wierzymy, żę to Bóg nas stworzył to nasz wygląd oraz zdolnoś myślenia pochodzi stad, że jesteśmy do Niego podobni, i samo to podobieństwo czyni nasz gatunek wybranym, co


Otóż to, człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga i właśnie dlatego jest istotą rozumną i wolną :)
 

Helmud_Ziom

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2005
Posty
292
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
--==ChOjEnKi==--
Bóg tak chciał i człowiek został jedyną istotą myślącą na Ziemi, a pomyśl np jak by krowy, lub psy były istotami myślącymi, a my byśmy byli bez mózgowcami :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
 

przemyslaw90k

Nowicjusz
Dołączył
12 Czerwiec 2005
Posty
159
Punkty reakcji
0
Miasto
Bydgoszcz
No bo Bóg stworzył bardzo dużo stworzeń na ziemi (bardzo, bardzo duzo), ale tylko człowiekowi dał możlowość wyboru dobra lub zła... Dał rozum, aby przez poszerzanie swojej wiedzy pomagał innym ludziom poprzez opieke medyczna, wynalazki,itp... Trudno by było wyobrazić sobie słonia tworzącego żarówke lub mrówki budujące miasto na miare San Francisco lub Nowego Jorku... Tak chciał Bóg, i tak się stało...
 

kristoforo1956

Nowicjusz
Dołączył
22 Maj 2005
Posty
461
Punkty reakcji
0
Wiek
67
Miasto
Warszawa mazowsze środkowe
deSnajpa2k5 zabieram głos w tej dyskusji ponieważ sprowokowałeś nas do tego swoimi pytaniami.Ja nie wierzę w pochodzenie człowieka od małp jak to twierdzą niektóre autorytety.Pomyśl skoro rozwijaliśmy się drogą ewolucji to zadam pytanie dlaczego zatem tylko jeden gatunek rozwinął umiejętność logicznego myślenia.Dlaczego u żadnego innego gatunku nie dokonała się ewolucja .przecież niektóre gatunki istnieją już miliony lat a jak się zatrzymały na swoim etapie rozwoju tak dalej są na tym samym poziomie :) człowiek pojawiłsię raptownie na ziemi i nikt w zasadzie nie wie jak to się stało a te wszystkie pomysły o tym od kogo pochodzimy to niestety tylko TEORIE :D he he .Napewno ktoś nam pomógł w tym ?Większość z was jest skora powiedzieć,że Bóg nas stworzył ,może i to prawda,ale ja mam trochę inną TEORIĘ,.Uważam,że w wszechświecienie jesteśmy jedynymi istotami myślącymi i możliwe ,że jesteśmy kolonistami,którzy zawladneli tą planetą a my jesteśmy ich przodkami,ale to tylko moje myślenie :) Może tym też was sprowokuję do dyskusji
 

przemyslaw90k

Nowicjusz
Dołączył
12 Czerwiec 2005
Posty
159
Punkty reakcji
0
Miasto
Bydgoszcz
KOLONIŚCI .... <hahaha> to jest dobre :rotfl: ... ale kazdy mam prawo sie wypowiedziec... ja tam wierze ze Bóg jest jedynym stwórcą... i nikt mnie od tego nie odwiedzie...
 

kristoforo1956

Nowicjusz
Dołączył
22 Maj 2005
Posty
461
Punkty reakcji
0
Wiek
67
Miasto
Warszawa mazowsze środkowe
No idobrze ja się nie śmieję z tego :) ale mam też prawo do swojego zdania :super:

[ Dodano: 25 Czerwiec 05, 09:59 ]
A te tajemnicze obiekty na ziemi he? to z kąd w tak zwanych prymitywnych cywilizacjach he :) ???

[ Dodano: 25 Czerwiec 05, 10:01 ]
Fajnie jest sprowokowałem narazie jednego forumowicza i zajrzę tu jutro wieczorkiem zobaczyć jaki jest odzew na moją prowokację :D
 

kristoforo1956

Nowicjusz
Dołączył
22 Maj 2005
Posty
461
Punkty reakcji
0
Wiek
67
Miasto
Warszawa mazowsze środkowe
I Bóg nas stworzył na obraz Swój i na podobieństwo Swoje.Jesteśmy zatem podobni do Niego On też jest Człowiekiem?.Takie nachodzą mnie myśli i sorki jeśli kogoś tym obraziłem nie miałem zamiaru nikogo obrażać,a zatem do zobaczenia w Niedzielę.
 

milusia32

Nowicjusz
Dołączył
30 Kwiecień 2005
Posty
1 924
Punkty reakcji
4
Dla mnie zwierzęta już dawno sa DOMINUJĄCYM gatunkiem.... Ludzie to TAK SŁABE istoty ....... Bóg stworzył człowieka... a człowiek ma to gdzieś... Jak juz kristoforo wspominał , sposób w jaki człowiek się pojawił na Ziemi nie jest znany! To wszytsko są teorie... Tak naprawde nigdy sie nei dowiemy jak to było. Ja jako wierząca myśle ze stworzył nas BÓG - dylko wciaż dręczy mnie pytanie... dlaczego dał nam wolność podejmowania decyzji :/ Dlaczego SAM nami nie kieruje - życie wtedy pewno byłoby łatwiejsze i piękniejsze... CO do tzw"kosmitów" wiem jedno... sami NIE JESTEŚMY! Nie do nas nalezy wszechświat ... ale szczerze mówiac... to wole już zeby było wszytsko tak jak jest... Zawsze przecież moze być GORZEJ!!

Pozdrawiam
 

HeX

Nowicjusz
Dołączył
21 Czerwiec 2005
Posty
951
Punkty reakcji
1
hmm... ja wierze w Boga i werze że to On nas stworzył a może sie kiedyś dowiemy jak powstaliśmy. Technika i świat ciągle sie rozwija mozę kiedyś wymyślą jakiś wechikuł czasu i przeniosą sie żeby zobaczyć jak i z czego powstaliśmy.

Ale jedno wiem napewno. Dobrze że to my jesteśmy myślącymi istotami a nie jakaś kura czy osioł ;)
 

Helmud_Ziom

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2005
Posty
292
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
--==ChOjEnKi==--
HackP napisał:
hmm... ja wierze w Boga i werze że to On nas stworzył a może sie kiedyś dowiemy jak powstaliśmy. Technika i świat ciągle sie rozwija mozę kiedyś wymyślą jakiś wechikuł czasu i przeniosą sie żeby zobaczyć jak i z czego powstaliśmy.

Ale jedno wiem napewno. Dobrze że to my jesteśmy myślącymi istotami a nie jakaś kura czy osioł ;)

to samo mówiłem powyżej :hyhy: :hyhy: mamy całkowitą rację :]
 

milusia32

Nowicjusz
Dołączył
30 Kwiecień 2005
Posty
1 924
Punkty reakcji
4
Helmud_Ziom, ee tam ... to ze dwie osoby MYŚLĄ tak samo nie znaczy ze INNI nie mają racji :p :) Podobno jak cos sie powtarza to jest to jest to również równoczesny dowód mało orginalności :p heheheh tylko sie nie obrazajcie :> Każdy w jakis sposób MA RACJE :)

Pozdrawiam

[ Dodano: 2005-06-25, 11:56 ]
:hyhy:
 

deSnajpa2k5

Nowicjusz
Dołączył
14 Czerwiec 2005
Posty
28
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Skawina
Ja niestety deistą jestem i nie wiem, czy Bóg (czy kto tam jest)
stworzył człowieka na własne podobieństwo, czy prowadził experyment
z różnymi wrzechświatami i wyszedł w jednym z nich człowiek.
Jedno jest pewne: to nie przypadek że my myślimy.
 
Do góry