Czemu z wiekiem wydaje się,że czas płynie szybciej?

wasap80

Nowicjusz
Dołączył
6 Grudzień 2006
Posty
278
Punkty reakcji
1
Wiek
34
Miasto
Lublin
ja kiedyś słyszałem fajne wytłumaczenie xD nie pamiętam dokładnie jak to było, ale postaram się przytoczyć to. Więc jak jesteś młoda/młody to jeden dzień jest sporym okresem w twoim życiu, a gdy już masz te 30 lat, to jeden dzień jest tylko jedną dziesięciotysięczną twojego życia i dlatego tak krótko on trwa.
 

misioor

hardcore negotiator
Dołączył
9 Kwiecień 2007
Posty
4 499
Punkty reakcji
19
Wiek
39
Miasto
Polska "b"
dobre,

strach pomyslec jak czas będzie zapieprzać w wieku 50l...
 

chaos_n

Deep in the darkest jungle of the Amazon
Dołączył
2 Listopad 2008
Posty
1 599
Punkty reakcji
44
Wiek
37
Ostatnio dyskutowałem o tym z kumplem. Doszliśmy do wniosku, że z czasem człowiek tak mocno wciska swoje życie w schematy i cykle, że nie zauważa niczego pomiędzy i dlatego czas płynie coraz szybciej. Z tą teorią powyzej się nie zgadzam, wystarczy porozmawiać z kimś ze wsi, tam czas płynie znacznie wolniej niż w mieście, niezależnie od wieku.
 

kreoss

Miłościwie Wam Panujący
Dołączył
9 Sierpień 2008
Posty
535
Punkty reakcji
4
Miasto
Gliwice
może być też tak że po ok. 25 roku życia czas przyśpiesza, nie dla wszystkich.

Jak jesteśmy młodzi to wszystko się zmienia, przedszkole, podstawówka, gimnazjum no i szkoła średnia czasem studia. a potem co ? praca rodzina, nasi rodzice nie rozumieją nas moim zdaniem dlatego że dla nich to tylko przeskok z 30 na 40 a dla nas od 10 do 20 lat. Dużo się wtedy z nami dzieje, a oni praca dom no i my, tylko że dla nich raczej nie ma zbytniej różnicy czy odwożą nas do podstawówki czy do szkoły średniej. Dla nich zawsze będziemy dziećmi :) to zjawisko z jednej strony dziwne ale z drugiej zaś magiczne.

krótko mówiąc, po 30 życie przestaje być "nowe" ;)
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
ja kiedyś słyszałem fajne wytłumaczenie xD nie pamiętam dokładnie jak to było, ale postaram się przytoczyć to. Więc jak jesteś młoda/młody to jeden dzień jest sporym okresem w twoim życiu, a gdy już masz te 30 lat, to jeden dzień jest tylko jedną dziesięciotysięczną twojego życia i dlatego tak krótko on trwa.
Też jestem takiego zdania. Chodzi o zmieniające się proporcje, gdzieś o tym pisałem. Dla pięciolatka rok będzie długim okresem jego życia, dla czterdziestolatka małą jego cząstką.

Polecam zerknąć jeszcze tutaj: http://www.forumowisko.pl/index.php?showtopic=85936&st=0
 

Wiola :-]

Czekoladoholiczka xD
Dołączył
27 Wrzesień 2007
Posty
2 677
Punkty reakcji
6
Wiek
32
Miasto
Tychy / Kraków
ja też myślę, że może być coś w tych proporcjach w sumie...
myślałam, że bardziej chodzi o to jak bardzo staramy się wypełnić sobie czas
wiadome, że jak się nic nie robi to czas się dłuży
jednak przypomniałam sobie jak było kiedyś... byłam mniejsza, robiłam wiele rzeczy w ciągu dnia ale miałam wrażenie że minęły jakieś 2 dni, kiedy tak naprawdę minął jeden
dziwne
 

Eleana

Nowicjusz
Dołączył
6 Marzec 2009
Posty
65
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Mi czas leci bardzo szybko już od co najmniej 10 lat. Nie wiem dlaczego, ale z wiekiem faktycznie jak by leciał coraz szybciej. A muszę powiedzieć że teraz mam mniej zajęć niż kiedy byłam młodsza. nie mam pojęcia od czego to zależy. W sumie jednak nie narzekam.
 

Ajkiorka

Nowicjusz
Dołączył
23 Maj 2008
Posty
588
Punkty reakcji
1
Wiek
31
Miasto
Podkarpacie :P
I ja w swoim wieku zauważam to, że życie przyspiesza jakby. Cóż, może chodzi o to, że kiedy dorastamy, to bardzo się zmieniamy... i nie zwracamy dużej uwagi na czas. A wraz z wiekiem doceniamy jaki czas jest ważny... Prawda jest taka, że leci tak samo, ale to My przywiązujemy do tego większą wagę, jak wcześniej, bo wiemy jaki jest cenny...
 

zmstr

Nowicjusz
Dołączył
21 Kwiecień 2009
Posty
480
Punkty reakcji
1
Wiek
39
Miasto
Ostr
Bo mamy coraz więcej na głowie. Kiedyś nie było internetu, komórek, tylu rzeczy w tv więc czasu na wszystko było więcej każdego dnia. Mnie podstawówka przepłynęła baaaaardzo długo, liceum już trochę szybciej, a studia w mgnieniu oka. teraz nim się obejrzę po Wielkanocy nagle jest Boże Narodzenie i na odwrót.
Każdy też subiektywnie odczuwa wg mnie "czas". Wystarczy porównać godzinę spędzoną przy bardzo dobrym filmie, grze etc. i godzinę spędzoną w poczekalni u lekarza - pierwsza mija momentalnie, druga trwa wiecznie...
 

chaos_n

Deep in the darkest jungle of the Amazon
Dołączył
2 Listopad 2008
Posty
1 599
Punkty reakcji
44
Wiek
37
kiedy to przeczytałam to pomyślałam sobie, że może to takie czasy ? może czujemy, że życie tak przyspiesza przez ten XXI wiek ?

Niestety, takie czasy.

[YouTube]jpEnFwiqdx8[/YouTube]
 
A

Anitkaa

Guest
Racja.

Kiedy miałam jakieś 8 lat, to jeden rok dla mnie ciągnął się baaaardzo długo.
Teraz jestem dwa razy starsza :D i czas leci bardzo szybko.
 
K

katatonia

Guest
Wydaje mi się, że to zależy od tego, że z czasem, z dnia na dzień, mamy więcej zajęć, więcej pracy. Dlatego też niejako czas szybko biegnie - bo nie zawsze potrafimy się ze wszystkim uporać. Poza tym jak bylismy mali, to pojecie czasu nie było w nas tak dobrze rozumiane, mielismy mało obowiązków - przynajmniej sporo mniej niż obecnie - i chyba dlatego tak jest.
 

Abnormal

Nowicjusz
Dołączył
17 Grudzień 2007
Posty
134
Punkty reakcji
0
Dokładnie, jak ktoś już wspomniał-im dłużej żyjemy, tym bardziej nam się to poczucie czasu wypacza. Rok za rokiem zaiwania coraz szybciej, lata poprzednie wydają się jak jeden dzień. I w końcu pada tekst obowiązkowy na każdym rodzinnym spotkaniu. "Jak ten czas szybko leci!" :D
 

Sayan

Nowicjusz
Dołączył
20 Kwiecień 2009
Posty
19
Punkty reakcji
0
Czas mi stanowczo zbyt szybko ucieka;) Z jednej strony to dobrze,więcej się dzieje,szybciej na wakacje pojadę,krótszy czas oczekiwania(odczuwany,nie rzeczywisty oczywiście;). Z drugiej strony ta sesja jest coraz częściej;D No i mam mniej czasu,żeby go w całości na naukę poświęcić;) Cholera,a co będzie za kilka lat,skoro już teraz czas mi przecieka przez palce?
 

Wezyr

Nowicjusz
Dołączył
9 Maj 2009
Posty
51
Punkty reakcji
0
Według mnie jest to tak, że im człowiek starszy tym mniej uwagi zwraca na czas i szybciej mu on zlatuje ;)
 

nelanelkowska

Nowicjusz
Dołączył
6 Maj 2009
Posty
145
Punkty reakcji
1
Wiek
34
Im bardziej jesteś świadomy upływu czasu, tym bardziej chcesz go zatrzymać, bo boisz się, że nie zdążysz zrobić tego, co sobie zaplanowałeś.
 

Greeg

Wredny ch* ;)
Dołączył
9 Lipiec 2008
Posty
3 521
Punkty reakcji
313
Miasto
Kobieta :)
wg mnie sprawa jest naprawde prosta.

Jako mlodzi, intensywniej przyzywamy kazda chwile bo wiele rzeczy jest po prostu nowych. w zwiazku z tym, z uteskieniem czekamy kazdego kolejnego dnia - mozna powiedziec, ze celebrujemy kazdy nowy dzien.

A gdy pojdziemy do pracy to dla znacznego odsetku populacji, zaczyna sie monotonia. wstajemy o 7. od 8-16 odwalamy panszczyzne, o 17 jestesmy w domu i co dalej ? Nie czekamy z utesknieniem na weekendy, w ktorych chodzilo sie na balety, pilo do bialego rana itd. bo juz to robilismy 1000 razy, zreszta nie ma juz nawet z kim tego robic ;p Wiec z reguly ludzie siedza w domu i zajmuja sie takimi pierdołami jak np. pisanie tu na forum :D

Reasumujac, kiedys w kazdym dniu dzialo sie dla mnie cos nowego, ekscytujacego. Teraz zauwazam, ze takim przedzialem czasowym jest jeden tydzien. Pewnie za 5-10 lat bedzie to jeden miesiac, a za 20-30 lat pewnie bedzie to rok ... :|
 

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
Otóż to Greeg :lol:
Młodym czas się dłuzy, bo zawsze tak jest, kiedy czegoś oczekujemy.
Starsi tkwią w monotonii, dzien nie różni się od dnia.
Na szczęście to wydłużanie czasu to tylko złudzenie ;)
 
Do góry